aA
Tuo metu, kai kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė perdavė ką tik prisiekusiam Gitanui Nausėdai Daukanto aikštės rūmus, didįjį valstybės antspaudą ir Lietuvos Respublikos Konstituciją, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išplėstinė septynių teisėjų kolegija paskelbė nutartį, labiau už bet kokius apčiuopiamus daiktus simbolizuojančią naujajam prezidentui teksiančią atsakomybę. Vijūnėlės dvaras privalės būti nugriautas jau prie G. Nausėdos.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jei net ir neklausite, kuo čia dėti buvusi ir naujasis prezidentai, kai galutinę ir neskundžiamą nutartį griauti neteisėtą statinį jau antrą kartą priėmė ir jos vykdymą kontroliuoja teismai, prokuratūra, antstoliai ir visokios statybų inspekcijos, man teks pripažinti, kad Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, teigdamas, jog tokie sprendimai nebuvo įmanomi be Prezidentūros politinės valios, yra teisus.

Iki D. Grybauskaitės antrosios kadencijos Druskininkų meras ir jo statybos turėjo savotišką neliečiamybę. Tiek Vijūnėlės dvaras, tiek paties mero sodyba ant Ratnyčios upės kranto, Latežeryje, kurios griovimo byla taip pat artėja prie pabaigos, buvo tapę tos neliečiamybės simboliais. Gal ne be reikalo negausios kurorto opozicijos atstovai ir visuomenininkai kartais pajuokaudavo, kad jei jau to dvaro kas labai trokšta negriauti pritaikant jį visuomenės reikmėms, tai jame galėtų įsikurti Nacionalinis korupcijos muziejus.

Neturiu jokių abejonių, kad būtent D. Grybauskaitės politinė valia lėmė, kad šalyje tokių neliečiamų asmenų daugiau nebeliktų ir įstatymai visiems būtų taikomi vienodai. Per jos valdymo dešimtmetį paskirti teisėjai, prokurorai ir tarnybų vadovai pamažu suprato, kad turi laisvas rankas vykdyti teisingumą be spaudimo palikti ramybėje vieną ar kitą svarbų asmenį.

Prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės knygoje „Nustokim krūpčiot“ aprašytas epizodas, kaip buvęs specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Žimantas Pacevičius klausė šalies vadovės, ką „galima liesti“ ir ko negalima STT atliekant tyrimus, suteikia pagrindą manyti, kad neoficialus neliečiamų asmenų sąrašas anksčiau iš tikrųjų egzistavo.

Iki D. Grybauskaitės antrosios kadencijos Druskininkų meras ir jo statybos turėjo savotišką neliečiamybę. Tiek Vijūnėlės dvaras, tiek paties mero sodyba ant Ratnyčios upės kranto, Latežeryje, kurios griovimo byla taip pat artėja prie pabaigos, buvo tapę tos neliečiamybės simboliais.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Nors pats Ž. Pacevičius tokį pokalbį neigia buvus ir net grasina D. Ulbinaitei teismais, tačiau tik tuomet, kai jis paliko STT vadovo postą, prasidėjo R. Malinausko veiklos tyrimai. Dabar jau privačiu asmeniu tapęs pareigūnas kasmet per Druskininkų kurorto šventę stovi balkone greta kurorto gyventojų paradui mojuojančio mero, bet kai tai darė dar vadovaudamas STT, R. Malinausko neliečiamybė niekam nekėlė abejonių.

Prezidentui G. Nausėdai teks iš naujo atsakyti į svarbiausią klausimą, ar ši valstybė yra visiems vienodai teisinga, ar joje vėl atsiras lygesnių už lygius ir neliečiamų. Jau artimiausiu metu R. Malinauskas, antrajame prezidento rinkimų ture agitavęs druskininkiečius balsuoti už G. Nausėdą, žada kreiptis į jį dėl Vijūnėlės dvaro bylos.

