aA
Vienas žmogus iš minios tarė Jėzui: „Mokytojau, liepk mano broliui, kad pasidalytų su manimi palikimą“. Jis atsakė: „Žmogau, kas gi mane skyrė jūsų teisėju ar dalytoju?“ Ir dar pridūrė: „Žiūrėkite, saugokitės bet kokio godumo, nes jei kas ir turi apsčiai, jo gyvybė nepriklauso nuo turto“. Jis pasakė jiems palyginimą: „Vieno turtingo žmogaus laukai davė gausų derlių. Jis pradėjo sau vienas svarstyti: 'Ką čia man dabar padarius? Neturiu kur sukrauti derliaus'. Galop jis tarė: 'Štai ką padarysiu: nugriausiu savo klojimus, statysiuos didesnius ir į juos sugabensiu visus javus ir visas gėrybes. Tada tarsiu savo sielai: mano siela, tu turi daug gėrybių, sukrautų ilgiems metams. Ilsėkis, valgyk, gerk ir linksmai pokyliauk!' O Dievas jam tarė: 'Kvaily, dar šiąnakt bus pareikalauta tavo gyvybės. Kam gi atiteks, ką susikrovei?' Taip yra tam, kas krauna turtus, bet nesirūpina tapti turtingas pas Dievą“. (Lk 12, 13-21)
Sekmadienio Evangelija. Gyvenimo vertė
© D.Tunkūno nuotr.

Žmogus iš minios prašo Jėzaus įsiterpti į jo ir brolio ginče dėl palikimo. Kaip įprasta, kai Jėzui yra pateikiami ypatingi atvejai (mokėti ar nemokėti Ciesoriui mokesčius, užmėtyti ar neužmėtyti akmenimis moterį, sugautą svetimaujant), jis neatsako tiesiogiai, bet paliečia problemos šaknį, svarsto klausimą kitame lygmenyje, atskleisdamas klaidą, kuri slypi pačiame klausime.

Abu broliai klysta, nes jų ginčas kyla ne iš objektyvumo ir teisingumo ieškojimo, bet – iš godumo. Tarp jų neliko nieko bendro, išskyrus palikimą, kurį reikia pasidalinti. Interesas nutildo bet kokį žmogišką jausmą. Turtas, kurį norėtų pasidalinti, tikrovėje juos pačius padalija.

Kad atskleistų šios elgsenos klaidingumą, Jėzus pateikia palyginimą apie turtingą žmogų, kuris mano esąs saugus daugeliui metų, nes susikrovė daug gėrybių, bet jau tą pačią naktį iš jo buvo paprašyta gyvenimo ataskaitos.

Jėzus užbaigia palyginimą žodžiais: „Taip yra tam, kas krauna turtus, bet nesirūpina tapti turtingas pas Dievą“. Ką reiškia tapti turtingu pas Dievą, Jėzus paaiškina šiek tiek vėliau toje pačioje Luko evangelijoje: „Įsitaisykite sau piniginių, kurios nesusidėvi, kraukite nenykstantį lobį danguje, kur joks vagis neprieis ir kandys nesuės. Kur jūsų lobis, ten ir jūsų širdis“ (Lk 12, 33-34).

Yra kažkas, ką galime nusinešti kartu su savimi į amžinybę, anapus mirties: tai nėra turtai, bet darbai; ne tai, ką turėjome, bet tai, ką padarėme. Svarbiausias dalykas gyvenime nėra turėti gėrybių, bet daryti gerą. Turėtą gerovę paliekame čia, atliktą gėrį nešamės su savimi.

Tiesa, jei ne palyginimo pabaiga, tai iš Jėzaus pasakojimo atrodytų, jog kalbama apie sėkmingą žmogų, kuriuo reikia žavėtis: sujungdamas triūsą, intelektą ir laimę, šis žmogus susikrovė didingą pelną. Be to, palyginime neužsimenama, kad jis tai pasiekė sukčiaudamas. Paprasčiausiai mokėjo išnaudoti savo sugebėjimus ir susidariusias aplinkybes.

Ir vis dėlto, Viešpats jį pavadina kvailiu. Kodėl? Todėl, kad žmogaus gyvenimo vertės nesudaro turėjimas, nes gyvenimas yra dovana, kuri priimama su dėkingumu ir džiaugsmu Viešpaties malonėje. Palyginimo veikėjas taip buvo susirūpinęs verslu, jog nebeturėjo nei laiko, nei jėgų praturtėti pas Dievą.

