aA
Artėjant Naujųjų metų ribai įprasta permąstyti prabėgusį laiką, pasidaryti išvadas ir skelbti pasižadėjimus. Pabandysiu padėti jums, paviešindamas patarimus, kuriuos ketinu pritaikyti ir sau.
Paulius Gritėnas
Paulius Gritėnas
© DELFI / Karolina Pansevič

Patarimas nr. 1

Gyventi lėčiau.

Nenutrūkstančios informacijos tėkmės pasaulyje laikas ir galimybė jį sulėtinti tampa prabanga. Vis dažniau kalbame apie nuovargį, perdegimą, bandymą pasivyti darbų, užduočių ar planų pabaigos datas.

Socialiniai tinklai, komentarai internete ir žmonių santykiai tikrovėje prarastų labai daug nereikalingos įtampos, jei bent retkarčiais pradėtume nuo kritinės distancijos. Pažvelgtume į įvykius ar jų interpretacijas kritiškiau, bet neleisdami emocijoms dominuoti.
Paulius Gritėnas

Didesnis darbo efektyvumas, daugiau veiklų ar pasiekimų nebūtinai reiškia kokybiškesnį gyvenimą. Lėtumas ir mėgavimasis procesu tampa retenybe rezultato pasaulyje.

Vienintelis būdas ištrūkti iš užburto rato – sąmoningai lėtinti savo gyvenimą. Peržiūrėti veiklas ir išsidėlioti darbus taip, kad galėtumėte nejausti nuolatinės įtampos ar spaudimo sėkmei. Retkarčiais atsijungti nuo socialinių tinklų, išeiti pasivaikščioti, pasimėgauti vienatve ar vakarą skirti pokalbiui su bičiuliu.

Patarimas nr. 2

Daugiau kritiškumo, bet mažiau pykčio.

Masiškos viešosios erdvės sąlygomis gyvename daugybės nuomonių pasaulyje. Dažniausiai tos nuomonės yra tiesiog emocingos reakcijos į vienos valandos ar dienos aktualijas. Jos apibrėžia bendrai patiriamus jausmus, bet nesuteikia galimybė kritiškai reflektuoti to, kas įvyko ar kodėl reaguojame būtent taip.

Socialiniai tinklai, komentarai internete ir žmonių santykiai tikrovėje prarastų labai daug nereikalingos įtampos, jei bent retkarčiais pradėtume nuo kritinės distancijos. Pažvelgtume į įvykius ar jų interpretacijas kritiškiau, bet neleisdami emocijoms dominuoti.

Kritiškumas neturėtų reikšti vienpusiškumo ar įtarumo. Tai visų pirma bandymas pažvelgti į procesą iš visų įmanomų pusių. Suprasti, kodėl žmonės reaguoja būtent taip ir kodėl tau tai kelia tam tikras emocijas. Permąstyti visus galimus argumentus ir tik tada skelbti savo išvadas.

Galbūt vadovaujantis tokia formule susipriešinimo ir įžeidimų turėtume kiek mažiau.

Patarimas nr. 3

Daugiau nepatogios ir susimąstyti verčiančios kultūros.

Žmonės, kurie mano, kad gyvena visai visavertį gyvenimą, dažnai sukasi tame pačiame kultūriniame lauke. Tai yra, skaito mėgstamų autorių ar žanrų knygas, žiūri bendraminčių rekomenduotus filmus, lankosi madingose parodose ar spektakliuose.

Vienas iš geriausių būdų išplėsti savo pažiūras ir neįstrigti apgaulingoje patogioje aplinkoje – nuolat mesti sau kultūrinius iššūkius. Tai yra, ieškoti naujų kultūrinių patirčių, formų, interpretacijų, nuolat atrasti ir bandyti suprasti naujus kūrėjus.

Blogiausia, kas gali nutikti – praleisite vakarą klausydamas jūsų estetinio supratimo neatitinkančios muzikos ar pamatysite spektaklį, filmą, kurio nesuprasite. Geriausiu atveju, nauja kultūrinė patirtis ir bandymas suprasti privers permąstyti kasdienybę ir naujai pažvelgti į vis patogiau, bet nykiau atrodžiusį pasaulį. Atrasti naujas priežastis gyvenimo džiaugsmui.

Lietuvoje netrūksta pokalbių ir diskusijų. Bet didžioji dalis jų sukasi ne apie idėjas, o atskiras asmenybes ir jų formuojamus įvaizdžius. Kitaip sakant, didžioji dalis viešojo kalbėjimo atlieka pramoginę funkciją ir mažai keičia tikrovę.
Paulius Gritėnas


Patarimas nr. 4

Daugiau pokalbių apie idėjas, o ne įvaizdžius.

Lietuvoje netrūksta pokalbių ir diskusijų. Bet didžioji dalis jų sukasi ne apie idėjas, o atskiras asmenybes ir jų formuojamus įvaizdžius. Kitaip sakant, didžioji dalis viešojo kalbėjimo atlieka pramoginę funkciją ir mažai keičia tikrovę.

Būtų labai naudinga ir prasminga bent po žingsnelį judėti link gilesnio ir prasmingesnio kalbėjimo. Daugiau dėmesio skirti ilgalaikėms visuomenės problemoms ir kompleksiniams sprendimo būdams, geresniam gyvenimui ir sugyvenimui skirtingų pažiūrų erdvėse.

Būtų labai naudinga ir prasminga bent po žingsnelį judėti link gilesnio ir prasmingesnio kalbėjimo. Daugiau dėmesio skirti ilgalaikėms visuomenės problemoms ir kompleksiniams sprendimo būdams, geresniam gyvenimui ir sugyvenimui skirtingų pažiūrų erdvėse.
Paulius Gritėnas

Pokalbiai ir diskusijos nebūtinai turi atvesti prie aiškių sprendimų. Jie gali tiesiog padėti suprasti, kodėl kiti žmonės pasaulį mato kitaip ir kokios idėjos svarbios jiems.

