Kai garsiausias Lietuvos siuvėjas Juozas Statkevičius – „Snoro“ bankroto pasekmes, o bene geriausiai apie save galvojantis Lietuvos verslininkas Benas Gudelis – planuotą įvesti prabangos mokestį prilygino bolševikmečio trėmimams, galėjai pagalvoti, kad mūsų viešojoje erdvėje jau pasiektos neatsakingo kalbėjimo ribos.
Stanislovas Kairys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pagalvokime: tikri, bet tikrai ne lemtingi ar apskritai tik įsivaizduojami ponų Statkevičiaus ir Gudelio nuostoliai palyginti su pragariškomis dešimčių tūkstančių nekaltų žmonių kančiomis prie ledinės Laptevų jūros, Vorkutos kasyklų urvuose, Mordovijos GULAGO galvažudžių gniaužtuose. 

Tie be galo susireikšminę, tik save tematantys statkevičiai ir gudeliai – tokių Lietuvoje, deja, pulkai – matyt, jau seniai prarado atsakomybės už savo viešai tariamus žodžius jausmą. Arba jo išvis niekada neturėjo. 

Tačiau išskyrus neabejingos, suprantančios neatsakingo, užgaulaus viešo kalbėjimo žalą, visuomenės dalies panieką kokių nors kitokių sankcijų privatūs asmenys statkevičiai ir gudeliai gali per daug nesibaiminti. Nebent jų pačių sąžinė netikėtai prabiltų. Visai kas kita – panašaus pobūdžio viešųjų asmenų pareiškimai.

Pirmiausia turiu galvoje buvusios teisėjos, o dabar Seimo narės Neringos Venckienės viešojoje erdvėje išplatintus „samprotavimus“, kad žinomi pernykščiai įvykiai Garliavoje mažai kuo tesiskiria nuo kruvinos Sausio 13-osios agresijos. 

Nelabai yra pagrindo abejoti, kad lygiai kaip ir Venckienė Garliavoje, Vaišvila Seimo tribūnoje jautėsi užtikrintai žinodamas, kad ne jis vienas Lietuvoje pasiruošęs bet kada nieko nepaisydamas viešai suvedinėti asmenines arba grupines sąskaitas su savo priešininkais ir priešais. Kad tų kelių jo poelgio kritikų nuomonė neišretins pykčio vienijamų jo šalininkų gretų.
Stanislovas Kairys

Ką toks piktžodžiavimas galėtų reikšti? Kas jį skatina? Paprasčiausia būtų manyti, kad tokiems oratoriams tiesiog aptemo protas. Kad jie gyvena šmėklų pasaulyje ir kitokio nė neįsivaizduoja. Bet šis atvejis – ne toks.

Šaltai apskaičiuota demagogija daug rečiau patektų į viešąją erdvę, jeigu nebūtų pasiruošusių jai pritarti ir ją tiražuoti. Kitaip sakant, be tvirto užnugario. Ir visai nesvarbu, kad to pritariančiųjų choro intencijos kartais gali būti visiškai priešingos į rampos šviesas prasibrovusių solistų užmačioms.

Kai praėjusių metų pabaigoje Raudondvario pilyje vykusiame Baltijos šalių prezidentų susitikime mūsiškė Dalia Grybauskaitė per daug niekieno neraginta kolegoms iš Latvijos bei Estijos prieš visų trijų šalių žiniasklaidą šliūkštelėjo kritikos „daug kalbėjusiai, ilgai nieko nedariusiai, poziciją nuolat kaitaliojusiai“ ...Lietuvai (sic!), vargu ar ji tuomet tikėjosi, kad toks jos viešo kalbėjimo pavyzdys atsisuks prieš ją pačią. Nors, tiesą sakant, tokių pavyzdžių mūsų prezidentė margai publikai parūpina reguliariai. Prisiminkime bent porą tokių atvejų – Lietuvos vežėjų konfliktą su Rusijos valdžia ir CŽV kalėjimo bylą.

Iškilmingame 22-jų Sausio 13-osios metinių minėjime Seime signataras Zigmas Vaišvila diplomatinio korpuso ir kitų garbingų svečių akivaizdoje nepagailėjo piktų žodžių savo prezidentei.

Nelabai yra pagrindo abejoti, kad lygiai kaip ir Venckienė Garliavoje, Vaišvila Seimo tribūnoje jautėsi užtikrintai žinodamas, kad ne jis vienas Lietuvoje pasiruošęs bet kada nieko nepaisydamas viešai suvedinėti asmenines arba grupines sąskaitas su savo priešininkais ir priešais. Kad tų kelių jo poelgio kritikų nuomonė neišretins pykčio vienijamų jo šalininkų gretų.

Šią savaitę pagarsėjo istorija apie spektakliu nepatenkinto žiūrovo pastangas atgauti už bilietą sumokėtus pinigus. Deja, Lietuvos viešojo gyvenimo fantasmagorijas esame priversti stebėti be jokių bilietų. Todėl ir nuostolių atlyginimo nėra iš ko reikalauti. Bene vienintelė galimybė – sutartinai atsukti nugaras susikompromitavusiems artistams.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1901)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (191)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime pildoma (63)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Lietuvos banką papiktino kai kurios automobilių draudimo kainos (15)

Draudimo bendrovių veiksmus, transporto priemonių valdytojams pasiūlant išskirtinai aukštas...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis papildyta (77)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Juknevičius: tikrai nesiruošiu miegoti specialiai DELFI iš Saltos

Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis vis dar yra tas ekipažas, kuris Dakaro ralyje pasiekė...

Naujasis Skvernelio kancleris startuoja su algos priedu už net nepradėtą darbą (214)

Nuo trečiadienio, sausio 17 dienos, Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kancleriu pradeda...

Neįtikėtina nuojauta: dingusį sužeistą sūnų surado pasamdęs sraigtasparnį (3)

Australijoje vieno nepilnamečio, kuris pateko į avariją ir 30 valandų praleido įstrigęs savo...

Kaip metų spalvą prisijaukinti namuose? (1)

„ Pantone Color Institute“ kasmet paskelbia spalvą, kuri bus dažniausiai matoma mados...

Skausmo draskomą moterį medikai gydė tarsi akli (14)

Jungtinės Karalystės gyventoja po 6 metus kęsto skausmo nutarė nepaklusti gydytojų...