aA
Irake jau kuris laikas nerimsta masiniai protestai prieš valdžią. Yra ne viena dešimtis žuvusių, bet nepanašu, jog padėtis nurimtų.
Valentinas Mitė
© DELFI / Valdas Kopūstas

Tam visų pirma yra socialinės-ekonominės priežastys. Pasaulio banko duomenimis, 70 procentų Irako gyventojų sudaro jaunimas, jaunesnis nei 30 metų. Tarp jaunimo nuo 15 iki 24-ių metų nedarbas yra beveik 18 procentų arba du kartus daugiau nei bendrai visuomenėje.

Tai puiki sprogstamoji medžiaga, kuria nesunkiai gali pasinaudoti bet kurių rūšių radikalai. Pridėkime dar sunkią ūkio padėtį – neužtenka maisto, vandens, elektros. Apmaudu, juk Irakas viena turtingiausių nafta pasaulio valstybių.

Kaip visada arabų pasaulyje, ieškoma kaltų. Vieni aiškina, jog JAV, kiti, kad Iranas, dar kiti kuria pačias absurdiškiausias sąmokslų teorijas.

Tuo tarpu Irake atsirado ir dar vienas rimtas žaidėjas – Kinija. Kinija paprastai nesistengia okupuoti, bet nori kontroliuoti teritorijas. Prekybos apimtys su Iraku daug ką sako. 2018 -ais metais tarp Kinijos ir Irako jos buvo 30 milijardų dolerių, tarp Rusijos ir Irako 700 milijonų, tarp JAV ir Irako apie septynis milijardus. Taigi, žvelgiant objektyviai, ne ką JAV ekonomiškai ir pasiekė iš karo Irake.

Na, o demonstrantai visų pirma reikalauja pakeisti visą politinę sistemą, sukurtą amerikiečių.

Kaip visada arabų pasaulyje, ieškoma kaltų. Vieni aiškina, jog JAV, kiti, kad Iranas, dar kiti kuria pačias absurdiškiausias sąmokslų teorijas.
Valentinas Mitė

Demonstrantų nuomone, šalį turėtų valdyti prezidentas, o visos partijos turi eiti velniop. Partijas ir valdžią demonstrantai kaltina korupcija ir kitomis nuodėmėmis. Keikti partijas ir valdžią Vakarams tapo įprastu dalyku. Kaltinti jas korupcija taip pat.

Irake dirbau reporteriu beveik pusę metų JAV okupacijos metu. Nei trupučio neabejoju, jog Irako politinė sistema yra korumpuota ir parsidavėliška. Korupcija apima visą valdžios sistemą nuo pat žemiausių vietos valdininkų iki Vyriausybės ir Parlamento narių. Korupcija yra dalis sistemos, nemanau, kad kas nors pasikeitė per tuos keliolika metų. Tokios korupcijos Lietuvoje negalima net įsivaizduoti.

Galbūt mums keistai gali atrodyti, jog irakiečiai reikalauja būtent prezidentinio valdymo.

Bet Irakas, kaip ir kitos to regiono valstybės, sunkiai priima vakarietiškas valdymo formas – partijas, parlamentus bei panašias institucijas. Nuo senovės arabus valdė arba karaliai, arba diktatoriai. Amerikiečiai, ko gero, protingiausiai būtų padarę, jei būtų rėmę sumanymą šalies vadovu paskirti Hašemitų dinastijos palikuonį. Tuo labiau, jog judėjimas, remiantis monarchiją, karo metais egzistavo.

Juk Irakas yra dirbtinė valstybė, sukurta Versalio sutartimi padalijus Osmanų imperiją, ir tik karalius, kurio giminės linija eina iš pranašo Mohamedo šeimos, galėtų suvienyti šalį.

Niekaip negaliu suvokti, kodėl JAV paprasčiausiai nenupirko Sadamo. Juk jis būtų parsidavęs bet kam. Klausimas tik, už kiek.
Valentinas Mitė

Irako bėdos prasidėjo 1958-ais metais, kai monarchiją nuvertė brigados generolas Karimas Qasimas, vėliau pats nužudytas per karinį perversmą. Vėliau jau šalį valdė kariškiai ir jokio stabilumo Irake nebuvo. Nebent stabilumu laikytume Sadamo Huseino, nužudžiusio daug savo šalies piliečių, valdymą. Tačiau tai kapinių stabilumas.

Visgi amerikiečiai iš principo negalėjo net suvokti monarchijos idėjos Irake.

