aA
Pirmadienis prasidėjo keista žinia. Nei iš gerosios, nei iš blogosios pusės neišgarsėjęs Seimo konservatorių frakcijos narys Kristijonas Bartoševičius traukiasi iš Seimo. Dėl asmeninių priežasčių. Hmm. Ką gali žinoti su tais partijų pakeleiviais. Aną kadenciją dėl asmeninių priežasčių iš Seimo pabėgo konservatorių pakeleivis T. Langaitis.
Rimvydas Valatka
Rimvydas Valatka
© DELFI / Domantas Pipas

Traukydami pečiais galėjom prisiminti ir liberalą A. Gelūną, taip pat nesulaukusį kadencijos pabaigos ir asmeninius reikalus iškėlusį aukščiau už jį rinkusios tautos. Na, ir dar socialdemokratą A. Rudį, kuris dėl asmeniškai naudingų priežasčių anksčiau laiko persikraustė iš Seimo į Mėsos perdirbėjų asociaciją. O čia Seimo narys tegu ir iš feikinės, bet „Mėslitos“.

Prokuratūra kaltina Seimo narį prievartavimu. Ne šiaip prievartavimu. Pedofilija. Seime – pedofilas. Valdančiojoje daugumoje – pedofilas. Pranešimas – kaip iš Garliavos patvorio. Bet tai transliuoja ne eksteisėja N. Venckienė. Visi šalies naujienų portalai.
Rimvydas Valatka

Nepaisant, kad daliai visuomenės vis dar atrodo, jog Seimo krantai iš meduolių ir serano kumpių, žmonės bėga ir iš Seimo. Vis dėlto ne taip dažnai, kad nesmalsu būtų sužinoti, kodėl.

Ilgai laukti paaiškinimų išsižiojus neteko. Žinia nugriaudėjo kaip perkūnija Naujųjų naktį. Prokuratūra kreipėsi į Seimą, prašydama panaikinti K.Bartoševičiaus neliečiamybę. Seimo nariui pradėta byla pagal 150 str. 3 ir 4 dalį ir 153 str. 1 dalį.

Prokuratūra kaltina Seimo narį prievartavimu. Ne šiaip prievartavimu. Pedofilija. Seime – pedofilas. Valdančiojoje daugumoje – pedofilas. Pranešimas – kaip iš Garliavos patvorio. Bet tai transliuoja ne eksteisėja N. Venckienė. Visi šalies naujienų portalai.

Kai atsitinka tragedija, o pasinaudojant Seimo liberalo E.Gentvilo žodžiais, ištinka katastrofa, visuomenė turėtų tą pačią valandą išgirsti, ką apie katastrofą sako valdančioji partija. Arba daugumos lyderė Ministrė Pirmininkė. Tą pačią valandą. Politika yra ne apie tylėjimą. Politika yra apie kalbėjimą su žmonėmis, kad ir kas atsitiktų. Ėjo valandos, o aukštųjų sluoksnių komentarų nebuvo.
Rimvydas Valatka

Tokio atvejo seimų istorijoje dar nebuvo. Tad gali išvedžioti, kaip nori, sukinėti vairą ir šiaip, ir anaip, bet konservatoriams, apskritai visai valdančiajai daugumai tai – smūgis žemiau juostos.

Niekam, net pikčiausiam priešui tokio fakto nelinkėtum. O čia dar konservatoriai, kuriems kaip tam vilkui beuodegiui, kam klius, kam neklius, o jiems visada. Tragedija, katastrofa, kartoja valdančiosios daugumos nariai.

Pats K. Bartoševičius kalbinamas reporterių aiškina, kad jis nieko nežino apie jokį tyrimą, išeina dėl asmeninių priežasčių. Prokuratūra rašte Seimui tvirtina, kad ikiteisminį tyrimą ji pradėjo praėjusių metų lapkričio 15-ąją. Prokurorai neįspėjo įtariamojo tris mėnesius?

