Kartą įkėliau į feisbuką nuotrauką iš McDonaldo, valgiau ten.
© DELFI / Andrius Ufartas

Tuoj pat prisistatė norintys mane pamokyti komentaruose ir asmeninėmis žinutėmis, kad labai blogai elgiuosi ir kenkiu sau valgydama greitą maistą. Bet ypač pamokslininkai buvo sunerimę dėl pavyzdžio, kurį rodau kitiems.

Pagal tokią logiką, jei viešai – tai ir sportuoji, ir sveikai maitiniesi, ir ekologija domiesi, ir kitus paprotini apie sveiką gyvenseną. O štai namo važiuodamas nors picą iš dėžės žiaumok užsikasdamas kebabu ir užsigerk aušinimo skysčiu – svarbiausia, kad niekas nematytų ir ne viešai. Toks dvigubos moralės gyvenimas.

Žinau, kad greitas maistas nėra sveikas pasirinkimas, tačiau nei aš sveikuolė, nei sportininkė, nei šiaip agituoju už sveiką gyvenseną. Aš esu žurnalistė, mano darbas rašyti jums tekstus, kurie sukeltų diskusijas, o ne propaguoti sveikatingumą. Galiu nors žvyrą valgyti užsigerdama benzinu, jei nuo to tik bus geresni tekstai.

Visgi pamokslautojų klausiu, ar patys niekada nesilanko greito maisto restoranuose. „Aišku, kad visko būna, bet tu bent jau neviešintum, tave žmonės seka“, sako jie.

Pagal tokią logiką, jei viešai – tai ir sportuoji, ir sveikai maitiniesi, ir ekologija domiesi, ir kitus paprotini apie sveiką gyvenseną. O štai namo važiuodamas nors picą iš dėžės žiaumok užsikasdamas kebabu ir užsigerk aušinimo skysčiu – svarbiausia, kad niekas nematytų ir ne viešai. Toks dvigubos moralės gyvenimas.

XVII a. prancūzų rašytojas Moliere parašė komediją „Tartiufas“, pagrindinis veikėjas yra veidmainystės įsikūnijimas, apsimetantis šventeiva.

Tartiufas mulkina lengvatikį Orgoną, bet Orgonas nėra toks naivus, kaip atrodo, jis pats pasirenka tikėti Tartiufu, nepaiso to, kas yra akivaizdu.

Šiandien mes kasdien matome tartiufus socialiniuose tinkluose ir orgonų visuomenę ne tik plojančią ir pritariančią veidmainystei, bet akivaizdžiai reikalaujančią dar daugiau apsimetinėjimo – „tu būk geresnė, būk gražesnė, mandagesnė, imituok statusą ir demonstruok turtą, ypač tada, jei nei statuso nei turto neturi; būk teisingesnė už patį teisingumą“ ir tada mes tave mylėsim.

Dabar normalu rodyti ne geriausią savo pusę, kas šiaip žmogui yra įprasta, bet – išgalvotą ir susikurtą įvaizdį. Ir jau seniausiai nėra gėda už namų sienų elgtis priešingai tam, ką deklaruoji viešai.

Štai žmonės pasisako prieš fizinį smurtą, savo feisbuko sienoje dalinasi straipsniais apie sumuštą vaiką, šaukiasi teisingumo ir siūlo suspardyti arba viešai pakarti to vaiko motiną. Arba tuoj pat, apsisukus ant kulno, žygiuoja komentuoti po portalų straipsniais su srutų kibirais rankose, kurias išpila žodžiais pirmam pasitaikiusiam ant galvos: ,,šitas koks durnas ir dar storas, o ta tai išvis idiotė ir veidas bjaurus“.

Ir vieša deklaracija prieš fizinį smurtą virsta psichologiniu smurtu už uždarų namų durų ir anoniminiuose komentaruose, bet kai neviešai – tai nesiskaito.

O jei dar pasitaiko žinomas veidas, kuris nerašytu visuotiniu sutarimu tampa kriauše blogai nuotaikai atsikratyti, tuomet jau galima dergtis iš širdies.

Apie jį galima rašyti didžiausias šlykštynes, vadinti bjauriausiais žodžiais, iškeikti ir parašyti tai, ko net drąsiausiose fantazijose nepasvajotų garsiai pasakyti, pavyzdžiui, palinkėti žinomam žmogui mirties.

Nes selebričiai „patys pasirinko būti žinomi“, „o ko lenda visur? čia žodžio laisvė, tik sakau savo nuomonę“.

