Viena iš gražiausių valstybinių švenčių Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena šiais metais daugelio bus sutikta su tam tikru nusivylimu ir nerimu. Šios kadencijos Seimas apsisprendė įeiti į istoriją kaip elito grupė pasukusi Lietuvos socialinę raidą regreso linkme.
Seimas
© DELFI
Dar visai neseniai Lietuva buvusi viena iš progresyviausių naujųjų ES narių praranda pažangos kelių einančios valstybės įvaizdį. Pagreitį įgauna atskirtį visuomenėje didinančių teisės aktų priėmimas.

Socialinių mokslų teorija teigia, jog visuomenėje nuolatos egzistuoja natūralus prigimtinis konfliktas dėl išteklių. Yra trys būdai, kaip tas konfliktas gali būti sprendžiamas: jėga ir ginkluotas konfliktas, diktatūros tironija ir demokratinė, taisyklėmis pagrįsta tvarka. Nesunkiai galėtume rasti būdingų tokių visuomenių tipų pavyzdžių įvairiais pasaulio raidos laikotarpiais. Sudanas ir Nigerija yra tipiškiausios valstybės, kuriuose jau daugelį metu vyksta ginkluotos grupuočių kovos dėl šalies gamtinių išteklių. Diktatūros pavyzdžių taip pat toli netenka ieškoti. Yra retų pavyzdžių, kuomet per tam tikrą laikotarpį įvyksta taikus perėjimas prie demokratinės sistemos (pvz. Čilė). Daugeliu atveju diktatūriniai režimai įsitvirtina ilgam, kadangi sukuria save palaikančią ir rentos kūrimo principais funkcionuojančią visuomenę. Tokios sistemos išlikimu tampa suinteresuoti rentą gaunantys sistemos dalyviai.

Vyrauja neginčijama nuostata, jog efektyviausios yra demokratijos taisyklėmis pagrįstos šalių ekonominės ir politinės sistemos. Tai patvirtinta ne tiktai teoriniais įrodymais, bet ir praktiniais šalių pavyzdžiais. Tačiau ne visos demokratiškos ekonominės ir politinės sistemos yra efektyvios. Kai kurios regresuoja diktatūros arba anarchijos linkme. Pagrindinis visuomenių skiriamasis kriterijus yra šių sistemų prieigos atvirumo laipsnis. Uždaros prieigos visuomenei yra būdingas rentos kūrimas, kuris iškraipo rinkos funkcionavimą, didina socialinę atskirtį bei mažina ekonomikos konkurencingumą ne tiktai šalies viduje, bet ilgainiui ir užsienyje.

Netenka stebėtis, jog tą daro Darbo partija, kuri specialiai ir buvo sukurta, kad „įsisavintų“ Europos Sąjungos paramos pinigus. Nuostabą kelia tai, jog į šį procesą įsijungia ir tradicinės partijos.
Stasys Kropas:

Kaip parodo pastarųjų metų tyrimai, ekonominės ir politinės sistemos uždarumas ar atvirumas yra labai glaudžiai susiję*. Tarp aukščiausią pragyvenimo lygį pasiekusių 20 pasaulio valstybių nėra nei vienos, turinčios bent kiek uždaras politines ar ekonomines sistemas.

Valdžios dosnumą šlovinantys intelektualai, valstybės programas administruojantys biurokratai, valstybinių gerai apmokamų, bet nereikšmingų tarnybų darbuotojai ir lengvatų gaunantys verslininkai tiesiogiai ar netiesiogiai laimi dėl tokio rinkos iškraipymo ir sukurtų rentų**. Tačiau pralaimi Lietuva kaip valstybė, jos piliečių dauguma. Sąžininga, atvira, negailestinga bei sklindanti į visas privataus ir viešojo gyvenimo sritis konkurencija yra geriausias prieinamas netiesioginis būdas didinti darbo našumą ir spartinti visuomenės pažangą.

