aA
Lapkričio pradžioje jautrų ir rūpestingą Lietuvos pilietį ištinka didi sezoninė moralinė pareiga. Ji liepia neatsikalbinėjant pakuotis savo šeimyną, grėblius, kauptukus, plastmasines gėles, visų vaivorykštės spalvų žvakes, bronza aptepliotus eglišakius su kaspinais ir kitokią kapininę produkciją, sėsti į transporto priemonę ir trenktis, dūstant “kamščiuose”, į kolektyviniams sodams giminingas vietas (nieko nepadarysi: pareiga yra pareiga).
Nida Vasiliauskaitė
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Nudirbus įprastinius žemės ūkio darbus (taip mūsų pilietis reiškia meilę ir dėmesį savo numirėliams; tiems, kas dar nežino, reikia priminti, kad ravėjimas – labai garbinga, tradicinė, tautinė dvasinės bendrystės forma), įtampa atslūgsta: viskas gerai, ir žvakių daug, ir lapai nesimėto. Ritualas baigtas. Indulgencija gauta. Pokalbių tema dviems būsimoms savaitėms (“Ar jūs aplankėte? – Aišku, aplankėme. Negi mes kokie…?”) – taip pat. Galima važiuoti atgal.

Pasitenkinimas didelis (“Atlikta!”), o vargo, kai pagalvoji, ne tiek ir daug. Lauktuvių numirėliams galima pigiai ir patogiai įsigyti supermarkete (guli jos kaip tik greta laikraščių, alaus ir apelsinų), o kad padėtos fizinės pastangos būtų tvaresnės, verta pagalvoti apie beveik nemirtingą kiliminę dangą iš skaisčiai žalio šeriuoto plastiko (visai kaip žolytė: gražu ir praktiška).

Štai, žvelgia į tokią pievelę iš poliruoto akmens “paprasto žmogaus” portretas (kartais truputį išsigandęs fotoobjektyvo) ir šypsosi plačia programine paskutiniųjų dešimtmečių Lietuvos numirėlių šypsena: širdingai, kasdieniškai, “visai kaip gyvas”, taip ir nesupratęs, kad numirė (“Et, ko tik tame gyvenime nepasitaiko.”). Kai kurios damos įsigudrina tai padaryti beveik koketiškai (rožė plaukuose, žvilgančios lūpos, primerktos akys: nepraeikite pro šalį).

Lankytojams ta šypsena reprezentuoja deramą, normalų, padorų “paprasto žmogaus” (“tokio, kaip mes visi”) finalą: būtent taip ir turi atrodyti civilizuoti numirėliai, jaukiai įsitaisę tarp skudurinių lelijų, bronzinių erškėčių, neaiškios kilmės šventųjų, kanoninių marijų ir graudulingų epitafijų (“Liūdi savieji” – Šit kaip? O mes jau buvome bepamaną, kad liūdi visas pasaulis! “Tragiškai žuvę” – Kovėsi herojai su likimu, kovėsi ir pralaimėjo… ir antikinis patosas pašiaušė dar gyvo skaitytojo plaukus). Tokius ir aplankyti malonu, ir vaikų negąsdina (“Nieko tai tetai nenutiko, tiesiog ėmė ir persikraustė čionai tarsi į naują butą”).

Tarp kitko, paminklas “paprastam žmogui” (beveik kiekvienas “paprastas žmogus” tikisi paminklo, nors ir kuklaus) – labai keistas, istoriškai naujas ir menkai apmąstytas reiškinys. Nežinia, kaip jam pavyksta taikiai sugyventi su išdidžiai skelbiamu savojo objekto, kurio pamiršti tenedrįsta ateities kartos, “paprastumu”: paminklai juk statomi tam, kas nepaprasta, antraip praranda “paminklo” funkciją ir primena ne tai, kam atminti buvo pastatyti, o patys save ir savo nesėkmę.

