„Iš didelio debesio – mažas lietus“, – sakydavo mano senelis Adomas, pamatęs, kad pusdienį niaukęsis iki šlapio asfalto tamsumo dangus ant perdžiūvusio bulvių lauko tesugebėjo išstenėti kelis lašus. Po Donaldo Trumpo tweeto apie „dujomis žudantį žvėrį Assadą“ pasaulis sustingo laukdamas, kada to žvėries rūmų vietoje liks kažkas panašaus į mėnulio kraterį, o patį Sirijos vaikų žudiką ekspertai turės rankioti po molekulę.
© AP / Scanpix

Pamatėme savaitę pavėlavusį trijų tuščių pastatų apgadinimą „oras-žemė“ raketomis ir daug mojuojančių vėliavomis Basharo al-Assado ir Vladimiro Putino gerbėjų džiaugsmo Damasko gatvėse.

Iš anksto perdavus Rusijai žinią apie numatytus bombardavimo taikinius ir dar palaukus 4 paras, kad sirai spėtų išsigabenti iš jų visą įrangą, tikėtis jog tai atrodys kaip įtikinamas cheminio ginklo panaudojimo užkardymas, būtų truputį keista.

Galiu suprasti britus ir prancūzus – vien pats faktas, kad Emmanuelis Macronas ir Theresa May sugebėjo apsispręsti dėtis prie JAV atsako į cheminio ginklo panaudojimą Sirijoje karine jėga, o ne spalvotomis kreidutėmis ir pasivaikščiojimu gatvėmis apsikabinus, jiems yra neįtikėtina drąsa. Kuri neabejotinai sulauks progresyviosios pacifistinės Prancūzijos ir Britanijos visuomenių dalies pasmerkimo.

Nors šį kartą jie gal netgi bus teisūs – sandėlių bombardavimo poveikis ne ką didesnis už kreidučių, tik mokesčių mokėtojams kainuoja brangiau.

Vakarų nuostata bet kokia kaina išvengti civilių aukų ir kliautis išmaniomis raketomis tampa prie kojos prirakinta girnapuse. Pirmiausiai tai neįmanoma – bent kelios raketos, bandant jas numušti pusės amžiaus senumo oro gynybos priemonėmis, vis tiek nukris ne ten, kur buvo nusitaikyta, ir ką nors sužeis. Be to, tai brangiai kainuoja, o galiausiai suteikia priešui pasitikėjimo, kad nebus sunaikintas, jei tik dangstysis moterimis ir vaikais.

Romas Sadauskas-Kvietkevičius
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Per Didžiosios Britanijos bei JAV aviacijos antskrydžius 1945 metų vasario 13-15 dienomis Drezdene žuvo apie 25 tūkst. žmonių, bet tada niekam neatėjo į galvą reikalauti taikytis tik į Adolfą Hitlerį, o Hirosima ir Nagasakis leido amerikiečiams gerokai greičiau pasiekti Japonijos kapituliacijos.

Nuo to laiko karas pasikeitė taip, kad pirmiausiai turi gerai atrodyti per televizorių ir socialinių tinklų naujienų sraute. Tai puikiai žinojo Donbaso šachtininkais apsimetę Rusijos teroristai, apšaudydavę „Gradais“ ukrainiečių pozicijas iš Donecko vaikų darželių ir daugiabučių namų kiemų, kad smogiant jiems atgal būtų kuo daugiau aukų. Žinojo tai ir B. Al-Assadas, JAV ir jų sąjungininkų antskrydžių laukęs Damaske.

Prieš metus amerikiečiai jau baudė B. Al-Assado režimą už cheminio ginklo panaudojimą subombarduodami raketomis „Tomahawk“ angarus su keliais pasenusiais lėktuvais. Nepadėjo.

Iš anksto perdavus Rusijai žinią apie numatytus bombardavimo taikinius ir dar palaukus 4 paras, kad sirai spėtų išsigabenti iš jų visą įrangą, tikėtis jog tai atrodys kaip įtikinamas cheminio ginklo panaudojimo užkardymas, būtų truputį keista.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Dabar skelbia paleidę dukart daugiau raketų – 110. Jei karo veiksmai tuo ir užsibaigs, tai taps paskatinimu visiems kvaištelėjusiems diktatoriams naudoti cheminį ginklą kada tik užsigeis, panašiai kaip Aleksandro Litvinenkos žudikų nebaudžiamumas paskatino Rusiją nuodyti „Novičioku“ Skripalius.

