Šaunu, kad žiniasklaidos priemonės, tarp jų ir portalas DELFI, mus informuoja apie įvykius šalyje ir pasaulyje, o taip pat supažindina, kaip tie įvykiai atrodo įvairių specialistų ir autoritetų vertinimų perspektyvoje.
Saulius Arlauskas
© Asmeninis archyvas

Rimvydas Valatka, DELFI portalo patyręs apžvalgininkas, iškart atlieka dvi funkcijas. Pirma, informuoja DELFI skaitytojus apie politinius įvykius šalyje ir antra, autoritetingai piliečiams aiškina, kaip susiorientuoti sudėtingame politinių įvykių kaleidoskope.

Tie, kas paskaitė R. Valatkos publikaciją DELFI „11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių“ turėtų galvoti, kad Seimo narys R. Karbauskis yra didelis blogis mūsų valstybėje, nes atliko neteisėtus veiksmus ir dėl to vertas ne tik moralinio pasmerkimo bet ir baudžiamojo persekiojimo.

Pradžioje, kokius galimus neteisėtus R. Karbauskio veiksmus demaskuoja R. Valatka. O po to, kodėl R. Valatkos demaskavimų būdai prieštarauja teisei.

R. Valatka tvirtina „Vienam dvarponiui paliepus. Tik įsakykite, Šeimininke! Fotografuos, gadins, plėšys (knygas jau plėšome Respublikos vardu). Klastos. Meluos. Darys viską, kas liepta. Kompromituosis patys, bet išsaugos ponui teisę pasilikti 35 000 ha ariamos žemės.

Toliau R. Valatka priduria: „Mums užtenka žinoti vieną pavardę. Karbauskis. Tai jo ranka vedžiojo tų 11 besibastančių dešinę“.

Šie du R. Valatkos teiginiai skaitytojui neabejotinai gali sukelti drąsaus ir pilietiško žurnalisto pasisakymo įspūdį. Niekadėjas demaskuotas.

Tai Seimo narys R. Karbauskis. Pirmas dalykas, vertas pasmerkimo, yra tai, kad R. Karbauskis Seime yra dvarponis (ponas dvare), o kiti Seimo nariai, reikia suprasti, tai Valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai, yra dvarponio tarnai.

Jiems buvo liepta, fotografuoti balsavimo biuletenius, biuletenius gadinti, plėšyti, klastoti, meluoti, žodžiu daryti viską, ką liepė dvarponis R. Karbauskis. Svarbiausia, kad už 11 sugadintų biuletenių tiesiogiai atsakingas būtent R. Karbauskis, nes jis tarsi magas savo kaire ar dešine ranka „vedžiojo tų 11 besibastančių dešinę“.

Jei taip iš tikrųjų vyko, tai R. Karbauskio nusikalstami veiksmai stulbinantys. Seime nėra jokios demokratijos. Seimą valdo dvarponis R. Karbauskis.

Bet pažiūrėkime, kaip R. Karbauskio nusikalstamo nurodymo gadinti balsavimo biuletenius faktinį vyksmą grindžia pats R. Valatka.

Žurnalistas teigia: „Kai Karbauskis liepė jiems balsuoti pagal sąžinę, visi turėjo suklusti. Nesuklusote? Ką reiškia raginimas balsuoti pagal sąžinę tipo, kuris nuolat meluoja? Dėl kurio melų net Seimo Pranckiečiui darosi gėda?

Anot R. Valatkos, faktinis veiksmas, kurį atliko R. Karbauskis, „vedžiodamas biuletenius sugadinusių dešinę ranką“, yra tai, kad jis nurodė balsuoti pagal SĄŽINĘ. Ir nereikia R. Valatkai aiškintis, kaip suprato šį raginimą dvarponio R. Karbauskio tarnai. Jie privalėjo suprasti, kad reikia balsuoti prieš savo sąžinę, taip kaip dvarponis paliepia, tarytum jie būtų apskritai praradę mąstymo laisvę.

Pagaliau nereikia įrodinėti, ar R. Karbauskis ragino kaip nors kitaip gadinti biuletenius. Pakanka tik to, kad R. Karbauskis, kaip asmenybė, yra melagis. O melagis neturi teisės kviesti balsuoti pagal sąžinę, nes pats neturi sąžinės.