Taip nuomonės išsakymas virsta masinėmis patyčiomis, nors, žinoma, viešai tokie dvasingi komentatoriai pasisako prieš patyčias. Ypač saldu tuomet, jei žinomas žmogus viešai susimauna – tada teisingumo riteriai eina grupėmis jį spardyti, jei tik galėtų dar ir nukryžiuotų, tada nuimtų nuo kryžiaus ir vėl nukryžiuotų, nes taip vykdomas teisingumas.

Taip pat yra teisinga, reikalinga ir išganinga dvigubą moralę praktikuoti šeimomis. Per šventes su vaikais ir sutuoktiniu einama į bažnyčią – visi gražiai apsirengę, su šypsena veide linki vieni kitiems ramybėms mišių pabaigoje.

O grįžę iš bažnyčios ir susėdę prie šventinio stalo staiga virsta rasistais, seksistais, homofobais ir kalba pasisuka apie durnas bobas ir jų vietą, pederastus ir juodašiknius babajus. Štai taip Jėzus mokė apie meilę artimui už uždarų namų durų.

Dar veidmainiai labai myli ir gerbia numirėlius. „Apie mirusį gerai arba nieko“, sako jie. Ir tikrai kol žmogus gyvas gali šikti ant jo, kiek tik norisi, bet kai numiršta – tada viešai deklaruoji savo meilę ir susižavėjimą mirusiuoju, tebūna lengva jam žemelė.

Lygiai kaip viešai audringai piktiniesi dėl darželių trūkumo, apskritai švietimo ir medicinos kokybės, kelių būklės ar plėšaisi marškinius, koks esi tėvynės patriotas, bet perki kontrabandines cigaretes ir imi dalį atlyginimo vokelyje, nes „nesisuksi – negyvensi“.

Viešai keiktis – labai negražu ir nemandagu, nes ,,kokį pavyzdį rodai“, bet jei namuose iškeiki savo sutuoktinį ir vaikus – tada nesiskaito, nes pavyzdį galima rodyti tik viešai, o ne kiekvienam savo namuose pavyzdžių rodymu užsiiminėti. Čia tie patys, kurie su cigarete dantyse moko vaikus, kad rūkymas yra labai blogai ir paskui stebisi, kodėl jų vaikai rūko.

Juk svarbiausia viešai pamokyti kitus teisingai elgtis ir taškai viešosios dorovės sergėtojų gretose garantuoti. O tada ramiai telefonu gali apšaukti savo partnerį su visais keiksmais, kad tas begalvis idiotas neįrašė pieno į pirkinių sąrašą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Krauju aplietas Vertelkos portretas: nuo nukirstų galvų maišeliuose iki prabangos kalėjimo kameroje (133)

„Pinčia“ vadinamas Algimantas Vertelka – žmogus, kurio pavardė Lietuvos kriminalinėje...

Įsigalioja naujovės techninėje apžiūroje ir „Regitroje“: kas laukia automobilių savininkų (108)

Gegužės dvidešimtąją įsigalioja nauja Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo redakcija....

Čempionai: „Lietuvos ryto“ pamaina laimėjo jaunimo Eurolygą! (44)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ gali džiaugtis daug žadančia pamaina – Arvydo Gronskio vadovaujama...

Prognozės nedžiugina: sulauksime ir perkūnijos, ir gūsingo vėjo (18)

Savaitės viduryje debesys gali atnešti lietų su perkūnija LRT radijui sako sinoptikas Vytautas...

Donatas Montvydas: tai sunkiausias mano interviu (15)

“Tai sunkiausias mano interviu, gali taip ir parašyti”, – sako dainininkas Donatas Montvydas...

Eurolygos „galva“ nuolaidų nežada nei Kaunui, nei maištaujantiems Atėnams specialiai Krepšinis.lt iš Belgrado

Kauno „Žalgiris“ turi vieną didžiausių ir moderniausių Eurolygos arenų, kurios lankomumo...

Siaubingas išžaginimas ar visiška fantazija? Po skaudžios dramos šeima tiesiog paliko Lietuvą (233)

Telšių apylinkės prokurorams teko nelengva užduotis – aiškintis, ar psichikos negalią...

Įvardijo dar vieną priežastį, kodėl sparčiai auga vairuotojų draudimo kaina (36)

Lietuvoje sparčiai augančioms vairuotojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo kainoms...

Taupioji Kate Middleton vestuvėms pasipuošė keturis kartus vilkėtu paltu (64)

Ne paslaptis, kad Kembridžo kunigaikštienė Catherine nėra linkusi vadovautis turtuolių...

Trijų sekundžių testas: ar pakankamai geriate vandens? (21)

Visi ne kartą esame girdėję, kad per dieną privalome išgerti apie du litrus vandens . Tačiau...