aA
Kai skaitysite šį tekstą, mano kolega Romas Sadauskas „Delfi“ portalui jau bus prifotografavęs daugybę puikių sūrių, sūrininkų ir sūrių valgytojų. Druskininkų Sūrių festivalyje vienas sūris bus paskelbtas geriausiu Lietuvoje, o jo autorius ar autorė maudysis šlovės spinduliuose.
Paulius Jurkevičius
Paulius Jurkevičius
© Asmeninis albumas

Ir tai visiškai teisinga. Lietuvoje iš viso darbuojasi maždaug šimtas penkiasdešimt smulkiųjų sūrininkų – tiek turi leidimus parduoti tiesiogiai ūkyje pagamintą pieną ir pieno produktus. Bet įdomius sūrius daro maždaug trisdešimt. Ir vieno jų kūrinį komisija skelbia geriausiu. Nors šiaip visas tas trisdešimtukas vertas podiumo. Vertas mūsų aplodismentų ir pasididžiavimo.

Nes viskas čia labai paprasta: jeigu mes ieškome nacionalinio skonio elito, tai jį gana paprasta atrasti. Atvažiuojame į Druskininkus, į Sūrių festivalį, ir su visais susipažįstame. Pauostome, pačiupinėjame pirštais, paragaujame sūrius, paklausinėjame, kaip avys ir ožkos, kaip ganyklos, kaip pienas, kelintą ryto keliasi, kiek sūrių padaro.

Pusdienį pasisukinėję tarp smulkiųjų sūrininkų trisdešimtuko, pabendravę ir paragavę sūrių nė patys nepastebime, kaip tampame sūrių elito dalimi.

Bet pirmiausiai išmokstame vartoti teisingus sūrių pasaulio veiksmažodžius. Trisdešimtukas sūrius daro. Negamina. Nes gamina sūrius pieno perdirbimo fabrikai: supjausto sūrį trijų milimetrų storio, vienodo ploto riekelėmis, tarp riekelių įterpia popieriaus lakštelius, kad riekelės nesuliptų, nes jeigu sulips, pirkėjas patirs nepatogumą, kurio sūrio gamintojai stengiasi vengti. Nes jie gamina, o ne daro. Visa tai vyksta fabrike, o ne miškų glūdumose užsimetusioje sūrinėje. Fabrike viskas aišku, viskas optimizuota. Gamybą prižiūri technologai, gerą kainą apskaičiuoja vadybininkai, pagamintų sūrių pakuočių grafiką kuria dizaineriai. Valgytojų įtikinimu valgyti rūpinasi reklamos specialistai.

Kartais nutinka taip, kad matome ne tiek sūrį, kiek sūrio kainą. Ir retsykiais darome apmaudžią klaidą: jeigu kaina neskani, tai ir sūris neskanus, išvada – neperkame.
Paulius Jurkevičius

Smulkieji sūrininkai (taip jie pasivadino, kad skirtųsi nuo pieno kombinatų) yra visai kita sūrių pasaulio kategorija. Jos pavadinimas: žmogus – orkestras. Jis pradeda groti ketvirtą ryto ir groja viską. Dirba veterinarijos gydytojo, piemens, melžėjo, pardavėjo, prekių išvežiotojo, pardavėjo, buhalterio darbus. Nors mes, žinoma, matome tik galutinį rezultatą – minkštąjį, puskietį, pelėsinį.

Jeigu matome. Nes kartais nutinka taip, kad matome ne tiek sūrį, kiek sūrio kainą. Ir retsykiais darome apmaudžią klaidą: jeigu kaina neskani, tai ir sūris neskanus, išvada – neperkame.

Dėl šių ir įvairių kitų priežasčių skonio Lietuvą vertinu iš keistokos, bet kvapnios varpinės: a) sūrių elitas ir b) visi kiti. Sūrių elitiškumo kriterijai, pasirinkimo „arba – arba“ yra šie: sūris – iš savo gyvulių melžto pieno ar iš kitur nupirkto? Gyvuliai gegužės 15 išleidžiami rupšnoti žolytę ar lieka intensyvios gyvulininkystės fermose rupšnoti kombinuotus pašarus? Sūris tiražuojamas ar unikalus, tik vienos sūrinės produktas? Galiausiai – pats svarbiausias klausimas – kriterijus: sūris iš šviežio pieno ar iš pasterizuoto?

