Pradėkime nuo situacijos, primenančios anekdotą. Pastato Lietuvoje tiltą. Jį prižiūrėti pasamdomas kiemsargis. Jei jau yra darbuotojas, tai reikia ir buhalterio atlyginimui suskaičiuoti, o priėmus buhalterį, reikia ir direktoriaus.
© Corbis

Juokinga? Palaukite, toliau bus dar juokingiau. Dabar įsivaizduokite, kad dėl [pasaulinės] krizės nusprendžiama atsisakyti kiemsargio – tariama, kad nuo dulkių tiltas tai tikrai nesugrius. Kaip tariama, taip ir padaroma. Tačiau paliekamas direktorius (tiltas vis dar stovi) ir buhalteris (reikia gi kažkam direktoriui atlyginimą suskaičiuoti).

Vis dar juokinga? O ar juokinga, kai pagalvoji, kad mokate direktoriui už tai, kad jis administruotų tilto buvimą, bet negali (arba nesugeba) spręsti su tiltu susijusių problemų. Kad ir pačių elementariausių – higienos.

Galima visą situaciją suprasti metaforiškai, bet galima ir pažodžiui. Jokio skirtumo, nes būtent taip dabar Lietuvoje funkcionuoja viešasis sektorius.

Štai konkretūs pavyzdžiai iš gyvenimo. Klaipėdos ir Panevėžio savivaldybės atsisako daugiabučių aplinką prižiūrinčių kiemsargių, tačiau palieka šią sritį administruojančius valdininkus. Taigi lieka sritį administruojantys žmonės, kurios ir toliau išlaiko panevėžiečiai ir klaipėdiečiai (užuojauta jiems), o daugiabučių kiemų priežiūros paslaugos nebelieka. Kokio velnio reikalinga administracija, jei nėra viešosios paslaugos vykdytojų, t.y. kiemsargių? Ir kodėl nesumažinami mokesčiai, jei paslaugos nėra?

Klausimas: ar mes norime mokėti už tai, kad į mūsų paklausimus kažkas atsakinėja telefonu, tačiau gatvėje duobė kaip buvo, taip ir liko?
Tomas Bagdonas

Ir kai naujoji finansų ministrė sako, kad valdininkų ir tarnautojų atlyginimų mažinimas neišspręs viešųjų finansų problemos, telieka sutikti pažvelgus į viešųjų išlaidų eilutes – čia karaliauja įvairios socialinės išmokos. Tačiau jei sakoma A, reikia pasakyti ir B: kam reikalingi administratoriai, kai nelieka viešosios paslaugos?

Taigi peršasi išvada, kad senkant viešųjų finansų srautams, viešasis sektorius kuo toliau, tuo labiau linkęs administruoti problemas, o ne jas spręsti. Klausimas: ar mes norime mokėti už tai, kad į mūsų paklausimus kažkas atsakinėja telefonu, tačiau gatvėje duobė kaip buvo, taip ir liko?

Kad viešojo sektoriaus galimybės neatitinka su norais, seniai aišku. Ekonomistas Raimondas Kuodis problemą įvardino tiesiai šviesiai - „kai kurių viešai teikiamų paslaugų sektorių degradavimu”. Iš tiesų, sunku su tuo pačiu litu užkišti kelias skyles. Bet dar didesnę nuostabą kelia noras vis plėstis, prisiimant naujų įsipareigojimų. Pavyzdys – socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys, nusprendęs propaguoti tradicinę šeimą, tačiau nelabai sugebantis užtikrinti jau esamų įsipareigojimų vykdymo, kad ir tiems patiems pensininkams.

Žinoma, problema turi ir kitą pusę – Lietuvoje yra didelė socialinė atskirtis ir bent [įsivaizduojamai] plačiai prieinamos viešosios paslaugos mažina šią atskirtį. Ar bent jau turėtų. Tačiau jei lankėtės pas medikus, žinote, kad ten teks mokėti. Kad vaikui suteiktumėte bent jau pusėtiną išsilavinimą, teks samdyti korepetitorių ir t.t.

Susidūręs su tokiomis apraiškomis pagalvoji: už ką moki vis didinamus mokesčius, jei vis tiek tenka mokėti antrą kartą? Tik šį kartą rinkos kainą. Kai pradedi taip galvoti, valstybei tampi ekstremistu, nes už pinigus, kuriuos sumoki, reikalauji paslaugų, kurias ji įsipareigoja suteikti. O ji to padaryti nesugeba, kaip nesugeba ir sumažinti mokesčių už neteikiamas paslaugas, nors to ir reikalautų ekonominė logika.

O sunkmečio akivaizdoje visuomenei reikia palinkėti nelipti ant pigaus populizmo grėblio – žadamo nemokamo sūrio nebūna. Yra tik darbas, darbas ir dar kartą darbas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (333)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (344)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Dramatiškame vaizdo įraše – vaikų pabėgimas iš „siaubo namų“

Interneto erdvėje pasirodė stebėjimo kameromis nufilmuotas vaizdo įrašas, iš kurio matyti, kaip...

Neįprastas eismo įvykis: kam draudimo bendrovė atlygins žalą? (34)

Įsivaizduokite, kad pasistatėte ir palikote automobilį įkalnėje, tačiau sugedo jūsų...

Pranckietis abejoja Karbauskio spaudos konferencijos būtinumu (124)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Rusijos valdžia surado naują auką: tikina niekada gyvenime nematę „tokio šlykštaus dalyko“ (97)

Nauja Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos Visuomeninės tarybos, kuriai vadovauja Jurijus...

Sukrečiantis motinos skausmas: dukra, nepaisant medikų pastangų, mirė nuo gripo komplikacijų (28)

Viena britė pasidalijo savo skausmu, kurį sukėlė aštuoniolikmetės dukters mirtis nuo vienos...

Išpuolis prieš policiją Mažeikiuose – padegtas patrulio automobilis (32)

Sausio 23 d., tarp 19.10 val. ir 20 val., Mažeikiuose, Juodpelkio g., prie daugiabučio namo...

Atsisakė nuosavo automobilio ir jau apskaičiavo, kiek galima sutaupyti (115)

Šiandien dažnas neįsivaizduoja savo gyvenimo be automobilio, o tarša, kurią sukelia automobilių...

Pigi naminė priemonė, kuri padės nuvalyti riebalus nuo orkaitės durelių (13)

Kiekviena šeimininkė žino, kad su laiku orkaitės stiklas apsineša išdavikišku riebalų ir...