D. Trumpo moralizavimas Rusijai ir Iranui apie tai, kad gal nelabai gražu susidėti su moterų ir vaikų žudikais ir galiausiai nė viena šalis ilgalaikėje perspektyvoje negali būti sėkminga, palaikydama žiaurius tironus bei diktatorius, kaip suprantu, skirta vidiniam vartojimui.

Nes Vladimiras Putinas tokios konfrontacijos su Vakarais ilgai ir planingai siekė. Priešingai, negu spėliojo JAV prezidento rinkimus pralaimėję demokratai, Rusijai visai nereikėjo savo žmogaus Baltuosiuose rūmuose. V. Putinui labiausiai reikėjo Amerikos kaip priešo, net jeigu patys amerikiečiai ilgai ir kantriai priešintųsi tokiam vaidmeniui.

Todėl artimiausioje ateityje mes ne tik girdėsime dar agresyvesnę Rusijos valdžios retoriką, matysime išdrąsėjusį B. Al-Assado režimą, baigiantį sunaikinti sukilėlių pajėgas, bet galbūt ir karo veiksmų Rytų Ukrainoje atsinaujinimą, Rusijos samdinių pasirodymą Libijoje.

O V. Putino atsakas į naujas JAV sankcijas, iš pirmo žvilgsnio atrodantis kaip šaudymas sau į kojas, po truputį izoliuos Rusiją nuo globalios ekonomikos paversdamas ją atsparia išorės poveikiui apsupta tvirtove, kurią galima valdyti kieta ranka iki gyvos galvos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: pasilepinom ir užteks – plūstels permainos (5)

Artimiausiomis dienomis orai subjurs – į šalį atkeliaus vėsa, prapliups krituliai.

Vienas paslaptingiausių ginklų istorijoje: liepsnojo net jūra karius apimdavo paniška baimė (65)

Bizantijos gyventojai šį paslaptingą ginklą vadino „jūrų ugnimi“, vėliau istorijoje...

„Apple“ darbuotojai papasakojo apie tamsiausius savo darbo užkulisius (33)

„Apple“ – viena iš bendrovių, kur laikomasi bene griežčiausio konfidencialumo kodekso....

Kasparaitis „nusodino“ komandos draugą: himno žodžius mokėjau, kai dar nebuvai gimęs (13)

Darius Kasparaitis tenkinosi epizodiniu vaidmeniu ant Kauno ledo, bet būtent jis buvo svarbiausia...

Prabangus gyvenimas slėpė kraupias paslaptis: patikusias moteris grobdavo tiesiog gatvėje (108)

„Sraigtasparnių nusileidimo aikštelė, 27 miegamieji su neperšaunamaisiais langais, iš aukso...

Lietuva laukia Venckienės grąžinimo: kaip violetinė Garliavos banga užvaldė politikų protą (766)

Nuo Lietuvos teisėsaugos į JAV pabėgusi Neringa Venckienė šiuo metu suimta ir laikoma JAV...

Esminis bruožas, kuris vienija visas laimingiausias poras

Kokia ilgalaikių santykių paslaptis? Kai kurie žmonės sako, kad bendravimas. Kiti gi tvirtina, kad...

Populiariame banke darbuotojai rengtis kaip nori gali ne visi: matuoja net kulniuko aukštį (36)

Su pavasariu grįžo ir fotoreportažų ciklas „ Penktadienio aprangos kodas “, kuriame įvairių...

Mažėja norinčių drybsoti pliaže: dabar madingos kitokios atostogos (9)

Lietuvių atostogų scenarijus jau seniai neapsiriboja vien tik drybsojimu nuo ryto iki vakaro ant...

Karbauskis: aš – švariausias politikas Lietuvoje, o mes kitąmet tikriausiai laimėsime visus trejus rinkimus (733)

Nors žemės ūkio ministras Bronius Markauskas išsaugojo pareigas bent jau iki tol, kol savo...