aA
Šiais laikais kiekviena šalis turi savo Trumpą. Mes irgi. Mūsų Trumpa – Dalius Trumpa – prieš savaitę išdėstė idėją suteikti balsavimo teisę kiekvienam Lietuvos piliečiui. Idėjos esmė – nepilnamečių piliečių biuletenius brauktų ir į balsadėžes mestų jų tėvai ar globėjai. Užaugę globotiniai ir vaikai galėtų balsuoti patys.
Tomas Sinickis
Tomas Sinickis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kyla noras pasakyti, kad idėja yra kvaila. Bet D. Trumpą kritikuoti yra beprasmiška. Visur. Lietuvoje taip pat. Ir apskritai, neigiamai vertinti idėjas yra neprotinga. Jei per dažnai ir per stipriai kritikuosime idėjas, užgošime inovacijas, o be jų – kaip sakė abu Prezidento rinkimų finalininkai – nebus aukštos pridėtinės vertės produkcijos, o be jos nebus ir gerovės ir t.t. Juk idėja savaime nėra pavojinga, kol nėra įgyvendinta. O ši įgyvendinta nebus.

Be to, kam išvis tobulinti atstovaujamosios demokratijos modelį XXI amžiaus Lietuvoje, kur gyvena mažiau nei trys milijonai žmonių, veikia greičiausias interneto ryšys ir – netikrinau, ar taip yra, bet turėtų būti – loterijos bilietų skaičiukai patys užsibraukia mobilioje aplikacijoje?

Kodėl Lietuvos verslo genijai, mecenatai, politologai ir filosofijos banginiai nesiūlo per tas pačias technologines priemones suteikti galimybę visiems piliečiams, kurie to nori, balsuoti dėl įstatymų tiesiogiai, man yra nesuprantama. Visos priemonės tam yra arba gali būti nesunkiai sukurtos.

Be to, kam išvis tobulinti atstovaujamosios demokratijos modelį XXI amžiaus Lietuvoje, kur gyvena mažiau nei trys milijonai žmonių, veikia greičiausias interneto ryšys ir – netikrinau, ar taip yra, bet turėtų būti – loterijos bilietų skaičiukai patys užsibraukia mobilioje aplikacijoje?

Galbūt D. Trumpą padėtų įtikinti tokia vizija: įsivaizduokime, kad prie kiekvieno Lietuvoje besiganančios karvės spenio prijungtume po žarną ir per tas žarnas išmelžtas pienas tekėtų iš Kazlų Rūdos pievose lakstančios žalmargės tiesiai į perdirbimo cechą Rokiškyje. Pieno pramonėje tai sunkiai įsivaizduojama, t.y. įsivaizduojama lengvai, bet įgyvendinama sunkiai. Kažkas tą pieną iš pradžių turi surinkti ir, deja, vežti, o ne aukščiau aprašytu pienotekiu tiekti į gamyklas.

Galbūt dėl to ir buvo pasiūlyta kažkokia tarpinė stotelė, kurioje į autobusą su užrašu „Seimas“, deja, vis tiek įsės Tomilinas, Gražulis, Čmilytė ir kiti „atstovai“, kurie vėliau neva tinkamai balsuos parlamente? Iš jų mes spausime savo ateities sūrį?

Duokite dvidešimtmečiams aplikaciją, kurioje „už“ ar „prieš“ įstatymą galima būtų balsuoti braukiant pirštu į dešinę ar į kairę, ir jie pradės domėtis politika.

O jei dar parodysime nuotraukas tų, kurie balsavo taip pat, gal ir demografinė padėtis pagerės. Štai vizija! Skirtingai nuo pieno, duomenų perdavimo žarnos jau seniai yra sukurtos ir veikia. Senovės graikai negali ramiai miegoti ir vartosi kapuose, matydami, kokias technologijas turime ir kaip mes jų išrastą demokratiją „ištobulinome“.

Bet ne D. Trumpą aptarinėti mes čia susirinkome. Didžiausias pono Daliaus straipsnio nuopelnas yra tai, kad tiek idėja, tiek jos aptarimas dar kartą parodė, kaip mums visiems rūpi politika. O tai reiškia, kad rūpi ir Tėvynė. Tik kodėl rinkimai, vietoj to, kad suartintų, mus taip suskaldo?

Duokite dvidešimtmečiams aplikaciją, kurioje „už“ ar „prieš“ įstatymą galima būtų balsuoti braukiant pirštu į dešinę ar į kairę, ir jie pradės domėtis politika. O jei dar parodysime nuotraukas tų, kurie balsavo taip pat, gal ir demografinė padėtis pagerės. Štai vizija!

