2014 metais pietinėje Klaipėdos jūrų uosto dalyje, ties „Kiaulės nugaros“ sala, Lietuva ketina baigti statyti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą. Tačiau kol kas, deja, dalis SGD terminalo įrengimo sąnaudų ir visos eksploatavimo sąnaudos, reikalingos SGD terminalo veiklai užtikrinti, bus finansuojamos iš dujų vartotojų kišenės.
Arvydas Mockus
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kad toks sprendimas būtų sušvelnintas, mano pasiūlymas – Vyriausybės nutarimu padengti tas sąnaudas, joms skirtas lėšas paverčiant akcijomis. Tokią pačią nuostatą siūlau ir visiems skirstomiesiems tinklams. Tai taip pat pagerintų terminalo ir kitų skirstomųjų tinklų darbo viešumą ir efektyvumą.

Tuomet vartotojai galėtų tapti SGD terminalo bendrovės dalininkais ir taip iš dalies finansuoti savo pačių mokamą kainą už asmeniškai suvartotas dujas. Vartotojai, kaip akcininkai, galėtų geriau ginti ir užtikrinti savo interesus, atsirastų aiški bendrovės atskaitomybė savo akcininkams, t.y., vartotojams. 

Juk SGD terminalą Lietuva stato tam, kad taptų energetiškai nepriklausoma nuo Rusijos, kurios „Gazprom“ dabar yra praktiškai vienintelis gamtinių dujų tiekėjas į Lietuvą, ir dėl to Lietuvos vartotojai už dujas moka žymiai brangiau nei vokiečiai, lenkai ar estai. 

Vis dėlto, nei SGD terminalas, nei energetinė nepriklausomybė apskritai neturi tapti našta Lietuvos žmonėms. Asmeniškai esu įsitikinęs, kad ne žmonės turi tarnauti energetinei nepriklausomybei, o energetinė nepriklausomybė turi pasitarnauti žmonių gerovei. 

Dabar Valstybės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta tvarka, SGD terminalo (jo infrastruktūros ir jungties) įrengimo sąnaudos, kurių nėra galimybės finansuoti iš kitų bendrovei prieinamų šaltinių, taip pat SGD terminalo visos pastoviosios eksploatavimo sąnaudos, reikalingos SGD terminalo veiklai užtikrinti, yra įtraukiamos į gamtinių dujų tiekimo saugumo papildomą dedamąją prie gamtinių dujų perdavimo kainos, kurią surenka, administruoja ir SGD terminalo bendrovei išmoka gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius. Taigi, už tai turės susimokėti eilinis Lietuvos vartotojas. 

Mano pasiūlymas konkrečiai remiasi idėja, kad sumokėtos papildomos dedamosios lėšos, kuriomis yra dengiamos SGD terminalo įrengimo ir eksploatavimo sąnaudos, galėtų būti konvertuojamos į SGD terminalo bendrovės akcijas. Jos būtų išleidžiamos, padidinant SGD bendrovės įstatinį kapitalą, įskaitant jas kaip asmenų akcijų emisijos kainos apmokėjimą, bet ne vėliau kaip iki 2015 m. gruodžio 31 d. Tokio pasiūlymo sąlyga – valstybei turėtų priklausyti ne mažiau kaip 2/3 balsų SGD terminalo bendrovės visuotiniame akcininkų susirinkime. 

Kontragumentas, kad papildomų dedamųjų lėšų konvertavimas į akcijas tik dar labiau pakeltų dujų kainą vartotojams, yra laužtas iš piršto, nes ta dedamoji dalis, kurią mokės vartotojai, yra ir taip įskaičiuota į dujų kainą. Mano Seime pasiūlytas variantas per akcijas – galimybė palengvinti vartotojų naštą. 

Belieka tik apgailestauti, kad mano pasiūlytas įstatymo projektas dėl SGD terminalo įstatymo pakeitimo šiai dienai nesulaukė reikiamo palaikymo...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tikimybė, kad atrasime ateivių pėdsakus, yra (60)

Prieš savaitę praėjęs penktadienis ir dar 13-ta diena – puikus metas pasvarstyti apie tai, kas...

Pirmą kartą pas darbdavius atėję jaunuoliai nesikuklina: vardija neadekvačias sumas (170)

Pirmojo darbo ieškančių jaunuolių lūkesčiai dažnai būna nepamatuoti, o algos jie tikisi...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Cleveland Cavaliers“ - „Milwaukee Bucks“

NBA čempionato rungtynės: „Cleveland Cavaliers“ - „Milwaukee Bucks“.

Savaitgalio orai: vieną dieną lietus, kitą – vėsa ir saulė

Priešaky – dvi kontrastingos savaitgalio dienos. Šeštadienio naktį šalyje pradės lyti, tiesa,...

Iškėlė versiją, kodėl dingo baikeris: viskas prasidėjo dar vasarą (451)

Mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus draugai ir artimieji surėmė pečius su policijos...

Š. Jasikevičius: kovojome, tačiau taktiškai tai buvo absoliutus košmaras (12)

„Jei sąžiningai, sunku rinkti žodžius. Tai buvo kažkoks taktikos susitarimų nevykdymo...

Sprendžiamas 17-os „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių likimas (80)

Konkurencijos tarybai leidus susijungti prekybos tinklams „Rimi“ ir „Iki“ , bendrovės...

Su vyru bengališką kebabinę įkūrusi lietuvė: pradžia buvo lyg ėjimas užminuotu lauku (208)

Lietuvė Jolita Aktar ir jos vyras, bengalas Faridas Aktaras šiandien yra ne tik laiminga šeima, bet...

Liberalų agonija: laikinuoju pirmininku patvirtino E. Gentvilą, bet ir dėl to skraidė žiežirbos (311)

Penktadienį susirinkusi Liberalų sąjūdžio valdyba priėmė pirmininko Remigijaus Šimašiaus...

Šiaulių arenos gimtadienyje – ir A. Šedžius: atvyko ne su žmona (113)

Penktadienio vakarą Šiauliuose skambėjo dainos ir sveikinimai. Dešimtmečio jubiliejų...