Kaip pastebi „Financial Times“ apžvalgininkas prof. M.Wolf, kai kurios demokratinės valstybės regresuoja, kuomet demokratinės visuomenės elitas „pradeda grobuonišką tarpusavio kovą“. Lietuvoje stebime unikalų reiškinį. Iki šiol iš esmės nieko reikšmingo nenuveikęs ir skandalais garsėjęs šios kadencijos Seimas pastaruoju metu itin entuziastingai pradėjo kelti rentų sistemas kuriančias iniciatyvas.

Uždaros prieigos visuomenei yra būdingas rentos kūrimas, kuris iškraipo rinkos funkcionavimą, didina socialinę atskirtį bei mažina ekonomikos konkurencingumą ne tiktai šalies viduje, bet ilgainiui ir užsienyje.
Stasys Kropas:

Netenka stebėtis, jog tą daro Darbo partija, kuri specialiai ir buvo sukurta, kad „įsisavintų“ Europos Sąjungos paramos pinigus. Nuostabą kelia tai, jog į šį procesą įsijungia ir tradicinės partijos. Kyla baimė, jog ir Prezidentas bus nepajėgus sulaikyti taip įsismarkavusio Seimo. Net ir nesigilinant į retrospektyvą, vien pastaruoju metu priimtų ir dar prezidento nepasirašytų dokumentų pakanka susidaryti vaizdą apie daugumai partijų nesvetimą ir išaugusį grobuoniško elito apetitą.

Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimai 9Nr.XP-713(3)), visų mokėtojų sąskaita jūrų laivininkystės darbdaviams numato privilegijas nemokėti socialinio draudimo įmokų. Garsusis projektas XP.2351 (rentos parlamentarams), numatantis visų, kada nors į Seimą išrinktų parlamentarų išlaikymą iki „gyvos galvos“ visų mokesčių sąskaita. Seime užregistruotas įstatymo projektas, numatantis pridėtinės vertės mokesčio lengvatas tam tikrų žemės ūkio produkcijos rūšių pardavėjams, svarstoma lengvatinio žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo tvarka... Kas dar?

Rentas ir privilegijas šlovinantiems rinkėjams vertėtų gerai įsidėmėti drąsius išrinktuosius. Jei ne susitikimuose, tai gal bent jau kituose rinkimuose tokiu būdu galėtu jiems atsidėkoti. Paprasta rentų kūrėjų matrica šiuo metu atrodo taip:

FrakcijaSocialinio draudimo privilegija XP-713XP-2351(rentos buvusiems parlamentarams) pritarimas
Darbo partijos frakcija1514
Liberalų sąjūdžio frakcija83
Liberalų ir centro sąjungos frakcija64
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija1613
Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcija54
Tėvynės Sąjungos frakcija19
"Tvarka ir Teisingumas (liberalai demokratai)" frakcija 2
Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcija79

Atsidarius Seimo svetainę, be vargo galima papildyti šią kompaktišką lentelę ir pavardėmis. Politologinės krypties studentams tai gali būti gal informatyvus ir įdomus tiriamasis darbas. Pasistengsime jį atlikti ir rezultatais viešai pasidalinti.

* D. North, J.Wallis, R.Weingast. A Conceptual Framework for Interpreting Recorded Human History. NBER, 2006;

** Lewis, William W. The Power of Productivity: Wealth, Poverty, and the Threat to Global Stability. The University of Chicago Press, 2004.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių reitingų varžytuvėse – intriga: duomenys išsiskyrė (37)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (2)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (16)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (472)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (443)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

15 metų seriale „Kobra 11“ besifilmuojantis Erdoganas Atalay atskleidė užkulisius: keisti dalykai, vykę televizijoje anksčiau

Greitkelių detektyvo Semiro Gerkhano vaidmenį ilgą laiką RTL televizijos rodomame seriale...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (452)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (8)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (1)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (14)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...