Prie neteisybės taip pripratau, jeigu jos nebūtų, - turbūt, beprotiškai pasiilgčiau. Turbūt pati imčiau krėsti šunybes – kaip Liza Simpson, kuri ėmėsi plėšyti tapetus nuo sienų „norėdama užpildyti emocinę tuštumą, kurią Barto išėjimas paliko Simpsonų šeimoje“. Kai nutinka blogi dalykai, o būtinybės iškyla prieš tave grėsmingu pavidalu, išgyveni jas automatiškai, negalvodamas, pavergtas nepermaldaujamos tikrovės, susvetimėjęs sau pačiam ir savo būčiai, nesugebi užmegzt jokio ryšio netgi su nuosavu skausmu.
Praėjusi savaitė buvo pilna malonių. Vienas žmogus šitaip dedikavo knygą - „Mergaitei iš žemuomenės“. Nors ne man asmeniškai, bet vis vien, pasijutau lyg man būtų atlyginta už nuolankų atsidavimą proletariatui. Pastebėjau, šiais laikais, labai madinga kažką mesti – mest svorį, mesti sutuoktinį, mesti rūkyti arba gert... Bet paprasčiau būtų mesti lauk visą puikybę ir tuštybę, o jau po to, daugiau nebereikėtų vargt.... Kaip rašė Josifas Brodskis, šitas Leningrado chuliganas, irgi turėjęs nemažą pabaisiškumo dozę, - „Ačiū Dievui, aš svetimas, aš nebekaltinu nieko…“ Geriau ir nepasakysi, pasisekė žmogui... Ačiū Dievui – tai jau tikrai.
Man patinka pabaisos. Jos ateina iš už kalbos, ribų, iš ten, kur, anot Richardas Rorty, tik bejėgiškas pasyvumas arba smurtas, ir alsuodamos skausmu, apimtos siaubo, svaidosi pykčio liepsnomis... Jos atsėlina, antidemokratiškos, radikalios, išvadina elitą padugnėmis, feministes – ligonėmis, liepia eit į virtuvę ir imtis megzt... O vis vien, turi kažkokio keisto žavesio.
Moterys ir mezgimas. Paradoksalu, man šie dalykai tapo pirmąją bebaimiškų ir beatodairiškų, išlaisvinančių, emancipuojančių klajonių patirtimi. Felieke, mano pirma bičiulė ir „sugyventinė“ Niujorke, - kai pramerkiau akis ryte, kažkieno ranka juodai lakuotais nagais karojo nuo antrojo aukšto gulto, o beprotiškais atspalviais švytintys batai tarsi šaipėsi pakampėje, gąsdindami femina sovieticus manyje. Taip prasidėjo mudviejų pažintis. Felieke, nutrūktgalvė menininkė iš Amsterdamo, buvo – kaip čia pasakyt – mezgėja. Ji megzdavo miniatiūrines aukso avytes, raštuotas kepuraites higieniniams tamponams, dar širdeles – spermatozoidus, tarsi kūdikius besisupančius moheriniuose lopšiuose, ir haute coutureapdarais išpuošdavo arbatinius šaukštelius...
Ji atvyko į Niujorką ar į kažkokį seminarą, o gal į savo parodos atidarymą. Šito neprisimenu, tik prisimenu, kad mums abiem tai buvo Niujorkas Pirmas Kartas. Su ja dalindavomės kavos puodeliu, cigaretėmis ir viena bendra metro kortele. Svajojom apie geresnius laikus, kai atvykę į Niujorką apsistosim geresniuose viešbučiuose. Nežinau, kaip Felieke, bet aš vis dar apsistoju prastuose. Nes lig šiol vis dar esu mergaitė iš žemuomenės ir geriausiai jaučiuosi proletariškoje aplinkoje.
Galbūt dėl tos pačios priežasties, lig šiol vengiu bankų. Kai paskutinį kartą lankiausi toje institucijoje, gerbtinoje ir solidžioje, čia buvo reklamuojama speciali akcija - indėlis senjorams, ypatingos palūkanų normos plius – „Olialia“ mergaičių kalendorius dovanų. Kai per TV pamatau šitas pupytes, dosniai eksploatuojančias moteriškas grožybes, norisi man jas pasiųst kuo toliau. Bet, kai pagalvoji - absurdiška žmogų siųsti ten, kur jis jau ne kartą ir –su džiaugsmu, neabejotinai – pabuvojo. Šitaip jų jau nepagąsdinsi. Todėl, mintyse sakau – „Eik tu, Oksana, megzt…“ Nes Plutarcho tu juk neskaitysi, todėl, sakau – eik tu megzt.