aA
Štai vyksta diskusija apie tai, kaip žmones veikia alkoholio reklama. Reklamos priešininkai sako, kad neigiamai. Kad žmonės, ypač jauni, kartu su “tikrų lietuvaičių “ idėja hipnotizuojami alumi bei tautine degtine. Ir kad šitaip reklamuojant į jų pasąmonę įsirėžia ryšys tarp tautiškumo, jaunatviškumo ir spirito. Ir tai galų gale prives prie to, kad lietuvių tauta visiškai nusigers, prigimdys silpnapročių vaikų bei susitraiškys po automobilių ratais.
Olegas Lapinas
© DELFI (J.Juršienės nuotr.)
Šiaip alkoholio vartojimas uždraudus jo reklamą, žinoma, sumažėtų, ką patvirtina kai kurių šalių pavyzdys. Sumažėtų - ir gerai. Mažiau bus girtų paauglių, atsitiktinio sekso, mažiau muštinių, avarijų bei šeimyninio smurto. Sustiprės šeimos ir atsistatys nykstanti vyrų potencija.

Reklamos šalininkai sako, kad jie neskatina nei nusigėrimo, nei agresijos. Ir potencija jiems taip pat – šventa. Atvirkščiai, reklamuodami alkoholinius gėrimu, jie pratina tautiečius prie kultūringo gėrimo. Kad alkoholiniai gėrimai, ypač silpni, neskatina nei silpnaprotystės, nei avaringumo. Nereklamuojant oficialių alkoholinių gėrimų, žmonės neva ims gerti naminės gamybos surogatus. Dėl ko žymiai greičiau sunaikins save ir kitus.

Ir, sako jie, ne alkoholis žudo žmogų, o pats žmogus žudo save ir į save panašius. Pasinaudodamas vienu atveju cigarete, kitu atveju- peiliu, trečiu- alkoholiu. Viskas priklauso nuo jo, nuo žmogaus, o šiuo atveju - nuo jo gėrimo kultūros. Maža to, kadangi alkoholio prekyba dažniausiai yra labai pelninga, jo reklamą reikia skatinti, o ją drausti - tai bandyti pažeisti laisvosios rinkos dėsnius. Ir netgi ne tame reikalas, kad tai negerai. Tiesiog neišdegs - rinka pasidarys šešėlinė.

Pažiūrėkime į tai mediciniškai. Kas yra tas alkoholis? Alkoholis arba spiritas tai tiesiog tokia medžiaga. Medžiaga tarp medžiagų, sausinanti gleivines, deginanti liežuvį bei sukelianti apsvaigimą. Kai ką ji linksmina, kai ką - slopina. Nuima moralinius stabdžius - drovieji tai žino- tačiau mažina seksualinius pojūčius. Sveikas požiūris į ją pasireikštų tuo, kad alkoholį imtų pardavinėti vaistinėse. Mažom dozėm. Nes jis - ne maistas, o vaistas. Beje, dar kažkiek sterilizuoja.

Nuo neatmenamų laikų taurelė “už susitikimą”, “ į sveikatą”, “ už velionį” įsipaišė į svečių priėmimus, draugų bendravimą ir šermenis. Kodėl ? Todėl, kad ne tik maistas, o apskritai ritualai reikalauja pakeisti sąmonės būseną. Tuomet iš atskiro asmens tampi kolektyvinės sąmonės dalimi.
Olegas Lapinas:

Tačiau visai ne dėl lemtingos klaidos alkoholis kažkada pateko į maistinių gėrimų sąrašą. Nuo neatmenamų laikų taurelė “už susitikimą”, “ į sveikatą”, “ už velionį” įsipaišė į svečių priėmimus, draugų bendravimą ir šermenis. Kodėl ? Todėl, kad ne tik maistas, o apskritai ritualai reikalauja pakeisti sąmonės būseną. Tuomet iš atskiro asmens tampi kolektyvinės sąmonės dalimi.

Devyniasdešimt procentų mūsų istorijos užima laikai, kai grojant būgnams mūsų protėviai periodiškai sujungdavo savo asmeninę dvasią su alkoholio dvasia, ar su musmirių dvasia, ar su smilkstančios žolės dūmų dvasia. Ir tuomet asmeninės dvasios nebelikdavo, ir šios keistos medžiagos dvasia - “spiritus”- sujungdavo žmones. Kaip, beje, sujungdavo ir bendras valgymas. Mes juk turime prisiminti, kad valgymas - tai šventas , magiškas aktas, sujungiantis mus su gamta ir vieną su kitu. Kitaip per daug skausmingai suvoki savo baigtinumą ir vienišumą.

