aA
Ilgai bandžiau tai ignoruoti apsimesdamas, jog nematau, kad prekybos centruose vietoje kremų nuo saulės ir kepsninių pardavėjos jau dėlioja mokyklines kuprines bei flomasterių rinkinius, o mano sode naktimis bumbsi į žemę prinokę obuoliai. Bet po Žolinės rytais šviesa prasiskverbia pro medžių šakas kitu kampu – visai kaip kiekvieną rudenį. Žodžio „ruduo“ stengiuosi netarti visą vasarą, tarsi tikėčiau, kad garsiai pašauktas jis gali ateiti nelauktai anksti, tarsi dzūkiškų sakmių ežeras, nusileidęs iš juodo debesies, kam nors netyčia atspėjus jo vardą.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Taip pat užsispyrusiai stengiausi nekomentuoti ir Emilio Vėlyvio „Zero Live Show” provokacijos Turgelių bažnyčioje. Nes mano supratimu, vienintelė teisingai sureagavusi buvo Vilniaus arkivyskupijos atstovė žiniasklaidai Santa Kančytė: „Nėra ką komentuoti ir neverta pilti vandens į tą reklamos malūną“.

Deja, dvokiantis vanduo tuo metu liejosi taip, tarsi vienu metu visos sostinės nuotekos, apeinant bet kokius valymo įrenginius, būtų paleistos į vieno nedidelio upelio vagą, o provokacijos sumanytojas trynė rankas, kad jo bendrininkų pasimaivymas bažnyčioje „per kelias pastarąsias dienas buvo paverstas tikru savarankišku šou, pranokusiu visus įmanomus, numanomus ir net teoriškai užkeltus lūkesčius“.

E. Vėlyvis ciniškai ir tiksliai numatė, kaip sureaguos konservatyvi paviršutiniškai katalikiška visuomenė, jos išrinkti politikai ir reikšmingų įvykių sausrą vasaros pabaigoje išgyvenanti žiniasklaida. Mes visi ne savo noru tapome jo šou dalyviais.

Aktorių trijulė taip pat sėkmingai galėjo ateiti į kokio nors gerbiamo asmens laidotuves, nusimyžti į kapo duobę, apžergti karstą – net ta pati giltinės kaukė tiktų. Arba įsiveržti į Santaros klinikų vaikų ligoninę apsivilkę baltais chalatais, pagydyti vaikučius ta pačia „žole“ ir pakviesti į savo renginį. Nes juk jokios privatumo ir sakralumo ribos neegzistuoja, E. Vėlyviui Dievas mirė, o jis – didis menininkas – liko žaisti žiūrovų jausmais.

Daugmaž įsivaizduoju, kas vyks toliau. Šalčininkų rajono policijos komisariatas, pradėjęs ikiteisminį tyrimą pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos LR baudžiamojo kodekso 171 straipsnyje – „Trukdymas atlikti religines apeigas ar religines iškilmes“, taps dar vienu nemokamu „Zero Live Show” reklamuotoju. Kiekvieno pasiskeryčiojusio bažnyčioje veikėjo kvietimas į apklausą, įtarimų pateikimas, o galiausiai ir teismas, jei toks iš viso bus, sulauks išskirtinio žiniasklaidos dėmesio. Nes juk negali nerašyti, kai konkurentai jau siunčia savo skaitytojams pranešimus į telefonus, o radijas nuo ryto anonsuoja įvykius.

Blogiausia, kas gali nutikti – jei provokatoriams teismas, kaip numatyta Baudžiamajame kodekse, skirtų viešuosius darbus, laisvės apribojimą arba areštą ir paverstų juos „saviraiškos laisvės“ kankiniais. Todėl viešai prašau prokurorų nesuteikti jiems tokio malonumo. Žmonių, kuriems nėra nieko švento, jautriausia kūno vieta – piniginė. Tik baudos dydis turėtų viršyti tą sumą, kurią šou organizatoriai sutaupė pasirinkdami tokį niekingą reklamavimosi būdą.

Kitu atveju Lietuvos katalikams ir kitoms valstybės pripažintoms religinėms bendruomenėms jau dabar reikėtų sudaryti sutartis su saugos tarnybomis arba įstigti savą – kažką panašaus į vieną iš riterių ordinų, saugojusių į Šventąją žemę keliavusius piligrimus. Nes prie maldos namų netrukus išsirikiuos eilė norinčių pigiai pasireklamuoti menininkais save paskelbusių komersantų, dėmesio ištroškusių trečiarūšių politikų, išblėsusių popscenos žvaigždžių ir dvasios ligonių. Juk net Šv. Petras, jau būdamas Jėzaus apaštalu, nešiojosi kalaviją ir netgi nukirto vyriausiojo kunigo tarnui Malkui ausį. Beje, jei kada nors imčiau kurti filmą pagal Naująjį Testamentą, Malkaus vaidmeniui norėčiau pakviesti Vitalijų Cololo.

Žydų tauta pernelyg ilgai pasitikėjo europiečių racionalumu ir tik po Holokausto katastrofos suprato, jog užtikrinti, kad žudynės nepasikartos, gali tik jų pačių valstybės karinė galia. O Katalikų Bažnyčia irgi ne visada buvo tokia pacifistiška ir leidžianti kiaulėms lipti ant altoriaus, kaip šiais laikais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (331)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (177)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Pašautą žmogų Strasbūre ant tilto radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti mieste kilo panika (1)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

Bloomberg ekspertas: su Vokietijos skola dedasi kažkas neaiškaus (28)

Krentantis Vokietijos vyriausybės skolos pajamingumas – klasikinės „atsitraukimo“ strategijos...

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės atnaujinta 07.20 (487)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

Pranckietis: tai įnešė daug ramybės į Lietuvos gyvenimą nemano, kad biudžetas sulauks prezidentės veto (57)

Biudžeto priėmimas įnešė ramybės ir pasitikėjimo į Lietuvos gyvenimą, o svarstymo atidėjimas...

Kaunietis garaže slepia itin retą „Mercedes-Benz“ – tokių pasaulyje tik du (34)

„Parduosiu, jei reikės širdį ar kitą organą pirkti“, – juokiasi Stanislovas Bartkevičius,...

Nauji ministrai – tik kitais metais (4)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, jog trys nauji ministrai tikriausiai prisieks per...

Iš šalies iškrausto lauko tualetus: kaip lietuviams sekasi atsisakyti seno įpročio? (23)

Lietuvos kaimuose dar tikrai galima pamatyti nedidelių, medinių stačiakampių išviečių, liaudyje...

Maištas laive: pasaulio čempionato žvaigždės kaunasi ne tik baseine, bet ir teismo salėje (1)

Tarptautinė plaukimo federacija ( FINA ) priversta tramdyti sukilimą, įsiplieskusį jos panosėje....