aA
Netekome išskirtinai europietiško, mylėjusio Europos kalbas ir kultūras, mąstytojo profesoriaus Leonido Donskio. Jį galima laikyti Lietuvos viešojo intelektualinio pasaulio čempionu, paradigminiu atveju, sėkmingai suderinusiu viešumą su privačiu atsidėjimu knygai.
Leonidas Donskis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Leonidas Donskis, būdamas intelektualus gurmanas, parodė pavyzdį, kaip galima derinti meilę menui ir mokslui. Jo mokslinę veiklą lydėjo mėgavimasis teatru, tapyba bei grožine literatūra. Tą mėgavimąsi Leonidas perteikdavo per konkrečias asmenybes, pasakodamas jų gyvenimo istorijas, o neretai ir paimdamas gitarą į rankas. Jo eseistikoje knibžda vardų ir pavardžių gausybė, liudijanti plačius erudicijos horizontus.

Nors mudviejų akademinę bičiulystę paveikė skirtingos nuostatos kai kuriais politiniais klausimais, kurie kintančioje Europoje neišvengiami, vis dėlto išliko ir niekada nekito bendros simpatijos tokiems akademikams ir viešiesiems intelektualams kaip Zygmuntas Baumanas ar Vladimiras Tismaneanu. Leonido dėka Z. Baumanas tapo akademine dovana.

Be to, išliko bendra meilė kosmopolitinei Europos dvasiai, pradedant šiandieniniu Amsterdamu ir baigiant praeitin nugrimzdusiu tarpukario Kaunu, kuriame VDU Filosofijos katedroje dėstė Suomijos profesorius Vosylius Sezemanas. Donskis prisimindavo ne tik šį filosofą, bet ir jo bohemiškąjį sūnėną, romano „Sudužo“ autorių Henrį Parlandą, kuris, beje, apsigyvenęs Kaune pas dėdę Sezemaną, žavėjosi Kauno žydų teatru kaip modernesniu už Helsinkio. Šias suomių pavardes Leonidas dažnai kartodavo. Juk jis buvo Suomijos Garbės konsulas Kaune!

Visuomet liksiu dėkingas šiai asmenybei už iniciatyvą integruoti mane į VDU akademinį gyvenimą. Leonidas Donskis atgaivino akademinį gyvenimą, anuometinėje konservatyvioje Filosofijos katedroje įskeldamas naujas politinės filosofijos kibirkštis, po to įsteigdamas Socialinės ir politinės teorijos katedrą savo mokiniams.

Tomas Kavaliauskas
Tomas Kavaliauskas
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Taip pat liksiu jam dėkingas už tai, kad supažindino mane su Suomijos filosofu Olli Loukola, padėjusiu parengti disertaciją. Giliai simboliška, kad pati disertacija buvo ginama jau minėto suomių filosofo Vosyliaus Sezemano vardu pavadintoje auditorijoje, kurią įkūrė taip pat L. Donskis, skatinamas suomiškų simpatijų. Neatsitiktinai L. Donskis savo antrąją disertaciją apsigynė Helsinkyje, palikdamas įspūdį tarptautinei bendruomenei. Ir visa tai – greta jo sportinės meilės olandų futbolininkams ir kultūrinės meilės olandų tapybai.

Šiandien mus palikęs suomiškas ir olandiškas Leonidas Donskis mokėjo prancūzų ir italų kalbas, mėgavosi šių šalių kultūriniu pasauliu. Sužavėjęs Bolonijos universiteto studentus, jis taip pat tapo itališku Donskiu. Neatsitiktinai jo knyga „99 Baltijos istorijos“ išversta į italų kalbą, o daugybė kitų išverstos į ukrainiečių, vokiečių, anglų kalbas.

Jo pokalbių knyga su Z. Baumanu „Moral Blindness“, parašyta anglų kalba, verčiama į portugalų. Bet Leonidas Vilniaus knygų mugėje yra padeklamavęs ir mūsų Kristijoną Donelaitį!

Taigi netekome ne tik Lietuvos, bet ir Europos kultūrinio gurmano bei akademinio erudito plačiąja prasme.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažeika: lietuviai turės atsisakyti senų automobilių, plastikinių indų ir lauko tualetų (129)

Aplinkos ministerija , praėjus 4 mėnesiams po to, kai iš aplinkos ministro pareigų buvo...

Iš aikštelės su BMW iškritusios moters būklė sunki: liudininko teigimu, ji buvo keleivio vietoje (347)

Iš prekybos centro „Europa“ automobilių stovėjimo aikštelės su BMW iš trečio aukšto...

Nauja tvarka Seime: kiekvienam parlamentarui steigiamos trijų Seimo nario padėjėjų pareigybės (53)

Atsižvelgiant į pernai gruodį priimtas Valstybės tarnybos įstatymo pataisas, Seimo statute...

Kaunietis parodė, kiek erkių surado grįžęs iš miško: kartais nurenka net 300 (19)

Kauno marių regioninio parko direkcijos vyriausiasis specialistas Mindaugas Kirstukas gamtoje ir...

Šią savaitę siautę gaisrai užgesinti, tačiau pavojus išlieka didelis

Šią savaitę Lietuvoje siautusius gaisrus pavyko užgesinti, tačiau gaisrų pavojus išlieka...

„Žalgirio“ kovingumo sužavėti „Fenerbahče“ krepšininkai: jie privertė mus atidirbti savo atlyginimus (1)

„Bang bang! Jis mane nušovė. Bang bang!“, – tokia daina ketvirtadienį suskambo...

Gyvai / GARSIAI! Lietuvos elektroninės muzikos legendos Manfredas bei Vidmantas Čepkauskas-V – apie festivalį „Alfavilnius“

Klubas „Opium“ balandžio 25-28 dienomis vilniečius ir miesto svečius kviečia į trečiąjį...

Aistis Mickevičius apie nišinių kvepalų madą: kartais man graudu žiūrėti, kaip žmonės painioja tam tikrus dalykus

Kai ruošiamės ypatingai progai ir norime savo aprangos eilutę paįvairinti nauju kvapu ar tiesiog...

Universitetą į teismą padavęs indas: baigiu parašyti knygą apie baisią patirtį Lietuvoje savo nuotrauką įvertino trim milijonais  (362)

Nepatenkintas studijų kokybe Klaipėdos universitete (KU) Indijos pilietis Myilsamy Murugasamy...

Nuožmus diktatorius veikė pagal visas taisykles, tačiau Rusija čia vykdė dar klastingesnę strategiją (10)

Praėjusių metų pabaigoje Sudane staiga prasidėjus protestams prieš valdžią, atrodė, kad...