aA
Nereikia būti dideliu politikos žinovu, kad pasakytum, jog gyvename permainų laikotarpiu.
Virginijus Savukynas
© LRT / Vytenis Radžiūnas

Putino Rusija yra nenuspėjama ir agresyvi, stengianti sugriauti nusistovėjusią po Sovietų Sąjungos žlugimo pasaulio tvarką.

Paradoksalu, tačiau jos sąjungininkas šiuo klausimu yra Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas. Jo netikėti pareiškimai socialiniuose tinkluose, jo vykdoma politika priverčia susimąstyti tiek JAV sąjungininkus, tiek ir nedraugus. Nesvarstykime šiandien, ar tai yra gerai, ar blogai, tiesiog konstatuokime faktą.

O jį konstatavus susimąstyti verta ir Lietuvai. Jau praėjo laikai, kada buvo galima besąlygiškai pasitikėti Europos Sąjunga ir NATO. Atrodę nepajudinami milžinai šiandien kelia abejonių, ar tikrai jie veiksmingi. Ir koks jų vaidmuo naujoje tvarkoje? Ir kur Lietuvos vieta?

Prieš atsakant į šį klausimą, reikėtų iškelti kitą: o kas gi yra Lietuvos interesai? Vien pasakyti, kad tai yra saugumas ir ekonominė gerovė, nepakanka.

Parodykite man šalį, kuri siektų, jog būtų nesaugi, o jos ekonomika būtų menka. Reikia konkretesnių interesų apibrėžimo. Politinis elitas, regis, atsakymų nežino. Tad reikia jam padėti.

Briuselio biurokratai kaip užsikirtusi plokštelė kartoja, jog reikia daugiau europietiškumo, tačiau bėda ta, kad neaišku, kas gi yra tas europietiškumas, jei atsisakoma krikščioniškų mūsų civilizacijos šaknų.
Virginijus Savukynas

Pirma, Europos Sąjungos klausimas. Europos Sąjunga yra tikrai puikus projektas, įrodęs savo naudą: kol kas nekilo joks karas tarp šalių, kurios priklauso šiam aljansui. O tai labai daug, jei pažvelgsime į istoriją.

Tačiau kokia ateities Europa? Akivaizdu, kad tai ne Briuselio Europa. Briuselio biurokratai, užsidarę savo kabinetuose, atitrūkę nuo realybės, negali pasiūlyti ateities modelio. Priešingai, jie užsispyrę stumia tai, ko Europos žmonės nenori.

Akivaizdu, kad tautinis tapatumas niekur neišnyko, jis yra labai svarbus. O Briuselio biurokratų kartojami užkeikimai sukelia erzelį nuo Graikijos iki Lenkijos.

Briuselio biurokratai kaip užsikirtusi plokštelė kartoja, jog reikia daugiau europietiškumo, tačiau bėda ta, kad neaišku, kas gi yra tas europietiškumas, jei atsisakoma krikščioniškų mūsų civilizacijos šaknų.

Lietuvos intelektualai ir politikai galėtų smarkiai prisidėti prie diskusijų, kas gi yra naujasis europietiškumas. Tai tikrai Lietuvos interesas.

Antras klausimas: Europos Sąjunga jau nėra monolitinė. Mes matome susidūrimą tarp Vakarų ir Vidurio Europos. Lenkija atvirai diskutuoja daugeliu klausimų su Briuseliu. O kur yra Lietuva? Ar mes kartu einame su Lenkija, ar įsiklausome į Vokietiją?

O gal Prancūzija yra mūsų strateginė partnerė? Ar kada girdėjome tokias diskusijas Lietuvoje? Ne. O juk turėti atsakymą į šį klausimą yra mūsų strateginis interesas.

Žinome, kad D. Trumpas konfrontuoja su Europos Sąjunga. Kurią pusę mums pasirinkti? O gal tyliai nuošalyje sėdėti? Galbūt. Bet kur studijos, kur politikai, kurie pateiktų vienokią ar kitokią argumentaciją?
Virginijus Savukynas

Nereikia pamiršti ir Latvijos su Estija. Juk esame Baltijos valstybės, turime nelinksmą bendrą praeitį. Jei derintume savo pozicijas, mūsų balsas būtų labiau girdimas.

