aA
Tarp 15-ųjų narystės NATO metinių, kurias Lietuva minėjo, ir 15-ųjų narystės ES metinių, kurias proto nepraradusieji minės po mėnesio, yra dar vienas jubiliejus. Balandžio 6-ąją sukaks 15 metų, kai baigėsi 158 dienas trukusi prezidento Pakso apkalta. Kai, perfrazuojant to meto kalambūrą, asilas su raudonais pusbačiais išėjo iš kaimo, bet jo nelaiminga šmėkla blaškosi po kraštą iki šiol.
Rimvydas Valatka
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Iki paskutinės akimirkos apkalta atrodė neįtikėtina. Dar labiau neįmanoma ji atrodo dabar. Kai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komisijai vadovauja kažkas tarp Stalino prokuroro Vyšinskio klono ir raganos iš pasakos apie Bebenčiuką, o Seimo daugumiečiai į Tautos atstovybę kviečiasi gauruotais meškų kailiais vilkinčius tipus. Parėkauti, kad skiepai yra Vakarų farmacijos kompanijų išmislas.

Bet Lietuva tai padarė. Trys kaltinimai Paksui – Latvių gatvės pulkininkams ir majorams nervingai rūkant kampuose – buvo patvirtinti 86, 86 ir 89 balsų dauguma. Būtų užtekę ir 85.

Kas tada buvo kitaip nei dabar?

Kinkadrebių Prezidento kabineto prieškambaryje nebuvo. Partijos dar šį tą reiškė. Seimas buvo sveikesnis. Valstybiškesnis. Pasakojama, kad Latvių gatvė buvo papirkusi 7 ar net 17 Seimo narių. Kad balsuotų prieš apkaltą. Bet dauguma papirktųjų vis tiek balsavę už apkaltą. Kas dabar bepatikrins. Rusai, ir tie su savo žvalgybomis neišsiaiškino.

Visa kita buvo taip pat. Visa kita ir šiandien yra taip pat.

Apkaltos herojai pasitraukė arba buvo patraukti. Kas dėl amžiaus (Sakalas), kas buvo atmestas tautos (Paulauskas), o kas pašalintas iš diplomatinės tarnybos kaip Laurinkus. Sabatauskas vis dar Seime, bet ta pati Ponia, kuri atsiuvo Laurinkų iš ambasadorių Gruzijoje, gulė kryžium, kad tik Sabatauskas netaptų teisingumo ministru. Konstitucinis teismas išvadintas chunta. O tai padarė ne koks paksistas, o už apkaltą kovojusių konservatorių atstovas Seime.

Iki paskutinės akimirkos apkalta atrodė neįtikėtina. Dar labiau neįmanoma ji atrodo dabar. Kai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komisijai vadovauja kažkas tarp Stalino prokuroro Vyšinskio klono ir raganos iš pasakos apie Bebenčiuką, o Seimo daugumiečiai į Tautos atstovybę kviečiasi gauruotais meškų kailiais vilkinčius tipus. Parėkauti, kad siepai yra Vakarų farmacijos kompanijų išmislas.
Rimvydas Valatka

Paksui atlyginta dviem Europos Parlamento kadencijomis. Žinant, kiek finansinės naudos teikia EP beneficija ir kaip nelengva suktis politiniams bedarbiams ar pensininkams, išvada gėrio gerbėjų nepaguos – būti pašalintu prezidentu Lietuvoje yra nepalyginti naudingiau nei šalinti iš posto priesaiką tautai sulaužiusį prezidentą.

Kai kas palyginti greit atitoko nuo Pakso apžavų (Katkevičius). Kai kas nuo Pakso vėliau atšoko (Mazuroniai, Komskiai ir net Pakso partijos dauguma). Bet tai viršūnėlės. Mažuma. Šaknelės liko tos pačios.

Vietoj vienos nukirstos slibino galvos per 15 m. išaugo dvi. Šiandien Lietuva vietoj viengalvio turi dvigalvį slibiną vardu Karbo-Skvernelis. Niekas tiksliai nežino, kur prasideda viena galva ir kur baigiasi kita.