Mūsų aptariamu atveju, taip ir atsitinka: paminklas primena ne tą, kas buvo individualu ir mirė, ne konkretų asmenį ir jo išskirtinumą (jei tokio būta), o gentį, klaną, pavardę, po kuria dažnai slepiasi visa artimai bendravusi kompanija (užrašai: “J. ir P. Kazlauskai”, “Petraičiai A., A., D. ir E.”), kurią iššifruoti gali tik tie, kam teko laimė ją pažinti – tie, kas gali prisiminti be paminklo. Užuot žymėjusi atminties vertą individą, pavardė tampa vieninteliu to individo požymiu: apie jį galima pasakyti tik tiek, kad jis turėjo (kažkokią) pavardę – vardui pakaks ir pirmos raidės. Tikriausiai todėl dėkingi gyvi pavardės savininkai tą paminklą ir pa(si)statė.

Arba, dar geriau: “Čia guli mūsų mama”. Nei vardo, nei pavardės, nei kas tie “mes”, į kuriuos nuoroda tapo toji x (jos vardas – nuoroda į kitus, tai jie, o ne ji, čia svarbūs, jie, švento naivumo kupini, nesivaržydami reiškia dėkingumą formuodami prasminį centrą netgi jos antkapyje, kuris, pasirodo, visai nėra jos; juk ką gali turėti ta, kurios egzistencija – būti kito vektoriumi, būti rodykle?). Paminklas kažkieno mamai, kuri neturėjo pretenzijos būti “aš” – kurios kaip subjekto iš viso nebuvo. Paminklas tam, ko nebuvo. Faktinė jo paskirtis – priminti ir įtvirtinti kaip tik tą nebuvimą (ši aplinkybė turėtų pralinksminti Jacques Lacano skaitytojus).

Taigi… Keistų dalykų galima aptikti bevaikštant po kapines… Neegzistuojantys subjektai, buitinis tragizmas, kičas, patosas, kraupūs hienų juokeliai, kosminės “paprastumo” pretenzijos… Šaipausi? Nieko panašaus: toji vieta tokia ir turi būti. Būtent tokia – naivi ir ciniška (taip, naivumas gali būti ciniškas, ir dar kaip gali, bet apie tai – kitą kartą).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Duomenų apžvalga: ši COVID-19 banga Lietuvoje netrukus taps didžiausia per visą pandemiją (19)

Ketvirtoji COVID-19 banga Lietuvoje netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, prognozuojama...

Profesorius Landsbergis vietoje 100 eurų išmokos siūlo „karstelio mokestį“

Profesorius Vytautas Landsbergis teigia turįs alternatyvą finansinei 100 eurų paskatai, kuria...

Pokyčiai ir degalinėse: į dalį be galimybių paso nepavyks užeiti, kai kuriose priimama tik po vieną klientą papildyta (155)

Penktadienį vairuotojai praneša apie tai, kad į dalį degalinių negali patekti be galimybių paso....

Pasikeitus tvarkai, prie parduotuvių nusidriekė pirkėjų eilės: bando prasmukti be galimybių paso patikslinta (613)

Daugėjant koronaviruso atvejų nuo penktadienio sugriežtinus ir mažesnių, iki 1,5 tūkst. kv....

Po Nausėdos įtarimų dėl vakcinacijos valdantieji žodžių nesirinko: „šis bailys peržengė ribą“ (176)

Į prezidento Gitano Nausėdos žodžius, esą vasaros pradžioje buvo dirbtinai sulėtinti skiepijimo...

Žiniasklaida: Baltarusija sustabdė vizų išdavimą Irako piliečiams (124)

Baltarusija sustabdė vizų išdavimą Irako piliečiams , skelbia Lenkijos naujienų portalas...

Žurnalas „Tavo vaikas“ | D+

Berniukas su istorija: kad jo susilauktų, tėvai nuėjo kryžiaus kelius, o tada abu susirgo kovidu

Naujasis „redakcijos kūdikis “ – Adas, mažutis berniukas su didele istorija. Pasakojimą...

Lietuva antra ES pagal COVID-19 atvejus, trečia pagal mirtis: mūsų šalį sergamumu aplenkė kaimynė (69)

Lietuva yra antra Europos Sąjungoje pagal naujų COVID-19 atvejų rodiklį ir trečia pagal...

Pareiškimas dėl skiepijimo tempų sulėtinimo sukėlė emocijų audrą: Prezidentūra pateikė paaiškinimą (153)

Prezidentūra plačiau paaiškino, ką turėjo mintyje prezidentas Gitanas Nausėda , pareiškęs,...