aA
Jei eidami gatve sutiksite Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direktorę Vidą Petiukonienę, jai žemai nusilenkite ir nuoširdžiai padėkokite. Jos valdomi draustiniai tapo turtuolių pilių rezervatais, iš kurių paprasti mirtingieji tiesiog išvaromi. Kad tai įvyktų, prireikė daugybės metų ir begalinio atsidavimo savo darbui. Čia tai pastangos!
Tomas Janonis
Tomas Janonis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kai GRYNAS.lt žurnalistai aprašė Vilniaus pašonėje, Turniškės kraštovaizdžio draustinyje, verslininko Lino Pučinsko įkurtą imperiją, atrodė, kad situacija mažų mažiausia nenormali. Patekti į draustinį trukdo užtvaras, valstybinėje žemėje vingiuoja trinkelėmis išklotas kelias, jį apšviečia prašmatnūs žibintai. O tas kelias atveda prie pilies, tarsi iš pasakos, kurią drąsiai galima vadinti grafų Tiškevičių rūmais su ištaigingu parku, kurį puošia pusnuogių moterų skulptūros. Pilį juosia kūdros, prisėsti kviečia suoleliai.

Kai kam gal tai ir gražu, bet man ne. Tiesiog neskoninga. Tačiau diskutuoti reikia ne dėl to, gražu tai ar ne, bet dėl to, kas leido draustinyje, kur apskritai statybos be tam tikrų išlygų draudžiamos, savivaliauti, kaip tik širdis geidžia. Kas leido kasti kūdras valstybinėje žemėje, užsitverti užtvarą ir darkyti draustinio miško paklotę?

Šį klausimą, tikėdamasi aiškaus atsakymo, GRYNAS.lt žurnalistai uždavė Pavilnių ir Verkių regioninio parko direktorei V. Petiukonienei, kuri tiesiogiai pavaldi Vilniaus miesto savivaldybei. Tačiau iš jos atskriejo labai paprastas atsakymas: viskas legalu. Kūdros esą ten jau buvo, įvažiavimas į draustinį užtvertas siekiant apsiginti nuo šiukšlintojų ir neva visi norintys gali patekti į valstybinę žemę, kurioje kaip savoje šeimininkauja turtingas verslininkas, tik reikia bristi krūmynais. O statiniai jo nuosavame sklype, kaip aiškino parko vadovai, neviršija leistino užstatymo draustiniuose tankumo – 300 kv. metrų.

Tačiau tokie argumentai neįtikino ne tik žurnalistų, bet ir valstybinių institucijų, kurios pradėjo patikrinimus ir jau nustatinėja pažeidimus. O įdomiausia, kad net pats verslininkas, jau nebenorintis gyventi savo sukurtoje imperijoje ir internete patalpinęs nuomos skelbimą, jame rašo, kad pilies plotas – maždaug 400 kv. m. Statybų inspekcija taip pat suabejojo, ar užstatymo tankumas iš tiesų yra 300 kv. metrų ir tiria, ar leidimas iš viso išduotas teisėtai. Ir ką jūs į tai, gerbiama parko direktore Vida?

Verkių g. 136
Verkių g. 136
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Nieko! Direktorė lyg niekur nieko tik gavusi antrą kvietimą (į pirmą nereagavo) atvyko į Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdį ir gynė verslininko imperiją, sakydama, kad kūdros čia tyvuliuoja senai ir viskas toje imperijoje gerai. O tu šventas naivume! Ir iš kur tokia meilė naujųjų lietuvių pilims?

Lyg vienos beskonybės parke būtų maža, GRYNAS.lt netrukus užplūdo skaitytojų laiškai, kuriuose nurodoma dar daugiau dvarų ponios Vidos valdomuose draustiniuose. Vienas tokių yra Baltijos – Amerikos klinikos vadovės Ingos Malinauskienės dvaras Riešės hidrologiniame draustinyje.

Ir vėl ta pati schema. Nemokšiškai šeimininkaujama valstybinėje žemėje, draustinyje prisodinta svetimžemių augalų, išdygo nedideli statiniai, nuardytas šlaitas ir abejotino teisėtumo dvaras, kuris vis dar statomas. O parko direktorė Vida ir vėl apsiginklavusi tyla. Geriausias ginklas prieš draustinio niokojimą – užsimerkti ir ilgai ilgai neatsimerkti.

