Pirmadienio pavakarę Vyriausioji rinkimų komisija spręs, ar išduoti parašų rinkimo lapus referendumo prieš eurą iniciatoriams: Romualdui Ozolui, Juliui Pankai, Gintarui Songailai, Vaidotui Jakuboniui, Rimai Laimikienei, Gintarui Jonui Aleknavičiui, Vilmai Čekutienei ir kitiems. Sulaukę gausybės priekaištų už tai, kad pernai leido rinkti parašus galimai prieštaraujančio Konstitucijai referendumo prieš žemės pardavimą užsieniečiams sumanytojams, VRK nariai dabar jau teigia iš savo klaidų pasimokę ir kartą jau grąžino lito sergėtojams referendumo tekstą tobulinti.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

O ar pasimokė visa Lietuvos politinė klasė, kaskart guodžianti save viltimi, kad tautos dauguma neiškrės jai ir sau dar vienos kiaulystės.

„Valdžia neturi teisė nevykdyti ir negerbti tautos valios. O visos parlamentinės partijos, prezidentės nurodymu, net raštu įsipareigojo negerbti tautos sprendimo,"- piktinosi balandžio 3 d. Seime surengtoje spaudos konferencijoje signataras Zigmas Vaišvila, patariamąjį referendumą dėl Visagino AE pateikdamas kaip privalomą vykdyti, galutinį ir neskundžiamą sprendimą.

Dėl šeimyninių aplinkybių atisakęs prezidentinių ambicijų, Z. Vaišvila tas spaudos konferencijas rengia dažniau už daugelį Seimo frakcijų, bet jos vyksta tuščioje salėje, o ir jų vaizdo įrašų peržiūros stipriai atsilieka nuo Minedo vaizdo klipų. Bet net ir dabar, kai už lango visu gražumu skleidžiasi pavasaris, nepagailiu laiko kartais jų pasiklausyti vien todėl, kad signataras bene anksčiausiai įvardija viešai tai, ką artimiausiu metu savo kovos šūkiais pavers negausi ir susiskaldžiusi, bet garsiai rėkaujanti neparlamentinių politikų bendrija.

Referendumas dėl Visagino AE projekto likimo įkvėpė ieškoti naujų referendumų iniciatyvų visus smulkiuosius aktyvistus, dėl asmeninės arogancijos, konfliktiškumo, neprognozuojamo elgesio ir eklektiškų pažiūrų nesugebančius susiburti į politines partijas, galinčias patekti į Seimą ar bent savivaldybes.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius

2012 m. referendumas dėl Visagino AE projekto likimo įkvėpė ieškoti naujų referendumų iniciatyvų visus smulkiuosius aktyvistus, dėl asmeninės arogancijos, konfliktiškumo, neprognozuojamo elgesio ir eklektiškų pažiūrų nesugebančius susiburti į politines partijas, galinčias patekti į Seimą ar bent savivaldybes. Ir sugrąžino į jų žodyną terminą „tautos valia", kurio visai nenorėdavo prisiminti per rinkimus gavę kelias dešimtąsias procento balsų.

Pranciškaus Šliužo ir tautininkų sėkmė renkant parašus referendumui dėl žemės pardavimo apribojimų buvo netikėta visai proeuropietiškai politinei klasei. Iki pat termino pabaigos politikai nepastebėjo parašų rinkėjų palapinių miestų aikštėse, o žiniasklaidai vis pasitaikydavo įdomesnių temų. Todėl Žemės gynėjais save išdidžiai pavadinę referendumo iniciatoriai be jokio sąžinės graužimo ar baimės būti viešai demaskuotiems galėjo mulkinti už skverno pasigautus praeivius legendomis apie tai, kad užsieniečio nusipirkta žemė taps kitos šalies teritorija, o svetimšaliai netrukdomai kirs miškus ir laidos šventoje Lietuvos žemelėje radioaktyvias atliekas.

Dabar Seimas tariasi radęs sprendimą - atskyrė referendumą nuo prezidento rinkimų antrojo turo ir tikisi, kad vidurvasarį į balsavimo apylinkes neateis tiek žmonių, kiek reikia, kad referendumas būtų paskelbtas įvykusiu.

„Aš pasitikiu tauta ir puikiai žinau, kad mūsų žmonės išmintingi, jie priims sau ir valstybei naudingus sprendimus," - sakė Teisingumo ministras Juozas Bernatonis vasarį, kai VRK it karštą bulvę permetė Seimui sprendimą, ar reikia skelbti galimai prieštaraujantį Konstitucijai referendumą.

