Žmogus skiriasi nuo gyvūnų ne tik tuo, kad, pasak mano išpažįstamos religijos, turi nemirtingą sielą. Jam neužtenka sočiai pavalgyti pigių dešrelių iš „Biedronkos“, turėti galimybę išsituštinus nuleisti savo ekskrementus į kanalizaciją, apsivilkti drabužius su trimis juostelėmis, kurie saugotų nuo šalčio ir nesmarkiai dvoktų skuduryno dezinfekcinėmis priemonėmis.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Neužtenka turėti profesiją, kurią studijavo todėl, kad neužteko konkursinio balo įstoti į keturias kitas studijų programas, ir darbą, kuriame jau nuo pirmadienio galima postinti feisbuke sentencijas kaip laukiame savaitgalio, o atlyginimą vadinti pašalpa.

Netgi lengvatinio PVM tarifo šildymui neužtenka.

Neužtenka turėti profesiją, kurią studijavo todėl, kad neužteko konkursinio balo įstoti į keturias kitas studijų programas, ir darbą, kuriame jau nuo pirmadienio galima postinti feisbuke sentencijas kaip laukiame savaitgalio, o atlyginimą vadinti pašalpa.

Ne, nuosava kavinė su sėdmaišiais vietoje kėdžių brangiai išsinuomotose patalpose sostinės senamiestyje, nemokamu belaidžiu internetu, barista, kikenančiu su barmenėmis ignoruojančiomis klientus taip, lyg jie būtų pažįstami nuo vaikų darželio laikų, atėję pasiskolinti 50 eurų heroino dozei, nėra originali idėja. Jei nusprendėte išrasti dviratį, tai gal jis bent jau turi ne 2, o 100 ratų, ir sugebate įrodyti visam pasauliui, kodėl 100 geriau už 2.

Žmogui reikia svajonės, kuri kilstelėtų jį per du sprindžius nuo žemės purvo ir įkvėptų aukoti savo laiką, gabumus, gal kartais net ir gyvybę, o akyse įžiebtų tokią kibirkštį, kurią turėjo didžiųjų 1988-1989 m. Sąjūdžio mitingų dalyviai ir pirmieji Aukščiausiąją Tarybą saugoję savanoriai.

Vos tik nebelieka mus vienijančios ir įkvepiančios idėjos, kai svajonė tampa kaimynų pripažinta valstybe su perimtu iš okupacinės administracijos biurokratijos aparatu, siuntinėjančiu jus notaro patvirtinto pažymos nuorašo, kad vaikystėje buvote skiepytas nuo pasiutligės, mes imame už tai keršyti Lietuvai ir sau. Pirmiausiai begėdiškai vogdami tai, kas galėjo tapti bendros gerovės pagrindu, tada piktindamiesi, kad kiti pavogė daugiau, naikindami save svaigalais ir balsuodami už tuos, kas žada sutramdyti mūsų galimybes tai daryti.

Įtikinėjame vienas kitą, kaip čia nepakeliamai blogai, kol pamatome, kad jau velkame lagaminus girgždančiais ratukais per oro uosto išvykimo salę. Vos spėję juos pakišti po papelijusia lova keturviečiame kambaryje, atokiame Londono priemiestyje, pradedame keiksnoti ten suvažiavusius kitos odos spalvos ir religijos atvykėlius, o Lietuvoje likusiems giminaičiams sekti pasakas apie orų atlyginimą ir tyčiotis iš savo gimtinės pašvinkusiais Pasaulinės finansų krizės laikų juokeliais.

Būtent todėl nuoširdžiai apsidžiaugiau gavęs kvietimą į ketvirtadienį Valstybės pažinimo centre surengtą iniciatyvos Idėja Lietuvai pristatymą, subūrusį pagrindinius šalies žiniasklaidos kanalus, visuomenės veikėjus, įvairių sričių ekspertus, socialiai atsakingą verslą – žmones, kuriuos galėčiau pavadinti valstybininkais, jei tik šio žodžio nebūtumėm suteršę pašalinėmis prasmėmis.

Įžengęs į salę ir pamatęs, kas ten susirinko, negalėjau nuvyti šventvagiškos minties apie 2010 m. Smolenske sudužusį Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio lėktuvą, kuriame žuvo didelė dalis įtakingiausių šios šalies politinio elito žmonių. Jeigu kažkas būtų susodinęs visus „Idėjos Lietuvai“ pristatymo šventės dalyvius į lėktuvą ir dešimtmečiui išskraidinęs į švelnaus klimato salą, kur jie gautų sočiai maisto, gėrimų, bet neturėtų galimybės naudotis jokiomis ryšio priemonėmis, likusiųjų Lietuvoje gyvenimas tęstųsi. Pradingusiųjų pareigas ir vietas visuomenės dėmesio centre kaipmat užimtų tie, ko iki šiol nepastebėdavome už jų nugarų. Dabar bambantieji, kad visur matomi vis tie patys visuomenės lyderiai neleidžia kitiems atsiskleisti, įsitikintų, jog jokio radikalaus visuomenės atsinaujinimo nenutiktų. Nes dabar mažiau girdimi ir matomi žmonės tokiais liko ne todėl, kad kažkas jiems sąmoningai trukdytų atsiskleisti, o tik dėl tos priežasties, kad paprasčiausiai nelabai turi ką pasakyti.

