aA
Netekome išskirtinai europietiško, mylėjusio Europos kalbas ir kultūras, mąstytojo profesoriaus Leonido Donskio. Jį galima laikyti Lietuvos viešojo intelektualinio pasaulio čempionu, paradigminiu atveju, sėkmingai suderinusiu viešumą su privačiu atsidėjimu knygai.
Leonidas Donskis
Leonidas Donskis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Leonidas Donskis, būdamas intelektualus gurmanas, parodė pavyzdį, kaip galima derinti meilę menui ir mokslui. Jo mokslinę veiklą lydėjo mėgavimasis teatru, tapyba bei grožine literatūra. Tą mėgavimąsi Leonidas perteikdavo per konkrečias asmenybes, pasakodamas jų gyvenimo istorijas, o neretai ir paimdamas gitarą į rankas. Jo eseistikoje knibžda vardų ir pavardžių gausybė, liudijanti plačius erudicijos horizontus.

Nors mudviejų akademinę bičiulystę paveikė skirtingos nuostatos kai kuriais politiniais klausimais, kurie kintančioje Europoje neišvengiami, vis dėlto išliko ir niekada nekito bendros simpatijos tokiems akademikams ir viešiesiems intelektualams kaip Zygmuntas Baumanas ar Vladimiras Tismaneanu. Leonido dėka Z. Baumanas tapo akademine dovana.

Be to, išliko bendra meilė kosmopolitinei Europos dvasiai, pradedant šiandieniniu Amsterdamu ir baigiant praeitin nugrimzdusiu tarpukario Kaunu, kuriame VDU Filosofijos katedroje dėstė Suomijos profesorius Vosylius Sezemanas. Donskis prisimindavo ne tik šį filosofą, bet ir jo bohemiškąjį sūnėną, romano „Sudužo“ autorių Henrį Parlandą, kuris, beje, apsigyvenęs Kaune pas dėdę Sezemaną, žavėjosi Kauno žydų teatru kaip modernesniu už Helsinkio. Šias suomių pavardes Leonidas dažnai kartodavo. Juk jis buvo Suomijos Garbės konsulas Kaune!

Visuomet liksiu dėkingas šiai asmenybei už iniciatyvą integruoti mane į VDU akademinį gyvenimą. Leonidas Donskis atgaivino akademinį gyvenimą, anuometinėje konservatyvioje Filosofijos katedroje įskeldamas naujas politinės filosofijos kibirkštis, po to įsteigdamas Socialinės ir politinės teorijos katedrą savo mokiniams.

Tomas Kavaliauskas
Tomas Kavaliauskas
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Taip pat liksiu jam dėkingas už tai, kad supažindino mane su Suomijos filosofu Olli Loukola, padėjusiu parengti disertaciją. Giliai simboliška, kad pati disertacija buvo ginama jau minėto suomių filosofo Vosyliaus Sezemano vardu pavadintoje auditorijoje, kurią įkūrė taip pat L. Donskis, skatinamas suomiškų simpatijų. Neatsitiktinai L. Donskis savo antrąją disertaciją apsigynė Helsinkyje, palikdamas įspūdį tarptautinei bendruomenei. Ir visa tai – greta jo sportinės meilės olandų futbolininkams ir kultūrinės meilės olandų tapybai.

Šiandien mus palikęs suomiškas ir olandiškas Leonidas Donskis mokėjo prancūzų ir italų kalbas, mėgavosi šių šalių kultūriniu pasauliu. Sužavėjęs Bolonijos universiteto studentus, jis taip pat tapo itališku Donskiu. Neatsitiktinai jo knyga „99 Baltijos istorijos“ išversta į italų kalbą, o daugybė kitų išverstos į ukrainiečių, vokiečių, anglų kalbas.

Jo pokalbių knyga su Z. Baumanu „Moral Blindness“, parašyta anglų kalba, verčiama į portugalų. Bet Leonidas Vilniaus knygų mugėje yra padeklamavęs ir mūsų Kristijoną Donelaitį!

Taigi netekome ne tik Lietuvos, bet ir Europos kultūrinio gurmano bei akademinio erudito plačiąja prasme.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Laisvės frakcija stojo piestu prieš valdančiųjų pataisas: priežastys rimtos (4)

Pataisų svarstymas dėl galimybės Lietuvai taikyti nacionalines sankcijas ir įtvirtinti konkrečius...

Dėl mokesčių reformos smulkieji piešia juodžiausią scenarijų: tai pajuoka – dalis išvažiuos, dalis nueis į „šešėlį“ (2)

Ilgai žadėtą mokesčių reformą pristačiusi Finansų ministerija teigia, kad visi jos siūlymai...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariuomenė staiga pakeitė savo prioritetus Zelenskis: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

„Finbee“ vadovas Noreika – apie sutelktinio finansavimo riziką, bankų požiūrį į verslą ir ateities planus

Ilgai nulines palūkanas už indėlius klientams siūlantys bankai, vertė gyventojus ieškoti...

Vairuotojai visoje Lietuvoje griebiasi už galvų: tenka džiaugtis, jei pavyksta namus pasiekti su visais sveikais ratais

Vairuotojų jau nebestebina, kad atėjus pavasariui daugelio kelių būklė ima prastėti, asfaltas...

Dykumoje aptiktos paslaptingos 7000 metų struktūros: radiniai jų viduje liudija siaubingą čia gyvenusių žmonių likimą

Kasinėjimai, kurių metu buvo aptikti žmogaus palaikai , palaidoti tarp šimtų aplinkui...

Šios ligos priepuoliai gali trukti ir tris paras – kai kuriems sutrinka kalba, regėjimas ir netgi ištinka trumpalaikis paralyžius

Besikeičiantis oras, mėnulio fazės, geomagnetinės audros, stresas, įtampa, netinkama laikysena ir...

Joana Balčė

Pavasarinių paltų tendencijos: į madą grįžta vienas seniai pamirštas pasirinkimas (1)

Perkant viršutinius drabužius stilius yra svarbus, tačiau dėmesys šilumai ir naudingumui taip...

„Simpsonų“ kūrėjai išjuokė Vladimirą Putiną: ar jų pranašystė išsipildys ir vėl? (1)

Animacinio serialo „ Simpsonai “ kūrėjai atskleidė tiesą apie tironą, kasdieną žudantį...

Verslas PliusBloomberg News

Šeši prekiautojai – nauji rusiškos naftos „karaliai“

Gruodžio mėnesį šešios mažai žinomos bendrovės iškilo kaip naujausi rusiškos naftos...