aA
Kremlius pradėjo ūkinį karą prieš Lietuvą. Gal greičiau terorą. Stovi sunkvežimiai su greitai gendančiais produktais prie Kaliningrado sienos. Lietuvos verslininkai patiria milijoninius nuostolius. Stovi ir lengvieji automobiliai. Jie tikrinami beveik išrenkant automobilio variklį. Potencialus nusikaltėlis – kiekvienas, važinėjantis su lietuviškais mašinų numeriais. Maskva nori parodyti įžūliems „labasams“, ką reiškia jos pyktis.
Valentinas Mitė
Valentinas Mitė
© DELFI / Valdas Kopūstas

Kitaip sakant, kaimynas turi būti arba vergas arba yra priešas – ili rab, ili vrag.

Na ir dar, kad būtų linksmiau, vyriausias Rusijos sanitaras, o tiksliau Kremliaus dvaro klounas Genadijus Oniščenka pareiškė, jog įtarimą kelia Lietuvos gamintojų į Rusiją importuojami pieno produktai. Jie bus griežčiau tikrinami. Marš, lietuviai, į vieną grupę su ukrainiečiais ir moldavais! Ukrainiečiai nekaltus piliečius nuodija šokoladu, o moldavai vynu. Visur priešai. Ypač tie, kurie suka link ES.

Mūsų valdžia reaguoja labai atsargiai. Kaip dažnai Lietuvoje sako, nenori pykdyti Kremliaus. Atrodo, kad Kremliaus politika būtų grindžiama ne politiniais ar geopolitiniais išskaičiavimais, bet emocijomis. Nenuvertinkime Rusijos diplomatijos.

Kodėl Lietuva, pirmininkaujanti Europos Sąjungai ir ŠIUO metu turinti realias galimybes veikti, elgiasi kaip išgąsdinta mergaitė.
Valentinas Mitė

Sunkiau suprantama kita. Kodėl Lietuva, pirmininkaujanti Europos Sąjungai ir ŠIUO metu turinti realias galimybes veikti, elgiasi kaip išgąsdinta mergaitė. Tiesa, buvo formalus protestas, bet Kremlius į jį niekaip neragavo. Po to girdėjosi tik neaiškus Vilniaus politikų memlenimas, jog esą kažkas daroma Briuselio koridoriuose, jog girdi, galbūt (balse abejonė) Kremlius pyksta dėl aktyvaus dalyvavimo stumiant į priekį Rytų partnerystės projektą.

Kita versija, kuria aiškinamas Kremliaus rūstumas – tai tariamai kieta Lietuvos pozicija derybose su „Gazprom“. Kiek žinoma, dėl nieko su „Gazprom“ nepavyko susitarti ir pigios dujos kol kas numatomos tik teoriškai.

Beje, Kremlius tikrai tokių ūkinių priemonių netaikytų Suomijai. O jei išdrįstų, kiltų triukšmas visoje Europos Sąjungoje. Nejaugi Lietuva ir toliau lieka „artimasis užsienis“? O Kremliaus svajotojų galvose gal net pretendentė į Vladimiro Putino atkuriamą naująją sąjungą? Labai nesinori tikėti, o tuo labiau ten atsidurti.

Per Lietuvos teritoriją į Kaliningradą eina Rusijos karinis tranzitas. Pagal susitarimus Lietuva turi teisę karinius krovinius ne tik tikrinti, bet ir sugriežtinti jų kontrolę. Galbūt dabar tam atėjo laikas, juolab, kad nerimą kelia kariniai manevrai prie mūsų sienų, pavadinimu „Zapad“?
Valentinas Mitė

Rusijos fondo „Politinių technologijų centras“ viceprezidentas Aleksejus Makarkinas Lietuvos žiniasklaidoje yra sakęs, kad Kremliaus spaudimui Lietuva neturi jokių galimybių priešintis.

Nejaugi iš tikro Lietuva neturi jokių kozirių? Jų tikrai yra.

Per Lietuvos teritoriją į Kaliningradą eina Rusijos karinis tranzitas. Pagal susitarimus Lietuva turi teisę karinius krovinius ne tik tikrinti, bet ir sugriežtinti jų kontrolę. Galbūt dabar tam atėjo laikas, juolab, kad nerimą kelia kariniai manevrai prie mūsų sienų, pavadinimu „Zapad“? 

