aA
Kas yra didesnė gėda negu premjeras, nekalbantis angliškai? Išsisukinėjimai, kad čia taip neva daroma iš pagarbos lietuvių kalbai. Premjerui skubiai reikia geresnių patarėjų negu tie, kuriuos jis turi dabar.
Andrius Užkalnis
Andrius Užkalnis
© DELFI / Domantas Pipas

Bet dar didesnė problema yra runkeliai, kurie tiki šitais išsisukinėjimais ir šaukia, kad teisingai ir gerai, nėr čia ko pataikauti užsieniečiams, iš vienos sąjungos į kitą, kodėl mes čia kažką kažkam privalom, tam yra vertėjai, valio valio.

Neišmanymas ir nesugebėjimas yra pataisomi trūkumai. Didžiavimasis, kad nemoki ir nesugebi, yra didis blogis.

Aš labai tikiuosi, kad mūsų premjeras nesididžiuoja savo nemokėjimu. Greičiausiai tai jo nevargina ir nakties miego jam negadina. Tiesiog nemato tame bėdos.

Ir ne jis vienas: pilna juk ir Europarlamente iškasenų, kurios tik per vertėjus bendrauja. Ir visada sugeba atsikirsti: „O čia mes ne vieni lietuviai tokie, yra ir graikų, ir portugalų, kurie savo kalbomis kalba.“ Lietuvis visada ras būdą pasiteisinti, kad jis ne vienas apsileidęs.

Žmonės, kurie nemoka užsienio kalbų, nemato tame bėdos, nes jie net nesupranta, ko netenka. Jie galvoja, kad vertimas yra adekvatus turinio perteikimas.

Ne, originali kalba, palyginti su vertimu, yra tas pats, kaip Beyonce koncertas palyginti su Beyoncės dainomis, kurias atlieka Inga Valinskienė Tauragės kultūrnamyje.

Taip pat yra skirtumas tarp apsilankymo Luvre ir dokumentinio filmuko apie Luvrą, kurį pažiūri telefono ekrane su įskilusiu stikliuku.

Skaityti vertimus ir kalbėtis per vertėją ir manyti, kad viskas gerai, yra tas pats, kaip žiūrėti krepšinį per TV ir sakyti, kad čia praktiškai tas pats kaip sportuoti pačiam.

Aš jums turiu dar baisesnę mintį. Jeigu politikas ar koks tarnautojas nemoka kalbėti angliškai, vokiškai, ispaniškai ar itališkai, kaip jūs galvojate, kur jis semiasi idėjų, supratimo apie pasaulį, vertybių ir supratimo?

Savo sovietinėje vaikystėje, sovietinės mokyklos ir V. Kapsukuo universiteto šiukšlinose ir ideologizuotose studijose iš praeities ir, kas svarbiausia, dabar jie ima informaciją ir idėjas iš rusiškų laidų ir internetų.

Pilna juk ir Europarlamente iškasenų, kurios tik per vertėjus bendrauja. Ir visada sugeba atsikirsti: „O čia mes ne vieni lietuviai tokie, yra ir graikų, ir portugalų, kurie savo kalbomis kalba.“ Lietuvis visada ras būdą pasiteisinti, kad jis ne vienas apsileidęs.
Andrius Užkalnis

Problema yra ne su rusų kalba. Problema yra su tuo, iš kur ir iš kokių žmonių šiais laikais ateina rusiška informacija.

Aš moku rusiškai geriau, negu jūs galite pagalvoti, ir Dostojevskį, Čechovą, Tolstojų, Buniną, Puškiną, Lermontovą ir Bulgakovą skaičiau originale dar gaiviame jaunystės amžiuje.

Bet tai, iš ko semiasi įkvėpimo šių laikų Lietuvos žmonės, yra ne Čechovas, ponai. Iš ko jie mokosi, lengva pamatyti, pasižiūrėjus nusipelniusių Lietuvos vatnikų ir jiems prijaučiančių danguolių ir genučių puslapius.

Jie visi dalinasi rusiškais juokais ir istorijomis, kaip buvo gera gyventi Sovietų Sąjungoje ir kaip dabar blogai. Dar ten pas juos yra juokai iš jau numirusio ir per ilgai gyvenusio rusų komiko Zadornovo, kuris susikrovė žinomumą ir populiarumą, dergdamas Vakarus.

Jeigu premjeras turėtų feisbuko paskyrą, kokiomis istorijomis ir kokiais juoksis dalintųsi jis? Atspėkit patys. Angliškų ten nebūtų, nes jis tos kalbos nemoka. Pasistenkit įsivaizduoti.

Rusų kalbą mokėti nėra blogai. Taip, kaip nėra blogai mokėti taikliai šaudyti arba žaisti biliardą. Problema yra tada, kai tai yra vieninteliai tavo sugebėjimai. Blogai yra tai, kai tavo suvokimas apie pasaulį aplink tave prasideda ir baigiasi su mergaite Maša ir lokiu. Tada blogai.

