aA
Balandžio 15 d. portale DELFI pasirodęs Marko Zingerio komentaras „Kremlius turi bėdą, kuri grasina nustelbti visas kitas“ iš esmės nutraukė daugiau nei dvi savaites trukusią Lietuvos elito tylą apie Čečėnijoje (Rusijos Federacija) vykstančius įtariamai homoseksualių vyrų pogromus.
Tomas Vytautas Raskevičius
Tomas Vytautas Raskevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Vis dar tyli prezidentė, o kita Lietuvos užsienio politiką formuojanti institucija – Užsienio reikalų ministeriją – apie šį žmogaus teisių kataklizmą pasisakė žinute socialiniame tinkle „Twitter“. Aišku, po to, kai apie tai savo paskyroje angliškai (!) prasitarė Lietuvos gėjų lyga ir prie žinutės „prisegė“ Užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių. Juk svarbu, ką apie „drąsią šalį“, siekiančią 2022 metais būti išrinkta į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą, galvoja strateginiai partneriai Vakaruose.

URM žinutė tviteryje
URM žinutė tviteryje

Rusijos laikraščio „Novaya gazeta“ žurnalistės Elenos Milashinos, artimos Anos Politkovskajos bendražygės, straipsnis apie Čečėnijos Respublikoje oficialios valdžios jėgos struktūrų vykdomus įtariamai homoseksualių vyrų pogromus pasirodė balandžio 1 d. Remiantis įvairių šaltinių duomenimis, nelegaliai sulaikyta daugiau nei 100 vyrų, bent trys iš jų nukankinti negyvai. Alvis Karimovas, Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo atstovas spaudai, šiuos kaltinimusi pavadino kliedesiais, nes, pasak jo, Čečėnijoje homoseksualių vyrų apskritai nėra. „Negalime sulaikyti ir persekioti žmonių, kurie mūsų Respublikoje paprasčiausiai neegzistuoja,“ – naujienų agentūrai „Interfax“ dėstė Karimovas. Jam pritarė ir satelitiniam Kadyrovo Žmogaus teisių komitetui atstovaujanti Kheda Saratova: „Čečėnijoje bet kuris mūsų tradicijas ir kultūrą gerbiantis žmogus šiuos tipus sumedžiotų net ir be valdžios įsikišimo.“

Jei veržiamės kritikuoti Maskvą dėl susidorojimo su politine opozicija, kodėl homoseksualios orientacijos žmonių „medžioklė“ jau nebėra prioritetinės svarbos klausimas? Svetimo skausmo juk nebūna, tiesa?
Tomas Vytautas Raskevičius

Balandžio 13 dieną britų dienraštis „The Guardian“ publikavo dviejų homoseksualių čečėnų, kuriems iš taip vadinamo Kadyrovo „gėjų koncentracijos lagerio“ pavyko ištrūkti gyviems, liudijimus. Vakarams tapo akivaizdu, kad „Novaya gazeta“ istorija apie Čečėnijoje medžiojamus įtariamai homoseksualius vyrus nebuvo viso labo nevykęs balandžio 1-osios pokštas. Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos ir Europos Tarybos institucijos paragino Rusijos centrinės valdžios struktūras imtis reikalingų žingsnių, siekiant ištirti pasirodžiusius pranešimus apie įtariamai homoseksualių vyrų persekiojimą Čečėnijos Respublikoje. Oficialius pareiškimus šiuo klausimu išplatino JAV Valstybės departamentas, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos. Balandžio 12 d. Londone prie Rusijos ambasados įvyko masinis protestas, kurio metu buvo siekiama atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į Čečėnijoje vykstančią žmogaus teisių tragediją.

