aA
Naujausių „Vilmorus“ apklausų duomenimis, kuriuos šeštadienį skelbė „Lietuvos rytas“, Seimo pirmininko Arūno Valinsko vadovaujama Tautos prisikėlimo partija (TPP) žaibiškai ir triuškinamai prarado rinkėjų pasitikėjimą. Jos nuosmukis – rekordinis: valinskininkų reitingas per mėnesį sumažėjo net penkis kartus – nuo 15 proc. gruodį iki 3 proc. sausį. To dar Lietuvos politikos avanscenoje nėra buvę.
V.Laučius. A.Valinsko partija virsta šmėkla
© DELFI
Kone trigubai per mėnesį padaugėjo žmonių, neigiamai vertinančių patį A. Valinską. Sausį jį nepalankiai vertino 65,8 proc. apklaustųjų, o gruodį neigiamai jo atžvilgiu nusiteikusių buvo tik 23,8 proc. A. Valinsko simpatikų per mėnesį sumažėjo daugiau nei trigubai: gruodį jį palankiai vertino 37,3 proc. apklaustųjų, o sausį mylinčių A. Valinską teliko 11,7 proc. TPP burbulas subliūško, o jos lyderis atsidūrė visuomenės pasitikėjimo užribyje.

Taip ir netapusi normalia partija su savo struktūromis, politiškai ir ideologiškai motyvuota naryste, programa ir veikla, TPP pernai kaip cirko trupė sudalyvavo rinkimų kampanijos šou. Paveikusi šokantiems meškinams ir kalbančioms papūgėlėms plojančią rinkėjų auditoriją, TPP pateko į Seimą. Tuomet klounai atsisakė vardų ir liepė tituluoti juos pareigūnais. Kaip partija TPP gyveno tik virtualų gyvenimą: apčiuopiamumą ir gyvastį jai suteikė reitingai. Dabar neliko nė jų. A. Valinsko partija virto šmėkla.

Iš esmės, tie keliolika prisikėlėjų Seime dabar reikalingi tik patys sau. Kam ir kokiais pagrindais jie atstovauja – neaišku. Juokingai atrodo „tautos prisikėlimo“ politinė jėga, kuri net nepatektų į Seimą, jei dabar vyktų rinkimai. Ką ji gali prikelti, kai pati guli leisgyvė ir niekam nereikalinga? Jos pirmininkas, prisisiautėjęs Seime, pelnė tik arogantiško ir nelabai protingo skandalisto reputaciją. Ir jis ryšis kandidatuoti prezidento rinkimuose?..

Juokingai atrodo „tautos prisikėlimo“ politinė jėga, kuri net nepatektų į Seimą, jei dabar vyktų rinkimai. Ką ji gali prikelti, kai pati guli leisgyvė ir niekam nereikalinga? Jos pirmininkas, prisisiautėjęs Seime, pelnė tik arogantiško ir nelabai protingo skandalisto reputaciją.
Vladimiras Laučius:

O juk A. Valinskas žadėjo gerinti Seimo įvaizdį savimi. Be to, žadėjo nesikviesti į savo komandą perėjusių per kelias partijas, jokių politinių principų nesilaikančių personažų. Tačiau kaip didžiausią brangenybę pasikvietė, gynė ir galiausiai paskyrė vadovauti apskričiai perėjūnų perėjūną Arūną Burkšą. Na, o dėl Seimo įvaizdžio – tiesiog gaila tautos atstovybės. Truputį perfrazuojant vieną iš Rolando Pakso advokatų, gynusių jį Konstituciniame Teisme, galima šiuo atžvilgiu klausti: „Jei asilas raudonais batais ateina į Seimą, nejau Seimas dėl to kaltas?“

Seimo pirmininko nuomone, Seimas „kaltas“. Pirmiausia kaltas dėl to, kad nepritarė populistiniam Darbo partijos pageidavimui sumažinti Seimo narių skaičių. Šią beprasmę idėją pirmas prieš keletą metų iškėlė Viktoras Uspaskichas. Taigi A. Valinsko idėjų lygis - kaip ir V. Uspaskicho: jis paprasčiausiai gaivina apipelijusio Darbo partijos populizmo senienas.

Esama ir daugiau pavyzdžių, liudijančių, kad TPP tėra DP ir jos lyderio populistinių kalbų beždžioniautoja. Per praėjusius Seimo rinkimus V. Uspaskichas vis kartojo, kad Lietuvą iki tol valdžiusios partijos nustekeno šalies ūkį, kad vienodai „prisidirbusi“ esanti ir opozicija, ir valdžia. Anot V. Uspaskicho, ir kairieji, ir dešinieji kalbėjo viena, o darė kita. Jis nesąs nei kairysis, nei dešinysis, bet „civilizuotos valstybės kūrėjas“.

O štai ką skelbia TPP programinė deklaracija: „Tarp ligi šiol Lietuvą valdžiusių politinių partijų deklaruojamų šūkių ir darbų yra didžiulis atotrūkis. Ir valdančios, ir opozicinės partijos tapo vien galingų interesų grupių patarnautojomis“. Ir dar – apie santykį su kairumu ir dešinumu: „Mes nesiūlome eiti kartu nei į dešinę, nei į kairę ... Eikime drauge pirmyn...“

Panašu, kad pagal savo politinės retorikos lygį, prasmę ir tikslus A. Valinskas su V. Uspaskichu yra drėbti iš to paties molio. Skirtumas tas, kad V. Uspaskichas su tomis pačiomis idėjomis ir šūkiais buvo pirmesnis ir, vadinasi, originalesnis. Ir politiką jis šiek tiek labiau primena nei A. Valinskas. Be to, jei reikėtų rinktis naują Seimo pirmininką iš galimų DP ir TPP pretendentų, tai, manding, Virginija Baltraitienė būtų geresnis variantas už A. Valinską.