Klausimų kyla ir daugiau. Jų negali nekilti, jei jau pačios valdančiosios daugumos atstovai sako, kad tai katastrofa. Bet pirmiausia vienas svarbus pastebėjimas.

Verbuodamos įžymybes iš šalies, partijos seniai vaikščiojo plonu kedu. Šįryt ledas įlūžo. Reputacinis smūgis net ir visko mačiusiai lietuviškai politikai – sunkiai išmatuojamas. Bet ne paskutinis.
Rimvydas Valatka

Partijos prieš kiekvienus rinkimus išsirengia į įžymybių ir šiaip latrų medžioklę. Ko tik nerasi partijų sąrašuose. Savivaldybių tarybų rinkimų sąrašai tai dar kartą primena. Liberalizmą ginti ruošiasi homofobai. Tautininkai braukia ašaras eilėmis dėl konservatorių nemeilės komunistinei Kinijai. Buvusio STT viršininko sąraše stūgauja fiurerio Putino reicho fanatai.

Sudegusio teatro aktoriai, vietos nerandančios sporto žvaigždės, dainorėliai ir šokėjėliai, apie kurių politines pažiūras, ką jau ten apie kitas savybes, partijų lyderiai žino tiek pat, kiek kiaulės apie debesis.

K. Bartoševičius buvo klasikinis šito politikos žanro atvejis – žmogus, į Seimo daugumą patekęs tiesiai iš „Dviračio žinių“. Vilkaičio, Antano ir kt. tikrų ar sukurtų personažų pramintu taku.

Verbuodamos įžymybes iš šalies, partijos seniai vaikščiojo plonu ledu. Šįryt ledas įlūžo. Reputacinis smūgis net ir visko mačiusiai lietuviškai politikai – sunkiai išmatuojamas. Bet ne paskutinis.

Kai atsitinka tragedija, o pasinaudojant Seimo liberalo E.Gentvilo žodžiais, ištinka katastrofa, visuomenė turėtų tą pačią valandą išgirsti, ką apie katastrofą sako valdančioji partija. Arba daugumos lyderė Ministrė Pirmininkė. Tą pačią valandą. Politika yra ne apie tylėjimą. Politika yra apie kalbėjimą su žmonėmis, kad ir kas atsitiktų. Ėjo valandos, o aukštųjų sluoksnių komentarų nebuvo.

Ne visi tokiai pozicijai, kad politika yra apie kalbėjimą, pritaria. Iškart įsijungė gynybiniai refleksai sąlyginiu pavadinimu „mūsiškį muša“. Virtę pirmuoju bastionu.

Tai, kas atsitiko, galėjo atsitikti su bet kuria kita šalies partija. Taip jau atsitiko, kad katastrofą ištiko konservatorius. Bet nothing personal. Valdžios duona nėra skalsi. Kartais net labai rupi. Partijai, juolab valdančiajai, dažnai tenka prisiimti ir kaltes, kurių ji neužsitarnavo, nenusipelnė.
Rimvydas Valatka

„Man įdomu, o ką partija gali pakomentuoti apie vykdomą ikiteisminį tyrimą? Nelinksma partijai, kad tarp jos narių yra žmonių, kurie galimai atliko tokio pobūdžio nusikalstamą veiką. Bet labai norėtųsi, kad iš anksto žmogaus nenuteistume, kaip jau matyti iš kai kurių komentarų“.

„O tai ką čia daug komentuoti. Yra kaltinimas. Teisėsauga ištirs. Jei kaltas, sės, jei nekaltas, nesės. Kuo čia dėta konservatorių partija?“

Tik tuo, kad ji valdo šalį. Mea culpa, mea maxima culpa (mano kaltė, mano didžiausia kaltė – lot.) principą išgalvojo krikščionys. Bet jis absoliučiai tinka ir visoms demokratinėms valdžioms. Juolab partijai, kurios pavadinime yra žodis „krikščionys“.

Tai, kas atsitiko, galėjo atsitikti su bet kuria kita šalies partija. Taip jau atsitiko, kad katastrofa ištiko konservatorius. Bet nothing personal. Valdžios duona nėra skalsi. Kartais net labai rupi. Partijai, juolab valdančiajai, dažnai tenka prisiimti ir kaltes, kurių ji neužsitarnavo, nenusipelnė.