Direktorė ir šįkart nemato nieko blogo. Ji netgi svarstė, kas geriau – seni sandėliai ar prabangūs namai? Nei tas nei tas, gerbiama Vida. Seni sandėliai turėjo būti nugriauti, o jų vietoje turėjo vėl įsivyrauti gamta – suželti žolė, užaugti krūmai ir medžiai.
Tomas Janonis

Panašių atvejų – begalė. Visus jau ir išvardyti sunku. Palikime juos ištirti aplinkos ministro sudarytai specialiai komisijai, kurios sudėtyje yra Valstybinės miškų tarnybos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos ir Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento darbuotojai. Jiems darbo užtenka. Kad būtų patikrinti GRYNAS.lt aprašyti įžūlūs savivaliavimo draustiniuose atvejai, į orą keliami sraigtasparniai, pareigūnai skersai išilgai nardo draustiniuose. Ir viskas dėl to, kad būtų surasti pažeidimai, kurių parko direktorė Vida šitiek metų nematė arba pamačiusi įnirtingai gindavo.

Vis dėlto nerimą kelią dar du objektai. Štai Ribiškių kraštovaizdžio draustinyje išdygo tikrų tikriausias turtuolių rojus – du prestižiniai gyvenamųjų namų kvartalai. Ir vėl neaišku, ar direktorė V. Petiukonienė užsimerkusi derino projektus, nes draustiniuose naujus namus statyti draudžiama. Galima tik atkurti buvusias sodybas. Bet toje vietoje jokių sodybų niekada nebuvo. Buvo tik seni chemijos sandėliai, kuriuos nugriovus pastatyti prabangūs namai, kurie neturi nieko bendro su draustinio išsaugojimu.

Bet direktorė ir šįkart nemato nieko blogo. Ji netgi svarstė, kas geriau – seni sandėliai ar prabangūs namai? Nei tas nei tas, gerbiama Vida. Seni sandėliai turėjo būti nugriauti, o jų vietoje turėjo vėl įsivyrauti gamta – suželti žolė, užaugti krūmai ir medžiai. Tai supranta kiekvienas, norintis išsaugoti draustinį, bet tik ne ponia Vida, kuri tikriausiai mano, kad nauji kvartalai draustinį netgi puošia.

Tiek parkas, tiek Statybų inspekcija greičiausiai susidomėtų, jei pirtelę ręstųsi paprastas žmogus. Bet jei pažeidėjas labai turtingas, panašu, kad jam taikomi kiti standartai. Tuo įsitikino purvu klampoję Seimo nariai. Tada jie puikiai suprato, kas yra kas Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose.
Tomas Janonis

Tarsi to būtų negana, kone įžūliausias atvejis ponios Vidos valdomuose parkuose – taip vadinama Gulbinų stovykla. Tiesa, dabar jau neveikianti. Veikusi tik sovietmečiu. Tvora prie Gulbinų ežero aptvertas valstybinis miškas ir į rekreacinę zoną patekti negali ne tik paprasti poilsiautojai, bet ir Seimo nariai. Jie, atvažiavę vykdyti parlamentinę kontrolę, buvo išvyti. Tai ką bekalbėti apie paprastus mirtinguosius. Prie ežero stovi lieptai, bet ir jais pasinaudoti poilsiautojai negali – mat kaba užrašas, kad privatūs. Dar statoma ant ežero kranto pirtis, bet irgi tik išrinktiesiems. Ir niekam neįdomu, kad prie pat ežero jos būti negali.

Tiek parkas, tiek Statybų inspekcija greičiausiai susidomėtų, jei pirtelę ręstųsi paprastas žmogus. Bet jei pažeidėjas labai turtingas, panašu, kad jam taikomi kiti standartai. Tuo įsitikino purvu klampoję Seimo nariai. Tada jie puikiai suprato, kas yra kas Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose.

Tiesa, dabar direktorė Vida jau peikia Gulbinų stovyklavietės valdytojus. Dabar jau ir ji pamatė, kad čia stovi ne vasarnamiai, kaip buvo deklaruota, bet išdygo prabangus gyvenamasis kvartalas. Iš pradžių ji net dėkojo verslininkams ir nesileido į kalbas apie galimą jų klastą. O dabar praregėjo, bet, deja, per vėlai. Suderino projektą Vidos vadovaujama parko direkcija, o dabar vargta jau kitos institucijos.

