aA
Dienos jau trumpėja, visi mano varnėnai išskrido, o drauge su rudeniu politikams artėja kas ketverius metus juos ištinkanti Paskutiniojo teismo diena, kada rinkėjai spręs, ką palikti Seime kitai kadencijai. Ar nerinkiminiais metais kas būtų įsivaizdavęs, kad atidėjęs visus darbus Seimas gali skubos tvarka aptarinėti Lukiškių aikštėje Vilniaus mero išpiltą smėlį?
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Visos reformos jau užbaigtos, biudžetas braška nuo perteklinių pajamų, kaip grybautojo pintinė. Mokytojai, slaugės ir ugniagesiai džiaugiasi šalies vidurkį pralenkusiais atlyginimais, o emigrantai iš visų Europos pakraščių skuba grįžti pasimėgauti gerovės valstybės privalumais. Sakot, ne viskas taip gražu, net ir tie pinigai, kuriuos valdžia prieš rinkimus kam ne kam padalino, yra pasiskolinti arba, kaip neištvėrusi pakomentavo Dalia Grybauskaitė, „išėjimo iš krizės priemonių pasekmės pernešamos ateities kartoms“.

Tačiau kaip apie tai kalbėti rinkėjams, kurie džiaugiasi padalintomis išmokomis, kaip penktą dieną neišsiblaivantis Jonas su nuvytusiu ąžuolo vainiku ant kaklo, gavęs kaimo krautuvėje dar vieną butelį į skolą?

Opozicijos nuogąstavimų niekas negirdi ir nesiklauso, „valstiečiai“ čiupinėja per karantiną užaugusį savo reitingą ir patys negali patikėti – dar mėnuo, kitas ir pralenks konservatorius. Kai jau atrodo, kad nieko svarbaus nutikti negali, gerovės valstybėje neliko jokių audrų, Remigijus Šimašius išpila aikštėje tą smėliuką, tarsi Anuška iš Bulgakovo „Meistro ir Margaritos“ aliejų, ant kurio turės paslysti, patekti po tramvajum ir likti be galvos susireikšminęs Maskvos rašytojų organizacijos valdybos pirmininkas Michailas Aleksandrovičius Berliozas.

Pas mus galvas nurovė pusei Seimo, pradedant Kultūros komiteto pirmininku Ramūnu Karbauskiu ir baigiant „bekiaušiais homoseksualais“ aikštės paplūdimio lankytojus pavadinusiu Petru Gražuliu. Tėvynės sąjungos krikdemai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas staiga tapo bendraminčiais su „valstiečiais“, o buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas nepraleido progos įgelti buvusiems bendražygiams iš Laisvės partijos. Penktadienį prie jų suskubo prisijungti ir prezidentas Gitanas Nausėda, pareiškęs, kad neįžiūri smėlyje laisvės.

Truputis smėlio į akis suteikė galimybę padaryti tai, ko centro dešinės politikai seniai siekė – išskirti Laisvės partiją, Liberalų sąjūdį ir TS-LKD, nes oponentams iš tolimosios dešinės ir kairės buvo beveik pavykę įteigti visuomenei, neva jie visi vienodai suliberalėję. Dabar R. Šimašius pasislenka toliau į kairę ir žvejoja balsus beveik prie pat snūduriuojančių socialdemokratų krantų, Liberalų sąjūdis paima Viktorą Pranckietį ir kuria santūraus liberalizmo įvaizdį, o TS-LKD lieka viskas į dešinę nuo centro bei visiškas patriotizmo monopolis.

