aA
Rusija grįžta į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją (ETPA) ir atgauna balsavimo teisę. Jos įgaliojimai buvo sustabdyti dėl Krymo okupacijos bei agresijos Rytų Ukrainoje. Kremlius jau ištaisė savo veiksmus – grąžino Krymą Ukrainai, Ukrainos kariai nebežūsta Donecke ir Luhanske? Nieko panašaus, šia kryptimi Kremlius nepajudėjo nei per milimetrą. Kodėl priimtas toks sprendimas, kurį tenka vertinti tik kaip Vladimiro Putino pergalę?
Valentinas Mitė
© DELFI / Valdas Kopūstas

Grubiai tariant, matyt, todėl, jog taip nusprendė Vokietija ir Prancūzija. Nepadėjo ir tai, kad jose visai neseniai lankėsi Ukrainos Prezidentas Volodymiras Zelenskis ir pateikė ne vieną argumentą, kodėl Rusijai neturėtų būti leista grįžti į ETPA. Jokie Ukrainos argumentai nieko nepakeitė. „Gaila, kad mūsų partneriai Europoje mūsų neišgirdo ir pasielgė kitaip“, pareiškė Zelenskis.

Prieš Rusijos grįžimą balsavo Baltijos valstybės, Lenkija, Ukraina ir Švedija. Tai savaime suprantama, šios valstybės turi nemalonią santykių su Rusija istoriją, o ir dabar būtų pirmosios, jei Kremlius nuspręstų stumtelti sieną Vakarų kryptimi.

Iš esmės, yra pora argumentų, kuriais grindžiamas ETPA sprendimas. Pirmas – esą su Rusija reikia kalbėtis ir tik kalbantis galima išspręsti kylančias problemas. Teisybę sakant, kalbantis išspręsti nieko negalima, nes Kremlius bet kurią nuolaidą ar kompromisą priima kaip silpnumo ženklą. Nei „Normandijos formatas“, nei Minsko susitarimai neveikia, nes Rusija ir nesiekia, kad jie veiktų.

Kryme Putinas jaučiasi įsitvirtinęs amžiams, o karas Rytų Ukrainoje, nors ir daug kainuoja Rusijai, bet dar daugiau kainuoja Kijevui – ir ekonomiškai, ir politiškai. Beje, tai būtų rimtas kliuvinys ir Ukrainai stojant į ES bei NATO. Juk vienas iš šių organizacijų reikalavimų yra , kad šalis kandidatė kontroliuotų savo sienas ir teritoriją. Ir ne tik Ukraina nekontroliuoja visos savo teritorijos, tai tinka taip pat Gruzijai ir Moldovai, dar dviem Rytų partnerystės šalims.

Kokį kompromisą padarė Rusija? Politinėje plotmėje jokio. Nebent, žvelgiant Kremliaus akimis, kompromisas yra tai, jog atnaujins įmokas į Europos tarybos biudžetą, kur jos sudaro dešimt procentų.
Valentinas Mitė

Norint kalbėtis su Rusija nebūtina, jog ji būtų ETPA nare. Egzistuoja pačių įvairiausių formatų, viršūnių susitikimų bei JT. Su sąlyga, jei Rusija nori šią problemą svarstyti. Jau seniai aišku, kad nenori, ir galima spėti, kad tik ekonominės sankcijos privertė Kremlių sustabdyti naujų teritorijų grobimą. Informacinis karas bei kišimasis į rinkimus Vakaruose ir toliau vyksta pilnu tempu.

Kitas argumentas, iš pirmo žvilgsnio, labai humaniškas, jog Rusijai visiškai pasitraukus iš
ETPA, Rusijos piliečiai nebegalės kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą. Tačiau ir dabar labai dažnai Rusijos Konstitucinis teismas atmeta Europos teismo ieškinius ir jie retai kada yra vykdomi. Be to, tai yra smulkmena, palyginus su tūkstančiais žūstančių Rytų Ukrainoje. Iš kitos pusės, didžioji dauguma Rusijos piliečių pritarė ir pritaria Krymo okupacijai. Už tai tenka mokėti. Nereikia norėti, jog valstybei laužant tarptautinę teisę to nepajustų tam pritariantys eiliniai piliečiai.