Izraelis yra labai svarbus šiandienos pasaulyje. Kokie mūsų santykiai su juo? Jei sakome, kad tai mūsų partneris, tai kodėl nepalaikėme JAV ambasados perkėlimo į Jeruzalę klausimo? Taip su draugais nesielgiama.

Ir, aišku, Jungtinės Valstijos. Kaip grįsti santykius su šia valstybe? Juk akivaizdu, kad mums gyvybiškai būtini geri santykiai su šia supervalstybe. Vien tik pasakyti, kad jie jau yra mūsų partneriai, neužteks. Juk žinome, kad D. Trumpas konfrontuoja su Europos Sąjunga. Kurią pusę mums pasirinkti? O gal tyliai nuošalyje sėdėti? Galbūt. Bet kur studijos, kur politikai, kurie pateiktų vienokią ar kitokią argumentaciją?

Besikeičianti situacija mažoms šalims, ypatingai turinčioms tokį kaimyną kaip Rusija, kelia daug grėsmių. Tačiau atsiranda ir šansų. Lietuvos valstybės interesas – būti matomai pasaulio žemėlapyje.

Todėl turi būti aktyvi diplomatija. Aišku, daug kas pasakys, kad maža šalis nieko negali. Tai tiesa, tačiau maža šalis gali puikiai atlikti tarpininko vaidmenį. Kodėl Lietuva negalėtų būti tarpininke sprendžiant bent jau mūsų regiono klausimus? Šiuo atveju tai, kad esame maži, tik pliusas – didžiosios valstybės nejaučia įtarumo mūsų atžvilgiu.

Akivaizdu, kad šiame trumpame komentare neišsėmiau visų klausimų apie Lietuvos interesus. Tačiau yra gyvybinis interesas, kad apie tai būtų kuo didesnės, garsesnės ir gilesnės diskusijos. Juk tai yra diskusija apie mūsų vaikų ateitį.

Virginijaus Savukyno komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš naują maitinimo strategiją mokyklose ir darželiuose – eksperimentas: ką vaikams teko valgyti? (3)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmą kartą inicijavo tokį eksperimentą: pagal specialistės...

Šokiruojantis moksleivių muštynių stadione vaizdo įrašas: kas ir kodėl buvo nutylėta (150)

Keliasdešimt moksleivių su mobiliaisiais telefonais, filmuojantys dviejų bendraamžių muštynes...

Legendinis Arlauckas prisiminė nuotykius su Sabu ir Kurtinaičiu: istorijų „stiprumas“ gali priblokšti (1)

Žodžio kišenėje neieškanti Eurolygos legenda Joe Arlauckas davė išskirtinį ir Ispanijoje...

Akis į akį susidūrė su Rusijos FSB: pasakė, kad turiu du variantus (39)

Leidinys „The Insider“ ir „ Bellingcat “ tyrėjų grupė paviešino tyrimą, kuriuo...

Pirmenybė į tūkstantinę paramą – moterims, emigrantams ir jauniems, o likusiems ¯\_(ツ)_/¯ (34)

Ūkininkai, pretenduojantys į ES paramą, skundžiasi, jog taisyklės pakankamai diskriminacinės ir...

„Ryanair“ siūlo išskirtinę paslaugą: kaina – beveik 5 tūkst. eurų už valandą (7)

Užsisakę privatų skrydį oro transporto bendrovės „Ryanair“ lėktuvu, galėtumėte mėgautis...

Nustebsite sužinoję, kam skirta iš pažiūros nereikšminga palto detalė (1)

Paltus dažnai papildantys antpečiai, kurie iš vienos pusės būna prisiūti, o iš kitos –...

Pasieniečių kameros užfiksavo, ką vilkų gauja išdarinėja miške (58)

Vieni iš grėsmingiausių miško plėšrūnų yra vilkai . Todėl žmonės, sutikę šį keturkojį,...

Bauginanti istorija Angelai Merkel neleidžia miegoti naktimis (25)

Angela Merkel nerimauja dėl septynioliktojo amžiaus. 64-erių metų amžiaus kanclerei...