Po rožių revoliucijos Gruzijoje prezidentu išrinktas Michailas Saakašvilis sugebėjo kiaurai korumpuotą pusiau žlugusią šalį pasukti vakarietiškos demokratijos keliu ir pasiekti įspūdingų permainų neįtikėtinai trumpu laiku. Per demokratinius rinkimus greitų pokyčių išvarginti, nukentėję per reformas, netekę privilegijų balsuotojai pasirinko kitą politinę jėgą, kurią sukūrė milijardierius, visiems pažadėjęs svajonių įgyvendinimą.
Michailas Saakašvilis
© Reuters / Scanpix

M. Saakašvilis po Maidano pergalės buvo pakviestas į Ukrainą, kad padėtų savo patyrimu ir sugebėjimais. Tačiau Odesos srities gubernatoriumi ilgai neišbuvo, nes senieji klanai sugebėjo išstumti jų voratinklio ardytoją. Bet M. Saakašvilis ne iš tų, kurie bėga.

Mudu susitikome kuriamos partijos aktyvo susirinkime Kijeve, kur buvo kalbamasi su įvairių Ukrainos sričių atstovais apie koordinuotą veiklą.

– Kodėl jums atrodo, kad subrendusi ir būtinybė, ir galimybė pokyčiams Ukrainoje?

– Reikia politinės jėgos, kuri turėtų planą išvesti valstybę iš transformacijos krizės. Dabartinių lyderių politinis kapitalas išsemtas, ir reformos stringa. Pokyčiai turi tenkinti ne valdančiųjų, o didžiosios gyventojų dalies interesus. Tai yra „Naujųjų jėgų sąjūdžio“ siekis. Nepasitenkinimas valdžios veiksmais jau pasiekė kritinę ribą. Net oligarchai ruošiasi priešlaikiniams rinkimams. Žiūriu į tokią žinią atsargiai, nes galbūt jie taip tik sako, o tikrovėje bando bręstančius rinkimus sugriauti.

Ramūnas Bogdanas ir Micheilas Saakašvilis
Ramūnas Bogdanas ir Micheilas Saakašvilis
© Ramūnas Bogdanas

– Apie kuriuos rinkimus jūs kalbate?

– Apie parlamento, nes be Rados palaikymo – prezidento galimybės labai ribotos. Radikalioms reformoms reikia parlamento valios. „Naujųjų jėgų sąjūdžio“ artimiausias uždavinys – kovo mėnesį pasiruošti priešlaikiniams Rados rinkimams. Asmeniškai man jau suplanuota apie 20 išvykų po šalį, o be manęs jau numatyta apie 60 įvairių renginių. Dirbame. Šiuo metu esu kaip žaidžiantis treneris, o palankiai susiklosčius ateičiai, save matyčiau tik vykdomojoje valdžioje.

– Kaip pasiekti pergalę?

– Dabar matome tendenciją, kurią įkūnija Trumpas: mažas, lokalias problemas įdėti į šalies kontekstą. Jis kalbėjo tiesiai rinkėjui, kurio darbo vietą užėmė nelegalas meksikietis, ir iš to perėjo prie sienos su Meksika statybos. Mes kalbėsime miesteliuose, pavyzdžiui, apie uždarytą jų ligoninę ir siesime vietinę temą su sveikatos apsaugos reforma.

Šįkart laimės nauja jėga, nes senos niekur neveda, neturi tam programų. Tymošenko (R.B. – Julija Tymošenko, Aukščiausiosios Rados narė, buvusi premjerė) jau pavirto pasenusia anūke bobutėms, kurios už ją balsuodavo. Tarkim, Gricenka (R.B. – Anatolijus Gricenka, Aukščiausiosios Rados narys ir buvęs gynybos ministras) gerai kalba ir gerai atrodo, bet paklauskime, ką jis veikė, būdamas ministras? Mažino armiją iki moldaviškos dydžio!

Nadija Savčenko
Nadija Savčenko
© AFP/Scanpix

– O Nadija Savčenko galėtų būti jūsų bendražygė?

– Ji daug pakalba prieš save ir kol kas daugiau laikosi šešėlyje. Tačiau ji turi perspektyvą. Jos nepatyrime slypi jos dar nepanaudota jėga.

– Ar jau turite savo programą?