Tie smulkieji trisdešimt beveik visus sūrius daro iš šviežio pieno. Elitas!

Elitas yra ir tie, kurie tokius sūrius iš šviežio pieno parduoda. Neseniai lankiausi naujausiame lietuviško gurmė pasaulio projekte – Vilniaus „Senatorių pasaže“. 13 milijonų eurų investicija maisto žinovams. Štai ji – sūrių skyriaus vitrina. Daug įvairių sūrių. Mano klausimas apie sūrius iš pasterizuoto pieno „Senatorių pasaže“ nuskambėjo kaip žiauri provokacija. Pardavėjas ilgai ir intensyviai purtė galvą. Viskas iš šviežio pieno, iš karvių, ožkų ir avių, kurios turi vardus! Įsivaizduojate, – turi vardus, tarsi būtų prabangios namų katės ar parodinės namų šunės!

Prekybos centras didžiulis, o sūrių elitas – mizerinis. Elitinė šviežio pieno sūrių Lietuva? Jos čia nėra. Jos neįleidžia. Arba ji pati nedrįsta įeiti, – kas ten žino.
Paulius Jurkevičius

Elitas nėra tie valgytojai, kurie perka sūrius prekybos centre. Ne todėl, kad jiems nepatiktų sūris iš šviežio pieno, o iš pasterizuoto jiems būtų skanesnis. Ne. Prekybos centruose yra labai daug įvairių sūrių iš įvairių pasaulio šalių. Bet iš šviežio pieno labai mažai. Kiekvieną vasarą grįžęs į Lietuvą einu tikrinti prekybos centrų: gal jau įvyko esminis persilaužimas, gal elitas jau atrieda, atidunda į sūrių skyrių?

Šįmet inspektavau Vilniaus „Panorama – Rimi“. Na, gražuoliai iš šviežio pieno, – pasirodykite! Gražuolių iš šviežio pieno ieškojimas nėra lengvas pasivaikščiojimas, nes sūrių šiame prekybos centre – oho, kokia geografinė įvairovė: Lietuva, Italija, Prancūzija, Olandija, Ispanija, Graikija, Bulgarija.

Radau! Keturis! Vienu daugiau negu pernai! Du kietieji itališki – parmezanas ir granapadanas. Du puskiečiai šveicariški: griujeras ir apenceleris. Viskas.

Yra taip, kaip yra: prekybos centras didžiulis, o sūrių elitas – mizerinis. Elitinė šviežio pieno sūrių Lietuva? Jos čia nėra. Jos neįleidžia. Arba ji pati nedrįsta įeiti, – kas ten žino. Tuo mes būtent ir skiriamės nuo tokių sūrio supervalstybių kaip Prancūzija, Italija: ten įeini į dešimt kartų mažesnį, penkis kartus labiau apšiurusį prekybos centrą ir pirmame plane matai juos – vietinius gražuolius iš šviežio pieno.

Todėl sūrių elitas yra tie, kurie ieško, randa ir valgo. Turgeliuose, gurmė krautuvėse, sūrinėse. Važiuoja, susiranda, uostinėja aromatus, čiupinėja tekstūras, tiria skonius. Tai yra ta skonio Lietuva, kuriai pasakymas „salotos su sūriu“ arba „lietiniai su sūriu“ jau nebepriimtinas. Atgyvenęs. Tai yra ta skonio Lietuva, kuri ginčijasi: geresnis Laužėnų kaimo sūrinės minkštas nepasterizuoto ožkos pieno ar Vaidos Genienės pusminkštis nepasterizuoto ožkos pieno.

