aA
Lietuvoje susiklostė paradoksali situacija: savanoriškas kaupimas pensijai tapo prievartiniu kaupimu. Ir taip kartą II pakopoje kaupti nutaręs žmogus pateko į aklavietę. Iš dirbančiojo atimta teisė pasirinkti, kaip disponuoti savo pinigais ir pačiam nutarti, koks būdas jam labiausiai tinkamas pasirūpinti savo senatve.
Tomas Janonis
Tomas Janonis
© DELFI / Andrius Ufartas

Nori nenori tenka kelti nemalonius klausimus. Kas pavogė teisę spręsti, kaip leisti mano paties uždirbtus pinigus? Kur dingo mano laisvė pasirinkti?

Savanoriškai II pakopos pensijų fonde kaupti nutaręs žmogus pateko į spąstus. Po kelerių metų kaupimo galbūt ėmė ir pasikeitė kaupiančiojo pajamos, gyvenimo būdas, šeiminė padėtis ar dar kas nors. Juk gyvenime visko gali nutikti. Ir nutinka. Po įvykusio pasikeitimo žmogus pats arba pasitaręs su konsultantais nusprendė, kad jam labiau tinka kitas taupymo senatvei būdas. Tačiau jis nukreipti savo pinigų į taupymą kitaip jau nebegali. Į II pakopos pensijų kaupimą įeiti gali, išeiti – šiukštu ne.

Kad reikia ruoštis pensijai – nenuginčijama tiesa. Sunku tikėtis, kad „Sodra“ užtikrins orią senatvę. Todėl apie senatvę galvojantis ir jai besiruošiantis žmogus jau savaime yra vertas pagarbos.

Tik pats žmogus turėtų nuspręsti, kaip ir kokiu būdu investuoti savo pinigus. Mano pinigai – mano sprendimas. Net ir tas žmogus, kuris pats laisva valia nusprendė kaupti II pakopos sistemoje, turėtų turėti galimybę bet kada pasitraukti ir pasirinkti kitą būdą.
T. Janonis


Tačiau nereikia pamiršti, kad II pakopa nėra kažkokia panacėja. Juk investuoti ir ruoštis senatvei yra ir daugybė kitų būdų, kurie kartais net labiau apsimoka.

Vis dėlto pensijų fondų lobistams pavyko pramušti būtent jų proteguotą verslo modelį. Ir politikai nusprendė šiam verslui sudaryti išskirtines šiltnamio sąlygas. Tačiau kodėl į privilegijuotųjų luomą pateko vien tik II pakopos pensijų fondai?

Juk jau sakiau, investuoti į orią senatvę galima ir kitaip. Investicija į nekilnojamąjį turtą, investavimas į akcijas ir obligacijas, investicijos į auksą, galų gale, kaupimas III pakopos pensijų sistemoje. Ir tai tik keli pavyzdžiai.

Tik pats žmogus turėtų nuspręsti, kaip ir kokiu būdu investuoti savo pinigus. Mano pinigai – mano sprendimas. Net ir tas žmogus, kuris pats laisva valia nusprendė kaupti II pakopos sistemoje, turėtų turėti galimybę bet kada pasitraukti ir pasirinkti kitą būdą. Tik taip turėtume tikrai savanorišką antros pakopos kaupimo sistemą: kai gali bet kada įeiti ir bet kada išeiti.

Ir tikrai nesiūlau II pakopos naikinti, ją uždaryti ir išmesti į šiukšlių dėžę. Tai turėtų būti papildoma alternatyva, kurią žmogus galėtų pasirinkti kaip ir bet kurį kitą investavimo būdą. Kam tai patogu ir priimtina, prašau – likite čia ir kaukite toliau. Bet tie, kurie galvoja, kad kaupdami čia nepateisina savo lūkesčių, turi turėti galimybę savo uždirbtus pinigus nukreipti kitur.

Kad Seimas, sukurdamas tokią sistemą, padarė klaidų, pabrėžia ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė. Dar daugiau: ji kaupimą II pakopos privačiuose pensijų fonduose vadina šimtmečio afera.

„Maža to, gyventojai yra klaidinami, jog praktiškai privalomu tapusiu kaupimu sprendžiama demografinė problema ir kaupiant privačiai esą pensininkai nebebus priklausomi nuo dirbančiųjų skaičiaus. Tiesa yra ta, kad nepriklausomai, kaip kaupsite pensijai, jeigu dirbančiųjų bus mažai, kentės ekonomika. Tad ką Jūs su savo 30 ar daugiau eurų galėsite nuveikti, priklausys nuo darbingų žmonių“, – rašė I. Ruginienė.