Rusija neturi nei sektino ekonominio modelio, nei sprendimų esamoms problemoms, nei ekonomikos, kuria norėtum sekti. Joje nėra inovatyvių minčių ir idėjų, kurios uždegtų likusį pasaulį kaip „iPhone“, „Facebook“ ir „YouTube“. Ji turi degtinę, lokius ir raketas su branduoliniais užtaisais. Ir tavo sėkmė gyvenime priklauso nuo to, iš ko ir iš kur tu pasirenki mokytis. Kai nemoki angliškai, mokaisi iš to, kas tau priimtina ir suprantama, ir tai, šiuo atveju, yra labai bloga mokymosi medžiaga.

Rusų kalbą mokėti nėra blogai. Taip, kaip nėra blogai mokėti taikliai šaudyti arba žaisti biliardą. Problema yra tada, kai tai yra vieninteliai tavo sugebėjimai. Blogai yra tai, kai tavo suvokimas apie pasaulį aplink tave prasideda ir baigiasi su mergaite Maša ir lokiu. Tada blogai.

Kalba yra ne tik bendravimo būdas, tai yra ir vertybių rinkinys. Todėl Lietuvai didžiausia grėsmė yra jos politikai, kurie gerai nemoka angliškai, nes jų smegenų mokymasis yra atviras tik tai medžiagai, nuo kurios mes norėtume Lietuvą saugoti.

Pagaliau, visiems jums, kas manęs klaus: kodėl mes negalime būti patys sau, kalbėti savo kalba ir pagal savo papročius ir į nieką nesidairyti. Atsakau: galime. Tik jeigu norime rezultatų, turėtume būti pasaulyje, kaip Amerika. Tokie galingi ir universalūs. Bet mums nešviečia, todėl geriausia būtų mokytis anglų kalbos ir kopijuoti geriausius.

Ir dar: kodėl tie žmonės, kurie daugiausiai kalba apie tai, kad mes turime likti savimi, paprastai nori amerikietiškų kainų ir vokiškų algų? Tai norit gyventi, kaip Lietuvoje, kokia problema su tipišku lietuvišku atlyginimu? Gyvenkite savo standartais, nesilygiuokit į kitus.

O labiausiai linkiu visiems išmokti angliškai. Patikėkit, tai išspręs didžiąją dalį jūsų problemų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(745 žmonės įvertino)
4.4349

Top naujienos

Tragiška diena Klaipėdoje: pranešta apie 4 medikų mirtis nuo koronaviruso (2)

Nors COVID-19 ligos plitimas Lietuvoje mažėja, jis vis dar nusineša žmonių gyvybes. Klaipėdos...

Čaplinskas: vien tokiomis priemonėmis pandemijos tikrai nesuvaldysime, tik bus žlugdomi žmonių gyvenimai (222)

Nereikėtų tikėtis, kad vien vakcina ir griežti karantino ribojimai užkirs kelia koronavirusui,...

Į Nidą įvažiuoti bus brangiau: keturratininkai susimokės 500 eurų, pokyčių bus ir važiuojant automobiliu

Neringos savivaldybės taryba patvirtino kelis vietinės rinkliavos už įvažiavimą į Neringą...

Gyventojai šaukiasi pagalbos: jau trys dienos be elektros, o gedimų tik padaugėjo (177)

Prieš kelias dienas gausiai prisnigus visoje Lietuvoje, tūkstančiai gyventojų liko be elektros ....

Buvęs Vilniaus prokuroras nuteistas dėl piktnaudžiavimo: iš prokuratūros išsinešė daugybę bylų (67)

Ne vienoje rezonansinėje byloje valstybinį kaltinimą palaikęs dabar jau buvęs Vilniaus miesto...

Baudos sulaukęs verslininkas stebisi: ar padavęs lėkštutę išsinešti jau platinu virusą? (151)

Paskelbus karantiną kai kurie pareigūnai itin uoliai ėmėsi baudimo taktikos. Klaipėdoje...

Rekomendavo „AstraZeneca“ vakcina skiepyti tik jaunesnius nei 65 metų amžiaus žmones (35)

Vokietijos skiepijimo komisija (STIKO) ketvirtadienį paskelbė rekomenduojanti „AstraZeneca“...

Ilgametė socialdemokratė prabilo apie tai, kas vyksta partijoje: tai absoliuti nelaimė, absoliuti (438)

Dėl nuo pat Seimo rinkimų besitęsusios kritikos bangos Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP )...

Lietuva pagal sergamumą yra šešta, pagal mirtingumą – penkta Europoje (73)

Lietuvoje toliau nežymiai, bet mažėja sergamumas koronavirusu . Kaip skelbia Europos ligų...

Bulvių ir svogūnų augintojai paprašė gelbėti

Lietuvos daržovių augintojų asociacija prašo Žemės ūkio ministerijos į valstybės laikinosios...