Tokia R. Valatkos argumentacijos logika. Galbūt R. Valatka teisus, kad R. Karbauskis yra ne kartą apsimelavęs. Jei kas dabar netiki, tai patikės, kai kada nors melagystės bus įrodytos teisiniais argumentais. Be abejo R. Valatka teisus, kad melagiui sudėtinga kalbėti apie sąžinę, nes melagiu sunku patikėti.

Visa tai gali būti, nes kol kas mes nežinome jokių įstatymiškai įrodytų faktų apie R. Karbauskio nusikaltimus. O jei kaltinimai R. Karbauskio adresu nepasitvirtins? Ar galėsime tuomet piktintis ir kaltinti R. Valatką už jo neteisingus ir nekaltus asmenis šmeižiančius straipsnius?

Dabar apie žurnalisto pareigą laikytis teisės imperatyvų, kuriuos galbūt pamiršo ar gerai neįsisąmonino R. Valatka.

Taigi, svarbu ar R. Valatka jau dabar savo publikacijoje „11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių“ DELFI dėl nežinojimo, o gal ir sąmoningai nepadarė teisės pažeidimo.

Teisiškai žurnalisto profesija reikalauja, kad žurnalisto parengtoje publikacijoje būtų pateikiami tikri faktai, kuriuos žurnalistas rūpestingai rinko, apklausė visus šaltinius, buvo nešališkas, žodžiu, buvo sąžiningas ir svarbiausia siekė teisėtų tikslų.

Sąžiningumo principas ir geros moralės principai yra įtvirtinti mūsų valstybės Civiliniame Kodekse ir šių principų privalo laikytis visi, taip pat žurnalistai.

Taigi klausimas pakankamai aiškus, ar R. Valatkos informacijos pateikimas bei vertinimai tenkina nešališkumo, objektyvumo ir geros moralės reikalavimus?

Ko realiai siekia R. Valatka, sutelkęs kritikos smaigalį atskleisti negeroves R. Karbauskio veiklos erdvėje? Gal tiesiog siekė suniekinti Valstiečių ir žaliųjų partijos lyderį, nesiaiškinant ir nepaisant R. Karbauskio motyvų būti politikoje?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Savaitės pradžioje Lietuvos orus lems ciklonas (5)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šilčiausiąją šio ciklono dalį. Aukščiausia temperatūra...

Laikantis Viduržemio jūros regiono dietos pagerėja sveikata: egzotiška mityba lengvai suderinama su lietuviška (68)

Jeigu norite valgyti kaip tikras Viduržemio jūros regiono gyventojas, pasirodo, visai nereikia...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (361)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (15)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Šio diktatoriaus tironija sunkiai protu suvokiama: po masinės egzekucijos prancūzams trūko kantrybė prabangiose vilose – kraupūs radiniai (106)

Centrinė Afrikos Respublika ( CAR ), nepaisant neapsakomai gausių gamtinių išteklių, išlieka...

Kremliaus logika: baugina JAV bombonešiais Lietuvoje, bet pasienyje griaudi rusų bombos (1063)

Kodėl NATO sąmoningai kursto įtampą pasienyje su Rusija ? Kodėl Lietuvoje JAV ir...

Į legionieriaus vėlyvą atsisveikinimą smagiai reagavo ir Juškevičius, ir buvęs strategas (1)

Dar birželio antroje pusėje Žanis Peineris raitė parašą ant sutarties su Stambulo...

Baigėsi festivalis „Karklė“: didžiausi gerbėjai jau laukia kitų metų Papildytos nuotraukų galerijos (46)

Tris dienas trukusiame festivalyje „ Karklė Live Music Beatch 2018“ nuskambėjo paskutinis šių...

Nakvynės vietos įsiminė ilgam: vienoje – įdėmus savininko žvilgsnis, kitoje – dušas kambaryje (3)

Pasiskaičiusi istorijų apie prastus ir keistus viešbučius, nutariau parašyti ir savo...

Justino Jankevičiaus nebelieka „Kitokiuose pasikalbėjimuose“: šiandien mes sukame skirtingais keliais (42)

„Kitokių pasikalbėjimų“ kūrėjas Mantas Bertulis socialiniame tinkle „Facebook“...