aA
Siūlau uždrausti pasakas. Visas be išimties. Nes moko gi jos mūsų nekaltus kaip ramunės žiedeliai (didysis Jean-Jacques Rousseau žinojo, ką kalba) vaikučius visokiausių pasibaisėtinų dalykų ir tradiciniais būdais veda juos iš tradicinio doros kelio (taip į tą pirmapradį tyrų būtybių Rojų įžengia Blogis).
N.Vasiliauskaitė. Pasaka apie du princus
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Štai pasaka apie Raudonkepuraitę mažoms mergytėms gali pakišti mintį neklausyti mamos (neiti į mišką) ir nepasitikėti savo senele (ja apsimesti gali ir vilkas). Pasaka apie slibinams kapojamas galvas gali sukelti norą tapti karžygiu, o karžygiui, kol sutiks tikrą slibiną, reikia ant ko nors pasitreniruoti – pradžiai tiks ir kaimynų kačiukas.

Pasaka apie gaidelį, iškirtusį vištelei akį ir pasiteisinusį lazdyno suplėšytomis kelnytėmis, išmintingai pataria savo nuoskaudas perkelti kitam, silpnesniam, ir atskleidžia teisingumo paieškų beprasmiškumą (pasekmių-priežasčių grandinė veda pas vilką, kuris, būdamas piktas, „padarė, ką ir norėjo padaryti“, nieko nesigaili ir yra pasirengęs poelgį pakartoti).

Pasaka apie trečią brolį Joną, stebuklingiems triukams, atsitiktinumams ir nesusipratimams padedant gavusį pusę karalystės ir dar princesę priedo, skatina nerealius lūkesčius, kursto nepamatuotą puikybę bei nuvertina paprastą „sveiką protą“ – tokį nepamainomą kasdieniame praktiniame gyvenime. Prisiskaito Joneliai, užauga ir kandidatuoja paskui į prezidentus.

Netgi žaislus derėtų peržiūrėti: pagalvokime, ką skatina mergaičių prisirišimas prie tos pačios lyties Barbės, nurenginėjimas, prausimas, glostymas (...) - gal geriau Barbes atiduoti berniukams?
Nida Vasiliauskaitė:

Pasakos apie raganas, burtininkus bei kerus ugdo prietaringumą. Pasakos iš serijos „nuo Likimo nepabėgsi“ puoselėja fatalizmą ir tikėjimą horoskopais. O jau Hanso Kristiano Anderseno istorijas net minėti nepadoru: Coliukė vos netapo varlino ar kurmio žmona (kitų personažų požiūriu, vedybos būtų buvę teisėtos – zoofilija pasakos pasaulyje pateikiama kaip reali, socialiai aprobuota, nors ir ne kiekvienam patraukli galimybė), undinėlė dėl svetimšalio princo išduoda savo padermę ir Tėvynę, o nenormalėlis bjaurusis ančiukas (bendruomenės pykčiui) išauga į gražuolę gulbę (ne gulbiną!) ir apsuka atsisveikinimo ratą virš kiemo tiesose įknibusių vištų.

Netgi į šeimą orientuotoji Pelenė pavojinga – ji skatina išbandyti heteroseksualius santykius. Taip, skatina – po šiuo teiginiu pasirašytų ne tik „Vakaro žinios“, bet ir tokios solidžios institucijos kaip Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Lietuvos vyskupų konferencija, „Gender Loops“ projekto pasaką apie dviejų princų meilę įvertinę kaip visuomenę ir valstybę žalojantį „tiesioginį ir akivaizdų siūlymą išbandyti homoseksualią patirtį“ (būkime logiški: pasaka apie du princus yra apie seksą lygiai tiek, kiek ir pasaka apie princą ir Pelenę – pirmoji siūlo „tiesiogiai ir akivaizdžiai išbandyti“ homoseksualias praktikas TIK TUOMET, jei heteroseksualias praktikas siūlo išbandyti antroji). Išklausys vaikučiai pasaką – ir (kaip po branduolinio sprogimo) nebeliks nei visuomenės, nei valstybės.

Idant taip neatsitiktų, būtina skubiai imtis priemonių – išmatuoti Valstybine šeimos koncepcija visą vaikų (ir net tik vaikų) literatūrą bei žodines tradicijas (pavyzdžiui, uždrausti gausią ir, šiuo atžvilgiu, stebėtinai vieningą folklorinę lyriką apie nelaimingai „nutekėjusias“ jaunamartes, nes, užuot ugdę rezignaciją, tokios daineles gali ir sutrikdyti kilnią „rengimo šeimai“ misiją).