Tai pirmas plyšys visoje Vakarų sankcijų prieš Rusija sistemoje. Istorija du kartus nesikartoja, bet vis tik nori-nenori tenka prisiminti bejėgiškus Vakarų bandymus nuolaidomis „nuraminti“ nacistinę Vokietiją.
Valentinas Mitė

Kokį kompromisą padarė Rusija? Politinėje plotmėje jokio. Nebent, žvelgiant Kremliaus akimis, kompromisas yra tai, jog atnaujins įmokas į Europos tarybos biudžetą, kur jos sudaro dešimt procentų. Europos Tarybai šiuo metu neužtenka 15-os milijonų eurų. Dabar Rusija sumokės 33 milijonus eurų, kuriuos buvo skolinga, kai atsisakė mokėti įnašus. Nejaugi ES institucijos yra tokios silpnos finansiškai, kad be Rusijos pinigų negali užkimšti šios skylės? Nesinorėtų galvoti, jog tai svarbiausias argumentas, bet tikrai ne paskutinis.

Tai pirmas plyšys visoje Vakarų sankcijų prieš Rusija sistemoje. Istorija du kartus nesikartoja, bet vis tik nori-nenori tenka prisiminti bejėgiškus Vakarų bandymus nuolaidomis „nuraminti“ nacistinę Vokietiją.

ETPA nėra tokia reikšminga organizacija, kaip kad buvo ją įkūrus 1949-ais metais. Dabar joje dalyvauja 47-ios šalys. Tai visos ES narės ir dalis buvusių tarybinių respublikų, išskyrus Vidurio Azijos respublikas ir Baltarusiją, bei kitos valstybės. Bet vis tik...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(43 žmonės įvertino)
3.9070

Top naujienos

Netikėtas Seimo valdybos posėdis – kaip viskas vyko iš tikrųjų (157)

Seimui ketvirtadienį panirus į teisinę krizę dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, panašu,...

Karaimas Trakuose atidarė restoraną ir gamina kibinus: paaiškino, kodėl pats dažnai jų nevalgo (7)

Karaimas Jurij Špakovski su kolega ant Galvės ežero kranto Trakuose turi nuosavą karaimų maisto...

Arūnas Milašius. Valdžią galime sveikinti su pergale – vidurinioji klasė atšaukiama (1)

Nepaisant valdžios Olimpe tvyrančio chaoso, kai kurie veiksmai kryptingi ir sėkmingi. Vienas iš...

Bulvių viražai: saviškes išvešime, valgysime importines (66)

Nors ūkininkai vasarą sakė, kad bulvės gali neužaugti, tačiau jos užderėjo pakankamai gerai,...

Alytaus gyvenimą paralyžiavęs gaisras nebuvo toks jau netikėtas: pradeda lįsti nerimą keliančios detalės (87)

Milžinišką gaisrą patyrusioje Alytaus miesto padangų perdirbimo gamykloje „ Ekologistika “...

Po riaušių Barselonoje gyvenantis Tomas turistus ragina savaitgalį čia nevykti: buvau pakraupęs (142)

Situacija Katalonijoje artėja prie virimo temperatūros. Po nesėkmingo bandymo skelbti...

Gyvai / L. Dailidėnienė pristato 20-mečio kūrybą vainikuosiančią kolekciją

Nauja L. Dailidėnienės kolekcija apjungia 20 dizainerės kūrybos metų. Jos kūrybinis kelias...

Jauną mamytę situacija Kauno „Akropolyje“ stebina: ar pirkėjai nemato, kad tai mažylių kasa? (8)

Trečiadienį socialiniame tinkle pasklido nemažo atgarsio sulaukusi žinutė apie naudojimąsi...

Seime visiška teisinė sumaištis dėl Pranckiečio Pranckietis: to klausimo į darbotvarkę netrauksiu (569)

Ketvirtadienį susirinkusi Seimo valdyba nutarė, kad reikalavimas balsuoti iš naujo dėl...

Dizainerės Lauros Dailidėnienės kvietimu į madų šou rinkosi VIP svečiai

Ketvirtadienio vakarą verslo, pramogų ir mados pasaulio atstovai rinkosi į naujausią dizainerės,...