aA
Kad Baltarusija su visais jos rinkimais yra apgailėtina pelkė, nereikia nė aiškinti. Eiliniai rinkimai suklastoti. Šį kartą su ūsuotu diktatoriumi varžėsi kandidatė, vargais negalais primenanti politikę (ne, neprimenanti, jeigu jau taip tikrai). Pagal balsų skaičių – opozicija laimėjo (tai yra, jeigu skaičiuotume visokius saviveiklinius registravimus ir apklausas prie Baltarusijos ambasadų užsienyje, tik tai absoliučiai nieko nekeičia). Pagal tikras rūstaus bulvių lauko ir traktorių gamyklos taisykles – toliau bus valdžioje Aleksandras Lukašenka.
Andrius Užkalnis
Andrius Užkalnis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Kodėl? Nes vienintelė moteris, kuri dar galėjo kaip nors bandyti užimti jo vietą, bent jau paspurdėti teoriškai, laimingai pasitraukė į Vakarus (šiuo atveju, į mūsų žemę) ir dabar yra, pasak mūsų valdžios, „saugi Lietuvoje“. Tikrai. O Lukašenka yra saugus savo Baltarusijoje dar penkeriems metams, su visomis savo traktorių gamyklomis, trąšomis, bulvėmis ir sovietinėje epochoje marinuotais ūsuotais bebrais.

Svetlana Cichanouskaja, buvusi kandidatė, net nesiruošė laimėti ir kažką nerišliai kalbėjo apie tai, kad, jei laimės, tai prezidente nebus. Man ji kažkiek priminė Ingridą Šimonytę, kuri turėjo gerų norų, bet irgi prezidente nelabai norėjo tapti, lyg nenorom ėjo į rinkimus, muistydamasi ir atsikalbinėdama. Geras receptas pralaimėti.

Cichanouskaja buvo paprasta namų šeimininkė, vaikų mama ir buvusi mokytoja, išėjo į ringą, kur varžovo pusėje ir žiūrovai, ir teisėjai, ir taisyklės, ir sporto arenos administracija. Nepaisant minios susižavėjusių šūksnių ir alpėjimo dėl politikos pelenės, ji neturėjo nei iškalbos, nei charizmos, nei ką nors gebėjo įtikinti. Ji buvo ne politikė, o toks skystokas nepatenkintųjų simbolis, maždaug kaip Lietuvoje kažkada – Rolandas Paksas (pastarasis bent jau labai norėjo būti prezidentu).

Lietuva ir kai kurie jos politikai dabar baisiai didžiuojasi savimi ir pumpuoja nacionalinio pasididžiavimo maršą: štai kokie mes gelbėtojai, štai kaip mes priėmėme ir priglaudėme drąsią opozicijos veikėją, ar iš balos tas gražumas mūsų prigimimo. Dar betrūko, kad nebūtume priėmę arba išvarę iš šalies. Padarėme minimumą, ką galėjome padaryti, o jau cypimo ir „duok penkis“ mušimo – kaip per nepriklausomybės atkūrimą. Galima pagalvoti, kad Lietuvos specialiosios pajėgos sraigtasparniais šturmavo Minsko KGB būstinę, kaip kokią Talibano tvirtovę, ir išplėšė iš kruvinų nagų Svetlaną. Kartoju, padarėme minimumą. Didžiuotis nėra kuo.

Lietuva ir kai kurie jos politikai dabar baisiai didžiuojasi savimi ir pumpuoja nacionalinio pasididžiavimo maršą: štai kokie mes gelbėtojai, štai kaip mes priėmėme ir priglaudėme drąsią opozicijos veikėją, ar iš balos tas gražumas mūsų prigimimo. Dar betrūko, kad nebūtume priėmę arba išvarę iš šalies.
Andrius Užkalnis

Aišku, kodėl čia reikia taip sau ploti per petį: rinkimų metai, ir kiekvienas patriotinio pasididžiavimo lašelis iš beveik tuščios ir skylėtos entuziazmo klizmos yra vertingas. Kai politikai yra bestuburiai vėjo pamušalai, tegalintys iškosėti susirūpinimą, tai dabar, patikėkit, jie šią karvutę melš tol, kol patys nepatikės tuo, kad Lietuva štai drąsiai perstumdo pasaulio geopolitikos frontus.

Baltarusija yra atsilikusi valstybė, kuri buvo valdoma tiksliai taip, kaip pati nusipelnė. Ne visus 25 metus baltarusiai spjaudėsi nuo Lukašenkos – kai kurie ir dabar galvoja, kad jis visai neblogas vadovas, o anksčiau apskritai labai džiaugėsi visos auksadantės kaimietės ir traktorių gamyklų proletarai. O ko nesidžiaugti? Yra darbų, niekas neprivatizuota, oligarchų nėra, sėkmingų žmonių turtas akių nebado, pigi nafta ir pigios dujos (tiesa, jos dabar visiems pigios, tai čia truputį ataušo tas džiaugsmas). Virusą prezidentas gydo šnapsu ir važinėjimais traktoriumi po laukus, vien už tai jam medalį galima duoti. Čia beveik taip pat gerai, kaip mūsų antiskiepininkų kova su kaukėmis. Ne šalis, o runkelių svajonė.