Užtenka, kad po kiekvienų Seimo rinkimų džiūgaujate palikę be mandato gausų būrį buvusių Seimo narių ir ministrų, bet jau po kelių mėnesių pradedate suprasti, jog pakeitėte juos dar nykesniais. Tarsi kiekvieną pavasarį sėdami darže balandas vis tikėtumės kada nors prisiskinti nuo jų pomidorų. Jei ne pora dėl savo asmeninių nuoskaudų tapusių atvirais savo valstybės priešais signatarų, privalėčiau pripažinti, kad Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo nariai buvo visa galva aukštesni už šiandieninius Lietuvos gelbėtojus.

Ketvirtadienį pajuokavau į LRT radijo mikrofoną, o šis ėmė ir ištransliavo visai Lietuvai: pasiūliau emigraciją padaryti privalomą iškart po gimnazijos. Įsivaizduokite, kad per išleistuves jūsų vaikui įteikia bilietą iš Lietuvos į pasirinktą Vakarų Europos šalį ir išdeklaruoja iš tėvų namų. O kadangi lietuviai nemėgsta nieko, ką jiems valdžia bando įbrukti, tai iškart ta emigracija taptų nebemadinga, visi bandytų nuo jos išsisukti ir stengtųsi pasilikti Lietuvoje.

Ketvirtadienį pajuokavau į LRT radijo mikrofoną, o šis ėmė ir ištransliavo visai Lietuvai: pasiūliau emigraciją padaryti privaloma iškart po gimnazijos. Įsivaizduokite, kad per išleistuves jūsų vaikui įteikia bilietą iš Lietuvos į pasirinktą Vakarų Europos šalį ir išdeklaruoja iš tėvų namų.

Kaip mat suveiktumėte pažymą, kad jūsų vaikas negali emigruoti, nes nuo vaikystės buvo silpnos sveikatos ir nualps prie konvejerio vištų kūno dalių išpjaustymo fabrike, o dar močiutei reikia nuolatinės jo priežiūros ir išvis jau užsirašė savanoriu į karo tarnybą, Maltiečių sriubos pilstytojus, neatlygintinus kraujo donorus ir „Misiją Sibiras“ vienu metu.

„Juk jie Šiaurės Korėjoje valgys žolę, bet neatsisakys branduolinės programos,“ – neseniai pasakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Tai ir mes geriau žolę valgysime, bet niekur iš Lietuvos nevažiuosime, kai tas išvažiavimas bus paskelbtas privalomu.

O jei jau reikėtų kalbėti visai rimtai, tai kaip žmogus, kurį vienas Kremliaus propagandos naujienų portalas dar pačioje informacinio karo pradžioje yra pavadinęs „Lietuvos rusofobu Nr. 2“ (dabar neužmigsite spėliodamas, kas įvardintas Nr. 1), siūlau neskubant ir labai kruopščiai parengti visiškai naują Grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui ir demokratijai keliančių valstybių įtakos užkardymo įstatymą, kuris apimtų viską – nuo sisteminio propagandos kanalų užkamšymo iki nepageidaujamos kilmės verslo diskriminavimo viešuosiuose pirkimuose bei investiciniuose projektuose. Kai jis ims veikti, patys nustebsime, kaip lengva, apsivalius nuo tokių planingai mūsų pasitikėjimą savo galimybėmis menkinančių įtakų, bus įgyvendinti ambicingus projektus ir paversti šitą liūdną valstybę tikra svajonių šalimi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (74)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...

Konservatoriai bandys atgaut Kauną: ėmėsi Liudo Mažylio (539)

Vasario 16 aktą suradęs ir visos Lietuvos žvaigžde tapęs profesorius Liudas Mažylis sulaukia...

Misija „Išsilaikyti aštuntuke“: kiek pergalių trūksta „Žalgiriui“ ir kokia vieta gresia? penki scenarijai, apklausa (25)

Iki Eurolygos reguliariojo sezono pabaigos liko viso labo trys savaitės arba keturi turai. Tačiau ir...

Rusijos santykiai su JK: Putinas nebijo, o be reikalo (108)

Greita Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės Theresos May reakcija į mėginimą Solsberyje...

Turtingos amerikietės pagrobimas sukrėtė visą šalį, tačiau mįslingiausi įvykiai prasidėjo po to (31)

Tai Patty Hearst. Buvo 1975 metų rugsėjis, Federalinis tyrimų biuras ( FTB ) ką tik buvo ją...

Jazzu papasakojo apie tikrąją išsiskyrimo su Somovu priežastį ir nuskustus plaukus: neberandi vietos ten, kur visada buvo tavo namai (77)

Po grandiozinių atsisveikinimo koncertų į Tailandą išskridusi atlikėja Justė Arlauskaitė –...

Atkirto Skverneliui: pažiūrėkite, kaip vyksta vaiko pinigų teikimas papildyta (68)

Kilus diskusijoms, kas kaltas, kad tėvams net tris mėnesius vėluojama išmokėti vadinamuosius...

Tyrimas: kurie vitaminai beverčiai ar net pavojingi sveikatai, o kurie būtini? (2)

Po kelis dešimtmečius trukusių tyrimų nerasta svarių įrodymų, kad vitaminai ir papildai yra...

Buvusi Hawkingo žmona: santuoka gali baigtis ir vis tiek būti sėkminga (16)

„Pažvelk, ką mes nuveikėme“. Visi, iki tol tramdę ašaras, žiūrėdami finalinę juostos...

Sugrįžta žvarbūs orai (18)

Šeštadienio rytą visoje Lietuvoje buvo giedra. Tačiau įdienojus padaugės debesų ir kai kur...