Tai – subtili apgaulė, kuriai pastebėti reikia nemažai budrumo. Juk dažnai žmogus gali gyventi garbingą gyvenimą, paremtą pinigais ir patogumu, ir sau kartais pasakyti: „Ir kas čia blogo?“. Tačiau būtina praplėsti dėmesio akiratį. Kiekvienas pasirinkimas reikalauja aukos, atsisakymo. Palyginime žmogus apsigavo didindamas savo gėrybes ta prasme, jog nepastebėjo to, ką praranda – Dievo prisiminimo.

Tai, kuo šis žmogus džiaugiasi, nėra joks blogis: „Tu turi daug gėrybių, sukrautų ilgiems metams. Ilsėkis, valgyk, gerk ir linksmai pokyliauk“. Tame poreikyje „ilsėtis, valgyti, gerti, linksmintis“ nėra jokio blogio. Tai, pasak Koheleto, priklauso žmogaus gyvenimui, tačiau Koheletas dar prideda, kad visa tai yra Dievo dovana (Koh 2, 24-25).

Todėl yra verta, kad žmogus tai atmintų ir išsaugotų šį sveiko proto likutį, kuris leidžia žmogui suprasti, kad ne jis yra gyvenimo ir turtų šeimininkas. Ir negali jis juo tapti. Deja, kartais tik mirtis atveda prie šios tiesos, sugrąžina prie žmogiškųjų ribų suvokimo, atveria vidinį žvilgsnį į dangų.

Viena Zanzibaro salos pasakų byloja: „Vieną dieną moteris atėjo pasisemti vandens prie šaltinio, esančio tarp miško medžių. Prieš panardinant indą į vandenį ji pastebėjo vandenyje nuostabų vaisių. Ištiesė ranką, norėdama jį paimti, bet jis dingo, ir pasirodydavo tik tada, kai moteris ištraukdavo ranką iš vandens. Ir taip kelis kartus iš eilės.

Tada moteris pradėjo energingai semti vandenį iš šaltinio, bet, kai išsėmė visą vandenį, ji pastebėjo, jog vaisiaus čia nebėra. Beliūdėdama ji išgirdo balsą: „Kodėl ieškai apačioje? Vaisius randasi viršuje...“. Moteris pakėlė akis ir pamatė kybantį ant vienos šakos virš šaltinio nuostabų vaisių, kurio tik atspindį matė vandenyje“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nauja silpnoji grandis NATO: kilus konfliktui žada atitraukti karius – Lietuvoje jų jau neliko (83)

Kalba tarsi Rusijos pareigūnas. Taip NATO narės premjeras pavadino tos pačios šalies prezidentą...

„Achemos“ darbuotojai ruošiasi streikui: skaičiuoja, kad praras dalį algos (12)

Sausio pabaigoje trąšų gamintojos „ Achemos “ darbuotojai sulaukė žinios apie keičiamą...

Kauniečiai masiškai veža dėl COVID-19 testuoti vaikus: driekiasi kilometrinė eilė, punktas ilgina darbo laiką (10)

Nuo ankstyvo ryto prie Jonavos gatvėje įsikūrusio Kauno COVID-19 testavimo punkto vėl...

Putinui – nemalonūs signalai iš Italijos papildyta (43)

Italijos vyriausybė paragino šalies didžiųjų kompanijų vadovus atsisakyti trečiadienį...

Po naujų sergamumo rekordų – eksperto siūlymas: verta pagalvoti apie trumpą peršokimą į nuotolinį ugdymą (53)

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas, žvelgdamas į...

Demaskuota milijonus iš prekybos automobiliais pelniusi ir mokesčius slėpusi įmonė (12)

Sausio 3-ąją Šiaulių apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai...

Stilistai pataria: ką pirkti per žiemos išpardavimą, kad neprašautume su naujais pirkiniais ir turėtume, kuo apsirengti

Žiemos sezono prekių išpardavimai pasiekė piką – būtent šiuo laikotarpiu taikomos...

Vyriausybė patvirtino strategiją dėl tinkamo žmonių pasirengimo karinio konflikto metu (53)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje patvirtino Piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui...

Dukrai užsiminus apie slaugos namus mamos reakcija tragiška: ugnį dar pakurstė kaimynė (10)

Pagyvenusio žmogaus globa ar rūpinamasis senais tėvais visuomenėje vis dar kelia daug diskusijų....

Maskva sako jau sulaukusi žodinių atsakymų į pateiktus reikalavimus papildyta (92)

Rusija jau sulaukė tam tikrų atsakymų į savo klausimus, susijusius su Maskvos pateiktais...