Žemės gynėjais save išdidžiai pavadinę referendumo iniciatoriai be jokio sąžinės graužimo ar baimės būti viešai demaskuotiems galėjo mulkinti už skverno pasigautus praeivius legendomis apie tai, kad užsieniečio nusipirkta žemė taps kitos šalies teritorija, o svetimšaliai netrukdomai kirs miškus ir laidos šventoje Lietuvos žemelėje radioaktyvias atliekas.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Nuo to laiko pasitikėjimas rinkėjų išmintimi pamažu įsivyravo, nustelbdamas nerimą, kas vis dėlto bus, jeigu žmonės ateis ir nubalsuos. Ne todėl, kad jiems ypatingai rūpi jaunomis pušelėmis ir beržais beapaugančios kaimyno pievos likimas, o tik pasinaudodami proga parodyti iškeltą vidurinį pirštą sėkmingai susiintegravusiam į Europą politikos ir verslo elitui.

Prezidento ir Europos Parlamento rinkimams atidavę visas jėgas ir išteklius parlamentarai gali tiesiog neprisiminti, kad birželį dar reikės rimtai padirbėti, aiškinant žmonėms, kuo gresia Lietuvai stojimo į ES sutarties pažeidimas. O štai neparlamentiniams gatvės politikams birželis kaip tik yra labai tinkamas metas atkreipti į save dėmesį mitinguojant ir piketuojant - lauke stovėti nešalta, o miestiečiai dar neišsivažinėję atostogauti.

Visuomenės informavimo apie eurą renginiai įgauna pagreitį. Aną savaitę Finansų ministerijos ir Lietuvos banko specialistai susitikinėjo su žmonėmis, atsakinėjo net ir į pačius kvailiausius klausimus bei kantriai paneiginėjo įvairius gandus Druskininkuose, Lazdijuose ir kituose Pietų Lietuvos miestuose. Tai jau tampa panašu į savotiškas lenktynes, kas pirmas jus aplankys - euroagitatoriai ar referendumo prieš eurą parašų rinkėjai.

Todėl VRK nariai, jaučiantys, kad dirba Lietuvai, o ne šiaip atlieka techninius parašų ir balsų skaičiavimo veiksmus, galėtų pasistengti užvilkinti referendumo procedūras taip ilgai, kad jis vyktų jau kitais metais. Tai yra tada, kai euras Lietuvoje bus įvestas ir net didžiausi skeptikai pamatys, jog jų baimės buvo nepagrįstos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Seime Aurelijui Verygai bręsta interpeliacija patikslinta (340)

Pirmadienį susitikusios opozicinės frakcijos nusprendė rengti interpeliaciją sveikatos apsaugos...

Vladimiras Laučius. Skvernelio sparneliai: policinės valstybės erelio skrydis (129)

Nors iki prezidento rinkimų liko pusantrų metų, jau dabar ryškėja trys svarbūs dalykai.

Šimtus tūkstančių lietuvių feisbuke prajuokinusi kirpykla tiek dėmesio nesitikėjo

Internete netikėtai išpopuliarėjo sostinės mikrorajone įsikūrusios kirpyklos reklama. Ją...

Naujojo prezidento beieškant: ryškėja paprastų žmonių ir elito pasirinkimas (1156)

Lietuvos gyventojai prezidento poste šiuo metu norėtų matyti tris vyrus – premjerą Saulių...

Vykstantys į Lenkiją įspėjami apie atnaujinamas patikras (45)

Antradienį Valstybės sienos apsaugos tarnybos ( VSAT ) pareigūnai prie sienos su Lenkija surengs...

Šiurpi avarija Charkove: įtariamosios motina pardavė butą ir nukentėjusiesiems moka įspūdingas sumas (29)

Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad siaubingą avariją Ukrainos Charkovo mieste sukėlusios...

Nutrūktgalviams vairuotojams gatvėse darosi ankšta: pėstiesiems belieka slėptis (19)

Kad ir koks pavyzdingas vairuotojas ar atšvaitais nusagstytas pėsčiasis bebūtumėte, nuo vienos...

Po stichijos šėlsmo perspėjimas vairuotojams (1)

Specialistai sako, kad nors šiuolaikiniai automobiliai yra apsaugoti nuo drėgmės, praleistas...

Dar viena netektis: rinktinėje liko tik du Europos čempionato dalyviai (14)

Pirmadienį Palangoje prasidedančioje Lietuvos krepšinio rinktinės stovykloje susiburs ne 15, o 14...

Sveikai gyvenusį palangiškį pakirto klastinga kepenų liga: ėmė tinti kojos ir didėti pilvas (19)

Būna, kad sunkios, klastingos ligos netikėtai pakerta jaunus, tvirtus, sveiką gyvenimo būdą...