Laikas keisti požiūrį. Sekmadienį prieš mišias, per mišias ir ypač po jų kviečiu visus kartu kartoti mantrą: „Rinkimai – ne imtynės, ne muštynės, ne karas, rinkimai – tai šventė, amen.”

Man, asmeniškai, rinkimai prilygsta Velykoms. Rytą po rinkimų viskas atgyja. Atsikėlęs ryte supranti, kad Lietuva gyva, stipri ir tvirta koja žengia į priekį. Savaitę prieš rinkimus visi būna išsisėmę, niurzgiantys, pavargę. Toks jausmas, kad tai būtų paskutinė pasninko savaitė. Būna sunku. Matyt todėl, kad slegia nežinomybė.

Man, asmeniškai, rinkimai prilygsta Velykoms. Rytą po rinkimų viskas atgyja. Atsikėlęs ryte supranti, kad Lietuva gyva, stipri ir tvirta koja žengia į priekį. Savaitę prieš rinkimus visi būna išsisėmę, niurzgiantys, pavargę. Toks jausmas, kad tai būtų paskutinė pasninko savaitė. Būna sunku. Matyt todėl, kad slegia nežinomybė.

Įvykus rinkimams, gyvenimas staiga supaprastėja. Neslegia mintys apie ateitį ir nebereikia analizuoti strategijų.

Viskas tampa aišku. Prisimeni svarbiausias vertybes: mamą, „Žalgirį”, cepelinus, duoną česnakinę. Kai pirmadienį po rinkimų pakyla saulutė, pabundi kupinas jėgų ir vilties. Ne dėl to, kad viskas baigėsi. Ne. Viskas tik prasideda!

Tad atleisk kaimynui, jei balsuos ne taip, kaip balsuosi tu. Galų gale, kas tu toks, kad viską žinotum? Net aš visko nežinau.

Net Užkalnis nežino. Nežino net ir Tapinas.

Atleiskime vieni kitiems ir nepykime. Ir jei būsime geri ir labai labai labai tikėsime, tuomet vieną dieną mecenatai mums tikrai sukurs aplikaciją, kur galėsime braukti į dešinę, valdyti šalį ir rasti savo draugus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
4.7429

Top naujienos

Du mėnesius pragaro „Azovstal“ požemiuose išgyvenęs ukrainietis: Putino „įsakymo“ jie nepaisė

Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje prasidėjo civilių evakuacija iš rusų okupuoto...

Anksčiau veikė Lietuvoje, o dabar kursis Latvijoje: ar sugrįš žinomas prekybos tinklas

Maždaug prieš savaitę paaiškėjus, kad prekybos tinklas „Spar“ jau artimiausiu metu planuoja...

Gatvėje apklausti rusai reaguoja į Seimo sprendimą paskelbti juos teroristais: ta Lietuva kaip kokia Afrikos valstybė (22)

Lietuvos Seimo sprendimas Rusiją pripažinti teroristine valstybe neliko nepastebėtas. Kremliaus...

Karas Ukrainoje. Iš rusų derybininko – naujas siūlymas, Ukraina atrėmė atakas Severodonecke (3)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Pasitenkinimas darbu Lietuvoje: vadovai verčiasi per galvą, darbuotojai nori daugiau – solidžios algos jau nebeužtenka

Lietuvos darbdaviams skundžiantis, kad sudėtinga rasti specialistų, ne visi darbuotojai labai...

Gita daržovėms auginti nenaudoja jokios chemijos: tręšia su medžiaga, kuri žemei teigiamą poveikį daro dar 20 metų

Dvidešimt metų pradinių klasių mokytoja dirbusi Gita Kriščiūnienė užsikrėtusi tvariu...

Naudodamos kosmetiką neapsigaukite – kai kurios priemonės galioja trumpiau, nei manote

Draugių, mamų ir influencerių rekomendacijos, reklamos, kurias matome žurnaluose ir televizijoje,...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainai – amoralus Vakarų siūlymas: šurmulį sukėlė Vokietijos intelektualų laiškas (15)

Ukraina neturėtų bet kokia kaina siekti paliaubų su Rusija , kaip tai Kijevą esą ragina daryti...

Profesorius Labanauskas atsakė, kiek kiaušinių per dieną suvalgyti sveika (3)

Kiaušiniai kartas nuo karto vis sukelia naujų diskusijų – ar jie tikrai sveiki? Ar juos...

Olena Zelenska įvardijo tik du žodžius, kuriuos nori išgirsti iš savo vyro (2)

Pirmoji Ukrainos ponia Olena Zelenska kartu su savo vyru prezidentu Volodymyru Zelenskiu davė...