aA
Nuo vaikystės esame išmokyti plautis rankas, jei nenorime užsikrėsti kokiu nors virusu. Tam tikrų politinės higienos taisyklių būtina laikytis ir politiniame gyvenime.
Andrius Navickas
Andrius Navickas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Priešingu atveju, politikai natūraliai pradeda skleisti nemalonų kvapą. (Beje, gal tai viena iš priežasčių, kodėl nemaža dalis politikų su žmonėmis bendrauja tik iš kvapą sulaikančio televizoriaus ekrano?)

Esminis dalykas – politikas turi gerbti savo profesiją. Purvas nėra prigimtinė politikos savybė. Ne politika sutepa politikus, bet jie patys, kai būna nesąžiningi ir klastingi. Nuo pat Antikos laikų politika buvo garbingiausia profesija: žmonių atstovai prisiimdavo sunkią atstovavimo kitiems naštą. Deja, šiandien politikai lengvai virsta klounais ir žurnalistų, pramogų verslo atstovų marionetėmis. Sunku gerbti tokį politiką, kuris pats savęs negerbia ir dalyvauja abejotinose pramoginėse laidose, kur yra žeminamas, pajuokiamas. Sykiu esame pajuokiami, žeminami ir mes, kuriems jis atstovauja.

Matome, kad dažnas politikas, įsitikinęs, kad svarbiausia „vaidentis“ televizoriaus ekrane, sutinka būti žeminamas, atlikti klouno vaidmenį, veržiasi kalbėti apie tai, ko visai neišmano. Kai politikas pats savęs negerbia, visada atsiranda tokių, kurie jam duos „zadaniją“, ar laikys už „trumpo pavadėlio“.

Politikas privalo gerbti savo kolegas. Net ir tuos, kurių nuostatoms nepritaria. Politika negali būti suvokiama kaip karo laukas ar sporto varžybos. Politikai turi varžytis idėjomis, kaip įgyvendinti tą patį tikslą – tobulinti valstybės valdymą. Kai į oponentą pradedama žvelgti kaip į priešą, politika virsta gaidžių peštynėmis. Bėda ta, kad dėl šių peštynių nukenčia ne tik jų dalyviai, bet ir mes visi. Nenuostabu, kad dauguma žmonių Lietuvoje yra įsitikinę, kad Seime gimsta ne įstatymai, bet intrigos.

Jau šv. Tomas Akvinietis teigė, kad politikoje tenka priimti ne tobulus, bet toje padėtyje geriausius įmanomus sprendimus. Sugebėjimas atsitraukti dėl smulkmenų ir išlikti tvirtam pamatiniuose dalykuose – išmintingo politiko bruožas. Politikas privalo įsiklausyti į kitus, stengtis ieškoti kompromisų, tačiau kartu nepainioti, kas yra tikslas, o kas – tik priemonės.

Politinės pareigybės negali būti politiko tikslas. Tai tėra priemonės, padedančios siekti kitų tikslų. Tikroji pergalė politikoje – žengti dar vieną žingsnį bendrojo gėrio kelyje, o ne padidinti savo politinę įtaką ar susilpninti konkurentus. Tik tas žmogus, kuris turi drąsos, stiprybės spręsti skaudžiausias žmonių problemas, vaikytis tiesos, o ne reitingų, gali būti vadinamas politiku. Nepainiokime su jo karikatūra – „politikieriumi“.

Taigi viskas gana paprasta. Jei norime, kad politikoje prasidėtų pokyčiai ir žodis „politikas“ nustotų būti keiksmažodis, kiekvienas politikas privalo pradėti laikytis bent keturių politinės higienos taisyklių.

Gerbk save ir savo profesiją, nedalyvauk ten, kur tyčiojamasi, kur tiesos paieškos pakeičiamos emocijų dirginimu.

Gerbk kitus ir nesidrabstyk purvais. Sunkiame politikos orumo atkūrimo darbe kažkas privalo žengti pirmą žingsnį. Nebijok, net jei tai bus bandoma vaizduoti kaip silpnumą. Tik iš tokio „silpnumo“ (tiksliau, romumo) gali suvešėti tikroji politikos stiprybė.

Tiesk tiltus ir ardyk barikadas politiniame gyvenime. Įsiklausyk ir ieškok sutarimo, tačiau kartu išlik tvirtas ir nepajudinamas pamatiniuose dalykuose. Nekovok prieš kitus, bet grumkis už tai, kas yra teisinga.

Tikslas niekada nepateisina priemonių. Trumpalaikė svaigi politinė sėkmė, jei ji pasiekta nederamomis priemonėmis, ilgainiui neišvengiamai virs skaudžia katastrofa. Politika nėra kova dėl postų. Pastarieji tėra atsakomybės našta, kurią prisiimi, idant kurtum bendrąjį gėrį.
Pernelyg paprasta ar utopiška? Deja, iki šiol bandėme elgtis kitaip – rezultatas apgailėtinas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekspertai: dėl to, kas vyksta Ukrainoje, kaltos trys Vakarų iliuzijos (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai įsitikinę, kad...

Aukso kainos šuoliai iki rekordinių aukštumų – ar kils „tobula audra“?

Aukso kainai prieš savaitę iškilus iki rekordinių aukštumų, girdėti prognozių, kad taurusis...

Ar galima „Rimi“, „Maxima“ ir „Lidl“ lojalumo kortelėmis naudotis kitose šalyse?

Prekybos tinklų „ Lidl “, „ Rimi “ ir „ Maxima “ parduotuvės veikia visose trijose...

Paskelbti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai

Kultūros ministerijos Baltojoje salėje, pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje paskelbti 2023...

Dar vienas „Žalgirio“ naujokas – kokias stiprybes į Kauną atsiveš jis?

Traumų išretintas ir nelengvą atkarpą išgyvenantis Kauno „Žalgiris“ pasikvietė dar vieną...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: Zelenskio pasisakymai kuria painiavą Ukrainoje britų žvalgyba išanalizavo padėtį šalia Avdijivkos (2)

Ukrainos karinės oro pajėgos pranešė , kad pirmadienio rytą buvo numuštos aštuonios į šalies...

Kauno policija: prie gyvybės langelyje rastos mergaitės paliktas ir raštelis vaikas tvarkingai aprengtas, vaikštantis ir kalbantis (39)

Sekmadienį Kaune pranešta apie paliktą mažylę.

Pagalbos šauksmas iš Vilniaus kolegijos: nebegalime apsikęsti tvyrančios smarvės

Vilniaus kolegijos studentai teigia nebegalintys tverti pastate tvyrančios smarvės. Esą problema...

Zina iš Palangos taip iškepa vištą, kad net krūtinėlė – minkšta ir sultinga: gaila, kad šito recepto nežinojau anksčiau

Maisto tinklaraščio „Zinos virtuvėje“ kūrėja Zina Bružienė nedažnai kepa vištą,...

Sinoptiko perspėjimas: dėl pavojingų reiškinių budriems reikės būti kelias artimiausias dienas

Naujos savaitės pradžioje sinoptikai prognozuoja orų permainas – atodrėkį. Ar artėjant...