aA
Tobulas yra Viešpaties Mokymas – atnaujina gyvastį; Viešpaties įsakai yra teisingi – paprastus žmones daro išmintingus. Viešpaties įstatai yra teisūs – džiugina širdį; Viešpaties įsakymas yra aiškus – akims duoda šviesos.
© Shutterstock nuotr.

Pagarbi Dievo baimė yra tyra – ištikima amžinai. Viešpaties sprendimai yra tikri ir visiškai teisūs. Brangintini labiau už auksą – net už rinktinį auksą – saldesni už medų – už gryniausią korio medų. (Ps 19, 8–11)

Iš šventojo Hiliaro († 368) „Traktatų apie psalmes“.

„Laimingi visi, kurie pagarbiai Viešpaties bijo, kurie jo keliais eina!“ (Ps 128, 1). Reikia atkreipti dėmesį, kad kaskart, kai Šventajame Rašte kalbama apie pagarbią Viešpaties baimę, niekada ta vieta nepaliekama be komentaro, lyg jos nepakaktų pasotinti mūsų tikėjimui, bet Viešpaties baimės esmę ir tobulumą suprasti padeda daugybė paaiškinimų, pridėtų po jos ar prieš ją.

Tai mes sužinome iš Saliamono žodžių Patarlių knygoje: „Jei iš tikrųjų šauksiesi įžvalgos ir pakelsi balsą norėdamas suprasti, jei sieksi supratimo, kaip žmonės ieško sidabro, ir ieškosi jo tarsi paslėptų lobių, tada suprasi pagarbią Viešpaties baimę.“ (Pat 2, 3–5)

Štai ir matome, kokiais žingsniais buvo prieita prie Viešpaties baimės. Visų pirma reikia šauktis išminties, visomis proto išgalėmis skaityti Šventąjį Raštą, ieškoti ir siekti šios išminties; tada suprasime, kas yra pagarbi Viešpaties baimė. O žmonių nuomonė, paplitęs baimės supratimas anaiptol neatspindi jos esmės.

Baimė yra silpno žmogaus sumišimas, kai jis bijo kęsti tai, ko nenori. Baimė yra mumyse, ją kelia ir skatina kaltės suvokimas, galingesniojo teisė, stipresniojo užgaulė, ištikusi liga, žvėries užpuolimas ar bet kokia patirta neganda. Šios baimės nereikia mokytis, ji kyla iš neįgalios prigimties. Mums nereikia nė mokytis, ko derėtų bijoti, nes dalykai, kurių bijoma, savaime mums kelia išgąstį.

Vis dėlto apie Viešpaties baimę yra parašyta: „Ateikite, vaikai, klausykitės manęs, mokysiu jus pagarbios Viešpaties baimės“. (Ps 34, 12) Taigi pagarbios Dievo baimės reikia mokytis, nes jos yra mokoma. Ji glūdi ne bauginimuose, bet protingame pamokyme. Jos šaltinis – ne prigimtinis nerimas, o įsakymų laikymasis, tyro gyvenimo darbai ir tiesos pažinimas.

Mums pagarbi Dievo baimė susijusi tik su meile, nes tobula meilė panaikina Dievo baimę (1 Jn 4, 18). Mūsų meilė Dievui ypatinga tuo, kad tampame atviri jo raginimams, paklūstame jo įsakymams, tikime jo pažadais.

Pasiklausykime Šventojo Rašto: „O dabar, Izraeli, taigi ko reikalauja iš tavęs Viešpats, tavo Dievas? Vien pagarbiai bijoti Viešpaties, tavo Dievo, eiti visais jo keliais, mylėti jį ir laikytis jo įsakymų visa savo širdimi ir visa siela, tavo paties labui.“ (Įst 10, 12)

Daug yra Viešpaties kelių, nors jis pats yra kelias. Tačiau apie save kalbėdamas jis save vadina keliu ir paaiškina priežastį, kodėl taip daro: „Niekas nenueina pas Tėvą kitaip, kaip tik per mane“ (Jn 14, 6).

Reikia ištyrinėti daug kelių, daugeliu reikia pereiti, idant daugelį pažinę surastume vienintelį gerąjį kelią, suieškotume vieną amžinojo gyvenimo kelią. Būna įstatymo keliai, pranašų keliai, evangelijų keliai, apaštalų keliai, pagaliau įvairiems įsakymų darbams skirti keliai; ir žmonės laimingi, jeigu jais žengia su Dievo baime.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (94)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (201)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (138)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

Diktatoriai ja žavėjosi, o Baltieji rūmai šiurpo dėl vizitų be jokio įspėjimo pilotui liepė apsukti lėktuvą, nes pamiršo nusipirkti sūrio (9)

Buvusi pirmoji Filipinų ponia Imelda Marcos veikiausiai viena prieštaringiausiai vertinamų šių...

Rimvydas Valatka. Kas rūpinasi Skvernelio kojinėmis ir Kirkilo bičiulių vynais? (69)

Kartą, kai Prezidentu buvo išrinktas Brazauskas, Prezidentūroje apsigyveno toks Buzūnas. Niekas...

Oficialiai išsiskyrė Natalija ir Sigitas Martinavičiai (25)

Verslininkas Sigitas ir papuošalų kūrėja Natalija Martinavičiai oficialiai pasuko skirtingais...

„Neptūnas“ po atkaklios kovos palaužė „Juventus“ pasipriešinimą (2)

Gerą formą demonstruojantis Klaipėdos „Neptūnas“ (6-1) turėjo vargo, tačiau sugebėjo...

Prabangių lėktuvų rinka kaista: parduodami net naudoti lėktuvai (24)

Įsigyti naudotą reaktyvinį verslo lėktuvą tampa vis sudėtingiau ir tai ženklas, jog prabangių...

Pardavęs žvejybos laivus įsigijo salą Tailande ir pavertė rojaus kampeliu

Jau keletą dešimtmečių vietiniai stengiasi paversti Koh Talu gamtos sanatorija. Jiems puikiai...

Rafailas Karpis apie gyvenimą su Elza ir Ana iš Ledo šalies: visus mano iššūkius užgožia džiaugsmai (1)

Operos solisto Rafailo Karpio po koncertų bei gastrolių namie laukia itin moteriškas kolektyvas –...