O viską vainikuoja ponios Vidos, kuri kartu su Artūro Zuoko valdoma politine jėga bandė patekti į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą, kalbos apie esą jai darytą didžiulį spaudimą. Tik, kaip ji pati sakė, tą spaudimą esą darė ne politikai, bet verslininkai. Ir kaip tikėti gerbiama Vida, kai ji prieš kelias savaites GRYNAS.lt žurnalistams aiškino, kad jokio spaudimo nebuvo ir kad tai esą tušti žurnalistų pramanai. Praėjo savaitė ir apsisuko plokštelė. Tai rodo, kad V. Petiukonienė arba nenuoširdi, arba bandydama bet kuria kaina išsaugoti savo kėdę, metė paskutinį kozirį.

Vida Petiukonienė ir Artūras Zuokas
Vida Petiukonienė ir Artūras Zuokas
© Facebook nuotr.

Vis dėlto susidaro įspūdis, kad direktorė tikrai ne nelegalioms statyboms prioritetą teikia. Štai paprašius pakomentuoti L. Pučinsko atvejį, jos pavaldiniai žurnalistams ėmė aiškinti, kad neturi laiko, nes direkcijos kiemą reikia iš po žiemos aptvarkyti. Be to, kviečia ponia Vida ir kiaušinių marginti, ir verbų pinti. Taip, kai užsiimti rankdarbiais, sunku pamatyti, kas draustiniuose vyksta.

Galiausiai parko direktorė apkaltino žurnalistus, kad šie keliais straipsniais nubraukė visus jos gyvenimo nuopelnus. Esą tokia maža smulkmena kaip nelegalios statybos griauna jos karjerą. „Aš 17 metų dirbu darbą su tokia meile ir atsidavimu, nei darbo valandų, nei savaitgalių nežiūrėdama. Šitiek metų dirbant darbą sumalt, sutrypt“, - žurnalistus gėdijo savo darbui be galo atsidavusi Vida.

Ačiū, Vida! Jūs dirbote nuostabiai, tikrai ne kiekvienam būtų pavykę gražiausias Vilniaus vietas paversti turtuolių pilių rezervatais. Dėkosime Jums amžinai, kai būsime vejami iš draustinių turtingų verslininkų.

Jūs buvote unikali, bet gal daugiau nesikankinkite, nevarkite – jau ir taip be galo daug padarėte dėl mūsų. Gal eikite pinti verbų ir marginti kiaušinių. Juk tai irgi Jums puikiai sekasi, tikrai geriau nei prižiūrėti draustinius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (12)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Edgaras Savickas | D+

Sovietinis palikimas keliuose: kodėl vis dar atrodo, kad Europa prasideda Lenkijoje (11)

Pagal Sovietų Sąjungos GOST (rus. Государственный стандарт) sukurtas...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (335)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Sugalvojo paprastą, bet originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (3)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Sinoptikai pateikė ilgalaikę prognozę: yra viena gera ir viena bloga žinia (26)

Prognozuojama, kad gegužė bus šiek tiek šiltesnė, bet ir šiek tiek drėgnesnė už normą.

Europa vaduojasi iš koronaviruso gniaužtų: sergamumo augimas fiksuotas tik 3 šalyse, tarp jų ir Lietuva (33)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ( ECDC ) duomenimis, 16–17 savaitėmis, palyginti...

Verslą pradėjusi Simona Nainė atvirai apie savo sėkmės paslaptį: kasdien vadovaujuosi viena auksine taisykle (10)

Išskirtinio stiliaus „Nunu“ prekių ženklas savo pirkėją augina be didelių išlaidų...

Mirus garsiajai „barbekiu mamai“ Halinai Bovševič, prabilo jos dukra: paviešino už širdies griebiantį laišką

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė , barbekiu mama vadinta...

Lietuvoje svarstoma, ar skiepyti „AstraZeneca“ nesulaukusius 40 metų: du atvejai privertė sunerimti (232)

Paaiškėjus, kad Lietuvoje du gamintojo „ AstraZeneca “ vakcina nuo koronaviruso...

Billo ir Melindos Gatesų pamokos: ko verslo lyderiai galėtų išmokti iš poros skyrybų

Kad apsisprendė skirtis, Billas ir Melinda Gatesai pranešė „Twitter“ žinute, apie kurią...