aA
Mano lėktuvas nusileido Vilniaus oro uoste, ir ėjau su visais keleiviais, atvykusiais iš Stambulo, per imigracijos patikrą, bet dabar žinau, kad tai nebuvo jokia imigracijos patikra, tai buvo laisvės atėmimo įstaigos priimamasis. Patikrino dokumentus ir prašom į teritoriją. Gero bausmės atlikimo, tikimės, kad jūsų srokas jums patiks.
Andrius Užkalnis
© DELFI / Domantas Pipas

Kol kas mūsų kolonijoje dar laisvas įėjimo-išėjimo režimas: iš pataisos namų „Lietuva“ laisvai išleidžia, laisvai į juos įleidžia, ES piliečiai gali laisvai pas mus kalėti, be apribojimų, ir būti nors čia iki mirties, svečiams iš kito pasaulio galima laikinai apsilankyti, iki kelių mėnesių, arba gauti nuolatinę nuteistojo kortelę ir likti visam laikui. Tik labai pasiutusius izoliuoja nuo likusios bausmę atliekančiųjų bendruomenės, ir tai laikinai: jiems yra specialios vietos, vadinamos „Kaimo turizmas“, kur jiems ištrina atmintį ir po dviejų dienų jie grįžta jau romesni.

Mūsų įkalinimo įstaiga nėra bloga: didžiulė teritorija, gyvename pasiturinčiai, kai kurie net ir labai turtingai, daugelis kalinių turi savo vilas. Mūsų jaukiame lageryje geri keliai, turime savo pajūrį (tiesa, „Palangos“ skyrių dažniausiai užgula nuteistieji iš sunkiai tramdomo kontingento, juos galima pažinti iš trumai skustų šukuosenų, kad nesiveistų utėlės galvose, ir plastikinio apavo, kurį jie atsineša iš savo kamerų), turime miškus ir ežerus, skanų maistą (išskyrus sunkiai sergančius vaikus: juos mes maitiname išėdomis, kad greičiau sveiktų, nes norime, kad bent jau vaikų ligoninės bent jau maisto požiūriu primintų kalėjimą).

Mūsų nuteistieji gali mokytis mokyklose ir universitetuose, važinėti po lagerio teritoriją automobiliais (sunkiai negaluojantiems skiriame specialius „BMW“ tipo mašiniukus, čia jau tiems atvejams, kai vaistai bejėgiai ir medicina tik palengvina kančias), gali kurti šeimas, turėti palikuonių, kuriems automatiškia forminama kalinio kortelė ir teisė auklėtis „Lietuvoje“ iki mirties.

Mes turime kaliniams ir pramogas: būna šventės, kuriose rodoma nuteistųjų saviveikla, išskyrus dvi ypatingas veseles tiems, ko jau neperauklėsi: „Kaziuko mugė“ ir „Jūros šventė“. Kad neprailgtų dienos kamerose, mūsų kaliūzėje turime net kelis televizijos kanalus, kur dirba nemažai kliedinčių ir agresyvių bausmę atliekančiųjų iš griežtojo režimo skyrių. Tiems, kurie yra komoje, turime specialią radijo programą, kuri vadinasi „Lietuvos radijo pirmoji programa“.

Dar buvo piratinis radijas, kurį kiemsargis transliavo iš savo skladuko Kaune. Piratinė stotis vadinosi „Pūko radijas“, bet paskui kiemsargį pagavo priekabiaujant prie kalėjimo darbuotojų ir tas „radijas“ baigė darbą.

Kas ketverius metus renkame iš visų suaugusiųjų kalinių savivaldos organizaciją „Specialiojo Elgesio Ir Moralinės Apšvietos Senatas“ (sutrumpintai SEIMAS), kuri yra kalinių taryba ir turi dideles galias. Šie bausmę atliekantieji turi grupinę terapiją (maigo mygtukus, „balsuoja“, nuo ko pasijunta geriau, dalinasi savo išgyvenimais su kitais kaliniais per mikrofonus procedūru salėje, keliauja į užsienį kalėjimo sąskaita, kur ilsisi ir auklėjasi, turi specialias poilsines patalpas Vilniuje („Seimo viešbutis“) ir net gali skirti skyrių prižiūrėtojus ir korpuso komendantą („Vyriausybė“). Prižiūrėtojai irgi yra parenkami iš kalinių tarpo, nes kas geriau supras prasikaltusįjį, jei ne kitas kalinys.

