„Pilnas kiemas kacinų, o pačiam peliauti tenka,"- pasišaipė iš manęs žmona, pamačiusi kaip stiklainyje nešu į kiemą rankomis sugautą pelę. Atsakiau, kad ir į Seimą mes išrinkome 141 politiką, bet į posėdžius nė šimto jų nesusirenka, o tada gąsdina žmones keliomis dešimtimis balsų pirmu svarstymu pritarę visokioms keistenybėms.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius, I. Sadauskienės nuotr.
© I. Sadauskienės nuotr.

Daugelis jų mobiliųjų telefonų kalendoriuose veikiausiai bus įsirašę po priminimą, šaižiu garsu suskambėjusį likus metams iki naujų rinkimų. Tada jie pabunda, ima blaškytis lyg degančiame name šeimininkų palikti augintiniai. Daužosi, tartum musės į lango stiklą, kitapus televizoriaus ekrano, taikosi tapti jūsų geriausiais draugais interneto socialiniuose tinkluose ir išsiruošia į susitikimus su rinkėjais vietovėse, kurių pavadinimų nesugeba ištarti.

Į visą tai puikiausiai įsipaišo iniciatyvos, visiškai neatsižvelgiant į valstybės biudžeto bei verslo finansines galimybes, didinti minimalią algą, neapmokestinamą minimumą, pašalpas ir pensijas, pradėti karą prieš karą keliuose, amžiams išrauti su šaknimis alkoholizmą ir kiekviename bažnytkaimyje pastatyti po kongresų rūmus.

Klausimas, iš kur tokiam išlaidavimo proveržiui bus paimta pinigų, yra politinių konkurentų sąmokslo dalis arba demonstruoja visišką klausiančiojo neišmanymą. Net jeigu tiesioginiame nacionalinio transliuotojo eteryje apie tai klausia įtakingiausių žurnalistų sąrašo Nr. 1, o atsako Viena iš trijų valstybės vadovų. Seimo pirmininkė jam taip ir paaiškino: jos vadovaujamos institucijos reikalas yra nuspręsti, ką ir kiek padidinti, o Vyriausybė tada tegul pabūna bloga rinkėjų akyse ir pasako, kad tokiam dosnumui nėra pinigų.

Vos tik Konstitucinis teismas paskelbė savo išaiškinimą, kad nevienodo dydžio Seimo rinkimų apygardas reikėtų kiek pakoreguoti, kad rinkėjų skaičius jose nesiskirtų daugiau kaip 10 procentų, politikai čia įžvelgė progą pasireikšti. Socialdemokratai kaip mat pasiūlė išvis panaikinti vienmandates apygardas, kad rinkėjams liktų mažiau galimybių po vieną išvyti į neužtarnautą poilsį labiausiai įkyrėjusių ir į skandalus įsipainiojusių jų veikėjų. Nuo kolegos neatsiliko konservatorius Dainius Kreivys, pasiūlęs daryti viską atvirkščiai - visą Seimą rinkti vienmandatėse apygardose. Pasiūlė, nes kažkur girdėjo, kad žmonės nemėgsta partijų ir aktyviau balsuoja, kai reikia rinktis asmenybę, o ne ideologiją ir programą.

Tik nepagalvojo, kad tokia sistema būtų parankiausia šiuo metu didžiausią reitingą tebeturintiems socialdemokratams, nes mažoritarinei sistemai būdinga, kad populiariausia partija, kurios kandidatai nedideliu santykiu įveikia savo varžovus daugumoje apygardų, įgyja Seime absoliučią daugumą. O štai antra ar trečia pagal populiarumą politinė jėga, nepalankiai susiklosčius aplinkybėms, gali išvis ten nepatekti.

Dalies rinkėjų neapykanta politinėms partijoms yra toks iškrypimas, kurį, jei tik mums rūpi šitos šalies ateitis, reikėtų ne skatinti, o gydyti. Pirmiausiai skatinant moksleiviško amžiaus jaunimą savanoriauti ne tik nepolitinėse nevyriausybinėse organizacijose, bet ir partijų jaunimo skyriuose. Aiškinant skirtumus tarp liberalizmo, konservatizmo, socialdemokratijos, krikščioniškosios demokratijos, žaliųjų, anarchizmo ir kitų ideologijų, pristatant skirtingus viešojo gėrio ir privataus intereso santykio supratimus. Neapykanta partijoms netrukdomai brendo taip ilgai, kad dabar teks ne vieną dešimtmetį ugdyti meilę joms ir išleisti tam nemažus pinigus.

