aA
Sutapo, kad kai M.Garbačiauskaitė-Budrienė išreiškė apgailestavimą dėl laisvės nuo spaudos, išvakarėse žiniasklaida minėjo ir kitą „laivės dieną“ – laisvės nuo mokesčių. Nacionalinis transliuotojas ir dalis internetinės žiniasklaidos laisvės nuo mokesčių dieną skelbė kaip vieną iš svarbiausių žinių. Tie du įvykiai tarpusavyje susiję tuo, jog apgailestavimą dėl tragiškos padėties žiniasklaidoje, dalis pastarosios su kaupu patvirtina.
Romas Lazutka
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Laisvės nuo mokesčių“ dieną sugalvojo ne patys žurnalistai. Tam yra tam tikras institutas. Jo „ekspertiniai pajėgumai“ ir nuopelnai bei lojalumas valstybei jau aprašyti. Todėl ir jo skelbiamų „žinių“ aprašinėti nebūtų verta. 

Kitas dalykas kai frazė „tai simbolinė diena metuose kai mokesčių mokėtojai nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti sau“ įdedama į Nacionalinio transliuotojo radijo žinių laidos pradžią ir visą dieną kartojama. Institutas, kurio „ekspertai“ nusipelnė, jog jo pavadinimą nebelabai padoru ir minėti, mokesčiais surenkamą BVP dalį perskaičiuoja dienų metuose dalimi ir paskelbia, kad piliečiai finansiškai išsilaisvino nuo savo išrinktos valdžios. Tai yra kvailystė ir niekšybė „viename“.

Mokesčiais surinktais pinigais perkamos vienos gėrybės, privačiais pinigais – kitos. Tačiau ir vienos, ir kitos yra svarbios. Kaip negalime pasakyti, kad kuo mažiau perkam maisto, tuo geriau, nes dagiau pinigų liks batams.
Romas Lazutka

Kvailystė yra galvoti, kad piliečių mokesčiais sumokėti pinigai atitenka tik valdžiai. Nebent ta valdžia laikomi ir per valdžios biudžetus finansuojamų įstaigų darbuotojai – gydytojai, socialiniai darbuotojai, vaikų darželių auklėtojos - ir tokių įstaigų klientai.

Niekšybė yra laisvių nuo mokesčių prasimanymais stiprinti piliečių nusistatymą prieš valdžią. Nesikaitoma su tuo, kad ta valdžia seniai nebe Muravjovo ar Brežnevo. Savą valdžią galima ir reikia kritikuoti, bet ne neigti jos reikalingumą.

Sumokėtus mokesčius perskaičiuoti dienomis yra vaikiškas užsiėmimas. Galima žaisti be galo - skaičiuoti kokią metų dalį žmonės pramiega, kokią praleidžia troleibuso stotelėje, kokią prasvajoja ar prasėdi mažiausiame kambarėlyje...

Visai kas kita, kai tokių vaikiškų laivės nuo mokesčių skaičiavimų rezultatus žiniasklaida skelbia ne keistenybių, bet žinių laidoje. Kai apibendrina, kad piliečiai „nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti sau“. Už tokias laidas atsakingi žmonės pirmiausia turėtų suskaičiuoti visas savo per metus paskelbtas nesąmones ir išreiškę tai dienomis, galėtų švęsti ne laisvės nuo mokesčių, bet laisvės nuo savo neišprusimo dieną. O gal pataikavimo, gyvenantiems iš kvailysčių platinimo, dieną.

Atšventus ne pro šalį būtų pamąstyti, kad ir patys algas gauna iš tų pačių mokesčių, kurių mokėjimo pabaigos žinią patetiškai skelbia. Apie tai neprošal būtų pamąstyti ir su valdžia kaip su idėja tame pačiame institute ilgai kovojusiam ministrui, kuriam seni įpročiai nepraeina net ir pasiekus savo - tapus mokesčiais išlaikoma valdžia.

