aA
Pažinojau gerą autoelektriką, pas kurį amžių sandūroje klientai suvažiuodavo iš viso pietinio Lietuvos pakraščio. Prireikus ir vidurį nakties prikeltas neatsisakydavo pagelbėti neįmantrių ano meto automobilių vairuotojams. Susirado draugę, sugyveno du vaikus, nusipirko ir susiremontavo namą užmiestyje. O kai jau atrodė, kad viskas bus gerai, belieka tik neiškrėsti kokios kvailystės ir gyvenimas po truputį gerėja, staiga jam kažkas nutiko.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pradėjo blaškytis, nusipirko motociklą, įstojo į baikerių klubą, ėmė nesutarti su kaimynais, o galiausiai buvo sulaikytas pareigūnų vairuojantis gerokai įkaušęs su stipraus gėrimo buteliu ir šaunamuoju ginklu automobilio salone. Galiausiai spjovė į viską ir emigravo į Jungtinę Karalystę, o po kurio laiko ir šeimą išsivežė, nes juk dėl visų nesėkmių, žinoma, kalta ji – Lietuva.

„Žmonėms nusibodo... Jiems tiesiog nusibodo būti, ir, pirmiausia, kad jie nori, kad būtų kitaip. Tada tu gali aiškinti neaiškinęs, kad dabar yra geriau ir nereikia keisti, reikia tik gerinti tą gerumą“, – sakė profesorius Vytautas Landsbergis Rytų Europos studijų centre surengtos diskusijos apie artėjančius Europos Parlamento rinkimus dalyviams, pavadinęs mūsų laikmetį „beprotybės užėjimo epocha“.

Skirtingose pasaulio dalyse tyrinėtojai yra atradę keletą apleistų miestų, kuriuos sukūrę žmonės po netrumpo klestėjimo laikotarpio tiesiog kažkur dingo. Vienas tokių XV amžiaus inkų imperijos pakilimo metais pastatytas Machu Picchu. Mokslininkai iki šiol spėlioja, kodėl 1532 m. visi Machu Picchu gyventojai paslaptingai išnyko. Bando aiškinti šitą paslaptį netgi klimato kaita, bet dabar viską patogu ant jos suversti, nes taip lengviau gauti finansavimą savo tyrimams.

„Šitas pasaulis kaip visuma nėra protingas. Žmogus yra protaujantis, bet šito pasaulio racionalumas yra sudėtingesnis klausimas“, – pristatydamas savo knygą „Politinis idiotas“ kalbėjo filosofas Alvydas Jokubaitis.

„Žmogaus studijų centro“ atliktas Lietuvos emocinio klimato tyrimas rodo, kad mūsų šalyje žmonės tampa vis laimingesni. Laimingais save įvardija net 70 proc. šalies gyventojų, nors 2010 m. tokių buvo vos 56 proc. Būtent ši laiminga dauguma imasi atsakomybės už Lietuvos ateitį.

Kuo geriau gyvename, daugiau uždirbame, jaučiamės reikalingi savo šaliai ir galintys ja didžiuotis, tuo daugiau viešojoje erdvėje skamba artėjančios katastrofos pranašysčių. Štai, žiūrėkite, Amerika išprotėjo, Britanija pareiškusi, kad išeina iš Europos Sąjungos, elgiasi kaip tas mano margai rainas katinas, kuriam garsiai prašant atidarau duris, o tada jis stovi ant slenksčio ir abejoja. Lietuvos gyventojai ne pirmus metus išlieka labiausiai pasitikintys Europos Sąjunga tarp visų Bendrijos šalių, rodo „Eurobarometro“ apklausos, bet vietiniai ES kritikai iš tolimosios dešinės ir kairės vis tiek nepaliauja lyginti ją su Sovietų sąjunga ir kranksėti apie neišvengiama žlugimą.

Amerikiečiai gali sau leisti išsirinkti prezidentu truputį ekscentrišką verslininką, kuris twitterio įrašais drebina pasaulį, nes šios didžios šalies politinė sistema pajėgi atlaikyti bet kokius išbandymus. Vos tik Baltųjų rūmų šeimininkas kelis kartus neaiškiai užsiminė, kad Jungtinės Valstijos gali pasitraukti iš NATO, Kongresas didele balsų dauguma priima įstatymą, kuris, pasak demokratų daugumos lyderio Atstovų Rūmuose Steny`io Hoyerio, „užkirs kelią visiems neįžvalgiems mėginimams pakirsti NATO ir vienašališkai pasitraukti iš Aljanso“.

Prancūzai gali sau leisti kartą per savaitę užsivilkti geltonas liemenes ir gatvėse grumtis su policija, bet kai ateis rinkimų metas, paaiškės, kad į naująjį protestuotojų judėjimą perbėgo tie patys rinkėjai, kurie anksčiau balsuodavo už kraštutinės dešinės „Nacionalinį frontą“ ir kraštutinės kairės Jeano-Luco Melenchono „La France Insoumise“ („Nepalaužtoji Prancūzija“). Paryžiečiai susirinks šiukšles ir iš naujo įstiklins išdaužytas vitrinas, nes jų Respublika gali sau leisti tokias liaudies pramogas.