Gal reikėtų griežčiau tikrinti ir į Kaliningradą vykstančius civilinius sąstatus. Kas žino, ar keleiviai neveža narkotikų per Lietuvos teritoriją, ar nevyksta prekyba žmonėmis. Žinoma, tokie veiksmai sukels nepatogumų keleiviams, bet nepatogumus jaučia ir lietuviškų mašinų savininkai prie Rusijos sienos. Jei jau tikrinti, tai iš esmės – iš abiejų pusių.

Taip pat, jei gerai pamenu, dujos Kaliningrado sritį pasiekia per Lietuvos teritoriją kertančius dujotiekius. O dujotiekiai bei naftotiekiai sensta, genda, reikalauja labai geros priežiūros ir kontrolės.

Kremlius tikrai tokių ūkinių priemonių netaikytų Suomijai. O jei išdrįstų, kiltų triukšmas visoje Europos Sąjungoje. Nejaugi Lietuva ir toliau lieka „artimasis užsienis“?
Valentinas Mitė

Toli pavyzdžių ieškoti nereikia. Štai Lietuvai 2006 m. pardavus „Mažeikių naftą“ Lenkijos bendrovei, ėmė ir sugedo naftotiekio „Družba“ atšaka, kaip tyčia toji, vedanti į Lietuvą. Taigi, pati Rusija yra chrestomatinis pavyzdys, kaip netikėtai gali atsitikti nemalonūs dalykai.

Jeigu kas nors panašaus atsitiks, tada jau bus galima derėtis su Kremliumi, kaip pagreitinti mašinų judėjimą per Lietuvos-Rusijos sieną, ar geriau įvertintų lietuviškų pieno produktų kokybę. Juk pats Oniščenka ukrainiečiams yra pasakęs, jog „Rošen“ šokolado kokybės klausimą galima išspręsti derybomis. Tačiau – dabar jau be ironijos – abi šalys turi turėti ką pasiūlyti ir kur nusileisti. Šiuo metu galime ne derėtis su Kremliumi, bet tik prašyti malonės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Generolo Zalužno gyvenimas iš arti: kaip tylus berniukas iš mažo miestelio tapo vienu iš 100 įtakingiausių žmonių pasaulyje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas ukrainiečiams tapo karo už jų valstybės...

Išreiškė norą rinkimuose balsuoti nuo 16 metų: įvardijo ir didžiausią tokio sumanymo grėsmę (22)

Kitais metais vyksiantys net treji rinkimai vėl atskleidžia opią problemą – jaunimas prie...

Apie gyvybės langelyje paliktą mergaitę – naujos detalės: specialistai įvardijo, kad mažylė labai išgyvena paaiškėjo tikslus vaiko amžius (22)

Gyvybės langelyje sekmadienį paliktai mergaitei dar nėra dvejų metų, tačiau mažylė jau daug...

Karo ekspertai: Putinas pasiuntė labai aiškią žinią (13)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai mano, kad dėl...

Artimiausioms dienoms sinoptikai gerų žinių neturi: bus niūru ir pavojinga

Antradienio dieną šalies orus lems ciklonas. Jo centrinė dalis bus tiesiai virš Lietuvos, pamažu...

Jūros bangos į krantą išmetė itin retą gelmių monstrą, šalia jo – negyvas jauniklis, pilve – didelė staigmena mokslininkams (1)

Filipinuose , Dipakulao pakrantėje, apie 150 km nuo sostinės Manilos , aptikta jūros bangų...

Atrinko 5 gražiausius Tailando paplūdimius, kuriuose džiugins fantastiško grožio pakrantės su krištolo skaidrumo jūra

Ne paslaptis, kad dauguma keliautojų į Tailandą vyksta trokšdami pasigrožėti ir pasimėgauti...

Kalėdų nuotaika spinduliuoja gotikos perlas – Senoji Zapyškio bažnyčia

Kauno rajone esantis Zapyškio miestelis turi išskirtinį traukos objektą – vieną seniausių...

Šis interjero sprendimas yra kur kas svarbesnis nei galvojome: padės ir žiemą išlaikyti gerą nuotaiką bei energiją

Atėjusi žiema atsineša ne tik minkštą sniegą ir Kalėdas, bet ir tamsą, kuri veikia nuotaiką...

Lenkijos Seimas premjeru išrinko Tuską (13)

Lenkijos Seimas išrinko Donaldą Tuską premjeru. Jo kandidatūrą į vyriausybės vadovo postą...