Galime pasidžiaugti ir tuo, kad ilgi, liūdni karantino mėnesiai stipriai kvepėjo sūriais. Taip! Sūrininkai ne tik neužrakino savo sūrinių, jie dar labiau padidino apsukas. Kai kurie netgi nelabai spėjo daryti sūrius. Pandemija uždarė mus – valgytojus – namuose, bet nenumaldė mūsų noro atrasti naujus skonio horizontus.
Paulius Jurkevičius

Ir dar yra sūrių elito vaikai. Jie klausosi tėvų ginčų apie sūrių tekstūrą, degustacinių diskusijų „žievė valgoma – nevalgoma, pelėsio aromatas silpnas – malonus – nemalonus“ ir viską dedasi į galvą. Jie dar tik mokosi suprasti sūrių pasaulį, analizuoja aromatus, stebisi, klausinėja. Bet aš neabejoju: praeis keletas metų, ir jie diktuos pasiūlą restoranams, prekybos tinklams, gamintojams. Ir tada jau nebereikės pusvalandį sukiotis po šimto sūrių skyrių tam, kad atrastum du ar tris gražuolius iš šviežio pieno!

Kol kas galime pasidžiaugti tuo, ką turime. Turime ne taip mažai – trisdešimt puikių sūrininkų, jų išskirtinio skonio kūrinius ir vieną „Grand Prix“ – patį geriausią. Galime pasidžiaugti ir tuo, kad ilgi, liūdni karantino mėnesiai stipriai kvepėjo sūriais. Taip! Sūrininkai ne tik neužrakino savo sūrinių, jie dar labiau padidino apsukas. Kai kurie netgi nelabai spėjo daryti sūrius. Pandemija uždarė mus – valgytojus – namuose, bet nenumaldė mūsų noro atrasti naujus skonio horizontus. Sūrių elito vis daugiau!

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(74 žmonės įvertino)
4.6216

Top naujienos

URM pirkimas už daugiau nei 1,5 milijono baigėsi teisme: su švedų įmone kilo rimtas konfliktas (4)

Užsienio reikalų ministerijai iš užsienio įmonės nutarus įsigyti biometrinių duomenų...

Siūlo apriboti baltarusiškų cigarečių įsivežimą: slepiančius baustų kaip kontrabandininkus (1)

Baltarusijai palengvinus procedūras Lietuvos gyventojams patekti į šią šalį, pastebime, kad...

Karas Ukrainoje. Karo analitikai įvardijo, kokius Ukrainos veiksmus Rusija dabar laiko didžiausia grėsme Zelenskis: nauja savaitė gali būti sunki, Rusija vėl rengia smūgius

Rusijos kariuomenė supranta, kad Ukrainos kariai gali kirsti Dnieprą ir pradėti kontrpuolimą...

Jurgita Grigaitė

Teisininkas atsako: ką daryti, jei kaimyno medis užstoja saulės kolektorius, bet kaimynas nesutinka jo nupjauti? (1)

Ne vienam, turinčiam žemės sklypą, norisi kuo gražiau jį apželdinti, pasisodinti vaiskrūmių,...

Mokslininkai skelbia naujo tyrimo apie COVID-19 rezultatus: sirgę daugiau nei kartą – privalo suklusti

Neseniai JAV mokslininkai atliko didelio masto tyrimą – aiškinosi, kaip pakartotiniai...

Žiemiški orai iš Lietuvos niekur nesitrauks: nurodė, kur sniego iškris daugiausia

Pirmadienio dieną orai šalyje išliks debesuoti, pragiedrulių nelaukiama. Rytą sniegas kris...

Macijauskas išaiškino, kada geriausia investuoti į akcijas: tai antras toks kartas per 40 metų

Šiuo metu daugelis neramiai stebi investavimo galimybes, nes pastaruosius 12 mėnesių matome...

4 km gylyje ledu padengtame Arkties vandenyne – mokslininkus apstulbinę reiškiniai: tokie procesai vyksta ne tik Žemėje

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad atokioje Žemės vietoje, po vandeniu, esančios sąlygos yra...

5 priežastys, kodėl šaltuoju sezonu priaugame svorio: kaip tai kontroliuoti

Kai už lango žvarbus oras ir anksti temsta, dažnam nelieka nieko kito, kaip tik užpildyti šaltojo...