aA
Ne tiek daug pasaulyje valstybių, kurios minėtų net tris savo valstybingumo dienas. Lietuviai taip ilgai išgyveno dabartinėse savo žemėse ir per tokius sunkius XX amžiaus išbandymus virto XXI amžiaus Europos Lietuva, kad yra prasmė periodiškai atsišviežinti savo atmintį, kasmet atšvenčiant iškilias datas.
Ramūnas Bogdanas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Švenčių ritualai yra seniai žmonijos atrastas būdas įsikalti į galvą svarbiausius dalykus. Šventimas yra tarsi ano seno, dabar prisimenamo veiksmo prikėlimas, tam tikru ritualizuotu būdu jį aktualizuojant. Su prikeltu atmintyje įvykiu atsiranda proga pasikartoti arba permąstyti, kokias pasekmes tas įvykis atnešė žmogui, bendruomenei, valstybei.

Tie, kas šiandien švenčia gimtadienį, turi progą pažvelgti į nueitą gyvenimo kelią, per sveikinimus sulaukti ritualinių patikinimų, kad yra ratas žmonių, kuriems tu rūpi. Todėl ir valstybės švenčia savo gimtadienius, sveikina vienos kitas.

Prancūzija, skaičiuojanti naujus laikus nuo Bastilijos puolimo, savo respublikas yra sunumeravusi, taip pabrėždama prancūziškos demokratinės tradicijos senumą.

Lietuvos paminėjimas kriminalinėje 1009 m. metraščio kronikoje mums yra dokumentuotas įrodymas, kad tais laikais buvo žinoma žemė tokiu vardu. Tačiau kaip valstybė ji apsireiškia dar po dviejų šimtų metų. Istorikas Edvardas Gudavičius apskaičiavo ir mums padovanojo datą – Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją.

Tie, kas šiandien švenčia gimtadienį, turi progą pažvelgti į nueitą gyvenimo kelią, per sveikinimus sulaukti ritualinių patikinimų, kad yra ratas žmonių, kuriems tu rūpi. Todėl ir valstybės švenčia savo gimtadienius, sveikina vienos kitas.
Ramūnas Bogdanas

To meto Europoje karūnavimas iš popiežiaus rankų reiškė pripažinimą Europos valstybių vadovų klubo nariu.

Kitaip tariant, 13 a. Lietuva tapo politinės Europos dalimi. Labai svarbi data tautai, kuri augo kryžkelėje. Šitą europietiškos Vakarų krypties pasirinkimą galutinai sutvirtino Jogaila ir Vytautas per krikštą, tačiau ir jų pusantro šimtmečio vėlesnis darbas telpa į Liepos 6-ąją aktualizuojamos atminties lauką.

Kita mūsų data yra Vasario 16-oji, valstybės atkūrimo ir šiuolaikinės respublikos steigimo data. Istorijoje žinome Abiejų Tautų Respubliką, kurioje Lietuva praleido porą amžių iki pat jos išdraskymo ir išsidalinimo.

Nors ir vadinama respublika, ATR realiai buvo konstitucinė monarchija, nes turėjo suvaržytų galių valdovą ir laisvo vetavimo teise paralyžiuotą seimą. 1918 m. vasario 16-osios Akte kalbama apie valstybingumo, o ne valdymo formos atkūrimą. Neseniai atšventėme ne Lietuvos, o Respublikos šimtmetį.

Tarpukario Lietuva pagal valdymo apibrėžimą yra Pirmoji respublika. Tačiau, jei norima žmonių sąmonėje labiau įspausti istorinę valstybės tąsą, įmanomas ir Antrosios respublikos vardas. Šiuo atveju 1990 m. kovo 11 d. atkurtas valstybingumas žymėtų Trečiosios respublikos pradžią.

To meto Europoje karūnavimas iš popiežiaus rankų reiškė pripažinimą Europos valstybių vadovų klubo nariu. Kitaip tariant, 13 a. Lietuva tapo politinės Europos dalimi. Labai svarbi data tautai, kuri augo kryžkelėje.
Ramūnas Bogdanas

Tačiau, jei ATR periodą laikysime kunigaikštystės laikais, tada sakysime, kad 1990 m. kovo 11-ąją prasidėjo Antroji respublika, perėmusi valstybingumo ir valdymo formos estafetę iš Pirmosios respublikos.

Šis perimamumas buvo išmintingai užfiksuotas Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo), nes tarp dviejų balsavimų trumpam laikui įsigaliojo prieškarinė Konstitucija, kuri tuoj buvo pakeista laikinuoju Pagrindiniu Įstatymu.

Savo simboliniu prisikėlimu Pirmosios respublikos Konstitucija įtvirtino tęstinumą ir grįžo atgal į istoriją, nutiesusi kelią Antrajai respublikai, kuri pergyveno savo pirmtakę jau šešeriais metais. Su gimimo diena ir ilgų tau metų!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (442)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Dėl milijonų peržiūrėto seksualaus Tomo Bagdonavičiaus vaizdo klipo pasipylė grasinimai ir iširo šeima (133)

Londone ilgus metus dainavęs ir didesnio populiarumo sulaukęs po to kai prakalbo apie savo...

Gydytoja Cikanavičiūtė apie riebalus: papasakojo viską, kas jums nutylima (51)

Riebalai – viena pagrindinių maistinių medžiagų, pastaruoju metu kelianti daug diskusijų ir...

Orai: be skėčio neapsieisime

Šią savaitę mūsų laukia nemalonios orų permainos, atkeliaus lietūs, įsisiautės vėtros, kris...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (639)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Po penkerių metų pertraukos F-1 lenktynes laimėjo Raikkonenas kova dėl titulo tęsiasi (6)

Ostine, JAV, sekmadienį vykusiose F-1 lenktynėse pergalę po itin ilgos pertraukos iškovojo...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (182)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

„Tinginių“ uogos: miestiečių pora įsitikino, kad ne viskas paprasta, bet ūkio nemeta (13)

Užkietėjęs miestietis su sutuoktine susigundė vadinamomis „tinginių“ uogomis ir ėmė...

Kodėl prieš einant miegoti visada reikia užsidaryti miegamojo duris? (15)

Prieš miegą mes visi išsivalome dantis, nusiprausiame veidą ir apsirengiame patogią pižamą...

5 elementų teorija – kokia stichija jus valdo? (5)

Penkių asmenybės tipų arba elementų teorija paplito Kinijoje prieš 2000 metų – manyta, kad...