Kai vienos iš svarbiausių šalies partijų buvę ir esami vadai bendrauja tarpusavyje viešais laiškais, žurnalistams ir viešosios erdvės komentatoriams ateina geri laikai. Tas pats prieš pusmetį buvo nutikę Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams, kai per pirmininko rinkimus krikdemų mažuma taip įniko triuškinti, jų nuomone, pernelyg suliberalėjusius Gabrieliaus Landsbergio šalininkus, kad visiems pastarojo priešams beliko iš tolo gėrėtis tokia „demokratijos švente“.
© Asmeninis archyvas

Buvę Socialdemokratų partijos vadovai Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas ir Česlovas Juršėnas gina tai, ką Vladimiras Laučius straipsnyje „Nauja provincialų karta: „laiko dvasios” kaimiečiai“ vadina „pabrėžtinai niekinamu santykiu su politinėmis pažiūromis ir principais“. Gina partiją, kurią velionis Algirdas Mykolas Brazauskas ir jo aplinkos žmonės sukūrė iš byrančių Lietuvos komunistų partijos likučių – kolaborantų elito, griūvant Sovietų sąjungai siekusio išsaugoti savo įtaką.

Kam iš jų rūpėjo ideologija ir vertybės, tie iškart nuėjo su Mykolu Burokevičium arba atsidūrė Sąjūdyje, o paskui iš jo kilusiose politinėse partijose. LKP virto LDDP, o paskui pasipainiojo Vytenis Povilas Andriukaitis, už galimybę atsidurti arčiau valdžios perleidęs nykštukinės LSDP iškabą. Aplinkybėms susiklosčius kitaip, LDDP taip pat sėkmingai galėjo tapti liberalia ar konservatyvia partija, tik tokių partijų pavadinimų ant prekystalio nepasitaikė.

„Socialdemokratai visuomet buvo solidi, valstybiškai mąstanti partija“, – rašo A. Butkevičius, G. Kirkilas ir Č. Juršėnas. Nesijuokite, valstybiškumas čia reiškia įsišaknijimą valstybės įmonėse nuo urėdijų iki „Lietuvos geležinkelių“ ir politikos kaip ūkio administravimo be jokios ideologijos įtvirtinimą.

LSDP buvo populiariausia šalies partija būtent tada, kai elgėsi kaip ta (čia vėl pacituosiu V. Laučių) „...nuostabi visuomenės grupė, kurią išdidžiai vadiname politiniu elitu bei nuomonės formuotojais, ne tik nebesistengia mąstyti politikos, o ne ūkio ir provincijos administravimo bei serialo intrigų kategorijomis: ji šventai įtikėjo, kad būtent toks – apolitiškas elgesys ir mąstymas yra tikrasis politikos standartas, siektina norma, tai, kaip turėtų būti“.

Tačiau brazauskinės kartos partijos kūrėjų lieka vis mažiau, o pasirinktas Socialdemokratų partijos pavadinimas it koks repelentas atbaido dešiniųjų ir liberalių pažiūrų jaunimą. Lieka tik kairieji, kurie, kiek pabambėję dėl LSDP ideologinio nenuoseklumo, vis tiek prie jos šliejasi. Nes alternatyvų tiesiog nėra – į kairę nuo LSDP liko tik tokie prorusiški marginalai, kaip Algirdo Paleckio „Socialistinis liaudies frontas“.

„Socialdemokratai tikrai nežlunga, bet reikia pripažinti, kad vyksta kartų kaita. Tai – akivaizdu. Aš siekiu partiją nukreipti labiau į kairę, klasikinės socialdemokratijos link. Tačiau yra manančių, kad partijos siekiamybė – centristinė, neoliberali politika“, – paaiškina LSDP vidines kovas partijos pirmininkas Gintautas Paluckas. Ir pats sau prieštarauja, nes kartų kaita būtų tuomet, jeigu jokia ideologija nesivadovavusį A. Butkevičių būtų pakeitęs toks pats beskonis ir bekvapis, tik dešimtmečiu ar dviem jaunesnis politikas. Pavyzdžiui, buvęs G. Palucko varžovas LSDP pirmininko rinkimuose Mindaugas Sinkevičius.

Siekis paversti „ūsuotų bebrų“ partiją „nukreipti labiau į kairę, klasikinės socialdemokratijos link“ – tai ne kartų kaita, o tikra revoliucija. Nes kairiosios partijos šiuolaikinėje Lietuvoje dar niekada nebuvo.

Po tokios vidinės revoliucijos LSDP galės iš naujo pretenduoti į tą gausią rinkėjų dalį, kuri dabar blaškosi nuo vienų populistų prie kitų taip ir nesulaukdami, kada bus įgyvendinti jų socialinio teisingumo siekiai. Tačiau atstums tuos, kas balsuodavo už LSDP, nes ji, kaip rašo buvę pirmininkai, yra „solidi, valstybiškai mąstanti partija“ – ištikimiausius A. Brazausko laikų rinkėjus. Būtent tokia galimybė labiausiai džiugina politinius oponentus nuo TS-LKD iki LŽVS, tapšnojančius per petį G. Paluckui ir kartojančius, kaip Lietuvai reikia tikros kairiosios partijos. Nes politinio spektro centre taip ankšta, kad net oro trūksta, o LSDP pasitraukus į kairę, visiems kitiems bus lengviau kvėpuoti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniaus autobusų stoties privatizavimo istorijoje – labai garsios pavardės (35)

Sostinės vadovams ir vieno iš svarbiausių miesto transporto centrų – Vilniaus autobusų stoties...

Vadovų apklausa žada gerų naujienų laukiantiems didesnių algų (4)

Net 97 proc. įmonių vadovų ketina kelti atlyginimus darbuotojams kitais metais. Tai parodė...

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (130)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (107)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau, ar konstitucinio kalibro (179)

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (22)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

Vilniuje mįslingai dingo vyras: namuose nerimauja žmona ir dvi mažametės dukrytės Varėnoje rastas motociklas (126)

Antradienio vakarą DELFI redakciją pasiekė sunerimusios šeimos laiškas. Sekmadienį Vilniuje...

„Real“ Madride nesugebėjo palaužti „Tottenham Hotspur“ pasipriešinimo visi antradienio dvikovų rezultatai (7)

UEFA Čempionų lygoje H grupės lyderių Madrido „Real“ ir Londono „ Tottenham Hotspur “...

Dvigubą dublį pelnęs G. Orelikas trileryje su pratęsimu krito nuo graikų AEK komandos

Pirmą pralaimėjimą FIBA Čempionų lygoje patyrė Venecijos „Umana Reyer“ komanda su...

D. Trumpo dukra Tiffany triukšmingai atšventė savo gimtadienį: netrūko nei žinomų draugų, nei įspūdingų akimirkų (7)

Praėjusį penktadienį savo 24-ąjį gimtadienį atšventusi Jungtinių Amerikos valstijų prezidento...