aA
Išrinktasis prezidentas pareiškė savo poziciją dėl vyriausybės – jis mano, kad jo nuomonės pareiškimas gali būti antikonstituciškas, ir todėl jis iš esmės pritaria, kad naujos koalicijos vadelės lieka R. Karbauskio rankose.
© DELFI / Andrius Ufartas

Apibrėždamas interviu DELFI savo užsienio politikos prioritetus, jis, atrodo, sąmoningai nepaminėjo Astravo atominės problemos.

Karbauskizmas

G. Nausėda dar prezidento rinkimų kampanijos pradžioje, po 2019 m. sausio pabaigoje įvykusio Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos suvažiavimo, apie karbauskizmą rašė: „kirviu sukalta autoritarinė valdžios vertikalės kūrimo siužetinė linija su inkrustuotu demokratijos „trupiniu“. Ir prisiekė su tuo kovoti. Pabrėžė – laikykite tai mano politiniu manifestu. Ir štai dabar atėjo metas veikti. O ką mes matome?

Matome, kaip išrinktasis prezidentas aktyviai dalyvauja karbauskizmo stiprinime, t. y. padeda formuoti R. Karbauskiui naują koaliciją. Ir sunku atsakyti – kodėl?

Ar todėl, kad prezidentas – elektas dar nesupranta, kad būtent politika kuria skaičius, o ne menami skaičiai politiką? T. y. nesupranta, kad karbauskizmas tarp rinkėjų jau neturi daugumos, o būtent tai suvokęs Kultūros pirmininkas suskubo bent jau užsitikrinti statistinę daugumą Seime. Ir abejotina, ar tai jam pavyks.

G. Nausėda laimėjo prezidento rinkimus. Valstybės valdymas išlieka karbauskizmo gniaužtuose?
Raimundas Lopata

Ar visgi todėl, kad nelengva prieštarauti tiems, kurie jį parėmė atvirai (R. Karbauskis) ir „vyriškai“ (V. Tomaševskis) antrajame prezidento rinkimų ture?

Kokios vertybės yra matomos koalicijoje, kur viena partija yra teisiama, kita nerinkta, trečia pasidabinusi „koloradkėmis“, o R. Karbauskio skylančioje frakcijoje be jo yra dar dvi – S. Skvernelio bei V. Pranckiečio?

Jeigu D. Grybauskaitė yra nusivylusi šia koalicija, tai kodėl G. Nausėda gali tikėtis, kad ji dirbs geriau? Kas gali pasikeisti?

Dabartines karbauskizmo apraiškas, man regis, taikliai apibūdino A. Kubilius. Jam R. Karbauskio pastangos burti naują koaliciją priminė serialą „The Walking Dead“ („Vaikštantys numirėliai“) – iki naujų Seimo rinkimų skęstančio laivo VIP klasės keleiviams dar knieti padiriguoti orkestrui.

Belieka priminti, kokia bus nauja vyriausybė ir kas bus su ja, bus ir naujojo prezidento tikrasis veidas. Norisi jį matyti aktyvesnį, nebijantį reikšti savo nuomonę ten, kur jos labiausia reikia.

G. Nausėda laimėjo prezidento rinkimus. Valstybės valdymas išlieka karbauskizmo gniaužtuose?

Astravas

Prezidentė metiniame pranešime priminė, kad „Espo šalys pripažino, kad ji pastatyta ant nesaugios aikštelės. Ne apie jos saugumą eina kalba, eina kalba apie nesaugią aikštelę. Vadinasi, čia negali veikti jokia elektrinė. Būtina toliau siekti Astravo elektrinės uždarymo apskritai“. Ir pridūrė: „Nesidairykime atgal, o galvokime apie Lietuvą po dar 30 metų“.

Ir rinkimų metu, ir juos laimėjęs G. Nausėda apie Astravą kalbėjo kaip apie įvykusį faktą ir akcentavo būtinumą užtikrinti atominės elektrinės saugumą. Gali atrodyti, kad jis susitaikė su rusišku supratimu „stoit i budet stojat“ („stovi ir stovės“).
Raimundas Lopata

Čia jau „elegantiškas“ savos atsakomybės nusikratymas ant G. Nausėdos pečių.