Panašu, kad pagal savo politinės retorikos lygį, prasmę ir tikslus A. Valinskas su V. Uspaskichu yra drėbti iš to paties molio. Skirtumas tas, kad V. Uspaskichas su tomis pačiomis idėjomis ir šūkiais buvo pirmesnis ir, vadinasi, originalesnis.
Vladimiras Laučius:

Žinoma, TPP lyderis turi politinės nuovokos ir gebėjimų išsikapanoti iš nepasitikėjimo duobės, kurioje atsidūrė visuomenės nuomonės smarkiai stumtelėtas. Beje, stumtelėtas anaiptol ne todėl, kad visuomenė kažkokia „nedėkinga“, bet pirmiausia todėl, kad pats, kaip sakoma, „užsirovė“ – savo agresyvumu ir mužikiška nuvorišo-iškilėlio arogancija, demonstruota ir visuomenės, ir jos informavimo priemonių atžvilgiu.

Šiaip ar taip, smukus reitingams iki politinės komos lygio, TPP tampa nebe „tautos prisikėlimo“, bet „A. Valinsko prikėlimo“ partija.

Nemenkai smuko ir pasitikėjimas pirmoje vietoje buvusia valdančiąja Tėvynės sąjunga – nuo 21 proc. gruodį iki 11,6 proc. sausį. Tačiau, kitaip nei TPP, konservatoriai-krikdemai ne tik nepriartėjo prie nulio, bet niekados tuo nuliu nebuvo ir nebus. Prasidėjus ekonomikos sunkmečiui, konservatoriai, vadovaujantys dirbančiai vyriausybei, o ne žurnalistus persekiojančiam Seimui, žengė tam tikrus nepopuliarius, bet reikalingus žingsnius, pakenkusius reitingams, bet ne reputacijai.

Maža to, nepaisant itin nepalankaus laiko perimti valdžią iš Gedimino Kirkilo vyriausybės ir kritikos viešojoje erdvėje, TS-LKD sugebėjo išlikti tarp didžiausią pasitikėjimą turinčių politinių partijų.

Konservatorių-krikdemų pastangomis skubiai įvykdytas mokesčių pertvarkymas ekonomikos nuosmukio sąlygomis negalėjo nesukelti tam tikro pasipriešinimo ir nusivylimo. Juolab kad padaryta klaidų, su krizės įveikimo planu suplakus krizei įveikti niekuo nepadedantį, bet kai kurioms verslo šakoms ir visuomenės grupėms pridariusį skriaudos valstybinį sadomazochizmą.

Konservatoriai taip pat pakenkė patys sau, sumenkindami viešosios komunikacijos reikšmę. Šie du dalykai verčia kalbėti apie kabinetinį-buhalterinį jų politikos stilių. Abiem atvejais atsakomybę tenka prisiimti premjerui Andriui Kubiliui. Tinkamiausias būdas dabar parodyti, kad klaidų pripažinimas ir atsakomybės prisiėmimas nėra tik žodžiai, yra šią savaitę per Seimo sesiją priimti klaidas taisančius sprendimus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvertino padėtį prie Ukrainos sienų: įmanoma istorinė klaida, kurios mes galime labai gailėtis (114)

Ukraina gali būti užpulta bet kurią dieną. Rusija savąją karo mašiną jau įjungė. Teliko...

D+Gabrielė Grinkaitė

Vos prieš 40 metų pasaulį buvo išgąsdinusi kita pandemija: pagal ją galime spėti, kaip baigsis koronavirusas

Nors atrodo, kad žmogaus imunodeficito virusas, geriau žinomas kaip ŽIV, pasaulyje yra jau nuo...

Lietuvoje nustatyti 5735 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, mirė 17 žmonių papildyta

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 5735 nauji COVID-19 užsikrėtimo atvejai, mirė 17 žmonių,...

Ar po valdančiųjų fiasko Seime laukia dar vienas Šimonytės ultimatumas: dauguma nėra tvirta

Seimas neįteisino privalomo medikų ir socialinių darbuotojų vakcinacijos. Pataisas inicijavo...

D+Giedrius Drukteinis

Tikra amerikietiška sėkmės istorija: nustoję pyktis dėl skerdyklų atliekų, du vyrai sukūrė kompaniją, kurios produktus naudojame kasdien

Viena iš dvidešimties didžiausių pasaulio korporacijų ir didžiausios pasaulyje plataus vartojimo...

Lietuvą aplankė rekordinis laimėjimas – vilnietis loterijoje susižėrė 24 mln. Eur (49)

Penktadienio vakarą Lietuvą sudrebino rekordas – „Eurojackpot“ žaidėjas iš Vilniaus, kartu...

Ukrainiečių žurnalistas apie situaciją dėl Rusijos: dabar viskas kaip ant delno (150)

Karai ne veltui lyginami su epidemijomis. Žmonės gana panašiai į juos reaguoja. Visi pamena...

Trys ginekologės, nuo pacientės slėpusios tikrąją operacijos priežastį, išvengė atsakomybės

Tarnybine padėtimi piktnaudžiavusios ir dokumentus suklastojusios trys Klaipėdoje dirbančios...

9 receptai su vištiena – nuo gardaus užkandžio iki patiekalų, kuriuos ne gėda padėti ir ant šventinio stalo

Tebūnie šiandien vištienos diena! Receptams, kuriuos parinkome, tiks įvairi paukštiena,...

Vadovai įvardijo didžiausius praėjusių metų iššūkius

Koronaviruso pandemijai neleidus pernelyg atsipalaiduoti ir 2021 metais, verslams netrūko...