Interviu su įžymiuoju kunigu Andriumi Narbekovu visada nuteikia linksmai – nepaisant anaiptol ne linksmo temos pobūdžio. Kad ir paskutinysis, apie “gerą mirtį”, eutanaziją .
Nida Vasiliauskaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Galima apie ją kalbėti narstant sudėtingus medicininius, teisinius ar politinius argumentus, galima aiškintis, konkrečiu atveju, jos pobūdį (savanoriška ar nesavanoriška, aktyvi ar pasyvi), galima tiesiog reikšti savo asmeninę poziciją, bet galima elgtis ir kur kas paprasčiau – tiesiog pranešti skaitančiai publikai, ką šiuo delikačiu klausimu mano Dievas.

O Jis, pasitaręs su artimais asmenimis, be abejo, mano štai ką: eutanazija žemina žmogaus orumą, paverčia jį neatsakingu vartotoju ir reklamuoja “mirties kultūrą”, todėl, kaip ir abortai, turi būti uždrausta (ypač svarbu nuo šito blogio apsaugoti tuos, su kuriais Dievas nekalba).

Stiprūs teiginiai stipriai ir pagrįsti. Suskaičiavau net keturis gerbiamo A.Narbekovo argumentus, tipiškus “Dievo stovyklai”:

1) Eutanazija tėra vengimas skausmo, bet skausmo šiais visagalės medicinos laikais išvengti gana paprasta: tereikia deramos slaugos ir medikamentų. Stebėtinas optimizmas… Bet sulaikykime šypseną: juk ne kasdien pasitaiko išgirsti kunigą sakant, kad noras gyventi nesikankinant – teisėtas ir vertas institucinės paramos.

Beje, pirmoji šito teiginio dalis dar mažiau akivaizdi negu antroji: eutanaziją žmonės renkasi ne vien bijodami skausmo – kai kam absoliuti priklausomybė nuo kitų, autonomijos praradimas, tapimas objektu ir netekimas tam tikrų galimybių yra kur kas labiau nepakeliami nei skausmas. Žinoma, tokius visada galima priremti prie sienos nemirtingu argumentu apie puikybę…

2) “Žmonės instinktyviai žino, kad eutanazija – blogas dalykas”. Nejaugi? O kaip su tais, kurie nežino? Gal jų “instinktai” netikę? Gal jų žmogiškumas abejotinas?

Įdomu, kaip buvo su “instinktais” antikinėse visuomenėse, kurios eutanaziją ir “gyvybės vertę” suvokė visai kitaip, o šiuolaikinę “gyvybės kultūrą” laikytų derama nebent vergui? Ak taip, visai pamiršau, juk graikai ir romėnai tebuvo “vargšai pagonys”, tad ką aš čia apie juos…

3) Beviltiškas ligonis yra būtina “Dievo plano” arba “ekologinės sistemos dalis”: savanoriškai paankstinta mirtis tą planą ar sistemą pažeistų. Šit kaip? O pirmas punktas tebegalioja? Tikrai? Na, tada, pasak tokios logikos ir tūkstantmetės krikščioniškos tradicijos, skausmas ir kančia irgi yra Dievo plano – juo labiau, ekologinės sistemos – dalis. Pirmapradžio nuopuolio pasekmė.

Su giliu liūdesiu tenka pripažinti, kad tą planą ardo visagalė šiuolaikinė medicina su savo nuskausminančia ar dirbtinai gyvenimą pratęsiančia intervencija, kurią taip giria minėtas asmuo. Mokslinga teo-ekologinė argumentavimo strategija (“Dievo planą” prilyginanti “ekologinei sistemai”) leidžia lygiai taip pat lengvai ir neskausmingai bet ką paskelbti “Dievo planu” – čia mąstymas sustoja…