Ir rinkimų metu, ir juos laimėjęs G. Nausėda apie Astravą kalbėjo kaip apie įvykusį faktą ir akcentavo būtinumą užtikrinti atominės elektrinės saugumą. Gali atrodyti, kad jis susitaikė su rusišku supratimu „stoit i budet stojat“ („stovi ir stovės“).

D. Grybauskaitei nepavyko įtikinti Europos susivienyti prieš Astravą. Tačiau ji bent jau palieka aiškią poziciją, kad paprastas saugumo stiprinimas saugumo problemos neišspręs.

Kas jau matė HBO serialą „Černobylis“, suvokė, kad šitoje erdvėje atominės gali sprogti net tada, kai jos negalėtų sprogti.

Antiastravinė nešvarios elektros nepirkimo koalicija (pagal galiojantį visiems Lietuvoje įstatymą) turi prasidėti nuo Lenkijos.

Šio vizito metu turėtume išgirsti abiejų prezidentų pareiškimą dėl formuojamos realios Europos koalicijos prieš Astravą. Jei tokio pareiškimo nebus – iš esmės vizitas tebus protokolinis ir bereikšmis svarbiausiam Lietuvos interesui.
Raimundas Lopata

Išrinktasis prezidentas paskelbė, kad jau yra numatyta pirmoji vizito užsienyje data ir vieta – tuoj po inauguracijos Vilniuje į Varšuvą. Simboliškai svarbus vizitas. O kuo jis pasibaigs?

Prezidentinės kampanijos metu G. Nausėda dėstė, kuo svarbi Lenkija: ekonomika, kultūra, NATO ir teritorinė gynyba („kurti JAV fortą Lenkijoje su forpostu Lietuvoje“), bendri interesai ES, energetinė nepriklausomybė.

Tai yra geros temos pokalbiams, tačiau kalbant apie konkretų, realų, Lietuvos nacionalinius interesus užtikrinantį rezultatą – šio vizito metu turėtume išgirsti abiejų prezidentų pareiškimą dėl formuojamos realios Europos koalicijos prieš Astravą.

Jei tokio pareiškimo nebus – iš esmės vizitas tebus protokolinis ir bereikšmis svarbiausiam Lietuvos interesui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(105 žmonės įvertino)
4.1238

Top naujienos

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

Užkalnis. Valdžia pasmerkta ir pasirašė sau nuosprendį

Ši valdžia turi tiek pat jėgų, kiek subliuškęs balionas – ir tai buvo aišku dar prieš...

Turistų traukos taikinys Lietuvos pakraštyje – žmonės netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (23)

Savaitgaliais į Paliesiaus kaimą, esantį Ignalinos rajone, suvažiuoja nemažai automobilių,...

Per ištaigingus Putino vizitus – kuriozinės situacijos (2)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį apsilankė Saudo Arabijoje, taip...

Didžiulis gaisras Alytuje: skelbiama ekstremali padėtis, sprendžiama dėl laikino mokyklų uždarymo (131)

Dėl trečiadienį Alytuje, padangų perdirbimo įmonėje, kilusio gaisro skelbiama ekstremali...

Į garsiojo Lietuvos kriptomilijonieriaus įkvėptos komedijos premjerą Audrius Bružas atvyko „Lamborghini" (5)

Trečiadienio vakarą žinomi žmonės rinkosi į naujausios Tado Vidmanto komedijos „Pats sau...

Bus saugiau: Vilniuje siautėjusį maniaką įkalino dėl pasikėsinimo nužudyti mažametę (46)

Į laisvę lygtinai išleistas dėl pasikėsinimo nužudyti savo sugyventinę nuteistas tris kartus...

Kai Violetai diagnozavo paskutinės stadijos vėžį, sūneliui tebuvo 11 mėnesių (3)

Kai Violetai Ilgūnei diagnozavo vėžį, sūneliui nebuvo ir metų. Emigracijoje tuo metu gyvenusiai...

Valstiečių atsakas: „stato į vietą“ ir Pranckietį, ir Žemaitaitį papildyta (229)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) planas nuversti Seimo pirmininką Viktorą...

Biomedicinos mokslų daktarė: atkreipkite dėmesį į duonos sudedamąsias dalis (24)

Šiandien minimą pasaulinę maisto dieną daugybė šalių informuoja visuomenę apie maisto...