Būna laikotarpių, kai viskas taip gerai einasi, kad visi užmiršta, kad gyvename laisvės atėmimo vietoje, ir tai būna laimingiausi mūsų metai. Tačiau, kaip ir atsitiko dabar, Senatą uždominuoja laisvės atlikimo bausme nubaustieji, kurie trenkia kumščiu į gultą ir surinka: „Kaliniai mes ar ne? Asocialai mes, ar kas? Ar mes čia, po velnių, bausmę atlikinėjame ar kažin kuo užsiimame?“, ir siekia parodyti, kad jie tikrai nėra pavyzdingo elgesio.

Gera žinia yra ta, kad jie greitai įrodo, kad tikrai niekas lengvai neužmirš jų neramaus charakterio ir asocialių polinkių. Daugeliui jų yra nelengva: dėl jų nusikalstamos praeities yra nemenkai patrikę, negali vartoti nė lašo alkoholio, ir galbūt todėl nenori, kad alkoholį vartotų kiti. Vienas norėjo net girą uždrausti, paskui, sakė, ateis eilė kefyrui. Aną dieną jie pradėjo matyti velniukus, ir puolė drąskyti žurnalus, rėkdami „ne, šėtone, šiandien tu mūsų nenugalėsi“. Ir dribo jiems žalios putos iš burnos.
Susipainioję priežastyse ir pasekmėse, prisiminė, kad yra matę seniai, dar iki pataisos namų įkūrimo, denatūratą iš kibirų srebiančius degradavusius kolūkiečius, ir todėl sugalvojo, kad ir restoranuose vakarais vyną turi išpilstyti į sriubos lėkštes ir vazas, kad niekas neišsineštų jo į gatvę, ir srėbtų, kaip kiaulės, iš lovio.

Tokiais momentais aš ir kiti prisimename, kad kalėjimas yra kalėjimas, ir ne vien geromis dienomis džiaugtis galime, būna ir paūmėjimų Senate, ypač kai bloga mėnulio fazė arba zodiako ženklas.
Tada daugelis kalinių susirenka daiktus ir nusprendžia, kad reikia daryti pertraukėlę, išvyksta trumpiau ar ilgėliau pasimėgauti laisvės atėmimu užsieniuose, juo labiau, kad mus valdantys prižiūrėtojai nepavydūs: nori pabandyti Anglijos, Airijos ar Norvegijos sistemos, o ne mūsiškės, tai mes tau netrukdysim. Kad tik mačytų.

Nepaisant visko, aš tą mūsų kalėjimą myliu. Aš čia pripratęs, man čia viskas miela ir sava, kitų nuteistųjų tarpe esu populiarus, jie perka mano knygas, žurnalus ir šaldyto maisto gaminius, ateina į mano paskaitas ir susitikimus, net gavau teisėjauti nacionaliniame nuteistųjų dainavimo konkurse, kuris vadinasi „Eurovizijos atranka“. Tačiau ilgai neužsibūsiu: po mėnesio ir vėl šiaušiu pas laisvuosius, nes kažkaip noriu išvykti iki kitų riaušių, kurias sukels valdantieji kaliniai. Tuo šį kartą savo pasisakymą mūsų kolonijos sienlaikraštyje ir baigsiu, ačiū, kad skaitete, nepamirškite, kad vienuoliktą vakaro visur kamerose gesins šviesas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (157)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos paramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (113)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (14)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praiename pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų (14)

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Į Kauną grįžęs Pangosas atskleidė, ko išmoko iš Šaro ir perspėjo savo naujuosius komandos draugus (11)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vedlys Kevinas Pangosas ketvirtadienio vakarą su „Barcelona“ ekipa...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (86)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Tritaškėmis bombomis varžovų kovingumą užgesinę „dizaineriai“ išplėšė pergalę Stambule (5)

Milano „AX Armani Olimpia“ (5-2) su dviem lietuviais ketvirtadienį įveikė vieną iš Eurolygos...

Garsus Lietuvos modelis prisipažino apie naktimis ištinkantį siaubingą sutrikimą: tai patyrė ir Kendall Jenner (17)

Darbo reikalais po pasaulį dažnai keliaujanti manekenė Radvilė Labutytė pripažįsta, kad...

7 atviri pasakojimai, koks uždegantis seksas gali būti biure (9)

Intymūs santykiai biure nėra oficialiai leistini, sterili ir griežta biuro aplinka nėra pritaikyta...

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (4)

Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos...