aA
Kam Lietuvoje gyventi gera? Neabejotinai Seimo nariams ir ministrams, dar tiems, kurie prisišlieję prie valdžios. Visi likusieji vyresnio amžiaus gyventojai turi tenkintis trupiniais nuo politikų stalo.
Ramunė Sakalauskaitė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Atkurtos šalies trisdešimtmečio išvakarėse akivaizdu, kad senjorai, ypač sergantys ir negalintys savimi pasirūpinti, valstybei yra tarsi akmuo po kaklu. Tokią išvadą perša faktas, kad slaugos ligoninėje sergantis senolis gali praleisti keturis mėnesius per metus.

Kur jį dėti likusius aštuonis? Gerai, jeigu senolis gyvena su vaikais, kurie bent ryte ir vakare gali jį pamaitinti, o ką daryti vienišiems, kuriais niekas nesirūpina, ir į globos namus jie nepatenka?

Paprastai neužtenka senolio tik pamaitinti. Dažnam slaugos ir priežiūros reikia visą parą. Tai reiškia, kad prie lovos prikaustytą žmogų teks vartyti, keisti jam sauskelnes, maudyti, tvarkyti nuo nejudėjimo atsirandančias pragulas, vežti pas gydytojus.

O jei susirgs senatvine demencija ar Alzheimerio liga, namuose gali užvirti tikras pragaras: teks nuolat tvarkyti išraustas spinteles, valyti išstumdytus baldus, nemiegoti naktimis.

Senoliams gali būti teikiamos atvažiuojančių specialistų paslaugos jų namuose, tačiau neretai šių paslaugų neužtenka, be to, ir prie jų nusidriekusios eilės.

Eilėje į globos namus tenka laukti metus ar pusantrų. Oficialūs šaltiniai teigia, kad vien Vilniuje šiuo metu laukia 400 senjorų. Žinovų teigimu, tikrieji skaičiai yra tris kartus didesni. Daugelio senolių išlaikymo išlaidas padengia valstybė.

Ligų nukamuotas žmogus greičiau išvysta atsiverčiančius dangaus, o ne globos namų vartus. Taigi valstybė visą gyvenimą mokesčius mokėjusį senolį palieka su vienais apatiniais. Tuo tarpu iš tribūnų nepaliaudamos sklinda kalbos apie orią senatvę ir gerovės valstybę...

Jei valdžia išties norėtų ne tik lozungais gręžtis į senjorus, turėtų pagaliau imtis reformos. Lietuvoje trūksta globos namų.

Šią nišą bando perimti verslininkai. Vilniaus pašonėje veikiančiame buvusiame sporto viešbutyje, dabartiniame reabilitacijos ir slaugos centre „Gema“, už mėnesį vienviečiame kambaryje tenka pakloti 2500 eurų. Vietų ten yra, tačiau kiek Lietuvos senjorų gali tai įpirkti? Kiek iš šiandien įkandančiųjų šias kainas pajėgs mokėti ateinančius 10–20 metų? Kokybiška šiuolaikinė slauga gerokai pailgina gyvenimą.

Užuot ieškodama galimybių, kaip pasirūpinti visais gyventojais, kuriems reikia globos, valdžia stato barjerus. Pavyzdžiui, išduodamos licencijos steigti ne daugiau kaip 40 vietų privačius globos namus. Tokių ribojimų daugiau niekur pasaulyje nėra. Verslininkų teigimu, tai neapsimoka, nes tokie namai turi turėti ir personalą, ir valgyklą. Vieno žmogaus išlaikymui sostinėje per mėnesį reikia mažiausiai 750 eurų, taigi norint atgauti investuotus pinigus namuose turi gyventi bent 100 senjorų.

Ligų nukamuotas žmogus greičiau išvysta atsiverčiančius dangaus, o ne globos namų vartus. Taigi valstybė visą gyvenimą mokesčius mokėjusį senolį palieka su vienais apatiniais. Tuo tarpu iš tribūnų nepaliaudamos sklinda kalbos apie orią senatvę ir gerovės valstybę...
Ramunė Sakalauskaitė


Jeigu prezidento Gitano Nausėdos deklaracija apie gerovės valstybę nebūtų vien tik žodžiai, jis turėtų inicijuoti įstatymų pataisas. Susidariusių problemų Gordijo mazgą galima perkirsti, pavyzdžiui, panaikinus keistą keturių mėnesių buvimo slaugos ligoninėje terminą. Jeigu žmogui reikia nuolatinės slaugos, gal galima jį slaugytojų priežiūroje palikti iki gyvenimo pabaigos?

Kaip didžiausia problema įvardijama globos namų patalpų trūkumas. Dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus regionuose uždaromos mokyklos. Valstybės turtą aukcionuose parduoda Turto bankas, galintis pretenduoti į dalį pelno. Jeigu politikai atsigręžtų į slaugos ir globos reikalingus senjorus, ištuštėjusias mokyklas galėtų perleisti savivaldybėms, kurios šias patalpas išnuomotų už simbolinį mokestį.

