Šaunu, kad žiniasklaidos priemonės, tarp jų ir portalas DELFI, mus informuoja apie įvykius šalyje ir pasaulyje, o taip pat supažindina, kaip tie įvykiai atrodo įvairių specialistų ir autoritetų vertinimų perspektyvoje.
Saulius Arlauskas
© Asmeninis archyvas

Rimvydas Valatka, DELFI portalo patyręs apžvalgininkas, iškart atlieka dvi funkcijas. Pirma, informuoja DELFI skaitytojus apie politinius įvykius šalyje ir antra, autoritetingai piliečiams aiškina, kaip susiorientuoti sudėtingame politinių įvykių kaleidoskope.

Tie, kas paskaitė R. Valatkos publikaciją DELFI „11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių“ turėtų galvoti, kad Seimo narys R. Karbauskis yra didelis blogis mūsų valstybėje, nes atliko neteisėtus veiksmus ir dėl to vertas ne tik moralinio pasmerkimo bet ir baudžiamojo persekiojimo.

Pradžioje, kokius galimus neteisėtus R. Karbauskio veiksmus demaskuoja R. Valatka. O po to, kodėl R. Valatkos demaskavimų būdai prieštarauja teisei.

R. Valatka tvirtina „Vienam dvarponiui paliepus. Tik įsakykite, Šeimininke! Fotografuos, gadins, plėšys (knygas jau plėšome Respublikos vardu). Klastos. Meluos. Darys viską, kas liepta. Kompromituosis patys, bet išsaugos ponui teisę pasilikti 35 000 ha ariamos žemės.

Toliau R. Valatka priduria: „Mums užtenka žinoti vieną pavardę. Karbauskis. Tai jo ranka vedžiojo tų 11 besibastančių dešinę“.

Šie du R. Valatkos teiginiai skaitytojui neabejotinai gali sukelti drąsaus ir pilietiško žurnalisto pasisakymo įspūdį. Niekadėjas demaskuotas.

Tai Seimo narys R. Karbauskis. Pirmas dalykas, vertas pasmerkimo, yra tai, kad R. Karbauskis Seime yra dvarponis (ponas dvare), o kiti Seimo nariai, reikia suprasti, tai Valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai, yra dvarponio tarnai.

Jiems buvo liepta, fotografuoti balsavimo biuletenius, biuletenius gadinti, plėšyti, klastoti, meluoti, žodžiu daryti viską, ką liepė dvarponis R. Karbauskis. Svarbiausia, kad už 11 sugadintų biuletenių tiesiogiai atsakingas būtent R. Karbauskis, nes jis tarsi magas savo kaire ar dešine ranka „vedžiojo tų 11 besibastančių dešinę“.

Jei taip iš tikrųjų vyko, tai R. Karbauskio nusikalstami veiksmai stulbinantys. Seime nėra jokios demokratijos. Seimą valdo dvarponis R. Karbauskis.

Bet pažiūrėkime, kaip R. Karbauskio nusikalstamo nurodymo gadinti balsavimo biuletenius faktinį vyksmą grindžia pats R. Valatka.

Žurnalistas teigia: „Kai Karbauskis liepė jiems balsuoti pagal sąžinę, visi turėjo suklusti. Nesuklusote? Ką reiškia raginimas balsuoti pagal sąžinę tipo, kuris nuolat meluoja? Dėl kurio melų net Seimo Pranckiečiui darosi gėda?

Anot R. Valatkos, faktinis veiksmas, kurį atliko R. Karbauskis, „vedžiodamas biuletenius sugadinusių dešinę ranką“, yra tai, kad jis nurodė balsuoti pagal SĄŽINĘ. Ir nereikia R. Valatkai aiškintis, kaip suprato šį raginimą dvarponio R. Karbauskio tarnai. Jie privalėjo suprasti, kad reikia balsuoti prieš savo sąžinę, taip kaip dvarponis paliepia, tarytum jie būtų apskritai praradę mąstymo laisvę.

Pagaliau nereikia įrodinėti, ar R. Karbauskis ragino kaip nors kitaip gadinti biuletenius. Pakanka tik to, kad R. Karbauskis, kaip asmenybė, yra melagis. O melagis neturi teisės kviesti balsuoti pagal sąžinę, nes pats neturi sąžinės.