Todėl , o ne dėl to, kad žmonės yra tokie kvaili, alkoholis, kaip ir rūkymas , išliko plačiai vartojamų medžiagų sąraše . Nepaisant to, kad dauguma žino: saiką prarasti lengva, tuomet anksčiau ar vėliau sugenda kepenys, nusilpsta protas ir ima drebėti rankos. Tačiau kaip ir cigaretės, jis vis dar puikuojasi - ne vaistinėse, o maisto parduotuvėse. Kaip duoklė senai tradicijai, pagal kurį visa tai – ir spiritas, ir narkotikai, ir dūmai, ir maistas - yra šventa.

Dėl to logiška būtų ne drausti alkoholį, ir ne sumenkinti jį reklamuojant kartu su šampūnais bei skutimosi peiliukais. Galbūt, atvirkščiai, jį derėtų garbinti! Ką tai duotų?

Štai Indijoje yra garbinama karvė. Ar ją kas nors valgo ? Ne.
Garbinamo daikto, kaip indiškos karvės, niekas kasdienybėje neliečia.
Garbinami daiktai yra šventi, prie jų prisilieti tik ritualo metu.
Garbinamo daikto negali būti per daug.
Garbinamas daiktas neatsiejamas nuo šventinės nuotaikos - prisilietimo prie uždrausto vaisiaus.
Beje, alkoholio skyreliai parduotuvėse ir dabar savo puošnia išvaizda nelabai skiriasi nuo altorių.

Komercinė alkoholio reklama bloga ne tuo, kad ji kažką skatina. Ji sumenkina, suniveliuoja tai, kas yra dvasia - “spiritus” - iki paprasto vartojamo produkto.

Alkoholio draudimas nesiūlant alternatyvos neracionalus tuo, kad kartu su vandeniu išpila lauk ir kūdikį – žmogaus poreikį pakeisti savo sąmonės būklę, išeiti už savęs ribų, susilieti su tuo, kas yra daugiu už asmenį.

Alternatyvos ? Sveikesnių alternatyvų yra - ir stresą nuimti sportu bei savitaiga, ir šokiai, ir meditacijos - juk kalba čia eina apie pakitusią sąmonę. Apie bendrumą. Apie ryšį su dvasia - dvasinį ryšį. Na reikia, reikia to homo sapiensams, kad nesijaustų tokie siaubingai vieniši ir mirtingi. Reikalas juk šventas. Ir visokių mistinių judėjimų, neigiančių alkoholį , pas mus yra, nors dalis jų ir laikoma įtartinais.

Kai kada šie mistiniai judėjimai net atsistoja skersai kelio “normatyviniams” tautiečiams su aiškiu alkoholio kvapeliu - pamenate vieną televizijos reportažą? Tai meditacijos centras ne ten stovi, tai “seksualinės orgijos “ ima vaidentis. Na, žinoma, nebūtina buvo statytis būtent ten ir stoti skersai kelio geriančiam kaimiečiui. Tačiau ar neatrodo jums, kad abi pusės iš tiesų vienu keliu eina? Ir mes su jais visi ten pat einame - ir tie, kur su reklama, ir tie, kur be jos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Džiugelio skambutis aplinkos ministrui: išlindo visai kitų interesų ausys (121)

Ką bendro turi atliekų tvarkymo verslas su žmogaus teisėmis ir jų gynimu?

Lietuvos miškuose miškovežių spūstys (217)

Socialiniai tinklai ūžia nuo informacijos, kur matyti intensyvūs miškų kirtimai. Gyventojai,...

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (692)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Didelis žingsnis taikos link: Šiaurės Korėja sutiko uždaryti raketų bandymų kompleksą (17)

Šiaurės Korėja uždarys savo Tongčang-ri raketų bandymų kompleksą ir įsileis inspektorius,...

Kilus įtarimams patikrins, ar sektoriniai greičio matuokliai veikia teisingai (8)

Nuo rugsėjo pradžios pradėję veikti sektoriniai greičio matuokliai sukėlė diskusijų audrą...

Mokslininkas atskleidė, kada globali temperatūra Žemėje pasieks „piką” (15)

Susisiekimo, mitybos įpročiai, sunaudojamos energijos kiekis ir gamyba vis labiau spartina klimato...

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (923)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Vilniečių kova už mišką atskleidė savivaldybės planus: dalį Vilniaus užstatys daugiabučiais (15)

Vilniaus Lazdynų mikrorajone esančio „Gudelių šilo“ gyventojai leidosi į kovą su sostinės...

Plonytė linija tarp gyvenimo ir mirties: esate miręs tuomet, kai tą paskelbia gydytojas (1)

Kartais gyvenimą ir mirtį skirianti linija gali būti visiškai neaiški, pastebi livescience.com....

Kelios gudrybės, kaip valyti batus, kad jie kuo ilgiau atrodytų kaip nauji

Pradžiai reiktų pažvelgti į savo batus, išrikiuotus koridoriuje ar avalynės dėžėje....