Gaunančios valstybės ir europinę paramą vyriausybinės organizacijos pastarąjį dešimtmetį augo ir stiprėjo, naudojosi galimybėmis skleisti savo idėjas žiniasklaidoje, o politinės partijos, suvaržius jų finansavimą ir reklamavimosi galimybes, kartais elgiasi taip, tarsi pačios būtų patikėję, jog yra tik kažkoks neišvengiamas blogis. Tarsi rūkalai, kuriuos gal jau galima būtų visai uždrausti, nes jų daroma žala sveikatai nekelia abejonių, tačiau įgyvendinti tokį draudimą būtų sudėtinga, todėl belieka apmokestinti dideliais akcizais ir pristeigti nerūkymo zonų.

Konfliktiški, nesugebantys veikti komandoje ir vadovautis viena vertybių sistema politikai sąmoningai propaguoja partijų kaip prigimtinio blogio mitą, patys kelių į valdžią ieškodami alternatyviais būdais - per visuomeninius komitetus, nepartinius judėjimus, išsikeldami patys save. Kiekvienas tokius kelius atveriantis įstatymų pakeitimas paskatina prisiveisti dar daugiau politikos atskalūnų. Jų įsivaizduojamas pergalės šokis ant partinės sistemos griuvėsių man kelia abejonių, ar tai tik nebus visos mūsų valstybės griuvėsiai.

Konstitucijos kūrėjai įpaišė mums nepartinio Prezidento instituciją ir užtenka. Kelias į visas kitas politinės valdžios institucijas, mano supratimu, turėtų būti tik per politines partijas, panašiai kaip į Dangaus karalystę įmanoma patekti tik per Katalikų bažnyčią.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip gera būti liberalu Trakų rajone: valdžia dėkoja, kai paimi tūkstančius (59)

Trakų, valdomų Liberalų sąjūdžio, vadovams teko sunki našta: net pusę metų rajone niekas...

Apklausė Lenkijoje ir Latvijoje perkančius lietuvius: nustebino vienas skirtumas (207)

Kai net oficiali statistika Lietuvoje rodo sparčiausią kainų didėjimą visoje ES, nenuostabu, kad...

Dargužaitė traukiasi iš Vyriausybės kanclerės pareigų (1)

Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė traukiasi iš pareigų, BNS...

Klaipėdoje iš 14 aukšto iškrito ir žuvo mergina, kambaryje su ja buvo žinomos fotografės vyras (5)

Pirmadienį, lapkričio 20 dieną, Klaipėdos miesto policija 19:30 val. gavo pranešimą apie 22-ejų...

Ekspertai: „Islamo valstybėje“ – beprecedentė situacija (26)

Džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) propagandos kanalai internete trečiadienį ir...

Policija palygino vairuotojų elgesį pernai ir šiemet: vienas pokytis akivaizdus (44)

Praėjus beveik dviems savaitėms po to, kai pasibaigė privalomas laikotarpis, iki kurio galima buvo...

5 klausimai, į kuriuos mokslas negalės atsakyti dar kurį laiką (48)

Šiais laikais mokslas turi visą metodų, technologijų ir įrankių arsenalą. Visgi, kai kurie...

Nieko nepirkimo diena: ką iš tiesų ji reiškia?

Visam pasauliui kovojant su klimato kaita, gamtos, oro tarša, kaip vienas iš ginklų pasitelkiama...

Ukrainos pareigūnas: į Luhanską įžengė reguliariosios Rusijos armijos pajėgos (38)

Remiantis Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjo paskelbta žinute, į Luhanską įžengė ir ten...

Gyvenimo rungtynes žaidę Ulanovas ir Valinskas: jautėmės skolingi sirgaliams (4)

Kauno „Žalgiris“ po beveik dviejų mėnesių pertraukos iškovojo pergalę Eurolygos rungtynėse...