aA
Antradienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė daug būsimų pakeitimų Konstitucijoje. Sudaryta darbo grupė tiems konstituciniams pakeitimams parengti. Atsistatydino ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas. Jis tapo laikinai einančiu pareigas, o naujuoju ministru pirmininku nominuotas Federalinės mokesčių tarnybos vadovas Michailas Mišustinas. Jo kandidatūrą svarstys Dūma.
Dmitrijus Medvedevas, Vladimiras Putinas
Dmitrijus Medvedevas, Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

Smunkant populiarumui, Putinas pasiūlė kelis socialinius žingsnius. Tarp jų ir paramą šeimoms, auginančioms vaikus. Tik neaišku, iš kur tie pinigai socialinėms reformoms bus paimti. Rusijos ekonomika – sankcijų nepaklupdyta ant kelių, bet ūkio augimas lėtėja. Turint globalias ambicijas, tai blogas ženklas.

Įvykių vienai dienai labai daug ir tai panašu greičiau į revoliucinius žingsnius nei į konstitucinę reformą. Sunku komentuoti, ką tai konkrečiai galėtų reikšti. Galų gale tai yra Rusijos vidaus reikalas, bet visai nepanašu, jog šalis nusprendė žengti demokratijos keliu. O tai jau ne vien Rusijos vidaus problema – geriau turėti demokratinę kaimynę, o ne nenuspėjamą branduolinį milžiną.

Beje, Putinas pasiūlė, jog Rusijos įstatymai turėtų viršenybę prieš tarptautinius teisinius aktus. Šiuo metu tarptautinės teisės pirmumas yra fiksuotas Rusijos konstitucijoje.

Aišku viena – Putinas pradėjo ruoštis valdžios išlaikymui po to, kai jis jau nebebus prezidentas. Realiai vadovauti Rusijai jis jokiu būdu neatsisakys. Ir tai ne vien Putino klausimas, bet ir viso valdančio, praturtėjusio elito problema – niekas neatiduos savo turtų bei įtakos vien todėl, jog Putinas formaliai nebegali dar kartą būti renkamas prezidentu.

Galimai taryba taps tuo įrankiu, kuriuo naudodamasis Putinas turės lemiamą žodį gynybos ir užsienio politikoje. Taigi, Medvedevas nebus nuskriaustas. Gal tuo ir galima paaiškinti jo plačią šypseną paskelbus, jog vyriausybė atsistatydina.
Valentinas Mitė


Vieną kartą tą draudimą jis jau apėjo, susikeisdamas su Medvedevu vietomis, bet faktiškai likdamas šalies vadovu. Nelabai užtikrintas variantas yra ir sąjunginės valstybės su Baltarusija sukūrimas, tampant naujos valstybės vadovu. Per daug Aliaksandras Lukašenka yra nenuspėjamas, kad būtų galima statyti politinę ateitį ant šios kortos.

Šį kartą, atrodo, buvo pasirinktas kitas kelias.

Daug kas spėja, jog Putinas ruošiasi pasinaudoti Kazachstano vadovo Nursultano Nazarbajevo patirtimi – nebūnant prezidentu, išlaikyti visus valdžios svertus savo rankose.

2018 metais Nazarbajevas suteikė daug papildomų galių Kazachstano saugumo tarybai ir tapo jos vadovu, o šalies prezidentu paskyrė savo parinktą politiką. Visai įmanoma, jog Putinas, nusprendęs įsteigti Rusijos saugumo tarybą, elgiasi panašiai. Tarybos pavaduotojo pareigos pasiūlytos Medvedevui, o naujo organo vadovu bus Putinas. Galimai taryba taps tuo įrankiu, kuriuo naudodamasis Putinas turės lemiamą žodį gynybos ir užsienio politikoje.
Taigi, Medvedevas nebus nuskriaustas. Gal tuo ir galima paaiškinti jo plačią šypseną paskelbus, jog vyriausybė atsistatydina.

Michailą Mišustiną Putinas ištraukė kaip burtininkas triušį iš skrybėlės. Niekam nežinomas technokratas tampa vyriausybės vadovu, taip užtikrinant jo visišką paklusnumą ir lojalumą. Tai Putinui yra svarbiausia. Galima spėti, jog Rusijos saugumo taryba realiai valdys šalį, o mišustinų bei tų, kurie taps prezidentais, vaidmuo nebus lemiamas.

