aA
Žiniasklaidos paskelbtas Kultūros, filosofijos ir meno instituto konferencijos "Pagonybės ir krikščionybės santykiai senojoje baltų kultūroje", skirtos Gintaro Beresnevičiaus atminimui, kreipimasis į šalies prezidentą, Seimą ir generalinį prokurorą yra geranoriškas piliečių žingsnis.
Gintaras Beresnevičius
Gintaras Beresnevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Esu iš tų rašiusiųjų ir pasirašiusiųjų. Bet mintys nepaleidžia. Nors nei aš pats, nei kiti kreipimąsi skatinę ar kūrę, rodos, nesame kokie liguistai įtarūs...Taigi spalio 23-iąją Vilniaus apygardos prokuratūra pareiškė nutraukusi Gintaro Beresnevičiaus žūties aplinkybių tyrimą ir paskelbė jo išvadas, apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius spaudos konferencijoje mėgino jas paaiškinti. Vis dėlto bent man neteko sutikti nė vieno žmogaus, kuriam po tokių paaiškinimų būtų pasidarę bent kiek aiškiau.

Prokuratūra puikiai žino, kad visuomenė atsakymų laukia. Kodėl nebuvo galima, tarkime, logiškai paeiliui išdėstyti visos tos nelemtos nakties įvykių eigos, akcentuojant daugiausia abejonių visuomenei ar žiniasklaidai sukėlusias detales? Tai galėjo būti kad ir daug išsamesnis pranešimas spaudai ar kita pačiai prokuratūrai paranki paaiškinimo forma, kuri nedvelktų atsirašymo, atsikalbėjimo šalčiu. Mes nemanome, jog baigus tyrimą dar turėtų likti kokių nors to tyrimo paslapčių, saugotinų nuo visuomenės. Jeigu būtina, atskleistinos net ir tos, kurios, kaip užvakar teigė Jancevičius Lietuvos radijui, jam ir trukdžiusios aiškiau kalbėti: atseit būtų nediskretiškos velionio atžvilgiu.

Ką gi, mūsų "diskretiškos" spaudos tais galimais motyvais buvo mėgaujamasi vos ne per Gintaro laidotuves. O tiesa visada diskretiška. Nediskretiškos yra užuominos, primenančios neseną liūdno garso perspėjimą "nesiknaisioti po kaulus". Taigi mes norime pačiai prokuratūrai ir visai teisėsaugai padėti vaduotis iš savo pačių spąstų, iš kietų uždarumo gniaužtų ir pradėti žmoniškai bendrauti su visuomene, nes teisėsauga tarnauja, turi tarnauti visuomenei, o ne atvirkščiai.

Teisėsauga neturi vadovautis ligi šiol jai įprasta išmintimi - palos palos ir nustos...Kas paaiškėjo? Pavyzdžiui, teigiama, kad mirties priežastis - išeminė širdies liga. Nereikia specialaus medicinos išmanymo, kad suvoktum, jog šis apibrėžimas - pernelyg bendras. Panašus, kaip kad būtų pasakyta: sustojo širdis. Lėtiniu širdies nepakankamumu Beresnevičius nesirgo. Kritęs nuo ūmaus - būtų atrodęs gražutėlis, ir nakvynės namų sanitarė, vos tik metusi akį, nebūtų galėjusi konstatuoti vyro, gulinčio "Salos" kieme prie policijos automobilio, mirties iš jau tada buvusių ryškių lavondėmių. Teko vėliau per televiziją matyti tą moterį - persigandusią ar pergąsdintą...

Iš Jancevičiaus to paties kalbėjimo per Lietuvos radiją, taigi jau paskelbus mūsų pareiškimą, galima buvo suprasti, jog išvada dėl mirties priežasties, iš dalies ir dėl visa kita, - kaip ir ne jų, jog prokurorai tik pakartoję pirminę medicininės ekspertizės išvadą, kai šiai ekspertizei policijos (tarkime, visiškai nešališkos) buvęs pateiktas nežinomo mirusiojo kūnas... Įdomu, ar pretendentų į neatpažintųjų kapines ir labai jau žinomų žmonių palaikų medicininė ekspertizė visada atliekama vienodai kruopščiai ir išsamiai?