4) Eutanazija tiesiogiai siejasi su abortais; būti jų šalininku – vartotojiška ir labai neoru , nes neoru pačiam spręsti kaip, kada ir kodėl numirti, neoru neatsiduoti aplinkybėms (“Dievo valiai”), neoru nenorėti gyventi bet kaip ir bet kokia kaina. Kur kas oriau pasikonsultuoti su institucionalizuotais “sielos ir orumo specialistais” ir nuolankiai leisti už jus nuspręsti jiems. Ir metų metus vegetuoti komos būklėje ar sergant Alzheimerio liga…

O ypač oru save laikyti nesugebančiu rinktis ir suvokti savo paties norus. Mat, pasak kai kurių karštų “gyvybės kultūros” išpažinėjų, mes niekada neturime pakankamo pagrindo tikėti, kad asmuo iš tiesų nori mirti, kad jo noras ilgalaikis ir kad jis turi kompetenciją tokį norą išreikšti. Todėl – netaikydami, aišku, šios bendros tezės sau – galime paternalistiškai nekreipti dėmesio į jo pareiškimus. “Gyvybė” šiame ją garbinančiame diskurse įtartinai primena mineralo gyvybę: būtent tokie mes ir esame vertingiausi.

Beje, panašiose diskusijose automatiškai retransliuojamas tradicinis “vartotojiškumo” argumentas skamba itin keistai: kur kas sėkmingiau jį būtų galima prikišti eutanazijos priešininkams (tęsti gyvenimą – tai tęsti vartojimą). Be abejo, labai pasistengus, “vartotojiška laikysena” galima aiškinti beveik viską – bet kam tos pastangos? Ką dar jos rodo, jei ne atvirai cinišką intelektualinį nesąžiningumą? Geriausiu atveju, stropių mokinukų žongliravimą Centre pagamintomis klišėmis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis paaiškino, kodėl reikia parlamentinio tyrimo dėl LRT nuolat pildoma (476)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienį...

Arūnas Milašius. Kai pradėjome plėšyti reklaminius žurnalų puslapius, mums ėmė sektis. Nesustokime. (3)

Nors bėdų, skaudulių ir saviplakos, baimės „o ką pasakys tas kaimynas, kurio dar nepažįstu“...

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (180)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Policija perspėja žiemos malonumais besidžiaugiančius vairuotojus: bauda – iki tūkstančio eurų (30)

Praėjusią savaitę Lietuva pagaliau sulaukė sniego, o paspaudęs šaltukas neleido jam ištirpti....

Rusų politologas paaiškino Putino planus Ukrainoje (27)

Vladimiras Putinas neturi išteklių, kad įgyvendintų jėgos scenarijų Ukrainoje , teigia vienas...

Nerimauja dėl keliones įsigijusių žmonių - dėl „Travelonline Baltics“ kreipėsi į teisėsaugą (5)

Turizmo departamentas negaudamas oficialių duomenų, reikalingų patikrinti, ar įmonės draudimo...

Kaip SEL vokalistė išgarsėjusi Silvija traukiasi iš Dragūno šešėlio: paskutinis taškas – „Eurovizija“ Portugalijoje (4)

Silvijos Pankūnaitės vardą daugelis gretina su grupe SEL . Ir visai ne be reikalo – atlikėja ne...

Ko statistinis lietuvis pageidauja savo bute: papasakojo, kuo skiriamės nuo estų ir suomių (3)

Nuosavas būstas daugeliui pirmiausia reiškia galimybę realizuoti save ir gerai jaustis asmeninėje...

„Nordea“ uždraus savo darbuotojams prekiauti kriptovaliutomis (14)

Dėl didelės rizikos bankas „ Nordea “ uždraudė savo 31 tūkst. darbuotojų prekiauti...

23 kg atsikratęs vilnietis: netikėjau, kad valgant tokias dideles sveiko maisto porcijas galima lieknėti (2)

33 metų vilnietis Gediminas – retas pavyzdys, kai atsikratyti 23 nepageidaujamų kilogramų...