Prisipažinsiu, iš pradžių ir aš maniau, kad paplūdimiu Lukiškių aikštėje susidomės tik „Laisvės kalvos“ maketą dažais apipylusi mokytoja ir keli Vytauto Sinicos diriguojami senoliai. Na, gal dar ponia Stanislava iš Telšių rajono, kuri valgo smėlį. Ir kokios trys Gedimino prospekto katės. Suklydau, nes užmiršau, kad TS-LKD ir Liberalų sąjūdyje kaip tik dabar vyksta partiniai kandidatų į Seimą sąrašo reitingavimai. Kas gi pražiopsos progą priminti savo partiečiams, kad yra tvirti kaip ąžuoliniai rūpintojėliai laisvės kovų atminimo ir šventų vietų gynėjai.

Konservatoriams žarstant R. Šimašiaus smėlį gali pavykti susigrąžinti bent dalį rūsčiai patriotiškai nusiteikusių rinkėjų, išbarstytų į smulkius tolimosios dešinės sambūrius, pradedant Vytauto Radžvilo Nacionaliniu susivienijimu ir baigiant Rimanto Dagio Krikščionių sąjunga. Laisvės partijai – įtikinti liberaliųjų pažiūrų miestiečius, kad būtent ji geriausiai sugebėtų tapti tuo saugikliu būsimajame Seime, kuris apgintų piliečių teisę džiaugtis gyvenimu ir laisvai pasirinkti būdus, kaip mylėti Tėvynę.

Tik vienam R. Karbauskiui šita smėlio audra gali baigtis liūdnai, jei nepavyks ištesėti pažado, kad jau kitą savaitę Lukiškių aikštėje paplūdimio neliks, o Vilniaus meras pasirodys už jį stipresnis. O kadangi Kultūros komiteto pirmininkas leptelėjo, kad toje vietoje, kur dabar yra paplūdimys, kadaise stovėjo kartuvės, tai belieka laukti, kol jos bus atstatytos, vos tik Seimas įves tiesioginį aikštės valdymą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(159 žmonės įvertino)
4.2516

Top naujienos

Koks mūsų planas, jei grįš Trumpas: labai pavojingi signalai privers suklusti ir optimistus, ir pesimistus (2)

Laiko pasiruošti liko nedaug – Rusija atgaus jėgas, tęs ar net plės agresiją tol, kol nebus...

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgyba: Rusija slapta tęsia mobilizaciją  po dronų atakos Kryme griaudėjo sprogimai

Rusijoje slapta tęsiama mobilizacija, tačiau šauktinių moralė yra žemo lygio. Tai pasakė...

Verslas PliusAlexandra Harris

Ką reikia stebėti pinigų rinkose ieškant sisteminio bankų streso požymių

Investuotojai atidžiai stebi svarbiausias trumpalaikio skolinimosi JAV doleriais rinkos dalis, kad...

Sinoptikai turi ne tik gerų, bet ir blogą žinią: atsakė, kokia laukia savaitė

Artimiausiomis dienomis bus šilta, tačiau lietinga. Antradienio naktį daug kur palis, vyraus...

Išskirtinis Artūro Zuoko žmonos Augustos interviu: buvo taip kosmiškai romantiška, kad man net gėda pasakoti (1)

Naujoji Artūro Zuoko žmona Augusta Jusionytė pirmą kartą sutiko atsiverti atvirame interviu....

Edita Rouge

Penki santykių tipai, kurie daug pasako apie jūsų porą: pasitikrinkite, kuriam priklausote

Nors šiandien romantiški porų santykiai labai įvairūs, tačiau galima išskirti penkis labai...

Kaip kava iš tiesų veikia kraujo spaudimą: naujausio tyrimo rezultatai stulbina (1)

Per dieną žmonės visame pasaulyje suvartoja apie 2 milijardus kavos puodelių, todėl kavą...

Niekada to nedarykite: kodėl nereikėtų arbatos maišelio užplikyti du kartus

Daugelis iš mūsų bent kartą arbatos maišelį yra užvirinę kelis kartus. O kai kurie iš mūsų...

Vokietijos baseinuose moterims leista maudytis be viršutinės bikinio dalies (1)

Iš vieno Berlyno baseino išvarytos 33 metų moters skundas tapo priežastimi pakeisti...