Teisėsauga neturi vadovautis ligi šiol jai įprasta išmintimi - palos palos ir nustos...Kas paaiškėjo? Pavyzdžiui, teigiama, kad mirties priežastis - išeminė širdies liga. Nereikia specialaus medicinos išmanymo, kad suvoktum, jog šis apibrėžimas - pernelyg bendras.
Vladas Braziūnas:

Pareiškime nenorėjome eskaluoti visuotinio smalsumo ir iš naujo aptarinėti kokių tyrimo detalių. Kažkodėl savo paaiškinime, nors neatsakydamas nieko iš esmės, prie keleto tų detalių - kaip patikimiausių? - grįžo pats Jancevičius. Kuo Beresnevičius tą naktį vežtas? Dėl solidumo pasitelkti net DNR tyrimai. Jokių organinių dalelių, galinčių paliudyti Beresnevičių buvus automobilio bagažinėje, ten nerasta. Išvada - bagažinėje "netransportuotas". Bet nerasta ir salone. Išvada - "transportuotas" salone. Ar nepaieškota patikimesnių argumentų? Pavyzdžiui, tam, kad aš nepamanyčiau, jog gal tirtas ne tas automobilis...Prisimintas ir Gintaro "talpinimo" automobilin liudytojas. Tiesa, anksčiau jis bandytas kompromituoti: esą nustatyta, jog tuomet buvęs už keliasdešimties kilometrų...

Vis dėlto, kaip teigia Jancevičius, tas liudytojas kviestas dalyvauti "talpinimo" eksperimente. Tik jo parodymai, kiek mums žinoma, oficialiai nefigūruoja. Yra jis ar jo nėra? Jei jis liudija teisingai, kodėl jo parodymai atmetami? Jei jis liudija melagingai, kodėl prokurorai į tai nereaguoja?Ir kodėl aš manau, kad vyriausiojo prokuroro paaiškinimai neturėtų man kelti dar daugiau klausimų ir abejonių? O kelia...Kur ir kada Gintarą ištiko mirtis? Žinome viena: į policijos automobilį "įtalpintas" gyvas, nakvynės namų "Sala" kieme "išlipo" iš mašinos su lavondėmėm...

Imkime švelniausią variantą. Policininkai viską darė taip, kaip ir teigiama: gražiai ir tiesiai vežė automobilio salone ant galinės sėdynės. Gintarui ūmai (?) pasidarė bloga. Vaikinai su uniformomis sutriko, tad kažkodėl nepasuko artimiausion ligoninėn, nesugebėjo padėti patys. Gintaras mirė. Nėra nukentėjusiųjų, nes nėra kaltųjų? Tarkime, tikrai nebūta jokio "tarnybinių įgaliojimų viršijimo" (man kraupi ši formuluotė, taikoma tais atvejais, kai, tarkime, policininkai persistengia smurtaudami ir žmogus miršta, - lyg taip elgtis jiems būtų suteikti "tarnybiniai įgaliojimai", tik mat reikėję saikingiau!..).

Nenagrinėsiu ir visų prieštaringų policijos karštligiškai skleistų pirminių versijų. Jos - iš didelio noro pasakyti visą tiesą? Kažkuri versija vis tiek melaginga. Ar už melagingus parodymus, tyrėjų ar visuomenės klaidinimus policininkai neatsako? Gal teisėsaugininkams taikoma kokia mums nežinoma teisė? Šiaip ar taip, policininkų veiksmai, atrodytų, traktuotini bent jau kaip aiškus tarnybinių pareigų nevykdymas, aplaidus vykdymas ar profesinė nekompetencija, nes kaip tik policininkų pareiga yra žmogų atgabenti saugiai, reikalui esant, suteikti jam būtiną pirminę medicininę pagalbą ar skubiai kreiptis į medikus.

Apie panašias pastangas girdėti neteko. Tad kaltės čia, kad ir kaip suktum, yra. Vadinasi, Beresnevičius ir jo artimieji yra nukentėjusieji. Sveikas protas sakytų, jog tokiu statusu tyrime iš pat pradžių turėjo dalyvauti ir Gintaro našlė. Kodėl ji buvo nušalinta ir proceso dalyvės statusas prokuratūros jai suteiktas nebuvo? Kad neįgytų teisinio pagrindo vėliau kreiptis dėl būsimų tyrimo išvadų? Gal kieno mintyse jos nuo pat tyrimo pradžios jau buvo parašytos?..

