aA
2014 metų birželio 14 dieną Kinija paskelbė Socialinių kreditų sistemos kūrimo plano matmenis.
Virginijus Savukynas
© LRT / Vytenis Radžiūnas

Nepaisant dokumento didelės apimties, pagrindinė idėja yra aiški: kiekvienas Kinijos gyventojas bus įvertintas reitingu, kuris nusakys, koks pilietis jis yra. Tie, kas turės didesnį reitingą, galės naudotis didesnėmis privilegijomis, o kas turės mažesnį, patirs įvairiausių apribojimų.

Ir tai jau yra ne planas, o veikianti realybė. Nors tik nuo 2020 metų visi Kinijos piliečiai privalomai turės prisijungti, jau dabar šimtai milijonų kinų savanoriškai dalyvauja šiame milžiniškame socialiniame eksperimente, o didžiausios Kinijos interneto kompanijos pluša, sudarydamos algoritmus ir apjungdamos savo milžiniškas duomenų bazes.

Pagal ką vertinami kinai? Yra penki veiksniai.

Pirmiausiai žiūrima kredito istorija: ar padengtos kreditinės kortelės, ar pilietis laiku apmoka savo sąskaitas. Toliau vertinama, kaip jis atlieka savo pareigas. Trečias veiksnys – asmeninė charakteristika (tikrinamas gyvenamasis adresas, mobiliojo telefono numeris ir pan.). O ketvirtoji kategorija – elgesys ir preferencijos.

Tai reiškia, kad žiūrima, ką žmogus perka, ką veikia internete. Jei jis per daug žaidžia kompiuterinius žaidimus, tuomet jis bus priskirtas prie tinginių. O tas, kuris uždirba daugiau nei išleidžia, bus laikomas socialiai atsakingu.

Taigi sistema ne tik analizuoja, bet ir formuoja žmonių elgesį: stengiamasi atgrasinti nuo tokių įpročių, kurie vyriausybei nepatinka.

Penktoji kategorija – tai tarpasmeniniai santykiai. Kokie yra žmogaus draugai, su kuo jis bendrauja ir kokius atsiliepimus palieka apie vyriausybę? Jei teigiamus, jo reitingas didėja, jei nesidžiaugia augančia Kinijos ekonomika, jo reitingas krenta. Genialiai paprasta muštravimo sistema.

Visa tai vyksta realybėje, o ne fantastiniame filme. Galime tik įsivaizduoti, kas bus, kai ši programa taps privaloma. Niūriausios prognozės gali išsipildyti: atsiras naujasis elitas ir visuomenės atstumtieji, neturintys ateities nei sau, nei savo vaikams (kaip vaikai galės bendrauti su žemą reitingą turinčiais tėvais?).
Virginijus Savukynas

Kodėl kinai registruojasi ir dalyvauja savanoriškai? Ogi todėl, kad pasiekus tinkamą reitingą galima gauti vartojimo paskolą, siekiančią apie 1 tūkstantį dolerių, arba be užstato išsinuomoti automobilį, greičiau užsiregistruoti Pekino tarptautiniame oro uoste.

Jau dabar sistema pataria, kaip pasikelti savo reitingą, perspėja dėl grėsmių, kurios kyla bendraujant su žemo reitingo asmenimis. Šioje sistemoje taikomas vienas paprastas, bet efektyvus principas, jei pasitikėjimas yra prarastas vienoje srityje, tuomet apribojimai taikomi visose srityse.

O apribojimai bus patys įvairiausi: interneto greitis, restoranų, naktinių klubų prieinamumas, tokie asmenys negalės laisvai keliauti į užsienį.

Surinkti taškai lems netgi tai, ar gaus socialines išmokas. Žemą reitingo balą turinčių asmenų nesamdys darbdaviai (arba nekvalifikuotam darbui ir mokės mažai), nebus leista dirbti žurnalistais ar teisininkais.

Savanoriškai mes atiduodame savo privačius gyvenimus. Jau dabar yra apie mus sukaupta masė duomenų, kurie labai lengvai gali pavirsti piliečio reitingu. Jei tik atsiras politinė valia. Tik ar mes pasirengę gyventi tokiame pasaulyje?
Virginijus Savukynas

Beje, tai jau veikia. Štai 2017 metais Kinijos Aukščiausias liaudies teismas paskelbė, kad per pastaruosius ketverius metus dėl socialinių prasižengimų net 6 milijonams su trupučiu buvo uždrausta skristi lėktuvu.