Michailą Mišustiną Putinas ištraukė kaip burtininkas triušį iš skrybėlės. Niekam nežinomas technokratas tampa vyriausybės vadovu, taip užtikrinant jo visišką paklusnumą ir lojalumą. Tai Putinui yra svarbiausia.
Valentinas Mitė


Putinas įsaku patvirtino darbo grupę, kuri ruoš konstitucijos pakeitimus. Į ją įeina daugiausia prezidentui lojalūs politikai, verslininkai bei visuomenės veikėjai. Iš viso 75 žmones. Paruošti pakeitimai, kaip vienetas, bus pateikti visuomenei. Ar tai bus referendumas ar neįpareigojantis plebiscitas, neaišku. Greičiau bus plebiscitas, kuris įvyks labai greitai ir iš tikro visuomenė, net nesusipažinus, balsuos už pakeitimus, kurie iš tikro bus balsavimas už naują konstituciją.

Kai kurie Putino pasiūlyti pakeitimai yra tokie esminiai, kad vien senosios konstitucijos pakeitimais jų pavadinti nebegalima. Tačiau neabejotina, jog darbo grupė jiems pritars. Neabejotina ir tai, jog balsuodami už šiuos pakeitimus paprasti piliečiai nesupras, už ką jie balsuoja. Iš tikro jie balsuos už naują Rusijos konstituciją, leidžiančią Putinui likti valdžioje.

Putino pasiūlyti pakeitimai yra tokie esminiai, kad vien senosios konstitucijos pakeitimais jų pavadinti nebegalima. Neabejotina, jog balsuodami už šiuos pakeitimus paprasti piliečiai nesupras, už ką jie balsuoja. Iš tikro jie balsuos už naują Rusijos konstituciją, leidžiančią Putinui likti valdžioje.
Valentinas Mitė


Žinoma, Putinas galėjo būti prezidentu bei likti valdžioje ir po 2024 metų. Tam tik reikėjo pakeisti vieną žodį konstitucijoje, draudžiantį būti prezidentu daugiau nei du kartus iš eilės. Bet tai būtų per daug akivaizdu, augant nepasitenkinimui visuomenėje ir krentant gyvenimo lygiui. Pernai krito Putino, Medvedevo populiarumas, o simpatijos „Vieningai Rusijai“, kuriai vadovauja Medvedevas, pasiekė nematytas žemumas. Todėl Putinas teisus, sakydamas, kad reikia esminių permainų. Tik nepaaiškino, jog tos permainos reikalingos visų pirma tam, kad valdantis elitas liktų valdžioje.

Apie permainas Putinas paskelbė likus keleriems metams iki prezidento rinkimų. Tai suteikia galimybę per tą laiką keisti tai, kas trukdytų valdžios perėmimui jau esant kitame labiausiai įtakingame valdžios poste. Tai suteikia manevro laisvę.

Iš pirmo žvilgsnio, tokia ir yra konstitucinio blickrygo esmė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.5238

Top naujienos

Po reto įžūlumo medžioklės Vilniaus rajone – išskirtinė malonė girtam šauliui (226)

Per išgertuves nusprendęs pamedžioti Vilniaus rajono gyventojas išsitraukė namuose slėptą...

Pavojingiausi mikrorajonai Vilniuje: mažos būsto kainos suvilioja tik drąsiausius (103)

Rinkdamiesi būstą, naujakuriai sudaro visą reikalavimų sąrašą: patraukli kaina, kokybiškas...

Gydytojas Morozovas ragina nejuokauti: masiškai daromos sveikatą ir pinigus kainuojančios klaidos (74)

„Aš be antibiotikų nuo gripo nepasveikstu“ – jei dar neprasidėjo, tai tuojau prasidės...

Po beprecedenčių priemonių 11 mln. gyventojų Kinijos miestas tapo vaiduokliu susisiekimas ribojamas jau devyniuose miestuose (14)

Kinija penktadienį izoliavo milijonus žmonių, gyvenančių netoli naujo koronaviruso protrūkio...

Paskelbti NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynių starto penketai, Sabonis pakilo dar labiau (28)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį NBA paskelbė šių metų „Visų žvaigždžių“...

The Economist

Nugaros skausmas – rimta ir prastai sprendžiama pasaulinė problema

Kodėl geresni metodai padėti kenčiantiems plinta taip lėtai?

Ekonomistai pernelyg susirūpinę nelygybe – ne tai nulemia gyventojų laimę (114)

Ekonomistams didžiausia nelygybės problema – tai, kiek iš tiesų mažai jie apie ją išmano. O...

Neįtikėtina istorija: 3,2 promilės pripūtęs vyras tikino keturračio nevairavęs, o bėgęs paskui vagį (23)

Ką daryti, kai už vairavimą esant sunkiam girtumo laipsniui neišvengiamai gresia solidi...

Paluckas: protingi žmonės bėga iš valstiečių frakcijos (14)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas , komentuodamas tai, kad...