Beresnevičius daugeliu savo rašinių projektavo Lietuvos valstybę. Buvo vos ne balta varna tarp savo kolegų eseistų - aiškus patriotas, susirūpinęs savo valstybės, savo visuomenės likimu. Buvo didesnis valstybininkas už daugelį taip besivadinančiųjų dėl gardesnio kąsnio. Gintaras buvo pilietis, savo valstybės kūrėjas. 2002 metais prezidentas Valdas Adamkus Gintarui teikė premiją ir sveikino kaip Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcijos prie Lietuvos Respublikos prezidento kanceliarijos surengto literatūros kūrinių konkurso, skirto Lietuvos valstybės 750 metų jubiliejui, pirmosios premijos laimėtoją. Už eseistiką - istorinę, bet brėžiančią Lietuvos valstybės ateities projektus. Valstybės - ne pavojaus zonos...

Mūsų, kreipimąsi pasirašiusiųjų, taip pat visos konferencijos, pasirašyti įpareigojusios, noras buvo niekuo neišsiskiriantis - toks kaip ir kiekvieno sąmoningo piliečio noras, - kad valstybei atstovaujančios galingos institucijos ir su tokiu žmogumi kaip amžiną atilsį Gintaras, ir su kiekvienu savo piliečiu, gyvu ar mirusiu, visomis aplinkybėmis elgtųsi dorai, atvirai ir pagarbiai. Kad aš, pilietis, dėl to būčiau tikras.

Kad nereikėtų man, užuot ramiai dirbus tai, ką geriau išmanau, būti kamuojamam abejonių, piktintis ir protestuoti, gal klysti... Noriu gyventi valstybėje, kur tokią mano (kiekvieno "mano") teisę - saugaus ir oraus gyvenimo teisę - patikimai saugotų teisėsauga. Ir ji...

„Lietuvos žinios“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda neatmeta, kad bus svarstoma Lietuvoje įvesti nepaprastąją padėtį pildoma

Prezidentas Gitanas Nausėda neatmeta, kad kitomis priemonėmis nebesuvaldant koronaviruso plitimo,...

Karantiną siūlys pratęsti iki metų galo: laukia griežtesni ribojimai, uždaromos ne maisto prekių parduotuvės  plane – ugdymas tik nuotoliniu būdu (154)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga penktadienį spaudos konferencijoje...

Laukia orų permainos: šalčiausi bus kitos savaitės antradienis ir trečiadienis

Stiprus vėjas Lietuvoje greitai nenurims, o po trumpo šilumos pliūpsnio į Lietuvą vėl atkeliaus...

Atnaujintame paveiktų šalių sąraše atsidūrė Lenkija: bus reikalingas tyrimas arba izoliacija (2)

Atnaujintame paveiktų šalių sąraše, kuris įsigalios pirmadienį, gruodžio 7 d., įtraukta...

Šimonytė: ministrų antrankos būdas buvo gana neįprastas, tikėjau savo sąrašu (334)

Paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė po penktadienį įvykusio susitikimo su šalies vadovu Gitanu...

Veryga: viruso plitimas auga, kitą savaitę bus įvedamos naujos priemonės (607)

Lietuvoje ir toliau nenustojami mušti naujų koronaviruso atvejų per parą rekordai. Pagal...

LRT vadovų algos kitąmet didės beveik trečdaliu (3)

LRT vadovės Monikos Gar­ba­čiaus­kai­tės-Bud­rie­nės ir jos pavaduotojo Gyčio Oganausko...

Nacionalinėje laboratorijoje – su stambiais verslais susijusių asmenų įdarbinimai (50)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos ( NVSPL ) vadovas Danas Bakša per...

Koronavirusas patvirtintas dar vienam Seimo nariui – susirgo Andrius Mazuronis (34)

Seimo narys, Darbo partijos frakcijoje Seime dirbantis Andrius Mazuronis susirgo koronavirusu....