Patarimas nr. 5

Daugiau atvirumo kitiems žmonėms.

Nepaisant jau tris dešimtmečius trunkančio išorinio atvirumo pasauliui, Lietuvoje vis dar labai mažai atvirumo sau patiems. Lietuviai sunkiai vysto pasitikėjimą savimi ir vienas kitu.

Daugelis pykčių ir nesusipratimų kyla iš atskirų žmonių ar visuomenės grupių nenoro įsijausti į kito pasaulį. To, kas vadinama empatijos trūkumu. Vienas iš būdų pralaužti šį užburtą ratą yra didesnis savanoriškas atvirumas kitiems žmonėms.

Tai nebūtinai patogi, maloni ar atsiperkanti patirtis, tačiau ji gali padėti suprasti ir tai, kas svarbu tau pačiam.

Nepaisant jau tris dešimtmečius trunkančio išorinio atvirumo pasauliui, Lietuvoje vis dar labai mažai atvirumo sau patiems. Lietuviai sunkiai vysto pasitikėjimą savimi ir vienas kitu. Daugelis pykčių ir nesusipratimų kyla iš atskirų žmonių ar visuomenės grupių nenoro įsijausti į kito pasaulį.
Paulius Gritėnas


Patarimas nr. 6

Daugiau kantrybės ir pagarbos intelektui.

Viena didžiausių dabarties švietimo sistemos problemų – nepaaiškinta intelekto prasmė ir svarba. Intelektualumas yra giriamas ir skatinamas, bet viešojoje erdvėje pagarbos jam dažnai labai trūksta.

Ar kalbėtume apie istorines, socialines, ekonomines, politines diskusijas – išsilavinimą atskirose srityse turinčių žmonių nuomonė dažnai lieka užgožta ir nepakankamai įvertinta. Taip nutinka todėl, kad įsiklausyti ir perprasti reikalingas laikas, kantrybė, pastangos ir atvirumas savo klaidos galimybei.

Šiuos dalykus reikia ugdyti ir ugdytis, o prie visuomenės edukacijos turi prisidėti ir žiniasklaida, ir žmonės, kurie siekia vadintis nuomonės lyderiais.

Patarimas nr. 7

Mažiau banalumo ir greitų atsakymų.

Gyvenimo tempo greitėjimas ir vis didesni informacijos kiekiai lemia ir mus supančios aplinkos banalumą bei poreikį rasti greitus atsakymus, paprastus sprendimo būdus.

Nuo greitų dietų iki greitų asmenybės tobulinimo kursų. Nuo kalbų mokymosi per tris dienas iki greitų santykių su dar greitesnėmis skyrybomis.

Kai kurie dalykai gyvenime negali būti paprasti ar paprastai supaprastinami. Kai ką turime iškentėti ir skirti tam pastangų bei laiko. Pasiryžti tam žymiai sudėtingiau nei girdėti pažadus apie greitus sprendimo būdus. Bet tik tokie dalykai suteikia laimės ir akimirkos pilnatvės jausmą.

Linksmų ir jaukių Naujų metų, skaitytojai ir komentatoriai!

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(89 žmonės įvertino)
4.5056

Top naujienos

Duomenų mokslininkas – apie galimą situacijos suvaldymą: anksčiau rugpjūčio to nebus siūlo vėlinti antro skiepo datą (169)

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius laidoje „Delfi rytas“ pirmadienį prognozavo,...

Minimali alga Lietuvoje galėtų didėti iki 704 eurų (57)

2022 metais minimali mėnesinė alga Lietuvoje galėtų būti 704 eurai, sako Lietuvos banko...

Dėl skandalingo įrašo su nuoga moterimi – dar didesni nemalonumai buvusiam pareigūnui

Dėl skandalingo vaizdo įrašo, kuriame užfiksuota nuoga moteris vidiniame policijos pastato kieme,...

Darbo partijos narys – apie „Šeimos maršą“: organizatoriai gąsdino mano vaikus (579)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininko Ramūno Karbauskio išsakytus...

Už dabar užsisakomas prekes gali tekti mokėti brangiau: lengvatos siuntoms iš trečiųjų šalių nebeliks (7)

Prekės, įsigytos trečiųjų šalių elektroninėse parduotuvėse ir prekyvietėse, iki gavėjų...

Kruvinas šaudynes Rusijoje surengęs jaunuolis: kas jis? (131)

Po šaudynių Rusijos Kazanės mokykloje buvo iškelta byla dėl kelių moksleivių nužudymo,...

Nausėda: mūsų derybines pozicijas Kremlius priima kaip silpnumo ženklą (106)

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį dalyvavo Rytų Europos studijų centro (RESC) organizuotoje...

Indijoje fiksuojami kitose šalyse dar nematyti COVID-19 padariniai ligoninėms nurodyta įrengti atskirus skyrius (195)

Indijai toliau kovojant su sparčiausiai pasaulyje augančiu koronaviruso protrūkiu, šalies...

Ministerijos scenarijuose nebėra vietos lengvatai, kuria naudojasi šimtai tūkstančių gyventojų siūlomos trys alternatyvos (84)

Finansų ministerija nagrinėja kelias alternatyvas dėl lengvatų investiciniam gyvybės draudimui ir...

NVSC: didėja protrūkių skaičius gamybos ir transporto, o mažėja paslaugų sektoriuje (8)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys rodo,...