Kaip Prezidentas galėtų jam atsidėkoti už paramą, kai Aukščiausiojo Teismo nutarties negali pakeisti net EŽTT, man dabar sunku įsivaizduoti, nebent vėl sugrąžintų neoficialų neliečiamo asmens statusą, o tada jau Vijūnėlės dvaro griovimą kontroliuoti privalančios institucijos pačios susiprastų nepersistengti, kad nutartis būtų įvykdyta.

Nė vienas šalies vadovas šiais laikais atviru tekstu neduos nurodymų, ką iš rezonansinių bylų dalyvių reikia palikti ramybėje, o ką sodinti, tačiau politinė valia išskaitoma tarp pasisakymų eilučių ir formuluočių niuansų. Tebestovintis Vijūnėlės dvaras yra labai gerai matomas ir apčiuopiamas simbolis, kurį visuomenė supranta, kaip vietinio patvaldžio galios viršenybės prieš teisinę valstybę ženklą.

Gerokai daugiau apie korupcijos rezervatu turbūt ne be pagrindo vadinamų Druskininkų šeimininko veiklos būdus sužinosime, kai teismui bus perduota nagrinėti teisėjų korupcijos byla, kurioje įtarimai yra pareikšti Vijūnėlės dvaro savininkui Žilvinui Poviloniui, Druskininkų merui R. Malinauskui ir jo patarėjui Aivarui Kadziauskui. O kol kas iš areštinės išleistas A. Kadziauskas, tarsi atsidėkojant už ištikimybę, iškart buvo paskirtas vadovauti Druskininkų savivaldybės iš privataus operatoriaus ką tik perimtai slidėjimo arenai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(73 žmonės įvertino)
4.3562

Top naujienos

Pensininkai ir jų artimieji įpykę, nerimsta skambučiai: tegul jie atsipeikėja, jeigu nenori didelių nemalonumų (374)

Prastėjant sergamumo koronavirusu situacijai daugelį veiklų planuojama susieti su Galimybių paso...

Laurinavičius – apie Baltarusijos žinutes: šios atakos metu gali būti numatytas ir terorizmo dėmuo (110)

Trečiadienį kai kurios žiniasklaidos priemonės ir kiti subjektai gavo elektroninį laišką iš...

ES iškvietė Baltarusijos pasiuntinį dėl migrantų antplūdžio Lietuvoje (35)

Europos Sąjungos diplomatijos tarnyba iškvietė Baltarusijos atstovą Briuselyje, kad pareikalautų...

Paskaičiavo, kaip per liepą didmiesčiuose keitėsi butų kainos: yra mikrorajonų, kuriuose NT pigo

NT pirkėjai, vystytojai ir ekspertai kaip niekad akylai stebi gyvenamojo būsto kainų pokyčius....

Neturintiems Galimybių paso gresia nauji ribojimai: profsąjunga kritikuoja, verslas bijo žmonių nepasitenkinimo (42)

Vyriausybė iš esmės pritarė, kad neturėdami Galimybių paso gyventojai nedalės naudotis daugybe...

Vladimiras Laučius. Apgriuvusi valstybė (320)

Šiandien tie, kurie neužtikrina valstybės sienos saugumo ir už mokesčių mokėtojų pinigus...

Ar pasieks Dončičius ir kompanija finalą? Slovėnija – Prancūzija gyvai (56)

Ketvirtadienį popiet paaiškės Tokijo žaidynių turnyro finalo pora: antrame pusfinalyje Slovėnija...

Nelegalių migrantų pasienyje netrukus lauks daugiaaukštė koncertina: Lietuva dėkoja visiems, atsiuntusiems dovanų (41)

Ketvirtadienį Vidaus reikalų ministerija ( VRM ) paskelbė, kad pradedami koncertinos tiesimo...

Armonaitė apie Lietuvos banko siūlymą didinti mokesčius: taip pasiturinčios visuomenės nesukursime

Laisvės partija skeptiškai vertina Lietuvos banko siūlymą didinti mokestinę naštą...

„Valstiečiai“ prašo prezidento įvertinti užsienio ir vidaus reikalų ministrų tinkamumą (56)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) šešėlinė Vyriausybė kreipėsi į...