Svarbu paminėti ir tai, kad diskusijos dėl II pakopos pensijų fondų jau persikėlė ir į Seimą. Karšti debatai kyla tarp valdančiųjų frakcijų. Konservatoriai, kaip visada, žino geriau, todėl į visuomenės lūkesčius nėra linkę atsižvelgti. Tačiau Liberalų sąjūdis tiesiai šviesiai kalba apie II pakopos sistemos klaidas.

Tik pats žmogus turėtų nuspręsti, kaip ir kokiu būdu investuoti savo pinigus. Mano pinigai – mano sprendimas. Net ir tas žmogus, kuris pats laisva valia nusprendė kaupti II pakopos sistemoje, turėtų turėti galimybę bet kada pasitraukti ir pasirinkti kitą būdą. Tik taip turėtume tikrai savanorišką antros pakopos kaupimo sistemą: kai gali bet kada įeiti ir bet kada išeiti.
T. Janonis


Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtina, kad dėl pokyčių pensijų kaupimo fonduose artimiausiu metu nusimato diskusija ir ji bus svarbi. Pasak jos, Liberalų sąjūdis siūlo galimybę žmonėms pasitraukti iš pensijų fondų arba panaudoti sukauptus pinigus tam tikroms reikmėms. Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat išsakė poziciją, kad prirakintų žmonių laikyti negalima.

Tuo metu Laisvės frakcijos, kuri lyg ir turėtų būti už laisvą pasirinkimą, atstovas Vytautas Mitalas stojo į fondų pusę. Tačiau partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė galiausiai pareiškė, kad korekcijos pensijų kaupimo sistemoje būtinos: prievartos mechanizmas sunkiai suderinamas su asmens apsisprendimu.

Taigi, dabar garsiausiai už dabartinę sistemą pasisako konservatoriai. Tie, kurie visada žino geriau. Kyla visai natūralus klausimas, ar žino patys, ar su pensijų fondų lobistų pagalba.

Žinoma, nereikia būti naiviems ir galvoti, kad pensijų fondų lobistai lengva ranka sutiks atiduoti savo sugriebtus kaupėjus. Jie kaip ir tada, kai Seime buvo kuriama ši sistema, kuri veikia dabar, dės visas pastangas, kad viskas taip ir liktų. Nebus gailima pinigų nuomonės formavimui, influencerių paslaugų užsakymui. Tačiau visame šiame turguje turėsime gerą progą pamatyti, kiek mūsų politikai atsparūs lobizmui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(91 žmogus įvertino)
4.6484

Top naujienos

Paviešintas vaizdo įrašas sukėlė klausimų: ar gali būti, kad Rusijos propagandistas vasarą ilsėjosi Lietuvoje (8)

„Tik Tok“ platformoje įdėtas vaizdo įrašas užminė mįslę: ar gali būti, kad praėjusią...

Vieša paslaptimi tapusias namų statybų „schemutes“ gali tekti pamiršti: apribojamos galimybės statyti žemės ūkio paskirties sklypuose (1)

Jau kurį laiką visuomenėje vieša paslaptimi buvo naujakuriams sutaupyti padedanti „schema“:...

Karas Ukrainoje. Prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką: tai lemia viena aplinkybė Ukraina: kontrpuolimas prasidės netrukus

Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...

Saulės elektrinių populiarumas neslūgsta – gaminančių vartotojų skaičiai kyla žaibiškai (2)

2022-ieji Lietuvoje – rekordiniai metai saulės elektrinėms. Gyventojai pirko jas sparčiau, negu...

Verslas PliusJulija Leimonė

Augustė aukso gyslą atrado dėvėtų drabužių parduotuvėse ir įkūrė savo verslą – sako, kad lobius ji tiesiog užuodžia savo parduotą švarkelį išvydo garsiajame „Netflix“ seriale

Kai kaunietė Augustė ėmė lankytis dėvėtų drabužių parduotuvėse (arba kuistukuose ), ji nė...

Jana.delfi.ee

Ligos nėra, bet simptomai vargina: paaiškino, kodėl blogu oru jaučiamės prastai

Šaltis ir orų permainos priverčia žmogaus organizmą dirbti kiek kitaip, nei įprastai, o tai gali...

Verslas PliusKatie Greifeld, Vildana Hajric, Isabelle Lee, Justina Lee

Bankų krizę išgyvenusieji pamena, kaip greitai gali subyrėti domino kaladėlės

Steve‘as Chiavarone‘as nenori nieko gąsdinti, tačiau iš paskutinės bankų krizės jam...

Skardžius nusprendė trauktis iš LSDP (27)

Parlamentaras Artūras Skardžius ketvirtadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame paskelbė,...

Po krepšiais karaliavęs Valančiūnas pergalę papuošė sezono rekordu

Savo pozicijas NBA Vakarų konferencijos turnyro lentelėje toliau gerina Naujojo Orleano...