Bet tam ji ir valdžia, kad prisiimtų daugiau atsakomybės nei mes, paprasti mirtingieji miestiečiai ir kaimiečiai. Pagaliau, bet kuri partija privalo prisiimti atsakomybę už savo sąrašo narį, jos valia valdžiusį Lietuvą. Volens nolens. Čia būtina pridėti – ne juridinę, o moralinę atsakomybę. Kaip tiltą, jungiantį partiją su piliečiais.

Partija tuo ir skiriasi nuo paprastų mirtingųjų, kad ji privalo komentuoti net bjauriausius atvejus. Net tada, kai ji tiesiogiai neatsako už savo veikėjo veiksmus, jiems neturėjo jokios įtakos.

Vien todėl, kad tai konservatoriai tą žmogų iš kažkur iškapstė ir atvedė į valdžią be jokių tarpinių stotelių – jaunųjų konservatorių lygos, miesto tarybos, partinio bilieto etc.

Apskritai tai net nėra būtina labai muštis į krūtinę. Užtektų tiesiog išeiti, atsistoti ir kalbėtis su žmonėmis. Žodžiai „valdžia“ ir „katastrofa“ nepalieka kitų išeičių. Bet turbūt bus kaip visada. Iš lėto ir ne visai taip, kaip reikia.

O laikrodis vėluoja.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(469 žmonės įvertino)
4.2921

Top naujienos

Tomas Janonis

Valstybė nesismulkina: išrinktieji už poilsį Neringoje moka juokingas sumas (9)

Valstybinės įstaigos Kuršių nerijoje valdo daugybę nekilnojamojo turto objektų. Ir toli gražu...

Kišenėms tuštėjant, lietuviai sparnų kelti į užsienį neskuba: yra suma, be kurios nė krust

Pastaruoju metu didėjus kainoms, o paskolų palūkanoms vis dar kylant, lietuviai kol kas labai...

Aiškėja išžaginimo Vilniuje detalės: 15-metė buvo užpulta, kai iš mokyklos ėjo namo (7)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniuje buvo įvykdytas kraupus nusikaltimas.

Rusija rengiasi maksimaliai eskalacijai: neatmetamas labai rimtas scenarijus

Geros žinios Ukrainai. Pranešama, kad į naują Jungtinių Amerikos Valstijų karinės pagalbos...

Apie įmokų į II pakopos pensijų fondus sustabdymą prabilo ir ministrė Skaistė

Finansų ministrė Gintarė Skaistė mano, kad pensijų kaupimo antroje pakopoje sistema gali būti...

Roma Macijauskaitė

Sparčiai populiarėjantis juodasis česnakas – naujasis jaunystės eliksyras? Mokslų daktarė pasakė, ko iš jo galima tikėtis

Ar teko ragauti juodojo česnako ? Pasak šeimyniniam verslui vadovaujančios Dovilės...

„Žalgirio“ rūbinėje – kapitono kritika Brazdeikiui: tai jam bus pamoka ateičiai pastabas priėmė (1)

Daugiau nei pusę „Žalgirio“ taškų Stambule, kovoje su „Anadolu Efes“ pelnę Ignas...

Karas Ukrainoje. Prieš planuojamą didelį puolimą – nauja Putino taktika okupantai smogė į gyvenamąjį pastatą Kramatorsko centre

Rusija stengiasi išblaškyti Ukrainos karius, išskaidyti jų pajėgas, kad dar geriau...

JAV įmonė siūlo Ukrainai pažangius dronus vos už 1 dolerį

Viena pirmaujančių JAV bendrovių, gaminančių pažangius karinius žvalgybos dronus, trečiadienį...

Lenkų instruktorius palygino „Leopard“ ir rusų tankus

Prie sienos su Vokietija esantis Lenkijos Šventošovo kaimas – viena iš trijų lokacijų Europoje,...