Ar džiaugsmas dėl neva jau atsikratytos „mokesčių valdžiai“ naštos nėra aklas, kai čia pat tenka važinėti duobėtomis gatvėmis, kai kas antra močiutė šalyje gyvena skurde, kai vėžiu sergantiems vaikams telieka pasikliauti žiniasklaidos organizuojama labdara, kuri sėkmingai...kovoja su mokesčiais?
Romas Lazutka

Atitinkamos žiniasklaidos atitinkamai „informuojama“ visuomenė ir tegali turėti tokius ministrus, tokia valdžią. Dabartinis premjeras, pagaliau, viešai pasipriešino laisvės nuo mokesčių dienos absurdui. Tik gaila, kad tai suprasti prireikė poros dešimtmečių kai atitinkamo instituto skelbiamos nesąmonės buvo laikomos ekonomikos mokslo alfa ir omega, o dabar premjero favoritizuojami valdžios kėdėse sėdi pačios valdžios ir mokesčių idėjos neigėjai

Lietuviams nesiseka su valdžiomis, todėl nesiseka ir su mokesčiais. Tačiau vis tiek reikia skirti konkrečią valdžią ir valdžią bendrai. Valdžios pareiga rinkti mokesčius ir juos paskirstyti viešosioms sritims. Ir nėra taip, kad kuo mokesčių mažiau, tuo geriau.

Mokesčiais surinktais pinigais perkamos vienos gėrybės, privačiais pinigais – kitos. Tačiau ir vienos, ir kitos yra svarbios. Kaip negalime pasakyti, kad kuo mažiau perkam maisto, tuo geriau, nes dagiau pinigų liks batams. Taip negalime pasakyti, kad kuo mažiau mokam mokesčių ir jais, tarkim, finansuojam mokyklas, tuo geriau, nes daugiau pinigų liks kelionėms.

Banalu, tačiau tenka priminti. Racionaliam sprendimui svarbu ne tai, kad kažko perkam daugiau ar mažiau, bet tų prekių proporcijos. Kaip neracionalu badauti apsikrovus batais ar basam puotauti, taip neracionalu ir kuo mažesnę pajamų dalį skirti mokesčiams, o individualiam vartojimui jų išleisti kuo daugiau.

Ar džiaugsmas dėl neva jau atsikratytos „mokesčių valdžiai“ naštos nėra aklas, kai čia pat tenka važinėti duobėtomis gatvėmis, kai kas antra močiutė šalyje gyvena skurde, kai vėžiu sergantiems vaikams telieka pasikliauti žiniasklaidos organizuojama labdara, kuri sėkmingai ... kovoja su mokesčiais? Ar džiaugiantis laisve nuo mokesčių, nuo valdžios, nesidžiaugiama laisve nuo sveiko proto? Jei taip, kodėl gi šią džiugią naujieną neskelbti svarbiausių žinių laidose? Ypač kai tai finansuojama jau sumokėtais valdžiai mokesčiais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Jastramskis: Skvernelis gali sumaišyti kortas Nausėdai, nes kur du – trečias nereikalingas (133)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė dalyvausiantis Prezidento rinkimuose. Kokios jo...

Apsipirkti prekybos centre reikės naujų įgūdžių: laukia didelės naujovės (141)

Nuo investicijų į savitarnos kasas iki naujos internetinės prekybos platformos - taip didieji...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (725)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį – dauguma kelių tapo neįveikiamais (81)

Permainingos oro sąlygos Lietuvoje negaili iššūkių – rajoniniai keliai dėl spustelėjusio...

Karbauskis jau svarsto, kas galėtų pakeisti Skvernelį premjero poste (786)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs –...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (392)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Dviejų vaikų mama per metus susitaupė 30 tūkst. dolerių: pasidalijo 8 patarimais, kaip tai padaryti ir jums (17)

Olivia White sugebėjo sutaupyti 30 tūkst. dolerių per 12 mėnesių po to, kai pasiryžo nedideliems...

Povandeninių laivų paslaptys: kaip jie išbūna mėnesiais po vandeniu ir iš kur gauna deguonies?

Didieji atominiai povandeniniai laivai įprastai plaukioja po vandeniu. Taikos metais jiems vis tiek...

Sotus vištienos ir pievagrybių pyrago receptas (1)

Kai lauke šalta, vis daugiau laiko praleidžiame namuose, virtuvėje ir šildomės karštais...

Pagyrų dėl tobulos figūros sulaukianti Sofio Gelašvili atskleidė, jog krūtinę pasididino dar būdama 19 metų (28)

Žinoma verslininkė ir stilistė Sofio Gelašvili gali pasigirti puikiomis kūno formomis ir...