– Turime ir ją nuolat tobuliname, tardamiesi su geriausiais įvairių sričių ekspertais. Tačiau rinkėjai programų nestudijuoja. Užtenka atrinkti penkis punktus – daugiau išmokti žmonės neturi laiko. Mes taip darėme Gruzijoje. Važinėjome po šalį, kartojome savo penkis punktus, kol visi išmoko ir balsavo už mus.

Girdžiu, kad Ukrainoje yra žmonių, kurie apsimetinėja mano šalininkais. Gera žinia: reiškia, kad šitas brendas gerai perkamas. Žmonės ateina į susitikimus su manimi, pažiūri, kad tikrovėje nesu velnias, paskui rašo feisbuke, kad užmetė akį po stalu, ir viskas gerai su manimi, kanopų nėra.

– Kas sudaro „naująsias jėgas“?

– Turime orientuotis į ateitį, per daug nesikapstyti praeityje. Yra kriterijai, pagal kuriuos renkamės sąjungininkus. Svarbiausia – sąžiningumas, priešinimasis korupcijai. Vagys negali kurti valstybės, ją turi kurti idealistai švariomis rankomis! Neatstumsime sveikų žmonių iš kitų organizacijų ir partijų.

– Į kokią visuomenės dalį orientuojatės?

– Apie 70 proc. sudaro smulkaus verslo atstovai, vidurinė klasė miestuose. Orientuojamės ir į žemės ūkį. Iš pradžių įtvirtinsime teisę į žemę.

– Privati žemės nuosavybė?..

– Apie žemės privatizaciją Ukrainoje dar anksti kalbėti. Kol kas net nuomininkai gyvena paukščių teisėmis: pakeis kokį potvarkį, ir lauk nuo žemės. Todėl pradžioje įtvirtinsime teisę. Padidinusi grūdų gamybą 2,5 karto, Ukraina taps pirma pasaulyje. Tai lengva padaryti: pirma, visi turi atstoti nuo ūkininko; antra, neturi likti neapskaitytos žemės; trečia, užtikrinti kreditus ūkininkams.

Padidinusi grūdų gamybą 2,5 karto, Ukraina taps pirma pasaulyje. Tai lengva padaryti.
Michailas Saakašvilis

– Jau minėjote neaiškią Ukrainos oligarchų poziciją dabartinėje situacijoje.

– Oligarchai yra Ukrainos priešai ir mūsų sielų priešai. Kiekviena valdžia, įskaitant ir dabartinę, atėjusi išduodavo bilietus oligarchams važinėtis po ekonomiką. Kai mes atėjome į valdžią Gruzijoje, dvi savaitės po rinkimų pasodinome buvusio prezidento Ševarnadzės žentą. Jo šeima išpirkdama kalinį sumokėjo įsiskolinimą valstybei. Grąžintos skolos užteko padengti pusę metų nemokėtas pensijas visiems Gruzijos pensininkams!

Iš pradžių – pasodinti, tada – paklausti, kiek pinigų turi grąžinti Ukrainai. Nė vienas žmogus, kuris vogė, nenustos, jei turės tam instrumentą. O dabar Achmetovas (R.B. – Rinatas Achmetovas, vienas didžiausių Ukrainos oligarchų, kilęs iš Donecko), kuris kaltas dėl tūkstančių žmonių mirties, sėdi sau Kijeve. Oligarchui reikia pasakyti, kiek jis turi sumokėti, ir paskelbti, kam tie pinigai bus skirti.

Ramūnas Bogdanas ir Micheilas Saakašvilis
Ramūnas Bogdanas ir Micheilas Saakašvilis
© Ramūnas Bogdanas

– Ukrainos politikoje negalima apeiti Donbaso ateities klausimo.

– Pirma – karas turi būti pavadintas karu. Antra – siena. Atsiribosime nuo separatistų, pastatydami sieną. Norite atskirai – prašom. Jokios prekybos su jais. Ir užsiimsime Ukrainos vystymu. O tada patys pasiprašys atgal.

Atsiribosime nuo separatistų, pastatydami sieną. Norite atskirai – prašom. Jokios prekybos su jais. Ir užsiimsime Ukrainos vystymu. O tada patys pasiprašys atgal.
Michailas Saakašvilis

– Dėkoju jums už pasidalinimą savo planais su DELFI skaitytojais Lietuvoje, kuri be išlygų remia demokratinius Ukrainos siekius.

– Niekada nepamiršiu, kiek daug Lietuva padėjo Gruzijai, padeda ir Ukrainai. Ačiū jums.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (13)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (40)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (243)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (235)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (62)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (102)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (15)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.