Boriso Johnsono žinutė tviteryje
Boriso Johnsono žinutė tviteryje

Tuo tarpu Lietuvoje šventiškai ramu. Žiniasklaidos priemonėse informacija apie Čečėnijoje įkurtą homoseksualių vyrų „koncentracijos stovyklą“ pasirodė epizodiškai, šia žinute per daug nesusidomėjo ir Lietuvos užsienio politiką formuojančios institucijos. Per keturis šių metų mėnesius Lietuvos užsienio reikalų ministerija savo internetinėje svetainėje patalpino penkis (!) pareiškimus, t. y. oficialią ministerijos poziciją, tam tikrais su Rusijos Federacijos užsienio ir vidaus politika susijusiais klausimais (pavyzdžiui, „URM pareiškimas dėl taikių demonstrantų sulaikymų Rusijos Federacijoje“). Remiantis šiais pareiškimais, nepasakytum, jog nematome ar nenorime matyti to, kas vyksta geopolitinėje erdvėje į rytus nuo mūsų valstybės sienų. Kita vertus, aktyvi pozicija apie žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje baigiasi ten, kur prasideda „gėjų klausimai“.

Natūralu, kad valstybės institucijų generuojamą informacinį vakuumą ilgainiui užpildo visuomenėje pasigirstantys balsai. Lietuvių PEN centro nario Marko Zingerio komentaras buvo pirmasis (ir kol kas vienintelis) analitinis straipsnis apie šių dienų Čečėnijos aktualijas informacinėje Lietuvos erdvėje. Tačiau šiuo atveju labai svarbūs akcentai. Poną Zingerį išgąsdino Grozno mečėtėje, dalyvaujant 15 tūkstančių tikinčiųjų ir transliuojant per televiziją, nuskambėję raginimai susidoroti su „Novaya gazeta“ žurnalistais, kurie pirmieji parašė apie Kadyrovo Respublikoje vykstančius įtariamai homosekusalių vyrų pogromus. Visame straipsnyje gėjai, kuriuos radikalūs islamistai sumeta į koncentracijos stovyklą primenančią landynę, ten juos kankina, iš jų tyčiojasi ir galiausiai užmuša, straipsnyje paminėti vieną vienintelį kartą. Kitais žodžiais tariant, susirūpinimą kelia tik tai, kad, dangstydamiesi religiniais lozungais, Kadyrovo islamistai paskelbė atvirą karą bene paskutinei nepriklausomos žiniasklaidos priemonei Rusijoje. O tai, kad žmonės kankinami ir žudomi vien dėl savo seksualinės orientacijos, nuskamba lyg tarp eilučių.

LGL žinutė tviteryje
LGL žinutė tviteryje

Kremlius, pono Zingerio žodžiais, gal ir turi problemą su radikaliuoju islamizmu, o oficialusis Vilnius akivaizdžiai serga su savo geopolitine orientacija susijusia šizofrenija. Pagarba ir susirūpinimas žmogaus teisėms nėra ir negali būti selektyvūs. Žodžio ir susirinkimų laisvės pažeidimai Rusijoje nėra labiau keliantys susirūpinimą, nei homoseksualių vyrų kankinimai Čečėnijos lageryje. Jei veržiamės kritikuoti Maskvą dėl susidorojimo su politine opozicija, kodėl homoseksualios orientacijos žmonių „medžioklė“ jau nebėra prioritetinės svarbos klausimas? Svetimo skausmo juk nebūna, tiesa?

Lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių asmenų teisės Lietuvai aktualios tik tiek, kiek jos buvo reikalingos integruojantis į Vakarus. Jų dar kartais prisireikia, kai norima pasimaivyti dėl kokių nors svarbių pozicijų tarptautinių organizacijų kontekste. Svarbu, tik kad apie šį tarptautinį maivymąsi nebūtų kalbama šalies viduje, nes tai gali pakenkti ilgamečių ministrų politiniams reitingams. O tai, kad homoseksualius žmones kaimyninėje valstybėje tiesiogine to žodžio prasme medžioja – koks skirtumas!
Tomas Vytautas Raskevičius

Atsakymas į šį klausimą yra labai paprastas. Jis susijęs su Lietuvos politinio elito homofobija. Lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių asmenų teisės Lietuvai aktualios tik tiek, kiek jos buvo reikalingos integruojantis į Vakarus. Jų dar kartais prisireikia, kai norima pasimaivyti dėl kokių nors svarbių pozicijų tarptautinių organizacijų kontekste. Svarbu, tik kad apie šį tarptautinį maivymąsi nebūtų kalbama šalies viduje, nes tai gali pakenkti ilgamečių ministrų politiniams reitingams. O tai, kad homoseksualius žmones kaimyninėje valstybėje tiesiogine to žodžio prasme medžioja – koks skirtumas! Juk jie vis tiek nesidaugina, bet daugėja.

