aA
Pagrindinė šalies naujiena tapęs Modernaus meno muziejaus (toliau – MO muziejus) atidarymas savaip apnuogino kultūrinį ir politinį Lietuvos kraštovaizdį. Greta naujo pastato išryškėjo Lietuvos politikai.
Ramunė Sakalauskaitė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Lyg grybai po gero lietaus pabirę kandidatai į merus ima kalbėti, žadėti. Tačiau jų kalbos tokios nuobodžios, kad imi žiovauti. Nykių kandidatų į miestų ir miestelių merus niekaip negali palyginti su naujame sostinės statinyje įkūnytomis idėjomis.

Modernaus meno muziejaus atidarymo metu surengtos pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo paskaitos „Tvarkos pabaiga“ užgniaužę kvapą klausė menininkai, menotyrininkai, vilniečiai.

Per valandą galėjai įsitikinti žmogaus kūrybiniais gebėjimais ir jo asmenybės veržlumu. Ar būtų projektavęs Berlyno žydų muziejų, ar galvojęs, kaip naujam gyvenimui prikelti Niujorke susprogdintą Pasaulio prekybos centrą, ar pagerbti industrinę revoliuciją Kinijoje įkvėpusio verslininko Zhang Zhidong atminimą, ar sukurti Denverio meno bei Drezdeno karo istorijos muziejus, D. Liebeskindas pasineria į darbą. Stebėdamas architekto sukurtų darbų galeriją įsitikini, kad žmogui įmanoma viskas, apie ką tik jis gali pasvajoti.

Klausant MO muziejaus architekto paskaitos, visi kandidatai į merus pasirodė nykūs, tarsi pamokos neišmokę, tačiau pirmūnais norintys būti mokinukai. Visiems trūksta idėjų, veržlumo, energijos. O ką ir bekalbėti apie šiuolaikinio urbanistinio miesto supratimą, kultūrinį ir politinį akiratį. Tokių kandidatų namo bendrijos pirmininku nerinktum, o ponai taikosi į merų postus.
Ramunė Sakalauskaitė

D. Liebeskindas remiasi į praeitį, nori išsaugoti tai, kas geriausia, ir kartu, peržengdamas kasdienybę, kuria naują.

Triukšme ir dulkėse skęstančiame Niujorko centre jis panoro aukų gedėjimo tylos, todėl įrengė ramybės oazę kuriantį fontaną.

Vanduo išryškina optimistinę miesto atmosferą. Drezdene, kuris po karo buvo visiškai sugriautas, sukūrė istorijos tėkmę atkartojančią architektūrą.

Tulūzos geležinkelio pašonėje atsiradęs į stulpą panašus, augalais apželdintas pastatas priminė it iš kito pasaulio atklydusią fantaziją. Į pirštą panašus pastatas verčia sustoti ir kitu žvilgsniu pažvelgti į kasdienybę. Architektui teko įtikinėti pusšimtį žmonių, kurie galiausiai sutiko leisti architektui įgyvendinti sumanymą.

Visi D. Liebeskindo veiklos vektoriai yra nukreipti į ateitį. Jo credo – kurti pastatus, kuriuose būtų gera būti ir gyventi, erdvės turi būtu atviros ir tarnauti žmonėms.

Kurdamas MO muziejų Vilniuje, jis rėmėsi į čia esančią senamiesčio ir naujamiesčio sankirtą. Norėjo pastato, kaip iš praeities į ateitį atsiveriančių kultūros vartų, jungiančių viduramžius menantį senamiestį ir vis sparčiau modernėjančią ateitį.

Po D. Liebeskindo paskaitos publika ilgai plojo. Teatruose neatsimenu tokių ilgų aplodismentų.

Klausant MO muziejaus architekto paskaitos, visi kandidatai į merus pasirodė nykūs, tarsi pamokos neišmokę, tačiau pirmūnais norintys būti mokinukai.