O ir bendrai, 2003-ų metų Irako okupacija JAV neatnešė Irakui nieko gero. Neaišku, kodėl reikėjo iš viso užimti šią šalį. Visi JAV administracijos aiškinimai apie masinio naikinimo ginklus bei apie al-Kaidos atstovų susitikimus Prahos oro uoste nepasitvirtino. Antra, niekaip negaliu suvokti, kodėl JAV paprasčiausiai nenupirko Sadamo. Juk jis būtų parsidavęs bet kam. Klausimas tik, už kiek.

Beje, tuometinis JAV Gynybos ministras D. Ramsfeldas savo laiku glėbesčiavosi su Sadamu.

JAV iš principo gali sutarti su bet kokiu režimu. Kad ir su Saudo Arabija, kuri savo šalies ambasadoje Turkijoje nužudė JAV pilietį, ir – nieko. Nesvarbu, kad niekšas, bet „tai mūsų niekšas“.

Keista buvo ir pati Irako okupacija. JAV užėmė šalį su tiek sąlyginai mažai karių, jog net nekontroliavo jo sienų. O ir pačią sostinę Bagdadą kontroliavo tik dalinai – į Bagdado dalį, vadinamą „Sadr miestu“ amerikiečiai nekeldavo net kojos. Okupuotą Faludžą teko okupuoti iš naujo dar porą kartų.

Dabartinės demonstracijos yra ir tų, dar ne tokių senų, įvykių netiesioginis rezultatas. O kuo jos baigsis, neaišku. Juk Irake politiniai kompromisai – sunkiai suvokiamas dalykas.
Valentinas Mitė

Remiant sunitų gentims, pasipriešinimas buvo apmalšintas ir amerikiečiai, paskelbę pergalę, Iraką paliko. Jiems padėjusių sunitų likimu niekaip nebuvo pasirūpinta. Todėl ISIS, kraštutinė islamistinė organizacija, užėmė didelę dalį – sunitų gyvenamas teritorijas – labai lengvai.

Kas dar įdomiau, po labai ilgo laiko Irakas tapo pirma šiitų valdoma arabų valstybe, o tai yra tektoninis lūžis regione.

Nejaugi JAV atėjo į Iraką nesuprasdama, ką daro? Panašu į tai, bet stabilumo šaliai okupacija neatnešė. Dabartinės demonstracijos yra ir tų, dar ne tokių senų, įvykių netiesioginis rezultatas. O kuo jos baigsis, neaišku. Juk Irake politiniai kompromisai – sunkiai suvokiamas dalykas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
4.0400

Top naujienos

Vilniuje rasta 100 kg bomba: evakuojami aplinkiniai namai, prekybos centras „Panorama“ uždaromas eismas kai kuriose gatvėse (168)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Rusijos baruose lietuviams parsidavinėjančios studentės pyksta, kai jas vadina prostitutėmis (138)

„Sumokėk 1500 rublių (21 Eur) – praleisiu su tavimi naktį“, - Sankt Peterburgo naktiniuose...

Politiniu turizmu kaltinamas Narkevičius: nesigilinau į organizacinius niuansus (4)

Vos tris mėnesius pareigas einantis susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešai...

Buvęs aplinkos ministras šokiruotas: jei kalbame, kad išsigims gyvūnai, tai kas bus žmonėms (67)

„Ši problema tikrai nėra vien Alytaus. Nepaprastoji situacija, mano nuomone, turėjo būti...

Naujas ir itin efektyvus protestuotojų ginklas: lazeriais neutralizuoja dronus ir veidų atpažinimo sistemą apakina policijos sraigtasparnius

Technologijos tapo esminiu Honkongo protestų elementu. Pasitelkiamos įvairiausios priemonės:...

Gimtadienio laukianti Jocytė: visi sako, kad aš – dar visai vaikas, tai gal dabar subręsiu

Pirmose Europos čempionato atrankos rungtynėse Lietuvos moterų rinktinė užtikrintai įveikė...

Gyvai / Ronaldo nesustabdytas: Portugalija – Lietuva 2:0 (64)

Ketvirtadienio vakarą Algarvės stadione vykstančiose atrankos į 2020-ųjų Europos futbolo...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (40)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Venecijoje – nepaprastoji padėtis: užliejęs vanduo viršijo aukščiausią kada nors fiksuotą ribą (20)

Italijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė nepaprastąją padėtį didžiulio potvynio užlietoje...

Žiemelis: kiemo vaikai pasišaipydavo iš mūsų mašinos, todėl uždirbęs pirmuosius pinigus iškart nusipirkau gerą automobilį „Atsakingas požiūris“ su Rimvydu Valatka (24)

Šios savaitės DELFI TV laidoje „ Atsakingas požiūris “ žurnalistas Rimvydas Valatka kalbina...