Paksas euroskeptiku ir „pacifistu“ oficialiai tapo tik išmėžtas iš Prezidentūros. Karbauskis, prieš 15 m. buvęs Paksui artimos Prunskienės partijoje, euroskeptiku ir NATO narystės priešininku (pats jis tai įvardija kaip buvimą „nešalininku“) buvo dar gerokai prieš Pakso apkaltą.

Karbauskis anuomet ragino padaryti 10-15 m. pertrauką eurointegracijos procese, „kad Lietuva nustatytų savo pozicijas“ bei lėtinti pasirengimą NATO narystei, nes „būtina atsižvelgti į kitus prioritetus“.

Atspėkit iš vieno karto, kokie tie prioritetai ir kurioje Vilniaus gatvėje jie buvo suformuoluoti. Kur būtų Lietuvos pozicijos dabar, jei kas nors tuomet jaunojo Karbauskio būtų paklausęs ir Lietuva dar ir šiandien nebūtų net ES narė?

Išliko ir Pakso patarėjo Šurkaus sugalvota „institucija“ – ištikimųjų žiedas.Tik ištikimųjų kur kas mažiau nei prie Pakso. Vadinasi, paranojos per 15 metų viršuje užderėjo daugiau. Tada šalia Pakso švietė šv. Borisovo žvakė, dabar žvakę Karbauskiui laiko šv. Širinskienė.

Paksas spec. pavedimams turėjo buvusį policijos generalinį komisarą. Ir Karbauskis tokį turi – tik lizingo būdu pakeltą į premjero lygį ir tokiu pat būdu keliamą į Prezidentus. Išliko net Pakso ryšininkas su kaimene Ulevičius. Pareigos kiek kitokios, bet vaidmuo liko tas pats – drumsti vandenį.

„Almax“ neliko, tas tiesa. Bet tai viešumoje, o kaip ten iš tikrųjų, biesas juos žino. Kad ir kaip būtų, valdiškos propagandos dabar dar daugiau.

Bet modernius pagrindus Karbo-Skvernelio tulžies aparatui prieš kritikus padėjo Paksas ir jo kamarilė. Tiek Pakso, tiek dvigalvio valstiečių slibino propaganda bet kurį valdžios kritiką skelbia persona non grata ir čia pat apkaltina jį visomis mirtinomis nuodėmėmis. Tik Pakso propaganda apsiribodavo 4-5 pavardėmis, o gandrinių sąrašas – smarkiai išplėstinis.

Paksas spec. pavedimams turėjo buvusį policijos generalinį komisarą. Ir Karbauskis turi – tik lizingo būdu pakeltą į premjero lygį ir tokiu pat būdu keliamą į Prezidentus. Išliko net Pakso ryšininkas su kaimene Ulevičius. Pareigos kiek kitokios, bet vaidmuo liko tas pats – drumsti vandenį.
Rimvydas Valatka

Viena vertus, priaugo nauja kritiškai mąstančių intelektualų ir žurnalistų karta, kurios atstovai prieš 15 m. net politika dar nesidomėjo. Iš tiesų, tai puikus atžalynas auga. Kita vertus, kuo smulkmeniškesnis drakonas, tuo jam daugiau priešų reikia.

Vietoj burtininkės Lolišvili, gydžiusios pašalintą prezidentą tualetiniu popierium, – pats Naisių ponas, apsitaisęs kaip burtininkas. Galima sakyti, kad dabar tai kolektyvinis burtininkas – užpakalio šaldymu eketėje gydantis Kepenis, Streikus, Kirkutis ir kiti Naisių šundaktarystės apologetai neleis pražūti Lolišvili įdirbiui. Jei kas pamiršot – Paksas apkaltos metu žiemą irgi brisdavo į jūrą.

Antra išvada – Paksą iš valdžios Lietuvoj išmėžti įmanoma, paksisto ir paksizmo iš lietuvio neišmesi.

Per tuos 15 metų acto garintojai, skiepų priešininkai ir tymų gydymo pritūpimais specialistai, žinantieji, ko nori Mergaitė, aiškintojai, kad ES = ta pati SSRS, su Jėzumi ir Zaratustra pasikalbančios Pasiuntinės Mikušinos Sirijaus sektoje garbintojai, draudimų šalininkai, kai tauta laikoma tik Naisių avių banda, ir tai geriausiu atveju, pasiekė tokias politines aukštumas, apie kurias Lakūnas gal nedrįso nė svajoti.