Ne veltui ir mūsų kairieji runkeliokai beveik per visą nepriklausomybės laikotarpį Baltarusiją pavyzdžiu laikė, kiti dar ir važinėdavo ten bičiuliautis ir patirties semtis. Ką čia ta Europos Sąjunga, internetai ir atvirumas pasauliui. Ten – laukai, pelkės, daugiabučiai su pigiu šildymu ir pergalės paradai. Ko daugiau žmogui reikia.

Baltarusijos opozicija neturi jokio lyderio, jokios vieningos struktūros, jokio plano. Tokie ne tik valdžios paimti negali: jie net iš paštomato siuntinio nesugebėtų paimti.
Andrius Užkalnis

Baltarusijos opozicija yra tokia nevykusi, kad ją galima palyginti nebent su Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija. Nors ne: mūsų ministerija bent jau turi stiprų ir nenugalimą lyderį, kuris (kaip Aleksandras Ryhoravičius Lukašenka) šneka, ką nori, nebijo nieko, visus gąsdina ir keičia nuomonę taip dažnai, kaip tai reikalinga. Baltarusijos opozicija neturi jokio lyderio, jokios vieningos struktūros, jokio plano. Tokie ne tik valdžios paimti negali: jie net iš paštomato siuntinio nesugebėtų paimti.

Bet Lietuvai nereikia šaipytis iš Baltarusijos. Pas mus pačius valdžioje kolūkietis (tik ne ūsuotas), lygiai tais pačiais metodais normaliai nekreipiantis į nieką dėmesio, ramiai sau valdantis, demokratiškai išrinktas (Lukašenką pirmą kartą irgi išrinko teisinguose ir laisvuose rinkimuose), irgi trąšoms neabejingas, irgi užsienio nelabai mėgsta, irgi, jei galėtų, visą laisvą žiniasklaidą uždarytų, kaip kiemo vartus.

Ir jį irgi šiemet perrinks su visa jo kompanija, nes mūsų opozicija yra jau tokia pati, kaip Baltarusijos opozicija: bejėgė, kupina gerų norų ir fantastiškų idėjų, gebėjimo susitarti, susivienyti ir laimėti rinkimus? Baikit, nejuokaukit. Jie tik patys sau labai gražūs ir iškalbingi. O nugalėti disciplinuotos, klusnios, bukai ir ištikimai susibūrusios aplink vadą valstiečių partijos, spragilu per kankolus disciplinuotos, jiems niekaip nesigaus. Kaip sauja moksliukų prieš recidyvistų gaują.

Todėl, jei aš būčiau Baltarusijos opozicijos veikėja, radusi prieglobstį Lietuvoje su vaikais, aš jau ieškočiausi kokios nors kitos, patikimesnės šalies, negu šis bulvinis kraštas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(633 žmonės įvertino)
4.2765

Top naujienos

Karo ekspertai: sunaikintas rusų štabas buvo tik pradžia

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Vilniuje griežtinamos taisyklės paspirtukininkams: pokyčiai ir draudimai – jau nuo birželio 1-osios paspirtukų eismas bus draudžiamas trijose gatvėse

Vilniaus miesto savivaldybė antradienį pristatė pakeitimus elektrinių paspirtukų vairuotojams,...

Zita Kelmickaitė atgulė amžinojo poilsio Menininkų kalnelyje: šalia kapo – minia žmonių, sukalbėta malda ir baltų gėlių jūra

Šeštadienį ligoninėje mirusi muzikologė, laidų vedėja Zita Kelmickaitė antradienį per pietus...

Rokiškyje keleivis filmavo, kaip 120 km per valandą greičiu skriejantis automobilis rėžėsi į pastatą (13)

Gegužės 27 d. 5 val. 51 min. Rokiškio ugniagesiai gavo pranešimą, kad Kauno g. automobilis...

Iš Vokietijos prezidento – viltingas pažadas Lietuvai (1)

Vilniuje viešintis Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris teigia, kad Lietuva ir...

Martins Laine, Julija Sandul, delfi.ee

Per Estijoje registruotas bendroves rusai visame pasaulyje organizuoja kibernetines atakas: už tai susikrauna milijonus

Rusijos Federacijos piliečiams Estijoje priklausančių IT bendrovių tinklas – štai kas...

Su Siegel poruotas milijonierius Ignas Jomantas pasiryžo išpažinčiai: mes turėjome meilės romaną (3)

Į Vilnių iš pajūrio atvykęs Ignas Jomantas pasikviečia mus į savo butą sostinės...

Lietuviški įspūdžiai iš latviško rojaus: už ką juokais dėkoja braliukai ir kam verčiau patylėti

30 tūkst. gerbėjų minia pirmadienį apgulė Laisvės paminklą Rygos centre, laukdama, kada galės...

15 gražiausių manikiūro idėjų – kaip lakuosime nagus šią vasarą

Kai orai džiugina ne kiekvieną dieną, vasarišką nuotaiką galime skleisti įvaizdžio...