Tokia R. Valatkos argumentacijos logika. Galbūt R. Valatka teisus, kad R. Karbauskis yra ne kartą apsimelavęs. Jei kas dabar netiki, tai patikės, kai kada nors melagystės bus įrodytos teisiniais argumentais. Be abejo R. Valatka teisus, kad melagiui sudėtinga kalbėti apie sąžinę, nes melagiu sunku patikėti.

Visa tai gali būti, nes kol kas mes nežinome jokių įstatymiškai įrodytų faktų apie R. Karbauskio nusikaltimus. O jei kaltinimai R. Karbauskio adresu nepasitvirtins? Ar galėsime tuomet piktintis ir kaltinti R. Valatką už jo neteisingus ir nekaltus asmenis šmeižiančius straipsnius?

Dabar apie žurnalisto pareigą laikytis teisės imperatyvų, kuriuos galbūt pamiršo ar gerai neįsisąmonino R. Valatka.

Taigi, svarbu ar R. Valatka jau dabar savo publikacijoje „11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių“ DELFI dėl nežinojimo, o gal ir sąmoningai nepadarė teisės pažeidimo.

Teisiškai žurnalisto profesija reikalauja, kad žurnalisto parengtoje publikacijoje būtų pateikiami tikri faktai, kuriuos žurnalistas rūpestingai rinko, apklausė visus šaltinius, buvo nešališkas, žodžiu, buvo sąžiningas ir svarbiausia siekė teisėtų tikslų.

Sąžiningumo principas ir geros moralės principai yra įtvirtinti mūsų valstybės Civiliniame Kodekse ir šių principų privalo laikytis visi, taip pat žurnalistai.

Taigi klausimas pakankamai aiškus, ar R. Valatkos informacijos pateikimas bei vertinimai tenkina nešališkumo, objektyvumo ir geros moralės reikalavimus?

Ko realiai siekia R. Valatka, sutelkęs kritikos smaigalį atskleisti negeroves R. Karbauskio veiklos erdvėje? Gal tiesiog siekė suniekinti Valstiečių ir žaliųjų partijos lyderį, nesiaiškinant ir nepaisant R. Karbauskio motyvų būti politikoje?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, verta siaubo filmo: patėvis su mergaite darė viską, ką norėjo (2)

Viename Lietuvos mieste nutikusi istorija verta siaubo filmo siužeto. Mažametė penkerius metus...

Spektaklis tęsiasi: į Kauną atskrenda visa „Olympiakos“ sudėtis (13)

Eurolygos ketvirtfinalio serija tarp Kauno „Žalgirio“ ir Pirėjo „Olympiakos“ bus pratęsta...

Žinutė Kremliui: Didžiojo septyneto šalys žada vieningą atkirtį (116)

Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrai sekmadienį demonstravo vieningą bendrą...

Kaip gauti gerą švedišką pensiją: sukaupti tokias sumas yra sukurta visa sistema (208)

Jau 12 metų iš pensijos gyvenantis švedas Stigas Wahlstrumas nesiskundžia – pinigų pakanka ir...

Politinės korupcijos byla gali sulaukti ir Europos Tarybos ekspertų dėmesio (232)

Dvejus metus tirta politinės korupcijos byla , galima sakyti, pakeitusi Lietuvos politinį veidą,...

Paviešinta didžėjaus Avicii nuotrauka, įamžinta vos dieną prieš jo mirtį (31)

Prieš kelias dienas muzikos pasaulį sukrėtė netikėta žinia – mirė vienas populiariausių...

Advokatas patarė, kaip elgtis „nusvilus“ nuo nesąžiningų kelionių organizatorių

Patrauklios kainos ir egzotiškos kryptys dažnai vilioja įsigyti užsienio kelionių organizatorių...

Draudžiančiųjų gyvybę laukia pokyčiai: naikina pilkąsias zonas (23)

Seimo priimtame naujos redakcijos Draudimo įstatyme yra kelios naujovės, ypač aktualios gyvybės...

Nauja Ballų šou dalis: tinginys sūnus, trenerio LaVaro fiasko ir siurprizas DELFI redakcijoje (14)

Tradiciškai pirmadienį feisbuke pasirodė nauja „Ball in The Family“ serialo dalis, kurioje...

Mažinamą „Statyk ir važiuok“ kainą vadina absurdu: bilietai turėtų būti piginami visiems (16)

Kiek girdėjau, nuo gegužės mėnesio Vilniuje, aikštelėse „ Statyk ir važiuok “ galima bus...