Taip vienu šūviu būtų nušauti du zuikiai: išnyktų eilės į globos namus ir pagerėtų regionų „kraujotaka“, nes darbingi į didmiesčius dirbti vykstantys žmonės duoną pelnytis galėtų savo miesteliuose.

Situaciją pagerintų ir kitos pataisos. Dabar pagal Socialinių paslaugų įstatymą senolio turtą perrašius artimiesiems, po vienerių metų nebereikia papildomai mokėti už valstybės finansuojamus globos namus.

Taip į valstybės finansuojamus slaugos namus vienodomis teisėmis gali pretenduoti ir vienišas, kukliame Chruščiovo laikų architektūros name iš kuklios pensijos gyvenantis, ir prabangų namą vaikams milijonieriams perrašęs senolis. Akivaizdu, kad ši sritis dar nepateko į iždo skyles kamšančio finansų ministro Viliaus Šapokos akiratį.

Lietuvai galėtų praversti ir Norvegijos patirtis. Savarankiškai savimi negalintis pasirūpinti senolis savo butą perduoda savivaldybei, kuri mainais už tai pasiūlo vietą savarankiško gyvenimo namuose, kuriuose yra ir senjorui būtina priežiūra, ir atitinkamai pritaikyta aplinka, ir būrys bendraamžių. Kai tokios sąlygos nebetenkina, renkasi globos namus, vėliau galbūt hospisą, kuris Lietuvoje žengia tik pirmuosius žingsnius.

Vyresnio amžiaus žmonių rūpesčiai valstybėje – lyg uždelsto veikimo sprogmuo, kuris anksčiau ar vėliau sprogs. Tad derėtų imtis priemonių apsaugoti ir senolius, ir jų artimuosius, ir pačią valstybę.

Spalį popiežius Pranciškaus paskelbė misijų mėnesiu, kai kiekvienas kviečiamas skleisti džiaugsmą, dovanoti save greta esantiesiems, ieškoti naujų aktualių problemų sprendimų ar suteikti konkrečią pagalbą jos reikalingiems žmonėms.

Akivaizdu, kad Lietuvos valdžia šio kvietimo dar neišgirdo. Iš „Carito“ į Vyriausybę patekęs daugiavaikis senu automobiliu važinėjęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis galėtų būti Popiežiaus žinios Vyriausybėje skleidėjas. Spalis tęsiasi, laiko dar yra.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(28 žmonės įvertino)
4.2857

Top naujienos

Su alkoholiku tėvu užaugusi dukra: norėjau tik vieno – kad jis numirtų (8)

Vaikystę praleidusi su nuo alkoholio priklausomu ir smurtaujančiu tėvu 35-erių Lina (tikrasis...

Politikams griebiantis paskutinio šiaudo, siūlo alternatyvą: padidinkime Seimo narių skaičių (262)

Seimas imasi siūlymų, kuriais rinkimų kartelė partijoms, patenkančioms į Seimą, siektų 4, o...

Dirba Lietuvoje – gyvena užsienyje: apie kai kuriuos sunkumus nė nesusimąstė (10)

Atšalus orui Lietuvoje taip ir norisi keliauti ten, kur šilta. Kai kurie Lietuvos gyventojai tokio...

„Stiklių“ restoranas atsinaujino ir atvertė naują lietuviškos gastronomijos puslapį (14)

„Relais & Châteaux Stikliai Hotel“ restorane šefas Gerdvilas Žalys , kurdamas naują...

Estija: Rusija aneksavo penkis proc. mūsų teritorijos Kremlius: laikome tai nepriimtinu dalyku (165)

Estija nori, kad Rusija sugrąžintų jos teritoriją, kurią, šalies teigimu, buvo aneksavusi...

9 šaunūs kardiopratimai nekenčiantiems bėgiojimo (1)

Bėgiojimas yra paprasta ir veiksminga širdies ir kraujagyslių sistemos pratimų forma,...

„Olialia pupytės“ Grafininos byloje dedamas taškas: priimtas netikėtas sprendimas (93)

Buvusios „Olialia pupytės“ Sandros Grafininos dingimo istorijoje įvyko reikšmingas pokytis....

Jungtinėje Karalystėje rastas mirtinai sušalęs lietuvis (84)

Jungtinėje Karalystėje naktį oro temperatūrai nukritus žemiau dešimties laipsnių šalčio,...

Putinas: Rytų Europos šalių Europos Sąjungoje gali nelikti pasisakė ir apie Zelenskį (673)

Valstybės narės iš rytinio ES flango po keleto metų gali panorėti išstoti iš Bendrijos,...

Kur ilsėsimės 2020-aisiais? (16)

Nors ateinanti vasara atrodo dar labai toli, tikrai įgudę poilsiautojai jau planuoja kitų metų...