Tobulas yra Viešpaties Mokymas – atnaujina gyvastį; Viešpaties įsakai yra teisingi – paprastus žmones daro išmintingus. Viešpaties įstatai yra teisūs – džiugina širdį; Viešpaties įsakymas yra aiškus – akims duoda šviesos.
© Shutterstock nuotr.

Pagarbi Dievo baimė yra tyra – ištikima amžinai. Viešpaties sprendimai yra tikri ir visiškai teisūs. Brangintini labiau už auksą – net už rinktinį auksą – saldesni už medų – už gryniausią korio medų. (Ps 19, 8–11)

Iš šventojo Hiliaro († 368) „Traktatų apie psalmes“.

„Laimingi visi, kurie pagarbiai Viešpaties bijo, kurie jo keliais eina!“ (Ps 128, 1). Reikia atkreipti dėmesį, kad kaskart, kai Šventajame Rašte kalbama apie pagarbią Viešpaties baimę, niekada ta vieta nepaliekama be komentaro, lyg jos nepakaktų pasotinti mūsų tikėjimui, bet Viešpaties baimės esmę ir tobulumą suprasti padeda daugybė paaiškinimų, pridėtų po jos ar prieš ją.

Tai mes sužinome iš Saliamono žodžių Patarlių knygoje: „Jei iš tikrųjų šauksiesi įžvalgos ir pakelsi balsą norėdamas suprasti, jei sieksi supratimo, kaip žmonės ieško sidabro, ir ieškosi jo tarsi paslėptų lobių, tada suprasi pagarbią Viešpaties baimę.“ (Pat 2, 3–5)

Štai ir matome, kokiais žingsniais buvo prieita prie Viešpaties baimės. Visų pirma reikia šauktis išminties, visomis proto išgalėmis skaityti Šventąjį Raštą, ieškoti ir siekti šios išminties; tada suprasime, kas yra pagarbi Viešpaties baimė. O žmonių nuomonė, paplitęs baimės supratimas anaiptol neatspindi jos esmės.

Baimė yra silpno žmogaus sumišimas, kai jis bijo kęsti tai, ko nenori. Baimė yra mumyse, ją kelia ir skatina kaltės suvokimas, galingesniojo teisė, stipresniojo užgaulė, ištikusi liga, žvėries užpuolimas ar bet kokia patirta neganda. Šios baimės nereikia mokytis, ji kyla iš neįgalios prigimties. Mums nereikia nė mokytis, ko derėtų bijoti, nes dalykai, kurių bijoma, savaime mums kelia išgąstį.

Vis dėlto apie Viešpaties baimę yra parašyta: „Ateikite, vaikai, klausykitės manęs, mokysiu jus pagarbios Viešpaties baimės“. (Ps 34, 12) Taigi pagarbios Dievo baimės reikia mokytis, nes jos yra mokoma. Ji glūdi ne bauginimuose, bet protingame pamokyme. Jos šaltinis – ne prigimtinis nerimas, o įsakymų laikymasis, tyro gyvenimo darbai ir tiesos pažinimas.

Mums pagarbi Dievo baimė susijusi tik su meile, nes tobula meilė panaikina Dievo baimę (1 Jn 4, 18). Mūsų meilė Dievui ypatinga tuo, kad tampame atviri jo raginimams, paklūstame jo įsakymams, tikime jo pažadais.

Pasiklausykime Šventojo Rašto: „O dabar, Izraeli, taigi ko reikalauja iš tavęs Viešpats, tavo Dievas? Vien pagarbiai bijoti Viešpaties, tavo Dievo, eiti visais jo keliais, mylėti jį ir laikytis jo įsakymų visa savo širdimi ir visa siela, tavo paties labui.“ (Įst 10, 12)

Daug yra Viešpaties kelių, nors jis pats yra kelias. Tačiau apie save kalbėdamas jis save vadina keliu ir paaiškina priežastį, kodėl taip daro: „Niekas nenueina pas Tėvą kitaip, kaip tik per mane“ (Jn 14, 6).

Reikia ištyrinėti daug kelių, daugeliu reikia pereiti, idant daugelį pažinę surastume vienintelį gerąjį kelią, suieškotume vieną amžinojo gyvenimo kelią. Būna įstatymo keliai, pranašų keliai, evangelijų keliai, apaštalų keliai, pagaliau įvairiems įsakymų darbams skirti keliai; ir žmonės laimingi, jeigu jais žengia su Dievo baime.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (2)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Pigių skrydžių bendrovės lėktuvais skraidantys lietuviai pasipiktinę: tai tęstis nebegali (198)

Keleivinio lėktuvo salonas – vieta, kurioje bilietą įsigijęs keleivis tikisi bent elementarios...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (92)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...

Rimvydas Valatka. Tautinis beprotnamis – su baltų religija ir VSD pažymų liturgija (48)

Prezidentė dukart išsigynė VSD pažymų. Beveik kaip Simonas – Jėzaus: nei mačiau, nei...

Indianos spauda: už aikštės ribų ramus, bet ant parketo sužvėrėjantis Sabonis „Pacers“ lieka mįsle (18)

2017-18 metų NBA pirmenybėms nenumaldomai artėjant prie visame pasaulyje laukiamo superfinalo,...

Dvigubą žmogžudystę Tauragės rajone surengęs vyras pareiškė: aš vis tiek nesėsiu (16)

Tauragės rajone esančiame Eidintų kaime gyvenanti šeštadienį nužudytos moters draugė...

Etapai, kuriuos princas Williamas ir Kate Middleton norėtų kuo greičiau pamiršti: ašaros riedėjo ne kartą (1)

Kai šių metų balandžio pabaigoje Didžiosios Britanijos princas Williamas ir jo žmona Catherine...

Techninio gedimo nepalaužtas Ricciardo triumfavo Monako gatvėse (2)

Sekmadienį Monake vykusiose F-1 lenktynėse pirmas finišo liniją kirto ir antrąją pergalę...

Pirmasis pasimatymas: kas turi mokėti ir kiek pinigų reikėtų išleisti (389)

Tik 26 proc. moterų mano, kad per pirmąjį pasimatymą derėtų mokėti perpus arba už abu...

10 triukų, kaip per daug neišlaidaujant atnaujinti namus pagal paskutinę madą (6)

Norint atnaujinti namus madingiausiais šių metų elementais, nereikia apiplėšti banko. Štai...