aA
Siūlau uždrausti pasakas. Visas be išimties. Nes moko gi jos mūsų nekaltus kaip ramunės žiedeliai (didysis Jean-Jacques Rousseau žinojo, ką kalba) vaikučius visokiausių pasibaisėtinų dalykų ir tradiciniais būdais veda juos iš tradicinio doros kelio (taip į tą pirmapradį tyrų būtybių Rojų įžengia Blogis).
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Štai pasaka apie Raudonkepuraitę mažoms mergytėms gali pakišti mintį neklausyti mamos (neiti į mišką) ir nepasitikėti savo senele (ja apsimesti gali ir vilkas). Pasaka apie slibinams kapojamas galvas gali sukelti norą tapti karžygiu, o karžygiui, kol sutiks tikrą slibiną, reikia ant ko nors pasitreniruoti – pradžiai tiks ir kaimynų kačiukas.

Pasaka apie gaidelį, iškirtusį vištelei akį ir pasiteisinusį lazdyno suplėšytomis kelnytėmis, išmintingai pataria savo nuoskaudas perkelti kitam, silpnesniam, ir atskleidžia teisingumo paieškų beprasmiškumą (pasekmių-priežasčių grandinė veda pas vilką, kuris, būdamas piktas, „padarė, ką ir norėjo padaryti“, nieko nesigaili ir yra pasirengęs poelgį pakartoti).

Pasaka apie trečią brolį Joną, stebuklingiems triukams, atsitiktinumams ir nesusipratimams padedant gavusį pusę karalystės ir dar princesę priedo, skatina nerealius lūkesčius, kursto nepamatuotą puikybę bei nuvertina paprastą „sveiką protą“ – tokį nepamainomą kasdieniame praktiniame gyvenime. Prisiskaito Joneliai, užauga ir kandidatuoja paskui į prezidentus.

Netgi žaislus derėtų peržiūrėti: pagalvokime, ką skatina mergaičių prisirišimas prie tos pačios lyties Barbės, nurenginėjimas, prausimas, glostymas (...) - gal geriau Barbes atiduoti berniukams?
Nida Vasiliauskaitė:

Pasakos apie raganas, burtininkus bei kerus ugdo prietaringumą. Pasakos iš serijos „nuo Likimo nepabėgsi“ puoselėja fatalizmą ir tikėjimą horoskopais. O jau Hanso Kristiano Anderseno istorijas net minėti nepadoru: Coliukė vos netapo varlino ar kurmio žmona (kitų personažų požiūriu, vedybos būtų buvę teisėtos – zoofilija pasakos pasaulyje pateikiama kaip reali, socialiai aprobuota, nors ir ne kiekvienam patraukli galimybė), undinėlė dėl svetimšalio princo išduoda savo padermę ir Tėvynę, o nenormalėlis bjaurusis ančiukas (bendruomenės pykčiui) išauga į gražuolę gulbę (ne gulbiną!) ir apsuka atsisveikinimo ratą virš kiemo tiesose įknibusių vištų.

Netgi į šeimą orientuotoji Pelenė pavojinga – ji skatina išbandyti heteroseksualius santykius. Taip, skatina – po šiuo teiginiu pasirašytų ne tik „Vakaro žinios“, bet ir tokios solidžios institucijos kaip Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Lietuvos vyskupų konferencija, „Gender Loops“ projekto pasaką apie dviejų princų meilę įvertinę kaip visuomenę ir valstybę žalojantį „tiesioginį ir akivaizdų siūlymą išbandyti homoseksualią patirtį“ (būkime logiški: pasaka apie du princus yra apie seksą lygiai tiek, kiek ir pasaka apie princą ir Pelenę – pirmoji siūlo „tiesiogiai ir akivaizdžiai išbandyti“ homoseksualias praktikas TIK TUOMET, jei heteroseksualias praktikas siūlo išbandyti antroji). Išklausys vaikučiai pasaką – ir (kaip po branduolinio sprogimo) nebeliks nei visuomenės, nei valstybės.

Idant taip neatsitiktų, būtina skubiai imtis priemonių – išmatuoti Valstybine šeimos koncepcija visą vaikų (ir net tik vaikų) literatūrą bei žodines tradicijas (pavyzdžiui, uždrausti gausią ir, šiuo atžvilgiu, stebėtinai vieningą folklorinę lyriką apie nelaimingai „nutekėjusias“ jaunamartes, nes, užuot ugdę rezignaciją, tokios daineles gali ir sutrikdyti kilnią „rengimo šeimai“ misiją).

Netgi žaislus derėtų peržiūrėti: pagalvokime, ką skatina mergaičių prisirišimas prie tos pačios lyties Barbės, nurenginėjimas, prausimas, glostymas (bet Keną duoti joms irgi nepatartina: kas čia dabar, maža mergaitė, pažeisdama „natūralią lyčių tvarką“, mokosi manipuliuoti suaugusiu vyru, laiko jį savo nuosavybe, o panorėjusi gali net išmesti, pakeisti kitu ar apkulti) – gal geriau Barbes atiduoti berniukams?

O kas nutinka, kai mergaitė klausosi tradicinės pasakos apie herojų, išbandymų pabaigoje apdovanotą didžiausiu prizu – karaliaus dukra? Skaitytojas/klausytojas, ypač dar mažas, juk turi tendenciją tapatintis su protagonistu – kur garantija, kad penkiametė pasakos klausytoja to prizo nepanorės kartu su savo broliuku?

Anksčiau, nei tėveliai ir auklėtojai viską sudėlios į vietas pagal NŠTA (Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos) nurodymus: „Taip negalima, prizai, nuotykiai, heroizmas – ne tau, tavo natūrali paskirtis – būti prizu“. Išvada: mergaitėms skaitymas kenkia, o vienintelė teisinga pasaka– „Ką senelis padarys – viskas bus gerai“.

Piliečiai, būkime budrūs!

P.S. Sovietiniai animaciniai personažai krokodilas Gena ir Kūlverstukas susipažino šitaip: Gena gauna siuntinį, išpakuoja, o iš dėžės iššoka užsimiegojęs keistas sutvėrimas. “Kas tu: berniukas ar mergaitė?” – paklausia krokodilas. “Nežinau…”, – atsako sutrikęs Kūlverstukas. Mačiusieji tą epizodą užsikrėtė ir tapo homoseksualais – va jie ir kelia šiandien visas problemas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (243)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (348)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (65)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (5)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (902)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (377)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (1)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...

„Renault“ prieš „Volkswagen“: kas gamina geresnius sportiškus hečbekus? (31)

„Pilkas dyzelis“ – skambi frazė, apibūdinanti daugelio vairuojamus automobilius. Tai paprasta,...

Kaip prižiūrėti odą, kad nesusiraukšlėtumėte anksčiau laiko

Pasaulinės tendencijos rodo, jog šiuolaikiniai vyrai vis labiau rūpinasi savo išvaizda. Tam...