Š. m. balandžio 23-28 d. vyksiančios Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos sesijos metu bus svarstoma rezoliucija, smerkianti įtariamai homoseksualių vyrų pogromus Čečėnijos Respublikoje. Lietuvai sesijos metu atstovaus buvęs Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, konservatorius ir tradicinių vertybių gynėjas Kęstutis Masiulis, praeityje problemų su alkoholiu turėjęs Egidijus Vareikis ir brolis-politikas Emanuelis Zingeris. Spėkime iš trijų kartų, kurie iš šių keturių mūsų Seimo narių europiniame kontekste turės drąsos viešai pasmerkti įtariamai homoseksualių vyrų žudynes Čečėnijoje? Baikit, nemanau.

27-aisiais nepriklausomos Lietuvos metais homoseksualūs žmonės vis dar išlieka politikos paraštėse. Ne meilė tiek saviems, tiek svetimiems neleis mums būti nei užsienio, nei vidaus politikos lyderiais. Ir man dėl to šiandien yra labai liūdna.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

D+Ilya Arkhipov, Henry Meyer, Irina Reznik

„Rusija su niekuo nebesitaikstys“: Putinas siunčia pavojingus signalus

Vladimiras Putinas yra blefavimo, Vakarų laikymo nuolatinėje įtampoje, didžiulio spaudimo...

Pasibaisėjusi kokybe ir kainomis atidarė savo kuistuką: apsipirksite net neišėję iš namų (1)

Į padėvėtų drabužių ir sendaikčių parduotuves – prekių ne tik sau, bet ir kitoms...

Sunku patikėti: įkliuvo buvęs Seimo narys, pridavęs butelius su suklastotais depozito ženklais   (257)

Pirmadienį, apie 12 val., Vilniuje įvyko net pareigūnus nustebinęs nutikimas. Buvusiam Seimo...

Be nuostolių: dramą Čekijoje išgyvenę lietuviai iškovojo antrą pergalę pasaulio čempionato atranka (185)

Pasaulio čempionato atrankoje Lietuvos rinktinė (2/0) F grupės antrame ture svečiuose 74:66...

Per pratybas mirtinai susižalojo šauktinis

Karinio rengimo pratybų metu sunkiai susižalojo Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus Inžinerijos...

Viena klaida vartojant šiuos maisto papildus gali pridaryti rimtų rūpesčių: tai – tikras peilis kepenims (5)

Gydytojai dietologai dažnai akcentuoja, jog žuvis ant mūsų stalo turėtų atsirasti 2–3 kartus...

Šviesa tunelio gale: vaisto nuo COVID-19 tyrimai – jau ir Kaune (15)

Medikai sako, kad kompanijoms vienai po kitos pradėjus skelbti apie sukurtas tabletes nuo kovido, jau...

Transliacija / Ateities karta. Naftos atliekos kosmetikos priemonėse. Ką išties tepame ant kūno?

Laida „ Ateities karta “ kūrėjai kvies kalbėti ir diskutuoti apie mūsų kasdien naudojamą...

Karbauskis nori bendradarbiauti su Laisvės partija: vienoje srityje siūlo suremti pečius (41)

Griežtai Laisvės partijos iniciatyvų dėl vienos lyties asmenų partnerystės ir narkotikų...

Tai – viena dažniausių lėtinių neurologinių ligų, kuri gresia kiekvienam: gydytoja išvardijo galimas priežastis

Epilepsija – lėtinė centrinės nervų sistemos liga, kuriai būdingi pasikartojantys, staiga...