Netgi žaislus derėtų peržiūrėti: pagalvokime, ką skatina mergaičių prisirišimas prie tos pačios lyties Barbės, nurenginėjimas, prausimas, glostymas (bet Keną duoti joms irgi nepatartina: kas čia dabar, maža mergaitė, pažeisdama „natūralią lyčių tvarką“, mokosi manipuliuoti suaugusiu vyru, laiko jį savo nuosavybe, o panorėjusi gali net išmesti, pakeisti kitu ar apkulti) – gal geriau Barbes atiduoti berniukams?

O kas nutinka, kai mergaitė klausosi tradicinės pasakos apie herojų, išbandymų pabaigoje apdovanotą didžiausiu prizu – karaliaus dukra? Skaitytojas/klausytojas, ypač dar mažas, juk turi tendenciją tapatintis su protagonistu – kur garantija, kad penkiametė pasakos klausytoja to prizo nepanorės kartu su savo broliuku?

Anksčiau, nei tėveliai ir auklėtojai viską sudėlios į vietas pagal NŠTA (Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos) nurodymus: „Taip negalima, prizai, nuotykiai, heroizmas – ne tau, tavo natūrali paskirtis – būti prizu“. Išvada: mergaitėms skaitymas kenkia, o vienintelė teisinga pasaka– „Ką senelis padarys – viskas bus gerai“.

Piliečiai, būkime budrūs!

P.S. Sovietiniai animaciniai personažai krokodilas Gena ir Kūlverstukas susipažino šitaip: Gena gauna siuntinį, išpakuoja, o iš dėžės iššoka užsimiegojęs keistas sutvėrimas. “Kas tu: berniukas ar mergaitė?” – paklausia krokodilas. “Nežinau…”, – atsako sutrikęs Kūlverstukas. Mačiusieji tą epizodą užsikrėtė ir tapo homoseksualais – va jie ir kelia šiandien visas problemas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nemokami antikūnų testai daromi ne visiems ir ne visur: vietų skaičius ribotas siūlo vertinti pagal du kriterijus

Nuo trečiadienio gyventojai vieną antikūnų testą gali atlikti nemokamai.

Gyventojų kišenės pilnėja, tačiau ateinantys metai bus kitokie: taupyti darosi vis sunkiau (10)

Pandemijai ir ribojimams nesitraukiant, naujausi Lietuvos banko duomenys rodo, jog gyventojų...

Po Puteikio istorijos su taromatu žmonės jam veža butelius: tai yra sukčiavimas papildyta (59)

Buvęs Seimo narys Naglis Puteikis ir parlamentaras Petras Gražulis ketvirtadienį Seime surengė...

Pietų Afrika parodė, kokiu greičiu plinta omikron mokslininkas: virusas ieško silpnųjų (9)

Pietų Afrikoje per dieną padvigubėjo naujų koronaviruso atvejų skaičius. Trečiadienį pranešta...

Sėkminga pareigūnų operacija Kaune: itin didelis kiekis narkotikų, kurie turėjo patekti kaliniams į įkalinimo įstaigas (3)

Po ilgalaikio tyrimo Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos pareigūnai sulaikė ir...

Sparčiai blogėjant situacijai SAM pateikė naujausias rekomendacijas šventiniam laikotarpiui (63)

Artėjantis šventinis laikotarpis daugeliui reiškia dažnesnius susitikimus su artimaisiais,...

D+Jurga Jurkevičienė

Italija mus laikė trečiuoju pasauliu, todėl siuntė labdarą. Bet mane pamokė: pasidomėk, kieno buvo tas drabužis

Šiandien aš perkratau savo praeitį. Bandau atsiminti, ar kada esu dėvėjusi rūbą, kurį jau...

„Litgrid“ ieško daugiau kaip 20 naujų darbuotojų – siūloma ir itin reta darbo pozicija (28)

Daugiausia darbo pasiūlymų yra projektų vadovams, duomenų analitikams ir inžinieriams .

Naujienų portalai pasirašė memorandumą dėl etiško visuomenės informavimo apie savižudybes žiniasklaidoje

Didžiausi šalies naujienų portalai, įvertinę koronaviruso ( COVID-19 ) pandemijos laikotarpiu...

Putinas iškėlė reikalavimą NATO papildyta (145)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareikalavo, kad NATO nutrauktų savo plėtrą į Rytus....