Dar 1,65 milijono uždrausta važiuoti traukiniu. Visa tai vyksta realybėje, o ne fantastiniame filme. Galime tik įsivaizduoti, kas bus, kai ši programa taps privaloma. Niūriausios prognozės gali išsipildyti: atsiras naujasis elitas ir visuomenės atstumtieji, neturintys ateities nei sau, nei savo vaikams (kaip vaikai galės bendrauti su žemą reitingą turinčiais tėvais?).

Aišku, jūs galite pasakyti, jog tai vyksta Kinijoje, kuri tikrai nėra demokratijos flagmanas. Tačiau tai šiek tiek kitokiu pavidalu vyksta ir Vakarų pasaulyje.

Pavyzdžiui, JAV vertinama kiekvieno amerikiečio kredito istorija. Pagal ją priklauso, ar bus išduota paskola ir už kokius procentus.

Tokia sistema veikia ir Lietuvoje. O kur dar feisbukas, kuriame žmogų vertiname pagal tai, kiek jis turi draugų ir sekėjų?

Be to, mes jam patikime savo privataus gyvenimo akimirkas: gimtadienių, švenčių nuotraukas, fiksuojame kitus svarbius įvykius. Ir tai dar ne viskas: kiek mes savo duomenų atidavėme įvairiems prekybos tinklams, naudodamiesi lojalumo kortelėmis: tam tikrais atvejais jie apie mus tikriausiai žino daugiau nei mes patys.

Savanoriškai mes atiduodame savo privačius gyvenimus. Jau dabar yra apie mus sukaupta masė duomenų, kurie labai lengvai gali pavirsti piliečio reitingu. Jei tik atsiras politinė valia. Tik ar mes pasirengę gyventi tokiame pasaulyje?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skvernelio reitingo paslaptis: surastas priešas ir galandami nauji ginklai (132)

Spalis Lietuvos Vyriausybei buvo tikrai karštas, bet ne dėl to, kad šiemet mūsų šalyje...

Kad pavakarieniautų, vienu ypu perka 200 kiaušinių: mūsų gaili, lyg būtume nukankinti tėvai (4)

„Kai turi vieną vaiką, supranti, koks sunkus tavo gyvenimas. Viską sureikšmini, stengiesi, kad...

Gyvai / DELFI Diena. Aktorių prisiminimai apie anapilin iškeliavusį režisierių Nekrošių ir kiek kainuoja būsto paskola? (13)

Ko neteko Lietuvos teatras ir jo gerbėjai? „DELFI Dienoje“ prisiminimai apie anapilin išėjusį...

Petrauskienė žada 40 proc. didesnes algas dėstytojams ir mokslininkams (55)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl studijų kainų...

(Ne)Grįžtu. Į Airiją emigravusi Inga: kai žiūriu lietuviškas žinias apie Karbauskį – man baisu dėl Lietuvos (297)

Nuosavas namas, atostogos egzotiškuose kraštuose, daugiau nei dešimtmetį puoselėjamas savas...

Prieš policijos automobilį užlindęs ir avariją sukėlęs dviratininkas stebina įžūlumu (1)

Į redakciją kreipėsi vilnietis Vadimas M., kuris rugsėjo 10 d. Vakariniame Vilniaus aplinkkelyje...

Žinomi bičiuliai ir kolegos gedi netikėtai mirusio Eimunto Nekrošiaus: liko nepapasakotos istorijos ir neįgyvendinti planai (129)

Antradienį, lapkričio 20 dieną žinomas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius iškeliavo...

Turkijos žiniasklaidoje – šiurpus paskutinių nužudyto žurnalisto gyvenimo akimirkų aprašymas (27)

Turkijos naujienų portalas publikuoja citatas ir viešina tapatybes asmenų, kurių balsai skamba...

Trakų pilies grožį užgožę lauko tualetai kelia pasipiktinimą: gėda prieš užsieniečius (30)

Trakų pilies lankytojus papiktino pilies saloje pastatyta eilė kilnojamų tualetų. Lankytojų...

Kelerius metus su ketvirta vėžio stadija gyvenanti Rasa: be proto noriu gyventi (37)

Ketvirtos stadijos vėžio diagnozę prieš ketverius metus sužinojusi Rasa Vaitekūnienė savo...