Tai apsivalymas po apkaltos neįvyko? Kaip kažkada graudžiai konstatavo politiniu bedarbiu tapęs Paulauskas.

Jei manytume, kad apsivalymas yra vienkartinis veiksmas, o po to tau jau niekada nebereikės net pasišluoti kambario ir apsikuopti garaže ar ant aukšto, tada taip, neįvyko. Vargas tiems, kurie pamiršta, kad apsivalymas tiek namų ruošoje, tiek politikoje yra permanentinė būsena.

Anksčiau kiekvieną pavasarį prieš Velykas lietuviai išsišluodavo kiemą, iščiustydavo trobą – kad švarūs lauktų Prisikėlimo. Kas pasikeitė?

Jei manytume, kad apsivalymas yra vienkartinis veiksmas, o po to tau jau niekada nebereikės pasišluoti kambario ir apsikuopti garaže ar ant aukšto, tada taip, neįvyko. Vargas tiems, kurie pamiršta, kad apsivalymas tiek namų ruošoje, tiek politikoje yra permanentinė būsena.

„Jeigu asilas atėjo į kaimą su raudonais pusbačiais, tai ar tikrai visas kaimas dėl to kaltas?“, – prieš 15 metų Konstitucinio teismo klastingai klausė Pakso advokatas G. Baublys.

Ką aštrialiežuviui advokatui galėtume atsakyti po 15 metų? Kai vietoj raudonų asilo pusbačių regime į kaimą masiškai įvežamą nešvariai ružavą rusišką salietrą, seriją rusiškus kerzinius batus primenančių draudimų ir tokia pat propaganda smirdintį teiginį, kad vakcinas išmislijo Vakarų farmacijos kompanijos.

Jei kaimas nėra aiškiai pasisakęs, kad raudonais pusbačiais asilas čia nesišlaistys, jei tas kaimas net nežino, blogai ar ne yra šlaistytis, kas jei ne pats kaimas dėl to kaltas, pone advokate?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(414 žmonių įvertino)
4.1932

Top naujienos

Teismo medicinos ekspertas: per savo praktiką mačiau tik du atvejus, kai „mirusieji" atsigavo morge (17)

Teismo medicinos eksperto darbas – neabejotinai vienas iš mažiausiai trokštamų darbų pasaulyje....

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite (52)

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Po klausimo apie tikslus LKL finale Adomaitis nesusilaikė nuoširdžiai dėkojo Galdikui (3)

Ir Vilniaus „Rytas“ tiesiausiu keliu nuskuodė į „Betsafe-LKL“ finalą: penktadienį...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (29)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Anglijos lietuvis mirė po muštynių su kaimynais įtariama, kad mirtis smurtinė (5)

Kento grafystės ( Anglija ) teisėsauga skelbia, kad neseniai Anapilin iškeliavusio lietuvio mirtis...

Paskutiniuose debatuose kandidatams teko atsakyti į labai asmenišką klausimą (4)

Kandidatai į Prezidentus, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda paskutiniuose LRT...

Gydytojas Pranculis operavo ir 3 dienų, ir šimtamečius pacientus: panevėžietis nesiliauja stebinti Lietuvos kaip apsaugoti savo kraujagysles (6)

Sričiai, kurioje sėkmingai sukasi jau 17 metų, Andrius Pranculis negaili pagyrų. Gydytojo...

„Rytas“ nupūtė „Neptūną“ ir tvirtai žengė į didįjį LKL finalą Galdikas išvarytas iš aikštės (254)

Penktadienio vakarą Vilniuje vykusiose antrose „Betsafe- LKL “ pusfinalio rungtynėse sostinės...

„Spausk Gazą!“: lietuvis žiedinėse lenktynėse pristatė dar nematytą modelį

Nemuno žiede startavo Lietuvos žiedinių lenktynių sezonas. Tarp jau įprastų BMW , „ Honda...

Nevykę juokeliai gali brangiai kainuoti – vyras išspirtas iš lėktuvo už pokštą apie degtinę

„Southwest Airlines“ viename savo skrydyje turėjo tvarkytis su nedrausmingu keleiviu. Jis...