Ne tiek daug pasaulyje valstybių, kurios minėtų net tris savo valstybingumo dienas. Lietuviai taip ilgai išgyveno dabartinėse savo žemėse ir per tokius sunkius XX amžiaus išbandymus virto XXI amžiaus Europos Lietuva, kad yra prasmė periodiškai atsišviežinti savo atmintį, kasmet atšvenčiant iškilias datas.
Ramūnas Bogdanas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Švenčių ritualai yra seniai žmonijos atrastas būdas įsikalti į galvą svarbiausius dalykus. Šventimas yra tarsi ano seno, dabar prisimenamo veiksmo prikėlimas, tam tikru ritualizuotu būdu jį aktualizuojant. Su prikeltu atmintyje įvykiu atsiranda proga pasikartoti arba permąstyti, kokias pasekmes tas įvykis atnešė žmogui, bendruomenei, valstybei.

Tie, kas šiandien švenčia gimtadienį, turi progą pažvelgti į nueitą gyvenimo kelią, per sveikinimus sulaukti ritualinių patikinimų, kad yra ratas žmonių, kuriems tu rūpi. Todėl ir valstybės švenčia savo gimtadienius, sveikina vienos kitas.

Prancūzija, skaičiuojanti naujus laikus nuo Bastilijos puolimo, savo respublikas yra sunumeravusi, taip pabrėždama prancūziškos demokratinės tradicijos senumą.

Lietuvos paminėjimas kriminalinėje 1009 m. metraščio kronikoje mums yra dokumentuotas įrodymas, kad tais laikais buvo žinoma žemė tokiu vardu. Tačiau kaip valstybė ji apsireiškia dar po dviejų šimtų metų. Istorikas Edvardas Gudavičius apskaičiavo ir mums padovanojo datą – Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją.

Tie, kas šiandien švenčia gimtadienį, turi progą pažvelgti į nueitą gyvenimo kelią, per sveikinimus sulaukti ritualinių patikinimų, kad yra ratas žmonių, kuriems tu rūpi. Todėl ir valstybės švenčia savo gimtadienius, sveikina vienos kitas.
Ramūnas Bogdanas

To meto Europoje karūnavimas iš popiežiaus rankų reiškė pripažinimą Europos valstybių vadovų klubo nariu.

Kitaip tariant, 13 a. Lietuva tapo politinės Europos dalimi. Labai svarbi data tautai, kuri augo kryžkelėje. Šitą europietiškos Vakarų krypties pasirinkimą galutinai sutvirtino Jogaila ir Vytautas per krikštą, tačiau ir jų pusantro šimtmečio vėlesnis darbas telpa į Liepos 6-ąją aktualizuojamos atminties lauką.

Kita mūsų data yra Vasario 16-oji, valstybės atkūrimo ir šiuolaikinės respublikos steigimo data. Istorijoje žinome Abiejų Tautų Respubliką, kurioje Lietuva praleido porą amžių iki pat jos išdraskymo ir išsidalinimo.

Nors ir vadinama respublika, ATR realiai buvo konstitucinė monarchija, nes turėjo suvaržytų galių valdovą ir laisvo vetavimo teise paralyžiuotą seimą. 1918 m. vasario 16-osios Akte kalbama apie valstybingumo, o ne valdymo formos atkūrimą. Neseniai atšventėme ne Lietuvos, o Respublikos šimtmetį.

Tarpukario Lietuva pagal valdymo apibrėžimą yra Pirmoji respublika. Tačiau, jei norima žmonių sąmonėje labiau įspausti istorinę valstybės tąsą, įmanomas ir Antrosios respublikos vardas. Šiuo atveju 1990 m. kovo 11 d. atkurtas valstybingumas žymėtų Trečiosios respublikos pradžią.

To meto Europoje karūnavimas iš popiežiaus rankų reiškė pripažinimą Europos valstybių vadovų klubo nariu. Kitaip tariant, 13 a. Lietuva tapo politinės Europos dalimi. Labai svarbi data tautai, kuri augo kryžkelėje.
Ramūnas Bogdanas

Tačiau, jei ATR periodą laikysime kunigaikštystės laikais, tada sakysime, kad 1990 m. kovo 11-ąją prasidėjo Antroji respublika, perėmusi valstybingumo ir valdymo formos estafetę iš Pirmosios respublikos.

Šis perimamumas buvo išmintingai užfiksuotas Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo), nes tarp dviejų balsavimų trumpam laikui įsigaliojo prieškarinė Konstitucija, kuri tuoj buvo pakeista laikinuoju Pagrindiniu Įstatymu.

Savo simboliniu prisikėlimu Pirmosios respublikos Konstitucija įtvirtino tęstinumą ir grįžo atgal į istoriją, nutiesusi kelią Antrajai respublikai, kuri pergyveno savo pirmtakę jau šešeriais metais. Su gimimo diena ir ilgų tau metų!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Airinas parašė DELFI laišką apie savo gyvenimą Lukiškėse: patyrė egzekuciją, po kurios prasidėjo haliucinacijos (177)

Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime kiek daugiau nei mėnesį kalintis „ Alfa vyras “...

Nausėda pasveikino važiuojančius apsipirkti į Lenkiją (65)

Pirmadienį „Žinių radijuje“ viešėjęs Gitanas Nausėda kiek netikėtai pasidžiaugė į...

Zabulionis ir antrą kartą iš pareigų atleistas neteisėtai (26)

Buvęs Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovo pavaduotojas Daivis Zabulionis ir antrą...

Atsinaujino kalbos apie investicijas į žilvičius: aukso kalnai ar lipimas ant to paties grėblio (42)

Apie trečdalį išaugusios biokuro kainos kursto energetinių gluosnių augintojų entuziazmą....

Socialdemokratai ėmėsi aplinkos ministro: prašo prezidentės ir premjero įvertinti Navicko veiklą (20)

Parlamentinėje opozicijoje esantys socialdemokratai prašo prezidentės Dalios Grybauskaitės ir...

Maistas darželiuose ir mokyklose nuo rugsėjo keisis radikaliai: ar jūsų vaikas tam pasiruošęs? (542)

Mokyklose ir darželiuose nuo rugsėjo – nemažai pasikeitimų, tarp jų ir maitinimo srityje.

Po Putino linksmybių vestuvėse – pasipiktinimas: ji net nesuvokia, kad ja pasinaudojo (273)

Birželio pradžioje Vienoje viešėjusį Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną Austrijos užsienio...

Rusijoje vyksta pasirengimas didelėms karinėms pratyboms (84)

Rusijos gynybos ministras pirmadienį pareiškė, kad šalies rytuose rusų kariuomenė, drauge su...

„Greitų ir įsiutusių“ scenarijus Lietuvos keliuose – pareigūnams įkliuvo šimtai „skraiduolių“ (140)

Šventinė savaitė Kelių policijos pareigūnams buvo darbinga – vienas po kito į jų akiratį...