Nustebau, kad visai nenustebau išgirdęs žinią, jog Rusija neįsileis „Misijos Sibiras“ ekspedicijos dalyvių tvarkyti lietuvių tremtinių kapų. Keista, kad neuždraudė anksčiau.
Bandomasis žygis
© Žygintas Jurevičius

'Mes galime iki užkimimo kartoti, kad kapų tvarkymas nėra koks nors politinis veiksmas. Prieš 13 metų, kai buvo pradėtas projektas „Misija Sibiras“, Rusija buvo visai kitokia. Ten laisvai veikė tokios informaciją apie sovietmečio represijas kaupiančios organizacijos, kaip „Memorial“, o aklai Stalino portretui besimeldžiančių senučių personažai juokino televizijos serialų žiūrovus.

Šiandieninė Rusija – visiškai kita šalis. 2017 m. gruodį, pompastiškai minint Federalinės saugumo tarnybos 100-ąsias metines, jos direktorius Aleksandras Bortnikovas, duodamas interviu laikraščiui „Rossijskaja gazeta“, ne tik visiškai pateisino čekistų bei NKVD terorą, bet ir aiškino pokario įvykius okupuotose Baltijos šalyse nė kiek nenutoldamas nuo sovietmečio doktrinos: „Vakarinėje Sovietų Sąjungos dalyje veikė skaitlingos ir gerai ginkluotos nacionalistinės gaujos, anksčiau bendradarbiavę su hitlerininkais, o dabar globojamos amerikiečių ir britų specialiųjų tarnybų“.

Komentuodamas FSB direktoriaus pasisakymus istorikas Sergejus Medvedevas, radijo stotyje „Svoboda“ vedantis laidą „Archeologija“, sakė, kad Rusijoje „represijų reabilitacija faktiškai tampa oficialaus diskurso dalimi“.

Sibire į Stalino laikų represijų aukų sąrašus skelbiančią organizaciją „Memorial“ jau kreipiasi žmonės, prašantys išbraukti jų artimuosius iš tų sąrašų, nuogąstaudami, kad dėl to gali nukentėti jie ir būsimos kartos.

Karelijos istorikui Jurijui Dmitrijevui, kurio atlikti GULAG'o tyrimai erzino stalinistus, ketvirtadienį buvo skirtas kardomasis kalinimas naujoje seksualinio smurto byloje, nors vos prieš 3 mėnesius dėl panašių sufabrikuotų kaltinimų jis buvo išteisintas.

Tokiomis aplinkybėmis lietuvių tremtinių kapų tvarkymas yra tikrų tikriausia politika, pavojinga Vladimiro Putino režimo pasirinktai ideologijai, šlovinančiai pergalę Didžiajame tėvynės kare, skrydžius į kosmosą ir sovietmečio pramonės pasiekimus. Ženklams, kurie primintų apie šimtus tūkstančių iš okupuotos Lietuvos nekaltai ištremtų senolių, moterų ir vaikų, ten negali būti vietos, net jei jie – tik kuklūs mediniai kryžiai atokiose šalies vietose.

O kai į gyvenvietes, kur buvo ištremti lietuviai, atvažiuoja šviesus lietuvių jaunimas spindinčiomis akimis, stato kryžius, uždega žvakeles, meldžiasi ir dainuoja liūdnas tremtinių dainas, sąžiningai sumoka jiems talkinantiems čiabuviams, tai griauna valstybinių televizijos kanalų kasdien į rusų galvas kalamus mitus apie niekšingus fašistus iš Pribaltikos.

Atsisakymas išduoti Rusijos vizas turbūt yra pats švelniausias iš tų scenarijų, kurie galėjo būti įgyvendinti. Šalyje, kur žmonės nuteisiami realia laisvės atėmimo bausme už feisbuko įrašo pasidalinimą, o kritiškai apie tironą rašančiam žurnalistui Arkadijui Babčenkai užtildyti siunčiami samdomi žudikai, jauniems žmonėms iš Lietuvos galėjo nutikti visokių nemalonumų. Jų bagaže nežinia iš kur galėjo atsirasti sprogmenų, ginklų ir narkotinių medžiagų, didelės grynųjų pinigų sumos, neva skirtos teroristinėms organizacijoms finansuoti. Atsirasti liudininkų, kurie sklandžiai pasakotų NKVD veiklą tęsiančios tarnybos specialistų sukurtą melą. Ar tikrai norime, kad „Misijos Sibiras“ dalyviai taip rizikuotų?

Tremtinių kapų tvarkymas išties buvo graži iniciatyva, suteikdavusi jauniems žmonėms nuoširdaus patriotizmo užtaisą tolimesniam gyvenimui. Savo kūnais pašėrę Sibiro uodus ir atlaikę visus sunkumus „Misijos Sibiras“ dalyviai, lankydamiesi Lietuvos mokyklose, neįtikėtinai daug prisidėjo prie to, kad mylėti savo šalį, švenčiant atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį, tapo net šiek tiek madinga.

Matyt dar bus ekspedicijų į lietuvių tremties vietas, esančias ne Rusijos Federacijoje, pavyzdžiui, Kazachstaną, bet „Misija Sibiras“ be Sibiro tokio kaip lig šiol visuomenės dėmesio jau nesulauks. Nebent ji transformuotųsi į „Misiją Lietuva“ ir imtųsi pastatyti po medinį kryžių kiekvienam Sibire pražuvusiam lietuviui toje tėviškėje, iš kurios jis buvo ištremtas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Visą šalį sukrėtė valdininkų abejingumas sergančiai mergaitei: Pijos atvejis atvėrė valstybės žaizdą (5)

Po prieš beveik tris mėnesius įvykusios avarijos Pija ilgą laiką buvo komoje. 13 metų mergaitė...

Priėmė sprendimus dėl „Naisių vasaros“, bet karas dar nesibaigė nuolat pildoma (365)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį posėdyje pritarė „Naisių vasaros“ serialą...

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (34)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Pragaro naktis Vilniuje: moteris patyrė siaubingas kančias ir pažeminimą (14)

Antradienio naktis moteriai tapo tikru košmaru. Ji pareigūnams pasakojo, kad buvęs sugyventinis ją...

„Postimees“: Putiną skraidinęs lėktuvas pažeidė Estijos oro erdvę Estija įteikė notą (88)

Du Rusijos lėktuvai pirmadienį apie vidurdienį pažeidė Estijos oro erdvę, o viename iš jų...

Prie kolegės LAT seksualiai priekabiavusiam profesoriui pavyko išvengti bausmės teismas bandė nuslėpti tarnautojo tapatybę (48)

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ( LAT ) darbuotojas Skirmantas Jankauskas seksualiai priekabiavo...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (145)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Didėjančios algos verslo nepakirto: gerėja visi rodikliai (52)

Mažiau turto areštų , mažiau bankrotų. Nors dėl valdžios sprendimų ir įtampos darbo rinkoje...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (717)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...

Lūkesčius viršijęs „Guns N’ Roses“ koncertas Taline: be riaušių ir nepadoriai ilgai (25)

Viena didžiausių pastarųjų metų muzikos pasaulio intrigų – ⅗ originalios sudėties...