Ar galime sau leisti kvailioti mes, antrą kartą per 100 metų gavę galimybę kurti savo valstybę? Gal jau pakaks kreipti dėmesį į vietinių politikos paraščių veikėjų kartojamus Kremliaus propagandos mitus apie neva žlungančias Baltijos šalis, byrančią ES ir nepajėgų nieko apginti NATO. Prieš dalindamiesi socialiniuose tinkluose kažkuo iš pirmo žvilgsnio skandalingo, tiesiog pasitikrinkime, ar informacijos šaltinis nėra tik dar viena įmantriai suraizgyto melagingų naujienų platinimo voratinklio dalis. Nepagailėkime laiko kantriai išaiškinti vyresniems savo šeimos nariams, kad ne viskas, kas paskelbta internete arba atspausdinta ant popieriaus yra tiesa. Pasikalbėkime su kaimynais, ir neskubėkime jų išvadinti „vatnikais“, vos išgirdę pirmas svetimos propagandos įkaltas į galvą frazes.

„Tie, kurie pamiršta Prancūzijos ir Vokietijos susitaikymo vertę, patys tampa praeities nusikaltimų bendrininkais. Tie, kurie skleidžia melą, įžeidžia tuos žmones, kuriuos jie apsimeta ginantys, siekdami pakartoti mūsų istoriją“, – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas senajame Karolingų mieste Achene pasirašydamas su Vokietijos kanclere Angela Merkel naują abiejų šalių draugystės sutartį, nubrėžiančią gaires judėti tolimesnės ES integracijos ir bendros Europos kariuomenės sukūrimo kryptimi.

Permirkusioje krauju Vidurio ir Rytų Europoje, kur žemė amžiais tręšta masinių žudynių aukų kaulais, mes dar labiau jaučiame atsakomybę už tai, kad trapios santarvės ir tėvynės laisvės nepražudytų žmonės, kuriems, sunku įvertinti, jog, V. Landsbergio žodžiais tariant, „viskas yra dovanos, o ne sėdėjimas mėšle ir kovojimas paties su savimi“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(108 žmonės įvertino)
3.9907

Top naujienos

Gydytojų gudrybė naciams įvarė panišką baimę: mirtinos ligos „protrūkis“ išgelbėjo tūkstančius (13)

Antrojo pasaulinio karo metais vienas žmogus kreipėsi į gydytoją Lenkijos Rozvadovo mieste dėl...

Šaulių sąjungos vadas: Rusijos agresija buvo žadintuvas mūsų visuomenei (250)

„Tai buvo lūžis mano gyvenime“, – šypsosi Lietuvos šaulių sąjungos ( LŠS ) vadas...

Kada santykiuose pereiti prie sekso ir kuri lytis turi dažniau jį inicijuoti? (118)

Kada santykiuose pereiti prie sekso ir kuri lytis turi dažniau jį inicijuoti? Į šį klausimą...

Netoli Gariūnų užsiliepsnojo atliekų rūšiavimo aikštelė ir miškas (23)

Šeštadienio vakarą Vilniaus pakraštyje, Kirtimų g., netoli Gariūnų, kilo gaisras. Ugniagesiams...

Trumpus lietus pakeis nauja šilumos banga (5)

Sekmadienio naktį Lietuvoje savo pozicijų dar stengsis neprarasti anticiklonas. Todėl didesnę...

Jėgų pusiausvyrą keičiantys NBA mainai: Davisas keliauja į „Lakers“ ir jungiasi prie LeBrono (3)

Šeštadienį vakare NBA rinką sudrebino Naujojo Orleano „Pelicans“ ir Los Andželo „Lakers“...

Mokslininkas Davidas Sweanoras: daugelis žmogaus gyvenimą prailginusių faktorių – labai paprasti ir nebrangūs (63)

Kanadietis David Sweanor tabako ir sveikatos politikos sferoje dirba nuo 1980–ųjų pradžios, o...

Kapinių sargo name užaugusio vyro prisiminimuose – mirusiųjų perlaidojimai: vaizdą atidarius karstą pamiršti nelengva (29)

Priešais Šideikių namo (dabar Tautinių kultūrų centras) langus buvo žvyruotas kelias (dabar...

Legendos akivaizdoje – Kalniečio ir ASVEL žingsnis Prancūzijos čempionų titulo link (1)

Pergalingai Prancūzijos čempionato finale startavo Liono- Vilerbano ASVEL komanda su Mantu...

Ieškomiausių nusikaltėlių sąraše – buvusį mylimąjį iš pavydo benzinu apipylusi ir padegusi palangiškė (110)

Europos ieškomiausių nusikaltėlių sąraše yra ir viena lietuvė moteris – Neringa...