Visiems trūksta idėjų, veržlumo, energijos. O ką ir bekalbėti apie šiuolaikinio urbanistinio miesto supratimą, kultūrinį ir politinį akiratį. Tokių kandidatų namo bendrijos pirmininku nerinktum, o ponai taikosi į merų postus.

Tiesa, idėjomis, kad ir prieštaringomis, anksčiau „žibėjo“ Artūras Zuokas. Ko vertas jo sumanymas Vilniuje nutiesti metro, tramvajų arba nuauksuoti Valdo Urbanavičiaus skulptūrą „Krantinės arka“, vilniečių pramintą Vamzdžiu.

Pasaulinio lygio architektas atvėrė rinkėjų akis. Rinkdami pilkus, tik finansiniais srautais besidominčius kandidatus, jaukių ir patogių miestų nesukursime. Atėjo laikas suprasti, kokia yra kultūros reikšmė ekonomikos plėtrai.
Ramunė Sakalauskaitė

Posto nenorintis palikti dabartinis meras Remigijus Šimašius apie norą antrą kartą siekti pareigų pranešė Lukiškių aikštėje. Suprask, erdvė sutvarkyta jo valdymo metais. Kalbos prieš televizijos kameras turbūt pasirodė svarbesnės negu aikštės viduryje plevėsuojanti seniai išblukusi vėliava.

D. Lieberskindas paskaitoje minėjo Vilniuje anksčiau buvusias 120 sinagogų. Jeigu šiandien pasuksite prie buvusios didžiausios sinagogos, išvysite toje vietoje sovietmečiu iškilusį ir jau uždarytą darželį bei daugybę šiukšlių konteinerių. Tokia naujųjų laikų senamiesčio architektūra nedžiugina nei vietinių, nei turistų akių.

Pasaulinio lygio architektas atvėrė rinkėjų akis. Rinkdami pilkus, tik finansiniais srautais besidominčius kandidatus, jaukių ir patogių miestų nesukursime. Atėjo laikas suprasti, kokia yra kultūros reikšmė ekonomikos plėtrai.

Todėl kiekvienas kandidatas, norintis bent kiek pajusti, kas yra šiuolaikinis kūrybinis mąstymas, turėtų paklajoti po MO muziejų ir paklausyti jo kūrėjo D. Liebeskindo paskaitos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (129)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

Panevėžį drebina kūdikio netektis: po ligoninės išvadų – neįtikimos ir šokiruojančios detalės (41)

Kūdikio Respublikinėje Panevėžio ligoninėje spalį netekusios Ilonos iš mažo miestelio...

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką (48)

Manau, visi nors kažką girdėję apie Marakešą žino tą chrestomatinę situaciją, kai žioplam...

Moters gyvenimas priminė košmarą: kai tokie artimieji, tai ir priešų nereikia (5)

Vieni vaikystę prisimena su nostalgija, kiti – su baime. Šiurpia istorija pasidalinusią Aušrą...

Nuo likimo nepabėgęs Adomaitis: žinojome, kad bus problemų (22)

Vienas geresnių sezono rungtynių sužaidęs Vilniaus „Rytas“ atitinkamos satisfakcijos negavo...

Kinija demonstruoja savo paslaptingąjį „J-20“ (68)

Kinijos karinės oro pajėgos Žuhajuje vykusioje tarptautinėje aviacijos parodoje pademonstravo savo...

Vilniaus naktinių klubų gražuolės turi savo taisykles: geria kavą, prašo vaikinų palydos ir maskuojasi juodai (32)

Ne paslaptis, kad naktiniai klubai – kaip atskiras pasaulis. Tai, kas juose vyksta po vidurnakčio,...

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas (60)

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje. Nukentėjusysis tvirtina, kad prieš pat teismo posėdį į...

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (219)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Gražuolė brazilų tinklinio žvaigždė savo gerbėjus lepina net tik įspūdingu žaidimu (1)

Viena iš gražiausių ir karščiausių sportininkių vadinama Jaqueline Maria Pereira de Carvalho...